Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

@duda evo je jos vruca :eat2:

uGLhCeV.jpeg

Junior se jedva nakanio da ode po jogurt koji sam jutros zaboravila kupiti. 

Sljive nisam secerila, oraha dobila solju od komsinice Moldavke (proprzila ih u mikrotalasnoj pa u kesi izgnjecila oklagijom) brasna stavila pola ostrog pola mekog, ulja samo jedan deci i pre pecenja povrsinu kolaca posula vanil secerom (svidja mi se korica koja se na taj nacin napravi po povrsini. 

Ide u knjigi recepata pod nazivom "Dudin kolac sa sljivama" :wub:

  • +1 1
  • Wub 8
Link to comment
1 minute ago, Serena said:

Malo vec sljunuo ali kontam da je  normalno. 

Ja sam se dosta izveštila, pa mi šljune baš minimalno.

Zato ga i držim još malo u rerni, tj kad već deluje da je pečen.

A ima i onaj štos sa čačkalicom :D

Link to comment
5 minutes ago, Klara said:

A gornji deo kolača, samo se prošara testom, tako? :blush: Baš lepo izgleda!

Mogu i jabuke umesto šljiva, pretpostavljam?

Može razno sezonsko voće. Mogu jabuke, višnje, borovnice.

Ništa ne mora da se "šara", kad se voćke ubace u sveže testo, one malo upadnu a testo naraste i eto efekta :D.

A kolač od čas posla.

Edited by duda
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
21 hours ago, duda said:

Elem @Serena

 

Nikakav poseban kolač, to je najuniverzalniji mogući kolač koji se pravi sa sezonskim voćem, samo što je recept baš isproban i potvrđen i uvek bude odličan.

 

Za ovaj isekla cca šolju šljiva na veličinu polovine višnje recimo :D i posula po njima malo šećera, da puste vodu. Plus cca pola šolje krupno mlevenih oraha.

 

A ovamo™ :

 

Dve plastične posude, u veću 4 žumanca u manju 4 belanca. Prvo umutiš belance sa prstohvatom soli i malo šećera (to malo od 1 šolje a što je ukupna mera). Posle mutiš žumanca (a ne pereš žice :D) sa ostatkom od one šolje šećera, onda dodaješ šolju ulja pa šolju kiselog mleka i mutiš svo vreme.

Onda ostaviš mikser i uzmeš ručnu mutilicu. Dodaš dve šolje brašna, prašak za pecivo i umućen belanjak i sve lagano promešaš i sipaš u pleh (papir). Onda pospeš orahe, malo ih kašikom utisneš u testo ali ne duboko, na kraju rasporediš one šljive koje lepo rukom malo ocediš, kome se to ne sviđa, neka ne gleda :D.

Pečeš cca 20 minuta na 180 ali to zavisi od šporeta. Ja recimo posle tih 20 min isključim rernu pa držim još 6-8 minuta.

 

Umesto šljiva mogu višnje, borovnice i sl.

Umesto ulja, ako ne voliš, može maslac, može recimo pola ulja pola pavlake, isprobaj.

Ali moj savet je da prvi put napraviš ovako, bude zbilja lep.

I da, treba dodati vanilin šećer ili aromu vanile.

 

Ja koristim šolju od 2 dcl.

 

Nema kolača koji ima bolji odnos ukus/utrošeno vreme i resursi :s_w:


Najbolji, meni onaj sa visnjama, u :piggy: me pretvori.

 

Mogu i jabuke.

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment

Moja baba zajebant je obožavala da za godišnjice braka i dedin rođendan pravi Švaler tortu, pa da zvanično poziva familiju: "Dragi gosti, izvolite, dođite na Mišinog (deda) Švalera." :paperbag2:

I jedne godine saopšti kako neće praviti Švalera, mora malo da menja. Deda taman odahnuo, a baba iznosi poslužavnik sa kolačima: "Eeeeee, ali napravila sam Svekrvino oko, vidi kako te gleda!"

 

Uopšte nisu loši ti kolačići, smokva u kombinaciji sa čokoladom i orasima.

 

https://mojaslatkakuhinja.wordpress.com/2013/01/06/bombice-sa-smokvama/

Edited by Klara
  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...