Jump to content
IGNORED

Sta ste pazarili ovih dana


Merlak

Recommended Posts

joj na nozi su ruzne,taj prednji deo je nekako dzombast i te pertle jos dodaju na grdnosti...ali lagane :wub:

 

da,plitke su ali imaju jastucice oko zgloba i skroz se osecam sigurno u njima... mada ja nemam problema sa skocnim zglobom i  vise volim plitke patike/cipele za hodanje,ne delim planinarsku opsesiju dubokom obucom,za mene je besmislena...

  • Hvala 1
Link to comment

Naprotiv, duboka cipela je imho top prioritet za planinu, pogotovu za neravne terene, i pogotovu za one osetljivijih zglobova. 

 

I meni ta patikica uopšte nije ružna, naprotiv, ali to je više patika za lagane terene i manje više ravne trekinge, za neko ozbiljnije planinarenje po malo težem terenu baš i nije. Naravno, može se i bos u planinu, ja se na Olimp popeo u new balance patikama za trčanje, ali mi se stopala raspala. :D 

  • +1 1
Link to comment

kao sto rekoh ,,za mene je besmislena,, ja nemam problema sa zglobom a hodala sam po svakakvim terenima i sasvim mi je ok u plitkoj obuci..ja bih najvise volela da mogu hodati u sandalama :(

 a najcesce hodam po Fruskoj ugl po sumi i van staze ili okolo po raznoraznimim planinama...slabije idem po visokim planinama i kamenju 

 

mada ove imaju bas dobar djon,uopste ne deluju slabasno..

Link to comment

Pa stvar je preventive :)

 

Kada sam se penjao na Vučji Zub, raspetlam malo pertle bukvalno na grebenu pred vrh, tipa 100m, odmah zglob u stranu, posle 50m.  Ja jesam malo pažljiviji po tom pitanju, izvrtao sam oba X puta što na fudbalu, basketu odbojci. 

 

Nisu one uopšte loše, pogotovu đon, ali generalno, to teoretski nije patika za "planinarenje" već za lagani treking i slične aktivnosti. Što ne znači da ti neće raditi posao, ja merrel obožavam, jedno vremen sam bio rešen da pazarim ovakve jedne. 

 

ispo-award-2021-winner_THERMO-ROGUE-3-MI
 

Link to comment

@Mil@n

 

dobro..do sada nije bilo staze na kojoj sam bila da sam pomislila da nisam mogla da je prehodam u patikama za planinarenje umesto u Lowa-ma koje imam

a nisam turista na planini i imam blesavu ekipu za koju ,,tuda nema staze,, ne postoji bas

i u Lowa-ma se uvek namucim i bude mi i vruce i tesko....prosto ne volim.

 

 

Link to comment

Kontam te, ja sam kupio pre sadašnjih neke planikine koje su baš visokogorske cipele, ali su zbog velikog kalupa a i kože i ostalih materijala toliko bile teške da su mi se listovi raspadali posle akcija, i prodao sam ih posle 5, 6 akcija. Pa sam se vratio na "planinarske cipele - lake" :)

Edited by Mil@n
Link to comment
2 hours ago, ivy said:

ne delim planinarsku opsesiju dubokom obucom,za mene je besmislena...


+1
to je urbana legenda naših "iskusnih planinara"(*), o dubokim cipelama koje stežu zglob i čuvaju od izvrtanja. Ceo svet trčkara po brdima u laganoj obući, ali samo smo mi pametni.
Mene duboka obuća čuva od kamenja, a stopala mi se jednako izvrću i u plitkoj i u dubokoj obući.

Kada sam probao da stegnem duboke cipele tako da zglob zaista ne može da se izvrne, nisam mogao ni da hodam, toliko boli i žulja.

 


(*) mislim na one što ni posle x godina ne mogu nigde sami da mrdnu, mora neko (licenciran!!) da ih vodi za ruku u grupi od 30-40, na one što ne umeju da koriste topografsku kartu, što najviše vole da obuju vojne gojzerice od 5 kg i kamašne leti kad upekne, što dobiju fras kad vide strance sa sitnom decom kako veselo istrčavaju na vrhove CG planina...

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
23 minutes ago, Frile said:


+1
to je urbana legenda naših "iskusnih planinara"(*), o dubokim cipelama koje stežu zglob i čuvaju od izvrtanja. Ceo svet trčkara po brdima u laganoj obući, ali samo smo mi pametni.
Mene duboka obuća čuva od kamenja, a stopala mi se jednako izvrću i u plitkoj i u dubokoj obući.

Kada sam probao da stegnem duboke cipele tako da zglob zaista ne može da se izvrne, nisam mogao ni da hodam, toliko boli i žulja.

 

Bio sam na 20, 30, 40 ne znam ni sam koliko visokogorskih akcija, od tog celog sveta u laganoj obući nisam video nikoga. 

Msm ovo je tolika glupost da me mrzi i da obrazlažem. Sa obzirom da si ceo dan na nogama i pređeš tipa 15-25+ km i da se često gazi po neravnom, po kamenju, što sitnom, što krupnom, kvalitetan đon je esencijalan da ti smanji tenziju i napor koja stopala trpe u toku celog dana. 

 

Što se tiče zglobova, teško je dokazati nekome da bi se sjebao da nema duboku cipelu, kao i da bi ako ide u plitkim sigurno najebao. Ali reći da duboka cipela ne pomaže kod stabilnosti zgloba je takođe par exelans nonsens. Ima toliko zajebanih terena na kome je potrebna nadljudska pažnja i obazrivost da gledaš gde gaziš i gde zglob može da najebe, gaziti po tome u nekoj "laganoj patikici" i u planinarskoj cipeli je jednostavno dupe glava, nešto neuporedivo i ogroman korak ka potencijalnom izvrtanju.

 

Na stranu što sam pričao sa XYZ vodiča i bio na planinarskim obukama i sl, i još se nije našao niko, bukvalno niko da iznese teoriju da su cipele višak te da treba hodati u laganoj obući. Bio sam prisutan kad vodič ne da na planinu nekome ko je krenuo u plitkim sportskim patikama. On je to naravno napomenuo u planu akcije, ali nije ispoštovano + to je, bez dileme, top 3 vodiča u Srbiji. 

Link to comment

Ma takvi su naši "planinari". Bukvalno ceo svet hoda po planinama(*)  u laganoj planinarskoj obući (ne sportskim patkama, nego laganoj planinarskoj obući), poput Ajvine, samo naši domaći "iskusni planinari" znaju da su svi greše osim njih. I da niko drugi nigde nije bio niti išta video osim njih.

 

(*) naravno postoje vrste terena i vremenski uslovi gde je neophodna malo specifičnija obuća

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...