Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Ja danas naletela na krempitu u kafeu u Frankfurtu, bila bas ukusna, ciljano cu svratiti ponovo. Najbolje mi je bilo sto ni sami ne znaju kako se zove taj kolac :D Rekoh im da napisu lepo "krempita" i da ne brinu :D

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Kad smo već kod krempita, sasvim slučajno reših da probam u Kofeinu - garant najbolja u Beogradu, po mnogo čemu evocira uspomene na nekadašnji Klub književnika.

 

edit - 300 dindži, ali vredi.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

jel trokutasta? ako je trokutasta, onda je to krempita iz finih. a ako je ta, onda je odlicna, slazem se. 

 

@ skajhajatrist  ljubomorna sam :D al valjda cu ovih dana na tu stranu... 

 

ove nedelje cu praviti zaher kocke. ne secam da se da sam stavljala recept. to je najsvecaniji, naujuksniji i najjednostavniji kolac u svemiru. pa cu zakeljii i recept i sliku cim se nakanim da realizujem projekat. 

Edited by darling
Link to comment

jel trokutasta? ako je trokutasta, onda je to krempita iz finih. a ako je ta, onda je odlicna, slazem se. 

 

 

 

Jeste, trouglasta je. Jel' to  znači da ima negde da se kupi na veliko? :piggy:

Link to comment

edit - 300 dindži, ali vredi.

 

Cena prava sitnica! Koliko su inace kolaci u Beogradu, nemam predstavu uopste?

 

Ova krempita je kostala kao i svi ostali kolaci i tipicna je cena za Frankfurt - 3,20 evra. U mom mestu su kolaci malo jeftiniji i recimo (po nama) najbolja poslasticarnica sa odlicnim svapskim cheesecake-om i nekim nebeskim kolacem sa malinama ima cenu od samo 2,60 evra.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

jee, kako je skupo. prosle godine sam krempitu placala 200 dinara. 

 

mnogo su skupi kolaci kod nas. a to je odgovor i ajemvidpajlots, meni su te cene preterane za siromastvo u kom zivimo. 

 

ako oces recept za krempitu s tim kremom, imam :) jedino ne znam njihovo testo, nije klasicno lisnato, pa oni taj kolac zovu italijanska krempita. 

Edited by darling
Link to comment

krempita iz vile

testo: 

pola kilograma lisnatog testa podeliti na dva dela i razvuci oklagijom. razvuceno testo treba da bude vece od tepsije u kojoj cete napraviti krempitu, zato sto se tokom pecenja skuplja. peci 10 minuta na 200 velzuijusovih. izbusiti viljuskom pre pecenja, da se ne bi previse dizalo. 

krem
 
umutiti 8 zumanaca, 150 gr secera, vanilu (jedan stap), 3 kesice zelatina u prahu (kesica sadrzi 10 grama) i pola litre mleka, pa skuvati na pari. ohladiti, da bude mlako.  promesati s vremena na vreme da se ne uhvati korica. umutiti 6 dr etker slagova u 750ml mleka u jednoj posudi i pola litre slatke pavlake u drugoj posudi. ne dodavati secer! 
pomesati zuti krem, slatku pavlaku i slagove. 
slagati: dole jedna kora, fil, pa druga kora. pritisnuti. velicina tepsije? nesto manja od sporetnog pleha, dakle velika. neka prenoci u frizideru. sutradan je prevrnuti na posluzavnik, lako ispada. lako se sece ostrim, reckavim nozicem. pre sluzenja posuti secerom u prahu.


krempita iz kluba knjizevnika 


pola litre mleka 
200g secera 
8 zumanaca 
30g zelatina 
vanila
1,5 l slatke pavlake 
pola kilograma lisnatog testa 


krem: 

u serpu sipati mleko, secer, zumanca, vanilu i zelatin, kuvati na par. ostaviti da se ohladi do mlakog. povremeno promesati smesu i paziti da se ne zgusne mnogo. umutiti slatku pavlaku. fil sipati u slag i lagano mesati dok se ne sjedini. 
u tepsiju staviti jednu koru, usuti kremu, odozgo drugu koru. pritisnuti lagano da se zalepi. ohladiti preko noci. sutradan iskrenuti na pladanj, posuti secerom u prahu, seci i sluziti.

 

 

 

 

a evo, nasla sam i recept za njeno testo. jedino sto margarin zameni maslacem. bila sam skepticna po pitanju testa, al iz komentara i slika onih koji su radili vidim da fercera. 

 

https://www.coolinarika.com/recept/978619/

 

:)

Edited by darling
Link to comment

Isto izgleda kao na slici na sajtu. Hvala za recept.

 

Usput, kad pogledam nije ni skupa - u Mandarini su kolači 370 dinara, a meni ovo mnogo bolje. Kapiram da mandarina ima verovatno skupe čokolade u kolačima, ali po ukusu ova krempita mi je bolja. Ili ne mogu da potrefim dobar kolač u Mandarini.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...