Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Pa znam ja to, ja sam neki priuceni evolucioni psiholog. I ja se stresiram samo tako, iako je to u stvari sve bullshit oko cega se ja stresiram ("don't sweat the small stuff - and it's all small stuff..."). Ja i hocu da kazem da smo mi (posebno mislim mi na zapadima - Srbija se donekle izuzima) glupi sto se stressiramo, jer za to nema pravog razloga.Hocu reci - "When you’re stressed over a busy schedule, an argument with a friend, a traffic jam, or a mountain of bills, your body reacts just as strongly as if you were facing a life-or-death situation" - Zar nije to glupo?
glupo, bez pravog razloga, autopilot - zovi to kako hoces - ali posledice su prave. realne. i ozbiljne k'o tigar u pecini. ili susna godina. ili krava na porodjaju.inace, mislim da nije glupo, odnosno da ne mozemo stresu doakati samo tako sto mu pojedinacne izazivace proglasimo za gluposti (iako one to objektivno jesu). te su gluposti zgusnute vremenski u svakom nasem danu, i predstavljaju stotine "sitnih zahteva" na koje moramo da odgovorimo, na koje odgovaramo. mi smo "zasiceni" zahtevima i stresni odgovor organizma je neminovan.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Ne mozemo da doakamo necemu tako sto cemo to nesto da proglasimo gluposcu, ali to je dobar pocetak.
Što vraća na priču o tome da se gomila štetnih stvari ignoriše, a stavlja se akcenat na pušenje...Možda, je trebalo stvari okrenuti, pa postaviti još jedno besmisleno pitanje: da li je stres jedan od uzroka ovih zabrana pušenja?
Link to comment
Što vraća na priču o tome da se gomila štetnih stvari ignoriše, a stavlja se akcenat na pušenje...
Ko ih ignoriše? Ovde se govori o pušenju, ako postoji neka druga štetna stvar koja ti smeta ti otvori temu o njima.
Možda, je trebalo stvari okrenuti, pa postaviti još jedno besmisleno pitanje: da li je stres jedan od uzroka ovih zabrana pušenja?
:blink: Evo jednog dobrog teksta koji pokazuje kako na različite stvari mogu da se primene isti mehanizni odbrane:
Kontroverzni pevač Marko Perković Tompson izjavio je u razgovoru za Hrvatsku televiziju da su optužbe i zabrane koncerata kršenje njegovih ljudskih prava...Tompson sebe smatra potpuno apolitičnim i ograđuje se od ustaštva i fašističke ikonografije, ali ne i od ustaškog pozdrava "Za dom spremni" koji naziva starim hrvatskim pozdravom. Tompsonnije potpuno isključio mogućnost nastupa u Srbiji, jer kao apolitičantip, nema žešćih problema s drugom nacionalnošću. Ali s obzirom na to, da kako kaže, nastupa samo u mestima gde ima Hrvata i ljudi dobre volje, u komšiluku i nema njegove publike.
Dakle kao i pušači smatra da su mu ljudska prava narušena. To što radi nije loše već normalno ponašanje. Nikome ne šteti time što radi. Zvuči poznato?
Link to comment
Na taj način što odbijaš da poštuješ tuđe pravo da neko kao nepušač ne treba da bude izložen dimu tuđe cigarete i tuđem poroku! 1.Ja poštujem tvoje pravo, šta god mislio o njemu, da ne udišeš duvanski dim.2.Ali ne poštujem to da ti ideš zamnom i kad god ja zapalim, počneš da trubiš da si ugrožena.3.TI ne poštuješ moje pravo da imam mesto gde ću moći da uživam u duvanskom dimu.Pušač se klasifikuje kao „zavisnik“ kada:- Ima potrebu za cigaretom bez obzira na situaciju- Ponašanje je uslovljeno sa nikotinom- Ne mogu da se odupru pušenju čak i kada znaju da ono prouzrokuje oštećenjeKao što se iz gore navedenog vidi ako ti kao pušač ne možeš da se uzdržiš od cigarete kojom truješ druge ljude na određenom mestu onda si ti zavisnik. Pored pušača, zavisnici koji svojim porokom ugrožavaju druge ljude iz svoje okoline su i narkomani i alkoholičari. I svi zajedno nemate nikakvog prava da zahtevate da drugi na bilo koji način podržavaju vaš porok kojem ne možete da se oduprete čak i kada znate da ono prouzrokuje oštećenje.Ja mogu da se uzdržim od cigarete itekako. Primera radi, juče sam popušio dve cigarete. Za ceo dan.Ali neću da se odreknem onog što mi prija zato što ti tako kažeš.Tebe ugrožava i svaki vozač automobila ako staneš na sred "Gazele", ali neću progoniti tog vozača, već ću tebe zamoliti da se ne ugrožavaš i ne staješ na to opasno mesto.Razumeš li analogiju?Ovo je pravo priznanje! Bravo! Upravo je to i suština problema u borbi sa tuđim porocima - što ih poročni ne vide kao problem!Pre bih rekao da "neporočni" prave problem gde ga nema.Što se predlaže kada je u pitanju borba za prava određenih manjina onda kada su njihova najoosnovnija prava i egzistencija ugroženi. Onda kada problem zavisnosti predtavljaš kao jednu drugu vrstu problema onda se koristiš raznim mehanizmima odbrane (pokušaj da vežbaš prepoznavanje istih kod samog sebe, najiskrenije će ti vredeti kao i bilo kom drugom čoveku) a da sam ti ja sad ovde psihijatar imala bih iz ove tvoje izjave dosta podataka o tome do koje mere si zavistan, spreman na osvešćivanje odnosno koliko si daleko od istog. Sasvim mi je jasno da je koren čitave pobuna pušača u vezi zakona u njihovoj sebičnosti pa i neinznenađuje tvoje odbijanje da prihvatiš ideju me ugrožavaš dok dimom zagađuješ prostor u kojem i ja sedim. Mislim, sad si samo po ko zna koji put najiskrenije izrazio sebičnost duvanskog zavisnika.,Ali već sam ti rekao. Nemoj da sediš u prostoru koji ja zagađujem.Ja neću ići na koncert, ne znam, Aleksandre Radović, jer ne želim da rizikujem oštećenje mozga. Ne idem tamo, pa da kukam kako mi to smeta.Pokušaj da shvatiš moje gledište. Jako malo pušim u odnosu na prosećnog pušača, samo kad mi stvarno prija. I ne želim da me neko ponižava zbog konzumiranja nečega što se može legalno proizvesti i kupiti u Srbiji.Zavisan sam isto koliko od... od majoneza koji mi žestoko ugrožava zdravlje (rekao mi doktor da smanjim masnoće, a kad sam mu rekao koliko pušim, cigarete nije ni spomenuo). Mogu bez njega. Nije neophodan za život. Ali mi se dopada. Šteti mi, ali ga volim. Kad pročitaš ono sa linka koji sam ostavila pa pročitaš moj post onda vidiš šta je dodato a šta citirano :) A "nisam sigurna da..." otkriću ti da izražava isključivo i jasno stav da ne mogu da prihvatim skoro nijedan od pušačkih argumenata ovde iznetih. Mislim ovaj poslednji komentar ti je extra glup ako stvarno nisi shvatio moj stav iz poslednje 3 rečenice započete sa "nisam sigurna..." ili je to bio smešni pokušaj provokacije.
Link to comment
Što vraća na priču o tome da se gomila štetnih stvari ignoriše, a stavlja se akcenat na pušenje...Možda, je trebalo stvari okrenuti, pa postaviti još jedno besmisleno pitanje: da li je stres jedan od uzroka ovih zabrana pušenja?
Ti zaista i razmisljas kao lik iz crtanog filma, nije ti samo avatar takav. Potpuni haos u glavi i rafali non sequitura na ekranu... Ko zna, mozda ti je to neko negde prodao kao "duboko razmisljanje".Koja se to tacno gomila stetnih stvari ignorise, a i ako je to tacno, zasto bi to bio alibi za ignorisanje stetnosti od pusenja - samo ti znas. I mozda jos poneko od apologeta svog "malog poroka".kis%20pise.jpgDa nije tog "malog poroka", sasvim je moguce (cak i verovatno) da bismo danas medju nama imali jos uvek i Danila Kisa, koji je pre tacno 20 godina umro od raka pluca. Mozda bi srpski jezik imao i jos jednu Nobelovu nagradu za knjizevnost, a mi ko zna koliko jos dobrih knjiga koje nikad nisu nastale.Umesto toga, imamo armiju relativizatora za sta sve vise osecam da je glavni razlog srpskog nepomicanja u bilo kakav ozbiljan napredak. Ne verujem da toliko relativizatora postoji u bilo kojoj drugoj etnickoj grupi... pocevsi od legendarnog "a sta su oni nama radili", "a kako Amerikanci mogu...", sveprisutnih intelektualistickih dekonstrukcija demokratije i kapitalizma, pa do ovih vratolomnih socinjenija koja mozemo da citamo po ovom i slicnim topicima...Da je samo deo tog napora ulozen u nesto sto ima smisla, kud bi nam kraj bio... No, sa'ce legion postmodernisticara da iskoci sa 10 hektara teksta kritike ovoga "ima smisla"... Good night & good luck.----------------Now playing: McCoy Tyner - Contemplationvia FoxyTunes
Link to comment
Ja mogu da se uzdržim od cigarete itekako. Primera radi, juče sam popušio dve cigarete. Za ceo dan.Ali neću da se odreknem onog što mi prija zato što ti tako kažeš.Tebe ugrožava i svaki vozač automobila ako staneš na sred "Gazele", ali neću progoniti tog vozača, već ću tebe zamoliti da se ne ugrožavaš i ne staješ na to opasno mesto.Razumeš li analogiju?Nemoj da sediš u prostoru koji ja zagađujem.Zavisan sam isto koliko od... od majoneza koji mi žestoko ugrožava zdravlje (rekao mi doktor da smanjim masnoće, a kad sam mu rekao koliko pušim, cigarete nije ni spomenuo). Mogu bez njega. Nije neophodan za život. Ali mi se dopada. Šteti mi, ali ga volim.
E ljudi moji, pa vi imate ludu srecu sto arogancija i samozivost per se nije krivicno delo :D Naravno da nikakve diskusije ovde nema, samo beskrajna ja-pa-ja tirada, ti ce mi kazes, suluda poredjenja prostorija koje smo prinudjeni da delimo ili na koje podjednako imamo pravo sa stajanjem na sred autoputa, majoneza koji na daljinu ipak ne uvaljuje holesterol okolini sa cigaretama koje zamisli! purnjaju dim al koga briga. Poenta - Ja hocu da uzivam i zabole me da li nekog ugrozavam time. <_<
Link to comment

Pa nije to poenta. A nije ni tako kao sto indy pise. Na paklici sada lepo pise da skodi i lepo pise sta su posledice. Izvolite, birajte. Zabrana prodaje cigareta imace isti efekat kao i zabrana prodaje alkohola onih godina u Americi. Nikakav. Podela prostora i ventilacija jeste resenje. I to nema veze sto ja radim u duvanskoj industriji. Prosto, udji u neki kafe gde to ima i videces efekte. Ono, takodje, obezbedjuje da se ne smanji broj zaposlenih u ugostiteljstvu i da ne opadne promet. Sta je bilo sa Slovenijom letos? Rasulo u ugostiteljstvu. Otpustanje i slicno.Ono sto je mene najvise iznerviralo ovde je baratanje statistikom, tehnikama statistike i rezultatima. Znamo da je pusenje jedan od uzrocnika raka pluca. Znamo da je glavni uzrocnik verovatno. I znamo da tu bolest ne moze da prezivi 90% onih koji je dobija. A kad ja dodam da kad uzmes u obzir incidencu oboljevanja od te bolesti, pa shvatis da to ne ide u prilog "ogromnom broju mrtvih od te bolesti", onda ispadne da relativizujes statistiku.Mogu svi da budu protiv pusenja. Ja licno svima preporucujem da to i urade. Zasto? Zato sto ce da se osecaju bolje. I mislite da to ljudi ne znaju? Pusaci mislim. Znaju, naravno.I dopustaju da ih nepusaci progone i sabijaju u cosak jer su tako izabrali.A ja toplo preporucujem da pored zabrane duvanskih proizvoda, zabranite i proizvode bazne hemije (hlor, kalijum, plasticne mase, petrohemija, deterdzenti), zatim automobile, grickalice i cokkolade.I oni su jedni od uzrocnika. Ili ja nemam pojma sa zivotom.Ovako, nepusaci se zalazu za getoizaciju onih koji puse. Pa makar se opravdavali cinjenicom da bi Danilo Kis mozda bio ziv da nije pusio. A jos kad cujem ono "radite to kod kuce" bukvalno popizdim. Jer i homoseksualcima kazu da rade to kod kuce...Pogledajte malo nacin na koji se proteruju pusaci. Nacin je u pitanju. Niko o tome ne govori, svi sipaju statistiku ko iz rukava. Slede Tomicu koji je nekada pusio Marlboro.

Link to comment
A nije ni tako kao sto indy pise.
Ne, Indyjeva je svaka ka' u Njegosa, a vi i dalje gurajte glavu u pesak. Inace, moji postovi nemaju savrseno nikakve veze sa "progonom pusaca". To sto vi patite od paranoje, grize savesti, vrag ce li ga znati cega, to nije moj problem.
Link to comment
A ja toplo preporucujem da pored zabrane duvanskih proizvoda, zabranite i proizvode bazne hemije (hlor, kalijum, plasticne mase, petrohemija, deterdzenti), zatim automobile, grickalice i cokkolade.
I majonez? :D Da nisam samo 1 post ranije spomenula besmisao ovakvih analogija, pa ajd...
A jos kad cujem ono "radite to kod kuce" bukvalno popizdim. Jer i homoseksualcima kazu da rade to kod kuce...
:isuse::lol: Sumnjam da mogu da dobijem rak pluca taman da mi 2 komada homoseksualaca homoseksualiziraju za susednim stolom (ili mozda bolje da im dam kauc :D )
Pogledajte malo nacin na koji se proteruju pusaci. Nacin je u pitanju.
Ja jos nisam upoznala pusaca koji bez gundjanja pristane da utuli kad mu jednom/lepo kazem.
Link to comment
Poenta - Ja hocu da uzivam i zabole me da li nekog ugrozavam time
huh, pa to je poenta i najsebicnijih pusaca :o ali, ali... nisu svi pusaci takvi :lol: Edited by Pontijak
Link to comment
Sumnjam da mogu da dobijem rak pluca taman da mi 2 komada homoseksualaca homoseksualiziraju za susednim stolom (ili mozda bolje da im dam kauc :D )
Ali ce doprineti propasti drushtva shirenjem svoje bolesti i upropastice nam decu©.
Link to comment
Ali ce doprineti propasti drushtva shirenjem svoje bolesti i upropastice nam decu©.
Ovde ti fali samo (da li samo jedna?) jedna karika da bi povlachio paralelu. Stvar izbora.
Link to comment
E ljudi moji, pa vi imate ludu srecu sto arogancija i samozivost per se nije krivicno delo :D Naravno da nikakve diskusije ovde nema, samo beskrajna ja-pa-ja tirada, ti ce mi kazes, suluda poredjenja prostorija koje smo prinudjeni da delimo ili na koje podjednako imamo pravo sa stajanjem na sred autoputa, majoneza koji na daljinu ipak ne uvaljuje holesterol okolini sa cigaretama koje zamisli! purnjaju dim al koga briga. Poenta - Ja hocu da uzivam i zabole me da li nekog ugrozavam time. <_<
Prinuđena si da odeš u kafić? I to, pod pretpostavkom da se dopusti da u 10% kafića bude dozvoljeno pušenje, baš u neki od njih? :isuse: To već prelazi iz arogancije u bezobrazluk.Protivnik sam pušenja u opštinama, sudovima itd, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, bioskopima, pozorištima (s obzirom na njihov mali broj)...Molim te, prestani da uzimaš zdravo za gotovo jednu ne baš dokazanu tezu da moje pušenje u prostoru sa dobrom ventilacijom ugrožava tebe, i da ti "uvaljuje" kancer. Može da ti "smrdi", da ti smeta za oči ili grlo, da ti šteti ako već imaš neku alergiju ili oboljenje. Pa ni svi pušači ne stradaju od kancera, a kamoli oni u okruženju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...