Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

 Ne postoje "poroci", to je smesna i malogradjanska rec koja ukazuje na postojanje i diseminaciju moralne panike. Odlucite se da li govorite o bolesti zavisnosti (u kom slucaju vas lepo molim da pricate sa zakonodavcima i pusackom industrijom, ne sa obolelima), ili o poroku kao, implicite, nedostatku moralne vrline, u kom slucaju mozete da kindly with cherry on top odjebete u troskocima. 

Edited by vasudeva418
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Polako ljudi, stres ubija više od duvana!
To je glupost milenijuma ... mislim, ne to sto si ti napisao, nego vise puta ponovljena opasnost od "stresa modernog zivota". Da li je zaista moguce da ljudi mogu da budu toliko neuki da ne znaju da je kroz milion godina evolucije nasa vrsta, tj. nasi preci, bila izlozena stresovima koji su neuporedivi sa bilo cime sto mi danas dozivljavamo, i to na dnevnoj (a posebno nocnoj) bazi? Kao, na primer, da li ce u pecinu u kojoj sedis sa porodicom banuti leopard i promesati ti creva svojim kandzama? To je, jel' da, uporedivo sa time da ti shef kaze da nisi imao bas najbolji performans u poslednjem kvartalu? Ili, da te je neka budala pretekla sa pogresne strane? Ne, ne radi se o gluposti (jer niko ne moze biti toliko glup, a da nije oficijelno moron, IQ<75), vec o nepovezivanju dobro poznatih cinjenica.Ali, zaista bih poslao (profesionalne) relativizatore malo na tezak fizicki rad, mislim ove sto pokrecu Sokrata i Platona, nista manje, kad im se ukaze na najprostiju, straightforward, zakonomernost.
Link to comment
Zanimljivo. Ja obozavam da pricam sa taksistima (to jest, uglavnom slusam, ali nema veze :lol: ) i uzivam u beskonacnoj lepezi varijanti stavova o groznom saobracaju, ogavnim politicarima, gradjevinarstvu u Beogradu i drugim temama koje se ocas posla nametnu kad se vozis beogradskim ulicama. Kad mi nije do price jednostavno se iskljucim na mod da-ne-aha i pricu dozivljavam kao staticki sum, mada se to jako retko desava. Pravo je bogatstvo kad mozes jednostavno da udjes u taksi i da cujes zdravorazumske interpretacije svih bogovetnih tema koje su u tom trenutku aktuelne, tako da se trudim da iskoristim svaku priliku za to kad udjem u taksi.
:lol: harper li je zapravo ja. ili ja u taksiju. tu vise nema nikakve sumnje. edit: bazdi mi kosa na cigarete posle samo 3 sata u kafeu... opet malo mrzim smokere. Edited by PointTaken
Link to comment
bila izlozena stresovima koji su neuporedivi sa bilo cime sto mi danas dozivljavamo, i to na dnevnoj (a posebno nocnoj) bazi?
Nisam siguran da su stres i strah licno. Onako laicki nagadjam da se mozda moze argumentovati da stres savremenog zivota dolazi od inhibiranih prirodnih reakcija. Sef se izdrkava na tebi. Obuzme te napad-ili-bekstvo osecaj, znaci istovremeno zelis da mu otvoris lobanju i da pobegnes preko livade, tamo u onu pecinicu iza potoka gde je smrdljivo, ali tiho i niko te nece teabaggovati. Umesto toga, klimas glavom i govoris "Jeste, shefe, evo od sutra cu biti mnogo bolji, oh kako lep shlic imate, smem li da vidim sta je iza njega"? Tu je emotivna ravnoteza ozbiljno narusena, sto, naravno (ovo vec nije laicka misao, i hronicni i akutni strah izazivaju visok krvni pritisak) moze dovesti do, na primer, hipertenzije, a negativna osecanja spram glavnog majmuna sublimovana su u prezderavanje Quatro sladoledom...njam.Napadi velikih macaka jesu uzasni, ali sumnjam da su se Fred i Vilma strahom od njih bavili preko dana. Treba trebiti buve, lupati antilopama glave, trtiti unaokolo, gajiti decurliju, mlatiti se oko bobica. Osim toga, macke su dolazile nasumice. Niko im nije govorio: "AKo vase odeljenje ne prebaci prag od deset puta deset shaka bobica po coveku za noc, pusticemo na vas velike macke na kraju kvartala, a ti, Frede, odgovaras za rezultat, iako dobro znam da su bobice uglavnom pojedene, a horda preko puta potoka ima sest novih stasalih muzjaka i nema sanse da predjete potok i uzmete njihove bobice". Rekavsi sve ovo, ne mislim da stres izaziva rak pluca. Stres izaziva kompulzivne radnje, kao sto je pusenje, a pusenje izaziva rak pluca. Dobro je osloboditi se stresa, ali je dobro i ostaviti cigarete. Edited by vasudeva418
Link to comment

Dobro, ako ti se ne svidja pretnja napada velikih macaka, onda how's this for stress: seljak Srbin koji ne spava nocu vec trepti nad kravom koja treba da se oteli, jer mu od uspeha tog dogadjaja zavisi bioloski opstanak naredne godine (ne znam da li svi znate, ali seljaci cesto uopste nisu imali novac kao takav, osim malo sira ili rakije sto prodaju na pijaci... ) Jos uvek vidim svoju pokojnu babu kako krsi ruke i vice u nebo: "Ne daj na nase selo, sveti Ilija!" (posto su se skupili gradonosni oblaci iznad njihove njive). Meni je to jedno 50x veci stress od toga npr. sto ja moram da cekam u redu u supermarketu sa kolicima, i onda vidim susedni red kako ide brze... dodje mi da zapalim od muke, jel'da...

Link to comment
Dobro, ako ti se ne svidja pretnja napada velikih macaka, onda how's this for stress: seljak Srbin koji ne spava nocu vec trepti nad kravom koja treba da se oteli, jer mu od uspeha tog dogadjaja zavisi bioloski opstanak naredne godine (ne znam da li svi znate, ali seljaci cesto uopste nisu imali novac kao takav, osim malo sira ili rakije sto prodaju na pijaci... ) Jos uvek vidim svoju pokojnu babu kako krsi ruke i vice u nebo: "Ne daj na nase selo, sveti Ilija!" (posto su se skupili gradonosni oblaci iznad njihove njive). Meni je to jedno 50x veci stress od toga npr. sto ja moram da cekam u redu u supermarketu sa kolicima, i onda vidim susedni red kako ide brze... dodje mi da zapalim od muke, jel'da...
Oko ovog mi ne pada na pamet da se raspravljam. Seljaci cesto i danas imaju svega osim novca, i cepte nad time hoce li oblak da sruci grad ili kisu. Jeste to veci stres od svih sex & city iskusenja, ako izuzmem periode kakva je bila 1993. godina kada je selo, kao i uvek kada je crna godina, bilo majka.
Link to comment

za indija: understanding stressi deo teksta koji se odnosi na hronican stres:"The body doesn’t distinguish between physical and psychological threats. When you’re stressed over a busy schedule, an argument with a friend, a traffic jam, or a mountain of bills, your body reacts just as strongly as if you were facing a life-or-death situation. If you have a lot of responsibilities and worries, your emergency stress response may be “on” most of the time."

Link to comment
za indija: understanding stressi deo teksta koji se odnosi na hronican stres:"The body doesn’t distinguish between physical and psychological threats. When you’re stressed over a busy schedule, an argument with a friend, a traffic jam, or a mountain of bills, your body reacts just as strongly as if you were facing a life-or-death situation. If you have a lot of responsibilities and worries, your emergency stress response may be “on” most of the time."
Pa znam ja to, ja sam neki priuceni evolucioni psiholog. I ja se stresiram samo tako, iako je to u stvari sve bullshit oko cega se ja stresiram ("don't sweat the small stuff - and it's all small stuff..."). Ja i hocu da kazem da smo mi (posebno mislim mi na zapadima - Srbija se donekle izuzima) glupi sto se stressiramo, jer za to nema pravog razloga.Hocu reci - "When you’re stressed over a busy schedule, an argument with a friend, a traffic jam, or a mountain of bills, your body reacts just as strongly as if you were facing a life-or-death situation" - Zar nije to glupo? (Ne kazem ja nekom individualno da je glup sto se stresira, vec hocu da kazem da je glupo sto nas nacin na koji nam je mozak povezan navodi da se tako ponasamo. I to naravno moze da se promeni... postavlja se pitanje, ima li pilota u avionu, ili smo uvek na autopilotu). Edited by Indy
Link to comment
To je glupost milenijuma ... mislim, ne to sto si ti napisao, nego vise puta ponovljena opasnost od "stresa modernog zivota". Da li je zaista moguce da ljudi mogu da budu toliko neuki da ne znaju da je kroz milion godina evolucije nasa vrsta, tj. nasi preci, bila izlozena stresovima koji su neuporedivi sa bilo cime sto mi danas dozivljavamo, i to na dnevnoj (a posebno nocnoj) bazi? Kao, na primer, da li ce u pecinu u kojoj sedis sa porodicom banuti leopard i promesati ti creva svojim kandzama? To je, jel' da, uporedivo sa time da ti shef kaze da nisi imao bas najbolji performans u poslednjem kvartalu? Ili, da te je neka budala pretekla sa pogresne strane? Ne, ne radi se o gluposti (jer niko ne moze biti toliko glup, a da nije oficijelno moron, IQ<75), vec o nepovezivanju dobro poznatih cinjenica.Ali, zaista bih poslao (profesionalne) relativizatore malo na tezak fizicki rad, mislim ove sto pokrecu Sokrata i Platona, nista manje, kad im se ukaze na najprostiju, straightforward, zakonomernost.
Pa znam ja to, ja sam neki priuceni evolucioni psiholog. I ja se stresiram samo tako, iako je to u stvari sve bullshit oko cega se ja stresiram ("don't sweat the small stuff - and it's all small stuff..."). Ja i hocu da kazem da smo mi (posebno mislim mi na zapadima - Srbija se donekle izuzima) glupi sto se stressiramo, jer za to nema pravog razloga.
Zaista mi nije bila namera bilo šta relativizujem i šalim se na račun opasnosti koje pušenje donosi. Iskrno, hteo sam da ispadnem duhovit. :blush: Svi vidimo kako je to završilo...Na temi sam isključivo branio pravo ljudi koji koriste nešto potpuno legalno i ne žele nikoga drugog da truju da se ne osećaju građanima drugog reda. Štetnost pušenja mi ne pada na pamet da osporavam. A onda je salerokada zavrnuo rukave...O stresu - mislim da si ovim drugim postom odgovorio na neka pitanja iz prvog. Nije se realna jačina pojedinačnog stresa povećana, naprotiv, no smo se mi razmazili da prostiš, pa je samim tim se i kvantitet stresa uvećao. Nije taj baja iz pećine na isti način doživljavao prizor kako mu dok zateže luk i sprema se da opali lav napada antilopu, kao što današnji čovek doživljava izgubljenih 100 eura. Poređenje jeste glupavo, ali zaista mislim da je tako. Nalazi potvrđuju da je tadašnji čovek imao puno manje "skrupula" u ponašanju, borbi, preživljavanju... To mi nekako govori da su se daleko manje grozili silnih stvari, iz današnjeg ugla neprihvatljivih i globalnoj populaciji neverovatno stresnih.Sa druge strane, negde sam pročitao podatak da savremeni čovek u toku jednog dana primi isto informacja koliko čovek u 18.(valjda) veku za ceo život. A bar pola od toga je stresonosno po današnjim kriterijumima. Poenta je kako sve te budalaštine u stvari utiču na naš organizam.Trolujem! :isuse: Da splitujem ovo o stresu?
Link to comment
To je glupost milenijuma ... mislim, ne to sto si ti napisao, nego vise puta ponovljena opasnost od "stresa modernog zivota". Da li je zaista moguce da ljudi mogu da budu toliko neuki da ne znaju da je kroz milion godina evolucije nasa vrsta, tj. nasi preci, bila izlozena stresovima koji su neuporedivi sa bilo cime sto mi danas dozivljavamo, i to na dnevnoj (a posebno nocnoj) bazi? Kao, na primer, da li ce u pecinu u kojoj sedis sa porodicom banuti leopard i promesati ti creva svojim kandzama? To je, jel' da, uporedivo sa time da ti shef kaze da nisi imao bas najbolji performans u poslednjem kvartalu? Ili, da te je neka budala pretekla sa pogresne strane?
I, koliko je od njih i danas živo?
Link to comment
Zaista mi nije bila namera bilo šta relativizujem i šalim se na račun opasnosti koje pušenje donosi. Iskrno, hteo sam da ispadnem duhovit. :blush: Svi vidimo kako je to završilo...
zavrsilo je tako da smo imali zanimljiv oftopik, nemo se pravdas
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...