Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

ponovo sam pokusala da citam Foundation i ovaj put jedva izgurala dve knjige. koliko mi se svidjaju Asimovi pop-science radovi i kratke price, toliko mi se ne svidjjau njegove novele. ne znam zasto, nekako mi je u njima sve...nezrelo (za razliku od Klarka iz istog perioda SFa, koji mi se svidja). ovo nije razlog nesvidjanja vec zanimljivo zapazanje: mozda ja odavno nisam procitala nista od starog SFa, ali brate, u Foundation nema 1 (slovima: jedan) zenski lik :lolol: . ne postoje zene politicari, vojnici, space traderi... u Foundation and the Empire ima ona Bayta ali je njena uloga tu potpuno 'zenska', ona je tu zbog svog 'zenskog' saosecanja. a i tu se zna ko upravlja brodom a ko postavlja sto za veceru i uredjuje kabinu kao dnevnu sobu.

Link to comment
ponovo sam pokusala da citam Foundation i ovaj put jedva izgurala dve knjige. koliko mi se svidjaju Asimovi pop-science radovi i kratke price, toliko mi se ne svidjjau njegove novele. ne znam zasto, nekako mi je u njima sve...nezrelo (za razliku od Klarka iz istog perioda SFa, koji mi se svidja).ovo nije razlog nesvidjanja vec zanimljivo zapazanje: mozda ja odavno nisam procitala nista od starog SFa, ali brate, u Foundation nema 1 (slovima: jedan) zenski lik :lolol: . ne postoje zene politicari, vojnici, space traderi... u Foundation and the Empire ima ona Bayta ali je njena uloga tu potpuno 'zenska', ona je tu zbog svog 'zenskog' saosecanja. a i tu se zna ko upravlja brodom a ko postavlja sto za veceru i uredjuje kabinu kao dnevnu sobu.
:lolol: :lolol: :lolol:Mislim da sam i ja imala takav isti utisak, samo ja nisam odmakla dalje od prve Zadužbine.Sve vreme sam imala utisak da se radnja događa na sednici upravnog odbora nekog holdinga, na kome sede sredovečni muškarci koji puše skupe cigare i imaju lepo potkresane brade i svi čitaju Fajnenšel tajms.
Link to comment
:lolol: :lolol: :lolol:Mislim da sam i ja imala takav isti utisak, samo ja nisam odmakla dalje od prve Zadužbine.Sve vreme sam imala utisak da se radnja događa na sednici upravnog odbora nekog holdinga, na kome sede sredovečni muškarci koji puše skupe cigare i imaju lepo potkresane brade i svi čitaju Fajnenšel tajms.
Da, zanimljivo je to. Umovi koji su mogli da zamisle robote, svemirske imperije, 'internet', nisu mogli da zamisle emancipaciju zena :D
Link to comment
Da, zanimljivo je to. Umovi koji su mogli da zamisle robote, svemirske imperije, 'internet', nisu mogli da zamisle emancipaciju zena :D
Pa to je stara boljka futurologije. Lako je zamisliti ekstrapolaciju sadasnjeg trenda, ali je jako, jako tesko zamisliti revolucionarnu promenu - to je valjda i cini revolucionarnom.Malo sam knjiga procitao u kojima su pisci uspeli da predvide pad Varsavskog pakta. Moze putovanje na Sirijus, ali Kremljom ce i dalje da vlada gerontokratija.
Link to comment
Pa to je stara boljka futurologije. Lako je zamisliti ekstrapolaciju sadasnjeg trenda, ali je jako, jako tesko zamisliti revolucionarnu promenu - to je valjda i cini revolucionarnom.Malo sam knjiga procitao u kojima su pisci uspeli da predvide pad Varsavskog pakta. Moze putovanje na Sirijus, ali Kremljom ce i dalje da vlada gerontokratija.
Мајка Емануела Карера, који је писао биографију Лимонова, је предвидела крах социјализма две-три године пре појаве Горбачова. Нисам читао њене радове, већ само одломке пренете у Кареровој књизи. Он је на то видно поносан, каже да је она била једина у Француској.
Link to comment

U odbranu Isaaka Yudoviča - u kasnijim knjigama je imao i hermafrodite i zanimljivu kombinatoriku na tu temu. Knjige je pisao u rasponu od skoro 5 decenija, koje se poklapaju sa najvećim socijalnim promenama u istoriji. Meni više od eventualnog džender imbalansa (u ranim knjigama) smetaju klanki roboti koje kao da je Grunf (onaj pravi iz grupe TNT) pravio od lavora, kofe i slične limarije koja se zatekla u šupi.Kad sam kod toga, glavna stručnjakinja za robote u "I Robot" (1950) je jedna pomalo frigidna Dr. Susan Calvin (koju je u filmu igrala ova ispod, donekle pogođeno). Ofarbaj kosu u platinasto plavo, zanemari ono o frigidnosti, dodaj malo mišića, i eto je Dr. Estel Deadlift.susan-calvin-72-image.jpg

Edited by Indy
Link to comment
Pa to je stara boljka futurologije. Lako je zamisliti ekstrapolaciju sadasnjeg trenda, ali je jako, jako tesko zamisliti revolucionarnu promenu - to je valjda i cini revolucionarnom.
sad bas razmislja sta bi u novijoj SF bilo primer uspesnog zamisljanja neceg revolucionarnog a ne tek ekstrapolacija trenda, i ne pada mi nesto konretno na pamet.
U odbranu Isaaka Yudoviča - u kasnijim knjigama je imao i hermafrodite i zanimljivu kombinatoriku na tu temu. Knjige je pisao u rasponu od skoro 5 decenija, koje se poklapaju sa najvećim socijalnim promenama u istoriji. Meni više od eventualnog džender imbalansa (u ranim knjigama) smetaju klanki roboti koje kao da je Grunf (onaj pravi iz grupe TNT) pravio od lavora, kofe i slične limarije koja se zatekla u šupi.
jasno, i zato je veliki (iako meni ne lezi), ali ja, sto kaze Arkadija, nikako nisam mogla da se otresem atmosfere upravnog odbora mesne zajednice iz 50 i neke :lolol:
Kad sam kod toga, glavna stručnjakinja za robote u "I Robot" (1950) je jedna pomalo frigidna Dr. Susan Calvin (koju je u filmu igrala ova ispod, donekle pogođeno). Ofarbaj kosu u platinasto plavo, zanemari ono o frigidnosti, dodaj malo mišića, i eto je Dr. Estel Deadlift.susan-calvin-72-image.jpg
boze, sto lepa zena -_-
Link to comment

hvala na svemu

Kultni pisac Ričard Mateson, najpoznatiji po romanu "Ja sam legenda" iz 1954. godine, preminuo je u 88. godini, saopštilo je Američko udruženje pisaca.
Link to comment

sta ti je razlicito citanje pisca - uvek bih metisona prvo smestila u horor nego u sf, bez obzira na brojcanost dela po zanru, valjda zato sto mi je a stir of echoes medju pet najjezivijih knjiga u zivotu.bez obzira, hvala mu na satima i satima uzivanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...