расејан Posted June 6, 2009 Posted June 6, 2009 Добро, онда, отварам топић, да не буде да само причам а ништа не радим. Ако нас овде буде само четворо, опет добро, одскроловаћемо у доњу недођију и готово. У међувремену, јављаћу се повремено да јавим на шта сам натрчао. Замолио бих читаоце осталих ф жанрова да отворе себи теме, или да оду у ону високо прибодену.Биће још 2002. да сам натрапао на Грега Егана у библиотеци у комшилуку, и то прво роман "Distress". Прва поглавља су само заукавање, вероватно само уткане старије приче, свака бизарнија од претходне, колико да се нацрта свемир. А онда тек креће радња, кад оде на слободно острво, које је у ствари само пловећи корал, усидрен да не би зашао у нечије воде, где се скупљају дисиденти из патентног права на ДНК итд. Обавезно читам поново, једне од ових година.После сам од њега читао све чега сам се дочепао, и нисам се разочарао. Тип је прави наследник Виљема Гибсона, и за разлику од њега веома се дознаје у технику коју плете. Тамо где Гибсон само назначује улазак у виртуелно без превише појединости, Еган гази до рамена. У "Дијаспори", међутим, прелази на своју праву тему - живот у виртуелном свету, али скроз. У "Пермутационом граду" то тек почиње... а и у причама. Доста тога може за џабе да се прочита на његовом сајту - http://www.gregegan.net/Зна ли неко да ли је превођен код нас?
расејан Posted June 12, 2009 Author Posted June 12, 2009 Други виђенији лик из ове нове генерације је Нил Стивенсон. Занимљив је пре свега по томе што је у својој првој и важној књизи "Snow crash" натрпао гомилу идеја (распад државе на франшизе, које имају свака своје законе, пасоше итд, а простиру се на својим делићима територије по разним градовима; киборг пси чувари; виртуелни простор; аватари; паралелни живот на мрежи и на земљи) и то запаковао у густо исткан акциони роман. Задивљујуће, с обзиром на годину: 1993 интернет још није имао толико графичког живота у себи."Дијамантско доба: илустрована читанка за младе даме" је корак даље - још франшиза, овог пута уз кинеску обалу, уз сучељавање неколико кинеских и других азијских култура са неовикторијанском, у време кад је нанотехнологија већ помало дојадила. Узбудљиво штиво, и опет врви идејама."Криптономикон" има хиљаду страна, џепно издање је скоро квадратно на пресеку :P , и одустао сам негде око двестоте стране, јер сам укапирао да ме не занима - то је само спекулативна фикција, на тему стварних историјских догађаја око криптографије. Превише војске за мој укус, те сам баталио."Анатем" је, хм, посебна врста СФа, што сам почео да читам, видео отприлике куд иде, и решио да сачекам веће залихе доколице. Главна тема је монашки ред без религије - донекле налик "Кантикулуму за Лајбовица", али се неклама постављеним доста близу; сличност се врло брзо распршује. Опет, врло богато и барокно описивање у "као да сте тамо" маниру.Стивенсон има и тзв. "барокни" циклус, што су ваљда алтернативне историје итд, што ћу можда једном и читати, видећемо.
Aineko Posted June 12, 2009 Posted June 12, 2009 Charles Stross - moj susret sa modernom SF. Accelerando mi se jako dopao, mada mi je zavrsetak malo razocaravajuci. kad progres krene nezamislivom brzinom sve postaje moguce.da, Stivenson je dobar, bar sudeci po Diamond Age, jedino sto sam ja do sada procitrala od njega. sada se razmisljam da pocnem Anatem :)
расејан Posted June 12, 2009 Author Posted June 12, 2009 Charles Stross - moj susret sa modernom SF. Accelerando mi se jako dopao, mada mi je zavrsetak malo razocaravajuci. kad progres krene nezamislivom brzinom sve postaje moguce.da, Stivenson je dobar, bar sudeci po Diamond Age, jedino sto sam ja do sada procitrala od njega. sada se razmisljam da pocnem Anatem :)Строс је следећи, наравно. У ствари сам се на њега више наложио него на Стивенсона - јер, парадоксално, има мање технике, тј техника писања се мање примети. Стивенсон понекад ужива у томе што уме да пише, па пусти тастатуру да пасе колико јој је воља, што и није нека замерка; стилско размахивање најчешће и има сврху и оправдање - да ствара нужни застој у радњи, да намерно скреће пажњу читаоца... све то може и то је лепо, али Строс некако успева да постигне исту сликовитост и без тога.Стивенсон ми се некад чини као да је успео да упрегне софтвер да му склапа реченице, отприлике као што је осећај кад се чита Хари Потер или наставци/представци Дине. Као да није имао времена да пише краће. Добар је, али...
Aineko Posted June 12, 2009 Posted June 12, 2009 Ja takav utisak o Stivensonu nisam stekla iz Diamond Age ali sada citajuci Anatem vec dva dana, vidim o cemu pricas. Potseca me na Igoa - zid u ulicici u istocnom delu Pariza opisan do poslednjeg detalja na poslednjem kamenu.... :)sledeca knjiga ce definitivno biti Glasshouse od Strossa (nisam ni znala da je imamo u kuci, tek juce otkrila ). mene je Stross u Accelerandu odusevio onolikom gomilom ideja u jednoj knjizi. btw, procitala sam skoro poslednji roman od Klarka - The Last Theorem. onako, bas optimisticno, poslednje lepe zelje ljudskoj vrsti sa grande zavrsetkom. :)
расејан Posted June 13, 2009 Author Posted June 13, 2009 sada se razmisljam da pocnem Anatem :) Ja takav utisak o Stivensonu nisam stekla iz Diamond Age ali sada citajuci Anatem vec dva dana, vidim o cemu pricas.Чекај, је ли то у Анатему има и времеплова?
Aineko Posted June 13, 2009 Posted June 13, 2009 Чекај, је ли то у Анатему има и времеплова?:Dizumeli to ovde kod nas - "ladno - al' standard, jebiga" :)recenica je trebalo da glasi "razmisljam se da ozbiljno pocnem Anatem" (mrcvarila se sa prvih 10 strana dva dana pre tog posta, juce konacno odvojila vise sati za citanje) :) @ Indyjedan od meni omiljenih
расејан Posted June 18, 2009 Author Posted June 18, 2009 И онда, наравно, Чарлс Строс.Не знам тачно да ли је он, или можда Кори Докторов, измислио сингуларитет (превојна тачка у развоју вештачког ума, када он постаје јачи од људског), али је у његовим делима он постао бар онолико значајан колико су претходној генерацији писаца били значајни појмови нуклеарног уништења или антиутопије.Иако му је "Небо сингуларитета" први роман, он се у ствари догађа много након "Акцелеранда". У потоњем тек настаје Есхатон, врховни вештачки ум, који ће у претходном онда да пази на човечанство да не забрља (пре свега тако што би скочило у прошлост да га утамани док је мали).Иако сам отворио ову тему као "само СФ", Строс је мало на обе стране - његове раније приче су углавном хај тек хорор или хај тек магија. У "Бетонској џунгли", например, служба за сузбијање антидржавних враџбина се такође користи враџбинама... и високом технологијом.Грехе младости на страну, Строс је међу најозбиљнијим кандидатима за неко високо место међу СФ писцима ове деценије. Потоњи романи - "Гвоздено праскозорје" (мање више наставак Акцелеранда, још акције) и "Стаклена кућа" (много касније, након ратова, чак не мора ни да је исти свемир).http://en.wikipedia.org/wiki/Halting_State је нешто сасвим другачије, у замало данашњем свемиру, у Народној Републици Шкотској, која је и даље део ЕУ, а почиње пљачком виртуелних пара у виртуелном простору једне видео игре. Реченица за памћење: "можеш варати неке пикселе стално, све пикселе привремено, али не можеш преварити све пикселе стално" Тј, увек се примети :).Нове идеје (опет, не све скроз његове, али лепо разрађене) су економија 2.0 (планска привреда, али овог пута за озбиљно и мења се из часа у час јер најзад имамо информације и софтвер), репутација као валута уместо новца (што је Докторов), компаније и тужбе као софтвер, интелигентни финансијски инструменти као смрт мреже, дистрибуирани ум (у Акцелеранду Манфред Макс проводи неко време као јато голубова), живот у софтверском облику (што није ново - Фредерик Пол у "Капији", Грег Еган на све стране, али га је фино приказао) и још све оно што сам пропустио.
расејан Posted June 19, 2009 Author Posted June 19, 2009 Još, joooš Благодарим на по дршци... биће тога још ових дана, ова кишурина никако да попусти :).
Musharaf Posted June 20, 2009 Posted June 20, 2009 samo da pozdravim 1 topik bez fantasy BS-a. jako mi je interesantno da čitam sf kome je nominalno istekao rok trajanja, skoro sam odradio 'man plus' pohla i zaista dobar sf zaista ne trpi od toga šta se desilo u stvarnom životu, baš kao što ni odiseja nije prestala da bude remek delo zato što je nestao sssr.za odmor na moru štekam a canticle for leibowitz. :)
Hippie Posted June 20, 2009 Posted June 20, 2009 el ima negde da skine neka dobra sf AUDIO book na engleskom?
Dankan Ajdaho Posted June 21, 2009 Posted June 21, 2009 samo da pozdravim 1 topik bez fantasy BS-a. jako mi je interesantno da čitam sf kome je nominalno istekao rok trajanja, skoro sam odradio 'man plus' pohla i zaista dobar sf zaista ne trpi od toga šta se desilo u stvarnom životu, baš kao što ni odiseja nije prestala da bude remek delo zato što je nestao sssr.za odmor na moru štekam a canticle for leibowitz. :)Plašim se da će ti potrajati jedno pola dana :)Jedna od najpotresnijih knjiga koje sam ikada pročitao.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now