Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

cranberries, kolko ja znam na nasom su brusnice..... prvi put cujem za kljuvke :unsure: a ni ja ih tamo nikad nisam vidla sveze... kao ni borovnice....al sam se zato uzelela visanja... ovde ih nikad nisam vidla, nit svezih, nit zamrznutih... jedva ponekad na obicne sljive naletim.. ovde ih zovu italian plums i jako su skupe

Link to comment

Ovo mi je jedno od najomiljenijih u zadnje 3 godine, iz knjige sa receptima kontra visokog pritiska. Prija za tople dane, tako da vi severnohemisferci iskopajte ovaj post za negde pol. godine (idealno, mada moze uvek).800img002.jpg1000img001.jpg

Link to comment

Pa, voce ide bolje s prasetinom nego sto intuicija (na Balkanu) predoseca.+ za onu "mrs indy tortu" sto sam kacio juce na nau itingu, stigo 1 recepAt, ako neko zeli da pravi.

kora: 10 zumanaca sa 10 kasika secera se umuti, pa se umesa u to ulupano belance. U smesu se doda 150 g mlevenog lesnika (ili 14 kasika) i 2 kasike brasna (koje u sebi vec ima prasak za pecivo) i to se ispece i kora podeli na 3 dela.fil: konzerva sirovog kesten pirea (375g) koji sam ja morala prvo da razblazim sa mlekom i secerom u blenderu da bi se dobila konzistencija fila, a onda se jos doda umuceni puter (250g) sa secerom. U Beogradu moze da se kupi gotovi kesten pire, zamtrznuti, u supermarketu. Ovaj moj je iz konzerve i prilicno je koncentrisan i gorkast u originalu, uvoz iz Francuske.Tresnje (700g zamrznute) se otope sa secerom i blago zagreju na ringli, ali se ne kuvaju, ostaju sveze. Ocede se i stavjlaju po filu.Slag na kraju odozgo. Fil od kestena je bio izdasan, pa sam ga stavila izmedju trece kore i slaga takodje. Preostale tresnje za ukrasavanje.

Link to comment
dosta zanimljiv recept protiv visokog pritiska. mislim da bi se srpskim nutricionistima okrenuo stomak.
evo celo jutro tupe na rts kako nash narod zeli da se hrani tradicionalno, ali sve vishe zeli i da se hrani zdravo. aludirajuci valjda (ili ne, ko ce ga znati gde sad nishane) - da tradicionalno nije zdravo ili sta li.a da se svinjsko u proseku jede 7 puta mesechno, a junece samo 2 puta...sacu zapamtim tu tortu gospodje indi sa 17 zumanaca i belanaca :D Edited by thermal bug
Link to comment

hocu da pravim proju. prvi put (nemoj da se neko smejo). dajte recept za najbolju proju na svetu koju ste spremili ili jeli. i koje to brasno tu ide :blush: (kukuruzno zuto, belo, projino?)

Link to comment
jao kako je ovo slatko :wub:
ne zezaj me, nego pomagaj :Drealno, mogla sam pitati mamu, ali kako ona verbalizuje recepte, to je nerazumljivo svakom drugom zivom bicu osim njoj. a super joj proja.dajte bazican recept, ja cu dalje finese sama da improvizujem. koliko cega, koliko dugo i na kojoj temperaturi?
Link to comment

projino brasno, 600 gr5 jaja200 grama mastipola praska za pecivo seckana pancetaizdrobljeni slani stari sirmlekokombinujes ovo, dodajuci mleko dok ne bude duplo gusce od smese za palacinkepeces na 180 stepeniposle oko pola sata izvadis na brzinu i nozem napravis resetku na povrsini projepeces jos oko 20 minuta, mozes pojacati vatru, treba da ima boju starog zlata pa jos malo tamniju izvadis i iste sekunde kada to uradis, zalijes vrucu proju hladnim mlekom (jedno pola solje), poenta resetke je da mleko kroz nju potone u testo. mleko ce zacvrcati u proji i momentalno se skuvati. ovako ces dobiti proj(ar)u koja ostaje sveza dan, dva.

Link to comment

nemam recept. nekakvu pseudo proju sam pravio 2-3 puta godisnje i to moje uopste nije ono sto se jede u srbiji, sto ne znaci da nije super ali ne lici - sem sto je kukuruzno. ja ne stavljam nikakvo meso u fil nego puno jaceg kozijeg ili ovcijeg sira na kockice, seckanih maslina, mariniranog susenog paradajza, suvog bosiljka i/ili origana/timijana, sta mi se zateklo. belo projino brasno sa potocare (od seljaka), to moje testo je prilicno rough - mene nerviraju te proje koje imaju strukturu torte sa kilo putera i koje su elasticne kao hleb. ovo moje je pomalo crumbly kad zagrizes.znaci bolje se za prvi put drzi ovih mera odozgo ili nekog drugog slicnog recepta s neta, a lako ces eksperimentisati kasnije. samo da dodam na mmd recept da neke domacice tvrde da je bolja proja u koju se umesto mleka dodaje jogurt u testo.PS. mmd, a gde su kiseli krastavcici u receptu:)?

Link to comment

Krastavci su u tegli, sa strane, tacno tamo gde treba da budu. Volim da razdvajam jela po ukusima, nisam fan kiselih komadica u proji.

Link to comment
hvala i tebi, gazzo. koja je razlika u belom i zutom k. brasnu i sta je onda projino brasno?
Mene sve to malo zbunjuje. Kako nemam pristup brasnu od ispod kamena, ja lepo u radnji kupim ono sto se zove kukuruzno brasno, ono mu koliko kontam dodje zuto. Pored toga uvek se nalaze kese sa palentom (to je za kacamak). Seljaci tvrde da zuto brasno jede sirotinja, a belo da jedu ljudi domacini. To ce Gazza bolje znati da izobjasnjava
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...