Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

fava beans je bob, a ovo grcko fava je socivo, koje se sprema ovako kako ti je aram rekao.zapravo, jesi donela socivo il bob? :D
Zapravo, grcka fava nije ni socivo ni bob, vec grasak :) Tacnije, zuti suseni grasak: http://en.wikipedia.org/wiki/Split_pea. @fluffer: najbolje je da ga spremis onako kako to Grci rade- u vidu pirea, a evo ti i recept- ne moze biti prostije: http://www.organicallycooked.com/2012/02/cheap-n-greek-n-frugal-fava.html. Najvaznije je da ne stedis na maslinovom ulju :)
Link to comment
Zapravo, grcka fava nije ni socivo ni bob, vec grasak :) Tacnije, zuti suseni grasak: http://en.wikipedia....wiki/Split_pea. @fluffer: najbolje je da ga spremis onako kako to Grci rade- u vidu pirea, a evo ti i recept- ne moze biti prostije: http://www.organical...ugal-fava.html. Najvaznije je da ne stedis na maslinovom ulju :)
Jao, sinoc sam sa banatjaninom imala raspravu na tu temu, umalo se (virtuelno) uhvatismo za gusu. Predmet rasprave je bilo da li je fava isto sto i lima, jer sam ja tvrdila da nisu. Pa sam onda nasla ovo:They are not the same . 1 ) LIMA BEANS =Phaseolus lunatus is a legume from Fabaceae family . It is grown for its seed, which is eaten as a vegetable. It is commonly known as the lima bean or butter bean; it is also known as== Haba bean, Pallar bean, Burma bean, Guffin bean, Hibbert bean, Sieva bean, Rangoon bean, Madagascar bean, Paiga, Paigya, prolific bean, civet bean, and sugar bean Lern more about it on the link below = http://en.wikipedia.org/wiki/Lima_bean 2) BROAD BEANS =Vicia faba, is also a legume from fabaceae family. The other names are = Broad Bean, Fava Bean, Faba Bean, Field Bean, Bell Bean or Tic Bean. It is a species of bean native to north Africa and southwest Asia, and extensively cultivated elsewhere. A variety of it is provisionally recognized: Vicia faba var. equina Pers. – Horse Bean Although usually classified in the same genus Vicia as the vetches, some botanists treat it in a separate monotypic genus Faba.E, a onda je futka krenula u pravcu "a koji je od njih u stvari (nas) bob?". Elem, ne bih vise da kopam po poreklu, samo bih da vec jednom skuvam to nesto sto je bob ili lici na bob. :D
Link to comment
  • 2 weeks later...

Katamaran mi je na drugom topiku dao ideju da kupim ojster sos. Kratak recept: na malo ulja propržiti crveni luk, dodati šargarepu, bukovače i kupus (sve iseckano na otprilike 1 cm3). Prljiti to nekih 10 minuta na jakoj vatri, mešati, doliti malo vode ako je neophodno. Onda izbaciti taj sadržaj i u isti tiganj baciti sitno seckanu govedinu, prethodno dobro izlupanu i istanjenu. Propržiti na ostatku one tečnosti, eventualno dodati malo ulja (zaista malo) i zaliti ojster sosom. To tako 5 minuta, i onda vratiti povrće na dokrčk još 5 minuta. I onda doteravati ukus ojsterom, solju, čime već. Uporedno spremiti pirinač (dobro je ubaciti malo kurkume ili karija, da dobije boju a da ipak ne izdominira ukus tih začina već samo da se blago oseti).

Link to comment

e ljudi pomagajteu ponedeljak mi dolaze na ručak investitori (od kojih treba da iščupam lovu btw) a moj muž im ladno obećao leskovačku mućkalicu a koju ja nikad nisam pravila :isuse: treba mi dobar, proveren recept od a do š, pa sve potanko please

Link to comment

ja radim ovako.prvo, treba ti peceno meso, idealno svinjski vrat. neka bude resije. mozes i da stavis meso na raznjice i sama ga izrostiljas, a mozes da resis meso i u pecenjari, imace verovatno jacu vatru, zelis da bude dobro peceno, ponegde malo krckavo. ako ti se ne cima, mozes meso i da przis na jakoj vatri, ali imao sam bolji rezultat sa pecenjem. odlozi sa strane.drugi korak: crni luk. da luka bude duplo manje od mesa. iseckas sitno, posolis, ostavis da stoji pola sata, stavis da se dinsta dok se ne napravi na nista.treci korak: seckane paprike. ja stavljam duplo vise paprika od paradajza, a paprika jednako koliko mesa, i secem ih na tanje kolutove. dodam u luk i dinstam dok ne odmeknu. mozes staviti i ljute papricice ali pazi sa kolicinom, zelis aromu tucane paprikecetvrti korak: udinstaj paradajz i beli luk. ja dodam i jednu kasiku koncentrat paradajza, da malo pojacam ukus.peti korak: zaljucivanje, so. ljuta paprika, tucana crvena.sesti korak: dodaj meso, i stavi sve to u rernu i lagano krckaj dok vecina tecnosti ne ispari i ne postane lepo gusto. po potrebi, dodavanje zacina. moze seckani persun, nece nista hvaliti.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

E da, mnogi stavljaju i slaninu (oko 30 posto kolicine mesa) ne znam, meni je tako premasno, pogotovo ako stavim vrat...kontam da to ima smisla ako stavljas krtinu od mesa, tj krmenadlu.Takodje, precica je da se stave vec pecene paprike...obicno ih nemam na raspolaganju, pa dinstam sveze.

Link to comment

naruci kod nekog dobrog mesara raznjice, eventualno, ako imas dobru varijantu za to, neka ti ih i ispece. povrce je jednostavno, prvo luk iseckas na listice i posolis. utrljas so fino u njega i pustis da odstoji jedno pola sata da izgubi ljutinu. udinstas ga dobro, onda dodas crvenu papriku, iseckanu na kockice. kad ona dobro omekne, pcnes da dodajes paradajz, ociscen od semenki, a po mogucstvu i oljusten. dodas malo, pustis da se raspadne, pa onda sledecu kolicinu i tako iz 4-5 puta. na kraju ubacis meso unutra i ukrckas 20-tak minuta. sustina je da meso mora biti peceno na rostilju, a da se ukrcka u zemljanoj posudi, takozvano grne. neizostavno uz muckalicu vruce lepinje i belolucena paprika, plus pecene ljute papricice i to je to. nije lose ni da se na kraju kratko zapece u rerni, ali treba paziti da se ne presusi, znaci jaka vatra, a kratko. da dobije koricu, a da ostane socno ispod. a kako bi bilo da ti to lepo narucis u nekoj kafani koja je sigurica (znace gazza i banacanin) pa da lepo samo podgrejes u zemljanoj posudi sa poklopcem, otkud ce oni znati :D

Link to comment

a sada moja pitanja :1. jel' papriku stavljam tek kad se ono ''ništa'' napravi od luka 2. ako imam pečenu papriku (a imaću je po svoj prilici iz ćuškopeka), šta onda radim, tj. da li i to onda da još malo dinstam 3. ako ukrčakm paradajz sa blukom, da li će to onda biti dovoljno tečnosti i da li onda treba da se doda vode u to sve, ono u fazonu ''da ogrezne''4. jel' da ide u rernu poklopljeno/pod folijom ili otklopljeno ?5. ako mi bude krto meso, šta radim sa slaninom, tj, da li je propržim, prodinstam pre rerne ili ide u smesu bez prethodne obrade ?

Link to comment

dabovic objasnio :)i pecenu papriku dinstas malo, sustina je da se povrce napravi maltene kao pire. slaninu isto izrostiljaj, ali bolja je i meni varijanta meso od vrata i plecke.

Edited by aram
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...