Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Homemade chocolate truffles :) Tegla /veca/ kondenzovanog mleka, posto tog nema u ovim krajevima, ukuvavala dugo litar + jos jedna solja mleka sa 2 solje kristal secera i dva vanil secera dok se nije zgusnulo /oko 2 sata na maloj vatri, povremeno mesajuci/. Dodala 150 grama cokolade, crne jake i pola putera /125 grama/ i nastavila da kuvam na blagoj vatri dok se nije skoro skroz zgusnulo da bude kao nutela jos bar pola sata. Izlila na malo nauljenu tacnu da se brze stegne, malo ohladila i u fridge na nekoliko sati. Kad se steglo pravila male kuglice i uvaljala u  mlevene lesnike. Ne ispadne puno ali je jako. Odlicno za kafu. 

truffles.jpg

Link to comment

slika, pliz. i recept, ako ga ne znamo. 

mak kocka moja.jpg

 

ma de ne znate... ovo je recept za budale

 

5 jaja, odvojiš belanca i ulupaš u sneg

 

5 žumanaca, 200 gr mlevenog maka, 2 šolje mekog brašna, 1 šolja braon šećera (smanjeno na pola u odnosu na recept - da, setio sam se tebe) 150 gr otopljenog putera, 4dl mleka

 

mikserom prvo umutio sve tečno sa šećerom, pa dodao mak i brašno, pa opet mikserom da se sjedini. varjačom umešao onaj sneg od belanaca, razlio u nauljen mali pleh. pekao oko 40 minuta na 180

 

kad se prohladio, presekao poprečke, pa premazao marmeladom od drenjina (nemam, nekim čudom, više kevinog pekmeza od kajsija), pa spojio koru ponovo

 

50 gr putera (ono što je ostalo od President pakovanja kad otopiš za testo 150) otopio sa nekom mučenom Milkom koja se vucarala dugo na polici i malo mleka, prelio i sačekao da se ohladi

 

voilà! my name is Veen... Rudolf van Veen

Edited by banatjanin
Link to comment

Kad smo vec kod cuuuda sad mi rodjaka isprica recept za:

 

Ananas-tikvice

Ukratko

 

Tikvice skuvas

Pomesas secer vodu step sok ananas i limuntus.

Kad se izmesa sipas tikvice da jos malo baci kljuc i u tegle sa sve sokom....

Link to comment

Kad smo vec kod cuuuda sad mi rodjaka isprica recept za:

 

Ananas-tikvice

Ukratko

 

Tikvice skuvas

Pomesas secer vodu step sok ananas i limuntus.

Kad se izmesa sipas tikvice da jos malo baci kljuc i u tegle sa sve sokom....

heston blumental da crkne od muke :lolol:
Link to comment

tortam1aq1.png

 

 

 

 

 

 

Napravio sebi za rodjendan (ko će kome ako ne svoj svome), jedina objektivna mana je da sam totalno precenio svoje kapacitete, tako da će nešto da ide u komšiluk (a nešto će i da se zamrzne).

Link to comment

Homemade chocolate truffles  :) T. 

 

jesu ti ovo brazilski brigadiri? (aj, pliz, preciziraj i sistematizuj onaj recept za cokoladni s visnjama za nas koji bismo ga pravili prvi put. neka bude ko da ga je masinska inzenjerka pisala :D)

 

 

ma de ne znate... ovo je recept za budale

 

 

 

zamisli, ne znam, zapravo ga nikad nisam pravila, uvek sam jela tudje. ovaj recept zvuci odlicno (iako cu jos smanjiti secer :D), fala :)

Edited by darling
Link to comment

Ubijas mogucnost za inovaciju ali hajde  :)

 

Torta sa visnjama  :)

 

Potrebno za koru: 

6 jaja

6 kasika secera /punih/

125 gr. rastopljenog putera

2 vanil secera

1 kasika milerama /sa pijace/

pola praska za pecivo

pola kasicice sode bikarbone

200 grama otopljene /u mikrotalasnoj na minut/ crne jake cokolade

tri kasike kakao praha 

1 veca solja brasna /9 kasika punih/ /to polako dodaj jer nije svako brasno isto, treba da bude gustine kao eurokrem otprilike./

 

Priprema:

Odvojiti zumanca i belanca. Umutiti zumaca sa secerom onako da posvetli i dodati puter, mileram, cokoladu, kakao, vanilu, brasno sa praskom za pecivo i sodom bikarbonom. Umutiti belanca da je srednje cvrst saum /ne prejako/ i polako umesati sa prethodnom masom. Obloziti onaj klasican pleh za tortu papirom i namastiti i pobrasnaviti, sipati masu i peci u prethodno zagrejanoj rerni na 190 C oko pola sata do 45 min /sve zavisi od rerne, proveravaj cackalicom posle 20-tak minuta/ i pazi da se jako ne presusi jer je prilicno tamno pa je tesko proceniti kad je gotovo. Ostaviti da se prohladi. Na sobnoj temperaturi. Kad se prohladi i dok je mlako pazljivo izdubi sredinu torte skroz uz ivicu i toliko do dna da dole ostane dovoljno cvrsta podloga, da se ne raspada. Od mase koju si izdubila napravi mrvice /malo isitni ali ne treba mnogo/

 

Prvi fil:

1 kesa visanja iz zamrzivaca /mislim da je to ono pakovanje Frikomovo od pola kile/

250 grama secera

pola case visnjevace

Kuvati visnje sa secerom i visnjevacom dok se secer ne rastopi i ukuva se do faze da je malo redje nego za slatko, probaj na hladnoj

tacnici da li je sirup skuvan, da nije jako vodnjikavo/. U vrele visnje umesaj one mrvice od kore, dobro promesaj i ostavi da se ohladi. 

 

Drugi fil> /koji mozes da zamenis i nutelom ili braon linoladom/ 

4 zumanca

6 kasika secera

100 grama crne cokolade

100 grama putera

 

4 zumanca i secer malo metlicom izraditi pa skuvati na pari dok se ne zgusne i secer se skroz rastopi, mesati sve vreme. U jos topao fil dodati 100 grama cokolade i 100 grama putera, dobro izmesati  i ostaviti u fridge da se ohladi. 

 

Slag> 

Pola litre domace slatke pavlake sa pijace ili one kravicine od mleka /ne ono biljno sranje sto je kao pena za brijanje/

Umutiti slag sa malo secera i vanile. 

 

Konstrukcija kad sve dobro ohladi:

U udubljenje u torti prvo sipati onaj cokoladni fil, pa fil od visanja pa na kraju nabacati slag, napraviti male pikove i ukrasiti. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...