Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

može i sa pavlakom, moji prave tako i ispadne skroz dobro
I ja već odavno pravim uz pomoć pavlake. Za 4 l kiselog mleka je dovoljna supena kašika pavlake koju najpre razmutim u malo mleka, a potom dodam glavnoj masi, malo ohlađenoj na ne više od 50 stepeni (ostao u životu stari termometar iz foto-laboratorije, pa mogu da izmerim), ali i proba prstom uredno radi posao. Nekad je mleko kiseljeno u običnom emajliranom loncu, a onda smo nabavili lep keramički ćup sa poklopcem. Ćup potom umotam u stari šlafrok, pa na vrh kaljeve peći (zimi da se uhvati dodatna toplota) a u ostala godišnja doba nema veze). Kako veli duda, 8 do 10 sati je dosta za tip-top kiselost. Uzgred, razlika kada se stavi pravo seosko neobrano mleko je neverovatna. Osim kiseljenja uz pomoć pavlake, ima dosta onih koji vole da ukisele nekuvano mleko, tako što ga ostave dan ili dva da prirodne bakterije urade posao. To kiselo mleko je mnogo blažeg ukusa i pravili smo ga isključivo od sveže pomuženog seoskog mleka.
Link to comment
Osim kiseljenja uz pomoć pavlake, ima dosta onih koji vole da ukisele nekuvano mleko, tako što ga ostave dan ili dva da prirodne bakterije urade posao. To kiselo mleko je mnogo blažeg ukusa i pravili smo ga isključivo od sveže pomuženog seoskog mleka.
ovo mi nije jasno, jer moji u selu su na ovaj način pravili mileram, tj. kada se nekuvano mleko ostavi na toplo, gore se nakon par dana izdvoji mileram (diiiiivan) a kada se to skine, onda ono što ostane ide na dodatno zagrevanje ipravi se sir (bez ikakvog dodavanja maje) i to je fenomenalni švapski sir za kojim čeznem svaki dan, ovde ga nema da se kupi
Link to comment

od neke, ne previse guste krpe, napravis kesu. to kiselo mlijeko stavis u kesu koju objesis negdje da se mlijeko dobro procjedi. sir sto je ostao u krpi se zove basa.

Link to comment

Sto se tice kiselog mleka, moja keva je devedesetih pravila to gotovo identicno dudinom receptu. Ne znam sta je koristila za prvobitno, ali posle se isto ostavi malo starog na dnu i uvek ispadne dobro. Zapravo, meni je bilo super sto ne ispadne potpuno identicno svaki put. Ta temperatura nije mlako, nije vruce mu dodje negde oko 40 stepeni.

Link to comment
ovo mi nije jasno, jer moji u selu su na ovaj način pravili mileram, tj. kada se nekuvano mleko ostavi na toplo, gore se nakon par dana izdvoji mileram (diiiiivan) a kada se to skine, onda ono što ostane ide na dodatno zagrevanje ipravi se sir (bez ikakvog dodavanja maje) i to je fenomenalni švapski sir za kojim čeznem svaki dan, ovde ga nema da se kupi
Jednostavno: moji odjednom, kad se rashladi, sliste i mileram i ono što tvoji pretvore kasnije u sir i ne ostane ništa :)
Link to comment

Čitajući ovo dobio sam želju da napravim kiselo mleko, iako se sam nikad ne bih setio toga.Jeo sam ga par puta u gostima i zaista je ukusnije od kupovnog. Zapravo, nešto ne konzumiram ni to kupovno, uglavnom pijem jogurt.Nego dudo, pošto sam totalni amater i za kuvanje mi uvek trebaju dodatna objašnjenja, imam par pitanja...Ako stavim u teglu, da li zatvorim teglu poklopcem ili samo te krpe i ćebe pa da može da diše?Kako bi bilo da ja to odmah raspodelim u keramičke šolje, i da li u tom slučaju da ih pokrivam nekom plastičnom/alu folijom ili samo dobro ušuškam krpama?

Link to comment
Čitajući ovo dobio sam želju da napravim kiselo mleko, iako se sam nikad ne bih setio toga.Jeo sam ga par puta u gostima i zaista je ukusnije od kupovnog. Zapravo, nešto ne konzumiram ni to kupovno, uglavnom pijem jogurt.Nego dudo, pošto sam totalni amater i za kuvanje mi uvek trebaju dodatna objašnjenja, imam par pitanja...Ako stavim u teglu, da li zatvorim teglu poklopcem ili samo te krpe i ćebe pa da može da diše?Kako bi bilo da ja to odmah raspodelim u keramičke šolje, i da li u tom slučaju da ih pokrivam nekom plastičnom/alu folijom ili samo dobro ušuškam krpama?
teglu zavrnem baš skroz, ne treba tu neki dodatni vazduh za taj procesmože i u keramičke šolje, ali mi se to nekako čini nepraktično, zato što tu posudu u kojoj se mleko kiseli treba baš lepo ušuškatida bi temperatura tih 8-10 sati ostala konstantnamislim da je to teško izvesti sa nečim što nema originalan poklopac, al' u principu može sve, možda ne moraš da umotavaš ako imaš neko toplo mesto u stanusamo je ta konstantnost temperature bitna, a kako se postiže, to je manje važnomoje organsko mleko se ukiselilo rekla bih malo brže od ovog standardnog, tj. za isto vreme mi ispalo kiselije, ali meni to ne smeta, dapače, sviđa mi se Edited by duda
Link to comment

pa bi bilo bolje al' gde ima takvo ?ed.u našim radnjama nisam videla sveže mleko sa više od 2.8 % mastie, sad sam nešto vadila to kiselo mleko iz tegle u manje posudice, ne da je vrh, ma fantastično, nekako kompaktno, gusto, a i nije ni kiselo kako mi se učinilo u prvi mah, taman kako trebapreporučam najtoplije da probate

Edited by duda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...