Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

  • 2 months later...
ion kako je sa pusenjem danas u pro-nepusackoj Srbiji?
Stanje redovnoSvakog dana kad se vracam sa posla prolazim pored osnovne skole u doba odmora izmedju 4. i 5. casa gde poveca grupa ucenika osmog razreda u drustvu par nastavnika, tetkica i skolskog policajca u svim vremenskim uslovima pusi. Vecina postuje proceduru, pa dok pusi izadje iz kruga skolskog dvorista.
Link to comment

Jedna od australijskih drzava, New South Wales (tu je moj Sidnej) ima 7.3 miliona stanovnika i mozda 12% su pusachi.Broj stanovnika je uporediv sa Srbijom mada % pusacha mislim da nije (verujem da je veci u Srbiji).Opet, iz danasnjih novina:Mrs Skinner said smoking-related illness accounted for 5200 deaths and 44,000 hospital admissions each year in NSW - costing NSW $8 billion each year.To oni navode kao veliki trosak (jer je luksuz, prouzrokovan losom navikom).NSW : godisnji BNP 420 milijardi dolara. Trosak saniranja zdravstvenih posledica pusenja: 8 milijardi $ ili 0.2% nacionalnog prozvoda.Srbija: godisnji BNP 42 milijardi dolara, trosak (sa sigurno vise pusacha nego NSW) - meni nepoznat. Ako je i "samo" 8 milijardi dolara na sigurno duplo ili mozda i trostruko vise pusacha, onda je to 20% nacionalnog proizvoda.Koliko za nauku? Pisljivih 0.3%.

Link to comment
Stanje redovnoSvakog dana kad se vracam sa posla prolazim pored osnovne skole u doba odmora izmedju 4. i 5. casa gde poveca grupa ucenika osmog razreda u drustvu par nastavnika, tetkica i skolskog policajca u svim vremenskim uslovima pusi. Vecina postuje proceduru, pa dok pusi izadje iz kruga skolskog dvorista.
Pusacka Srbija se umiriti nece. Makar i po cenu bankrota drzave :D
Link to comment
Pusacka Srbija se umiriti nece. Makar i po cenu bankrota drzave :D
Tvrde, australijski anti-pusacki lobi, da nista nema dok paklo cigareta nije 30EUR. To bi tek smanjilo pusenje. Ali i drzavni prihod od poreza na duvan.Samo za proporciju, box Marlbora (10 pakli) ili boca Balantine viskija kosta 1$ na izlazu iz fabrike (tu negde svi i kostaju, od Balantajna do Glenfidika, 10% razlike) . Sve ostalo su takse. Da je Milo Djukanovic clan Foruma, on bi to jos bolje objasnio.
Link to comment
Kakva je situacija sa pušenjem u Japanu? Ne verujem da puši preko 5% populacije, zar ne?
Ajde da shvatim ovo kao dobronamerno pitanje.Japan izduvani vise cigareta nego Kina, sa 8% stanovnistva u poredjenju. A Kina ima 30% pusacha od cele planete.Opet, Japanci najduze zive. Ovakve reklame su u bogatom svetu odavno ilegalne. U Japanu nisu. Od celog bogatog sveta, u Japanu su cigarete najjeftinije, 5 EUR po paklici.
Link to comment

ja sam bio jako iznenadjen brojem pusaca u japanu. i, naravno, tim da se po kafanama, restoranima i barovima pusi naveliko. negde sam ocekivao da je situacija slicna zapadu - da manje ljudi pusi, da se pusenje smatra prljavom navikom i da se ne sme dimiti ljudima u tanjir. al ne lezi vraze... purnjaju japanci ko sulundari i to gde god udjes. al na ulici ne sme da se pusi osim na za to namenjenim lokacijama.

Link to comment
ja sam bio jako iznenadjen brojem pusaca u japanu. i, naravno, tim da se po kafanama, restoranima i barovima pusi naveliko. negde sam ocekivao da je situacija slicna zapadu - da manje ljudi pusi, da se pusenje smatra prljavom navikom i da se ne sme dimiti ljudima u tanjir. al ne lezi vraze... purnjaju japanci ko sulundari i to gde god udjes. al na ulici ne sme da se pusi osim na za to namenjenim lokacijama.
Možeš da pušiš ali samo ako si desnoruk i mršav.
Link to comment
Možeš da pušiš ali samo ako si desnoruk i mršav.
I celav?Pre 5 godina je donet zakon da cigarete na automatu (ima ih milion po Japanu, niko ih ne nadgleda) mozes da kupis samo sa duvanskom karticom. Da je dobijes, treba da posaljes aplikaciju, i dobije se za 2 dana, na kucnu adresu (ne ofis ili hotel).Pare ubacish, prislonis karticu, i paklo izadje za tvoju upotrebu.Tu karticu maloletnici (<20 godina) ne mogu da izvade.Tamo gde se vidi licem u lice, kao 7-11, ne treba kartica, osoblje vidi ko je kupac i zahteva legitimaciju ako je dete ili cak i stariji a mladolik i hoce da kupi duvan ili alkohol.
Link to comment
Ajde da shvatim ovo kao dobronamerno pitanje.Japan izduvani vise cigareta nego Kina, sa 8% stanovnistva u poredjenju. A Kina ima 30% pusacha od cele planete.Opet, Japanci najduze zive. Ovakve reklame su u bogatom svetu odavno ilegalne. U Japanu nisu. Od celog bogatog sveta, u Japanu su cigarete najjeftinije, 5 EUR po paklici.
ovo je za mene lepa vest. sta cu kada sam pristrasan jer sam nikotinoman. znaci nije duvan bas toliko stetan za zdravlje i toliki otrov za okolinu u tako dalje! i nema stigmatizacije pusaca nego se tretiraju kao i svi ostali ljudi!
Link to comment
Ali ako te snime kako držiš pljugu u levoj ruci, odmah te vode na 3 meseca programa. Koji doduše funkcioniše besprekorno.
Nista lepse nego videti kako neko ima nesto da kaze.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...