Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

bob je bas prisutan u staroj, tradicionalnoj srpskoj kuhinji. moja baba je za slavu koja je jedna od najrigoroznijih u slavskom kalendaru - usekovanje glave sv.jovana krstitelja - koja je ne posna nego radikalno veganska, nema ni ribe (a ni zita, kao ni crvenog vina), pored ostalog uvek spremala i bob, i to najmanje 2 jela, pihtije od boba i nekakav pire od boba koji pamtim po (za malo dete sto sam tada bio) nesnosnim kolicinama belog luka. oba su bila najveci hit na slavi. a u rano leto, kada je svez bob stizao, stalno se jela corba od boba koja je bila isto fenomenalna. tada je boba bilo u prodaji vise nego danas, mada ga ima po pijacama. gaje ga babe, narocito na jugu. pravio sam proslog vikenda favu, grcko jelo koje lici na humus, samo se ne stavlja tahini i kumin, nego samo maslinovo ulje, timijan ili bosiljak i beli luk i jede se toplo. naravno kuvan bob umesto leblebija.

Link to comment
moj naklon draga, ja vidim narodni vez preterano dobar :D
eeee to mi je stolnjak za ovakve dane, glumi mi cvetnu baštu ... i jeste narodni vez, ručni, baš dobar i uredan, rađen spec. za mene :s_d:što se boba tiče, u detinjstvu ga nikad nisam jela, probala sam ga prvi put kada sam sa kolegama sa fakulteta, inače dalmošima, krenula da obilazim neke crkvice po dalmatinskim krševima.dosta ga gaje u tom kraju, dopao mi se tada i od tada ga i jedem.nego, ne nalazim ga baš često u bg@halloween: ma jes' ti to, radmila :lolol: ?šalim se, i ja ga mnooogo obožavam
Link to comment

Ovo je verovatno bila mustra za vez iz nekih ženskih časopisa pre 30-ak godina (sećam se precrtavanja, indiga), već sam ga spakovala samo za mene.Nego, čitajući recepte za pripremu orade, naiđem na neki gde se riba peče u soli. Je l' neko spremao na taj način?

Link to comment

off t.

Ovo je verovatno bila mustra za vez iz nekih ženskih časopisa pre 30-ak godina (sećam se precrtavanja, indiga), već sam ga spakovala samo za mene.
verovatno si u pravu, ja ga videla kod jedne prijateljice (koja kaže da je baš stari) i sama precrtavala. moj je na debelom lanenom platnu, obheklan nekim super kvalitetnim lanenim koncem, samo me materijal izašao cca 100 e, rad je bio poklon
imam i ja skoro isti stolnjak, a sad ću morati i ove kiflice da pravim danas, prosto ih obožavam
:s_w:, ajd' da se jave i ostali sa ovakvim stolnjakom, da vidimo koliko nas je :s_d:on t.evo sad sam ispekla i onaj bekvasni hleb, tj. kvasni je ali zakvašen sa testom koje se ostavlja od prošlog hleba. miriše sjajno.ed.e bre bubo, pa đe će ti duša sa ovim receptima :cry: Edited by duda
Link to comment

@aramFrittella, or friteddahttp://www.bestofsicily.com/mag/art232.htmOvo je tipicno Med jelo (supa) cesto sam je pravio u Grckoj. Jbg, tamo sam imao svoje articoke. Ako se odlucis a nemas izskustva sa articokama, vidi na netu/youtubu kako se ciste. Ja pravim 1 odnos bob 1/2 grasak i 1/2 leblebije.Sve ovo isto samo procedjeno bez supe + nakidana 3-4 incuna (bez kuvanja) pomesas sa nekom pastom.Ako nisi u fazonu incuna, nakidas suvi (sun dried) paradajz iz ulja .... ili na 1/4 sveze male rooma paradajize

Link to comment

darlings, i really need help.nikad nisam ranije pekla projaru, a sad mi treba za neki early xmas party i moram da je zavrsim do 6. dakle, imam palentu, belo brasno, ulje, so, kiselu, mleko, jaja, jogurt, fetu sir, svezu papriku, njegusku prsutu (nemam slaninu), prasak za pecivo...kako da ukombinujem u onu projaru sa kockicama svega?thanks! :)

Link to comment

ne znam na koju projaru misliš kada kažeš ''sa kockicama od svega'' ali sve to što si nabrojala može u projaru, prvo umuti jaja, a ako baš hoćeš da se istakneš odvoji belanca pa ih ulupaj u sneg sa malo soli.sledeće dodaješ jogurt i kiselu (ja ne bih mleko), onda u to brašno, to sve može mikserom, potom dodaješ (dalje mešaš ručno) ona ulupana belanca, sir izdrobljen, može i paprika (mada je ja ne stavljam, kao ni pršutu, od pršute mi bude nekako prejaka).sve lepo posoli, prašak za pecivo dodaješ ranije, u brašno, pečeš na 180 cca pola sata (zavisi od kalupa, tj. koliko je debela)što se konzistencije tiče, treba da bude takva da testo ne curi, znači onako, malo gušće, ali takvo da još uvek može da se radi sa varjačomi da, ja projaru pravim sa kukurznim brašnom (ne palentom) ali ako to već nemaš, onda pomešaj pola-pola, mislm da će biti ok

Edited by duda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...