Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

nema ovde nista drugo nego palenta. inace, ja sam stvarno dunster za proju. htela sam da cujem proporcije, mere. :Dsnasla sam se na kulinarci. nasla nekoliko recepta koji su slazu u proporcijama pa cu tako.ovo za gustinu testa mi je najvaznije bilo da cujem! thanks! :D

Link to comment
napravila jutros (da, da, nisam mogla da spavam, košava udara tačno u spavaću sobu) diiivne kiflice, na fazon onih starinskih šapa.em su preukusne, em se lepo kuća zagrejala i zamirisala. prava stvar za hladne snežne dane, kiflice su savršene za uz topao čaj.daklem ovako350 g brašna pomešati sa 250 g maslaca (ja stavila mast, nisam imala dovoljno maslaca, a nije mi se išlo po kijametu do marketa, i pokazalo se odlično). u to dotati 3 kašike mleka (opet, nisam imala mleka, dodala jogurta), vanilin šećer ili aromu, malo ruma, jedan belanjak ulupan sa 80 g šećera, i 100 g mlevenih oraha.zamesiti osrednje čvrsto testo (treba malo da se dodaje brašna na onu inicijalnu količinu) i praviti kiflice (veličina prema želji tj, afinitetu)peku se na 150 st, kad zamirišu onda ih treba često kontrolisati, ne treba da potamne, ako potamne, već su izgorele.tu sad treba imati iskustva sa rernom, za moju znam da moram da ih pečem na gornjoj polici jer hoće odozdo brzo da izgore.još dok su vruće, promuljati ih kroz prah šećer.
napravio, savršene su
Link to comment

Gledao pre par dana onog Rudolfa na 24kitchen kako sprema nešto što je nazvao Vijetnamska supa, pa sam se odlučio da napravim nešto slično. Neki sastojci jednostavno nisu dostupni, naročito u nedeljno snežno popodne.Ubaciti u blender:Beli lukSoja sosMleveni biberSusamKašiku medaSuncokretovo uljeBlendirati. Uvaljati sitno seckano pileće belo.SupaU vodu ubaciti kockice đumbira, list i koren paškanata, supenu kocku. Kuvati 15 minuta.Izvaditi sve to iz supe, ali ako volite ostavite.Ubaciti grašak, šargarepu, komorač i šta god volite (praziluk, na primer)Mleveni biberKuvati još 20 minuta.Skuvati rezance, idealno pirinčane ali nisu lako dostupni pa sam koristio one obične.Onda baciti na tiganj onu piletinu.I eto "supe".Mnogo dobro ispalo, mada ću sldeći put manje biti konzervativan po pitanju ljutine i slatkoće. Slobodno malo više meda, soja sosa, đumbira, bibera, može i ljuta papričica da se koristi.

Edited by pacey defender
Link to comment
darlings, i really need help.
hm, sad je već kasno za ovu tvoju žurku, ali ako nekad nekome zatreba ovo je moj recept za proju (doduše proju a ne projaru, a u čemu je tačno razlika?)2 šolje kukuruznog + 2 šolje običnog brašna posoliti, dodati prašak za pecivo i viljuškom promešati, pa dodati 2 jajeta, 2 šolje mleka i pola šolje ulja + vode ili još mleka da postane dosta retko (ređe od retkih palačinki)sve promešati i sipati u pleh pa ravnomerno pobacati komadiće sira, zelja, šunke, čega god, i ispeći
Link to comment
hm, sad je već kasno za ovu tvoju žurku, ali ako nekad nekome zatreba ovo je moj recept za proju (doduše proju a ne projaru, a u čemu je tačno razlika?)2 šolje kukuruznog + 2 šolje običnog brašna posoliti, dodati prašak za pecivo i viljuškom promešati, pa dodati 2 jajeta, 2 šolje mleka i pola šolje ulja + vode ili još mleka da postane dosta retko (ređe od retkih palačinki)sve promešati i sipati u pleh pa ravnomerno pobacati komadiće sira, zelja, šunke, čega god, i ispeći
proja je ona tanka bljutava od belog kuruznog brasna, bez sira i dodataka. projara je sa sirom, rekao bih uglavnom od zutog brasna. da jedem podvarak valjda bih cenio i proju :unsure:
Link to comment
jedina mera koju postujem je 1kesica PZP na pola kile brasna, sve ostalo odokativno..
hehe potpuno isto. ja to mesam zajedno dok ne dobije pravu gustinu, najvise volim kombinaciju zuto k. brasno+malo p. brasna, mast, krdo jaja, mleko, i neki do jaja slan sir da bude u grumuljicama. bogme sipam ponekad i kesicu parmezana u projaru, da joj fin smek.mali trik za projaru: kada se izvadi, jos dok je sasvim vrela, fajta se fajtalicom za vodu (onom kojom se prskaju biljke i suv ves pred peglanje), bogato, nekoliko puta. to joj da dodatnu vlaznost, ostane lepa i do sutra. moze se i pre-iseci (tj na pola pecenja napraviti nozem koordinatni sistem u projari, to se posle prosiri u lepe pukotine) i odmah (ali odmah) posle vadjenja iz vrele rerne naliti mleko u te zlebove. mleko se rasporedi po projari i da joj jedan divan ukus i mekanu teksturu koja se zadrzi i do 30% duze nego kod konkurentske projare.
Link to comment
proja je ona tanka bljutava od belog kuruznog brasna, bez sira i dodataka. projara je sa sirom, rekao bih uglavnom od zutog brasna. da jedem podvarak valjda bih cenio i proju :unsure:
bljutava ne bljutava, proja od cistog brasna masti/ulja, soli i vode se u srbiji pravi samo ili za prezivljavanje u ratu ili da bi se jela sa kiselim kupusom ili sarmom, samu je jedu samo teski frikovi. em ima strukturu grudve tvrde, vlazne zemlje em ima taj rudimentarni ukus. ali ima ko voli, moja zena moze da se razbije od toga, a ovu fensi projaru ne pipa.
Link to comment
bljutava ne bljutava, proja od cistog brasna masti/ulja, soli i vode se u srbiji pravi samo ili za prezivljavanje u ratu ili da bi se jela sa kiselim kupusom ili sarmom, samu je jedu samo teski frikovi. em ima strukturu grudve tvrde, vlazne zemlje em ima taj rudimentarni ukus. ali ima ko voli, moja zena moze da se razbije od toga, a ovu fensi projaru ne pipa.
egzekli, jedini ljudi za koje znam da jedu proju su Laron, moji roditelji i snajina familija :) probacu evt sledeci put uz svadbarac pa da vidim kako ide.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...