Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

pa i meni je cudno ali se stalno desava..pozeleni..sad nemam foto aparat da slikam ovo pecivo,zeleno kao da je od spanata a nije...mozda ima veze sa vrstom suncokreta,uvek koristim sirovi,onu M Merkatorovu marku jer to imaju u radnji na cosku...hm,probacu sa nekom drugom vrstom..misim ako je otrovno vec sam ga toliko pojela da mozemo polako poceti da se oprastamo...osim ako nije :)

Link to comment

banatjanine, 2x sam u razlicitim razmacima pravio humus od delhaize nauta i super je ispalo oba puta.nesto si zeznuo u spremanjuinace to su one sitnije koje mislim da imaju bolji ukus od ovih grckih turbo velikih, takodje ako se dovoljno dugo blenduju ispadnu vise glatke od grckihtreba samo dodati dovoljno dobre tahine a za to se pobrinuo nas drugari alvasari iz nablusa

Link to comment

kavurma a la specijalodes na bajlonisa donje strane pijace ima ona pecenjara gde prodaju jagnjece sarmice i gulas od crevaca svinjskihkupis 2 sarmice i 500-600g gulasau onoj mesari gde u izlogu reklamiraju proizvode od mangulice, kupis pola kile svinjskog carskog mesa, svezeg, bez rebara, ili paufleka - zamoliti tetu da isece na sto sitnije kockice. meso od obicne svinje, ne treba mangulica.na drugoj levo tezgi posle centralne raskrsnice na pijaci, gledano ka dz. vasingtona, kupiti domaci roze luk (leskovacki, nije onaj jarko crveno ljubicasti holandski), ako ne nadjete moze i onaj makedonski roze ili domaci kolacar. kod cike kupiti i jednu ljutu papricicu susenu i tucane aleve paprike.tu odma pored kupiti 50grama suve brusnice i pecurke po ukusu, samo ne sampinjone. preporucujem susene, najbolje lisicarke ako ima, moze i vrganj a naposletku i bukovaca. moze i sveza bukovaca ili shitaka. 30-tak grama suvih je dovoljno. potopite 15-tak minuta u vrucu vodu pre spremanja. ili jedno 300grama svezih.zagrejati maslinovo ulje (ili mast, sta ko voli) i dodati 2-3 sitno naseckana crvena luka i lepo uprziti, prethodno posoliti da ne zagori pa dodati iseckanu papricicu, pecurke i nekoliko odvojenih neociscenih cenova belog luka - celu glavicu ako imate.. u drugoj serpici na ulji ili masti isprziti kockice mesa (koje ste dodatno istnili jer teta u mesari ipak ostavi krupne komade), posoliti, pa dodati luk i malo vode pa dinstati. u posudu u kojoj ste dinstali luk, stavite gulas od crevaca i przite nekih 10-15 min. taj gulas ispusta neki saft kada se ugreje, pa to lepo bacite a ono sto ostane od gulasa (crevca i luk) ubacite u posudu u kojoj je meso, luk, pecurke. dobro promesajte i dodajte po ukusu tucane paprike, bibera, lorbera, origana ili timijana po ukusu (ne mora, ja stavio) pa narendajte pola muskatnog orasceta (bitno!). nastavite da dinstate, ukljucite rernu da se zagreje na najvisu temperaturi i izvadite posudu sa poklopcem (glina ili tuc). u posudu naseckajte jagnjecu sarmicu na kockice od po 1.5-2cm i prespite sadrzaj iz posude u kojoj se dinsta kavurma. dodajte 2 izgnjecena cena belog luka i saku susenih brusnica pa sve dobro promesajte. konzistencija treba da bude malo gusca ali ne i suva i gusta, pa ako je potrebno dodajte malo vode. stavite poklopac i ubacite u rernu, pecite 45 minuta na 200C i 45 minuta na 140C. eventualno u ovih sat i po jednom dignite poklopac da vidite sta se desava.jelo prohladite pre serviranja, ne treba da bude jako vruce ali treba da bude toplo. dobar hleb, recimo zamrznut baget koji ugrejete u rerni, rukom lomite komade na koje sipate kavurmu. hit je da se poprska dobrim uljem od tartufa ali naravno nije bitno. salata - dobar kiseli kupus ili sitni krastavcici.za razliku od originalne kavurme koja je tezak pain in the ass da se spremi (crevca, pranje, kuvanje, dzigerice, kuvanje, seckanje, itd itd) ovde je najtezi deo posla odradio neko drugi - 2 sarmice i 500g crevaca kosta 400 din.ukus je fantastican - nema nikakvog smrada iznutrica, jeli su je ljudi koji inace ne jedu svinjarije ovog tipa. poseban smek daje brusnica slatkim kontrastom kavurmi, zatim muskatni orascic koji se super slaze (a dodao sam i malo mlevenog karanfilica ali tu treba biti oprezan da se ne pretera) kao i pecurke. znaci sasvim smo blizu teritorije dobrog francuskog patea.ne preterujem ako kazem da mi je kavurma jedno od omiljenih jela ali da po kafanama uglavnom nailazim na razocarenja jer sam nabazdaren na onu koju je spremala moja pokojna baba. ova nije na tom nivou, prosto nemam smederevac i razne pizdarije od svinje koje su njoj bile na raspolaganju, kao ni susene paprike koje je sama uzgajala u basti, ali je u datim okolnostima ispala odlicno.e da, imao sam i ostatke nekih gurmanskih tripica u frizideru pa sam i to rknuo u sadrzaj serpe gore, nije bitno za konacni uspeh ali ko voli, moze da kupi u kafani i skembice pa ih iskoristi po volji.

Edited by gazza1
Link to comment

ajoooj, šta uradi. :pera:ovakvo nešto moram da probam da napravim. mada, postavio si lestvicu previsoko. čini mi se da je ovo što ja obično spremam sprdačina od kulinarstva.

Edited by mammy two shoes
Link to comment

ovo ce da bukmarkujem i jednom prilikom pokusam napraviti. nisam jeo postenu kavurmu od kad je zenina baba umrla, a u mojoj familiji se takve stvari nisu spremale..

Link to comment
dobar hleb, recimo zamrznut baget koji ugrejete u rerni, rukom lomite komade na koje sipate kavurmu. .
Ne mogu da se otmem utisku da si jutros u pola tri upravo omazao šerpu, a u tu svrhu stradao je i baget uštekan u zamrzivaču.za nepredviđene situacije.
Link to comment

Dajte ljudi neki dobar recept za lou karb zamenu za testo (recimo kao podloga za picu). Našao sam neku kombinaciju koja izgleda ovako - nariba se svež karfiol, nekoliko minuta propusti kroz mikrotalasnu, zatim se u to doda par jaja, ribani sir, parmiđano... i onda se ta smeša složi dole u tepsiju i gurne samo tako u rernu na nekih 15 minuta da se uhvati korica. Onda se izvadi i složi gore fil za tu fejk picu - praška, sir, kečap/paradajz u komadićima itd. I to sam probao - "deluje", samo što ima baš jak ukus karfiola. Ima li neki trik da se taj ukus karfiola malo "ubije" ili imate eventualno neki alternativni recepat?

Link to comment
Dajte ljudi neki dobar recept za lou karb zamenu za testo (recimo kao podloga za picu). Našao sam neku kombinaciju koja izgleda ovako - nariba se svež karfiol, nekoliko minuta propusti kroz mikrotalasnu, zatim se u to doda par jaja, ribani sir, parmiđano... i onda se ta smeša složi dole u tepsiju i gurne samo tako u rernu na nekih 15 minuta da se uhvati korica. Onda se izvadi i složi gore fil za tu fejk picu - praška, sir, kečap/paradajz u komadićima itd. I to sam probao - "deluje", samo što ima baš jak ukus karfiola. Ima li neki trik da se taj ukus karfiola malo "ubije" ili imate eventualno neki alternativni recepat?
mozda npr nesto ovako http://www.lchfmalta...hes/lchf-pizza/ili guglaj lchf pizzameni iskocilo gomilu nemackih sajtova koje ne razumem ali to je u principu to -jaja,neki sir,neko mleveno semenje,bademi,suncokret,brasno od prosa,prasak za pecivo..za rezultat ne garantujem moras probati..edit-ali to je high fat,a ako to neces onda ne bih znala sta ,nek ti bob upomoci Edited by ivy
Link to comment

Ja sam pravio od mladog sira, čak je uspevalo i sa onim prezident nazovi sirom sa niskim mm, brašno belo i jaje, ništa više, i ispadno tanko, napravi se korica, nije loše bilo, ali nikako ne mogu mere da se setim, a i nemam pojma kako bi ispalo da se doda odozgo sve za picu, ali mi se sviđa ideja, tako da, razz, javi šta si uradio.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...