Jump to content
IGNORED

malko o antropologiji i polu/rodu


pacey defender

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Buck Naked

    21

  • Indy

    18

  • boshoku

    18

  • pacey defender

    16

mead vs freeman revisited with a twist- ovoga puta lazljivac je naucnik a ne informant. nikakvo iznenadjenje- svi ljudi lazu, svi naucnici su ljudi- problem nastaje kada se to smetne s'uma. ipak, citava nauka laz? kategoricki, ne(!)- ne lazu svi ljudi sve vreme.

Link to comment

Zvučaću okrutno, ali mene ovo više podseća na "slučaj Yanomami": naučnik pripisuje grupi osobine koje on od njih kao "divljaka" i očekuje. Mislio sam da smo najzad završili sa time, ali izgleda da taj old school pristup antropologiji još uvek drži vodu u izvesnim krugovima. Ovde je, što je takođe zanimljivo, postavljeno i pitanje - šta je novinski članak, a šta sažetak terenskog istraživanja? Da li su urednici Njujorkera uopšte bili dužni da vrše fack check, imajući u vidu autoritet autora?

Link to comment
Zvučaću okrutno, ali mene ovo više podseća na "slučaj Yanomami": naučnik pripisuje grupi osobine koje on od njih kao "divljaka" i očekuje. Mislio sam da smo najzad završili sa time, ali izgleda da taj old school pristup antropologiji još uvek drži vodu u izvesnim krugovima. Ovde je, što je takođe zanimljivo, postavljeno i pitanje - šta je novinski članak, a šta sažetak terenskog istraživanja? Da li su urednici Njujorkera uopšte bili dužni da vrše fack check, imajući u vidu autoritet autora?
napolion šagnon of yanomamo fame, je takodje kalifornijski (santa barbara) profesor, kao i zatupnik teorije o sociobioloskim, adaptivnim strategijama. obrazac se pomalja.
Link to comment

Pa ako se zastupa teorija o sociobiološkim adaptivnim strategijama, i ako se sistematski zanemaruju sociokulturni uticaji (Diamond je makar dopustio da WW2 nema mnogo veze sa veličinom stoke i kvalitetom useva) posmatrani izvan konteksta adaptacije na prirodne uslove, tada je lako skliznuti u jendek prilagođavanja terenskih sociokulturnih nalaza početnoj tezi. Ne znam na koji način Diamond može uopšte da se odbrani od optužbi za fabrikovanje narativa, argumenti su toliko snažni da je jedini način odbrane dovođenje u pitanje bona fide namera što "urođenika", što Rhonde Roland Shearer, ali to više nije nauka nego PR.Nego nešto mi je palo na pamet: narativ o "večitom ratu" koji počinje tako što svinja napravi štetu obrađen je Gogoljevoj "Priči o tome kako su se posvađali Ivan Ivanovič i Ivan Nikiforovič"...Koincidencija?

Link to comment
Pa ako se zastupa teorija o sociobiološkim adaptivnim strategijama, i ako se sistematski zanemaruju sociokulturni uticaji (Diamond je makar dopustio da WW2 nema mnogo veze sa veličinom stoke i kvalitetom useva) posmatrani izvan konteksta adaptacije na prirodne uslove, tada je lako skliznuti u jendek prilagođavanja terenskih sociokulturnih nalaza početnoj tezi.
bullseye! humanisticki disciplinari nikako da se rese opsesivne navike posezanja za metodskim aparatom prirodnih nauka, iako se takvo transponovanje strategija izucavanja iz potpuno razlicitih paradigmi, nebrojeno puta pokazalo kao, ne samo pogresno, vec i ideoloski opasno. avaj.
Link to comment
Sta je to "ideoloski opasno"? Mislim, sta to znaci, opasno po koga?
recimo, izvoz, u biologiji nebrojeno puta dokazane, evolucione paradigme u sfere drustvenih nauka, ocitovano je u spenserijanskom sagledavanju razlicitih grupa kao vise ili manje razvijenih, odnosno do preispoljavanja (kultur)rasizma koji svoje opravdanje crpi iz narecene naucne teorije.
Link to comment

Pa, grupe i jesu vise ili manje razvijene. Ne znam sta je tu problematicno, a jos manje opasno? Objasnjenje za to ne mora biti rasisticko, koliko znam sam Diamond se ubio od muka da to izbegne, cak i po cenu pomalo bljutave politicke korektnosti. Po toj istoj logici je "opasan" i kulturni relativizam. Mislim da tu nije nista specijalno opasno, vec se radi o razlici u pogledu na stvari, normalna drustva mogu da apsorbuju takve razlike, kao sto svakodnevna parlamentarna aktivnost u dijapazonu od leva do desna i pokazuje. Takodje, jedan ili dva falsifikata pomenutih ovde, ne znaci da je svaka mogucnost povezivanja razlicitih disciplina i naucnih oblasti time dokazano i nepovratno oborena. Keep your pants on, sto se ono kaze.

Link to comment
Pa, grupe i jesu vise ili manje razvijene. Ne znam sta je tu problematicno, a jos manje opasno?
kategorija razvoja (progresa) u drustvenim disciplinama jeste nevesto maskiran pokusaj sacinjavanja na gradaciji zasnovane socio-taksonomije u kojoj ce celno mesto zauzimati zapadna tehno-kultura.
Po toj istoj logici je "opasan" i kulturni relativizam.
svakako, pod plastom (kripto)humanizma, u kulturnom relativizmu kao i kod kod multi-kulturalizma posredi je perfidno ovaplocenje pezorativnog/nipodastavajuceg stava karakteristicnog za narecenu kulturu.
Takodje, jedan ili dva falsifikata pomenutih ovde, ne znaci da je svaka mogucnost povezivanja razlicitih disciplina i naucnih oblasti time dokazano i nepovratno oborena. Keep your pants on, sto se ono kaze.
iskljucivo sam pominjao humanisticke, sa jedne, i prirodne nauke, sa druge strane- dapace interdisciplinarnost je u principu vise nego pozitivna.
Link to comment

Drustva se razlikuju po stepenu razvoja, to nije nista strasno i ne treba ga toliko uzimati k srcu. To je fakat, a kako ga tumacimo moze da se razlikuje. "Tehno-kultura", kako ti to zoves, nije odavno vise "zapadna". 300 miliona najbogatijih Indusa ima vise novca od svih Amerikanaca zajedno. Neke od najuspesnijih "tehno-kultura" se nalaze na dalekom Istoku.Inace, nista nije vise obesnazujuce za zaostala drustva od kulturnog relativizma. Moj omiljeni primer je Oxfam, koji je dosao na ideju da siromasnim malim Afrikancima za Bozic posaljemo po jednu kozu, i to zato "da bi se odrzao njihov nacin zivota". Njihov nacin zivota nije dobar, on perpetuira tu nesrecu koje smo svedoci. Ne vidim zasto bi ga odrzavali. Ako malim Afrikancima hocemo da ucinimo poklon, posaljimo im iPod ili laptop. Dajmo im, dakle, ono sto oni zele (i sto mi sami zelimo za poklon), a ne u sasvim maoistickom (u svakom slucaju, elitistickom) maniru, ono sto mi mislimo da je njima potrebno.Inace, provalija izmedju humanistickih i prirodnih nauka se, na srecu, smanjuje sve vise i za nadati je se da je vecinom stvar proslosti. Potpuno je nazadno zalagati se da ta provalija nastavi da postoji.

Link to comment

@ pejsi, svaka čast na komentarima. opširnije od nedelje, 3 ujutru je.a ne želim ni da počinjem debatu sa ovima koji smatraju da društvene nauke ne treba ili ne mogu da budu nauke.

Link to comment

Ne znam gde je rečeno da društvene nauke nisu nauke: problematizuje se nešto drugo, kvantifikovanje društvenih odnosa metodom prirodnih nauka.

Link to comment

To je sasvim uobicajeno, stavise jedan od najpoznatijih softverskih paketa (vec decenijama) za statistiku je SPSS (Statistical Package for Social Sciences), koristi se prakticno u svim oblastima nauke podjednako. Samo se tako zove. Verovatno se tu nije mislilo na statistiku tj. kvantifikaciju, nego npr. na novitete kao sto je evoluciona psihologija, koja je mnogima kost u grlu. Mozda cak i na eksperimentalnu psihologiju uopste, cini se da su Frojdove kontemplacije i iscackavanje istina iz svog pupka i dalje mnogima nekako blize srcu.Ili je na meti sociobiologija, npr. E.O. Wilson koji je jos pre 4 decenije posle predavanja dobio casu vode u lice sto se usudio da o odnosima u drustvu prosudjuje na osnovu toga sta majmuni rade u svojim druzinama. Jednako su bili uvredjeni i kreacionisti i humanisticari.Ili, sto rece Bob Dylan na svom radiju, "kod bonobo majmuna vlada matrijarhat, a konflikte resavaju grupnim seksom. Nekako mi nedostaju sezdesete." ;-)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...