Jump to content
IGNORED

malko o antropologiji i polu/rodu


pacey defender

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Buck Naked

    21

  • Indy

    18

  • boshoku

    18

  • pacey defender

    16

KM, delimično sam odgovorio i na tvoj post kroz onaj poduži gde otpišujem bačeu, ali samo da dopunim...

postojanje muskih, odnosno zenskih uloga (mozemo da ih zovemo cvetici i sargarepice, nebitno) u svim kulturama, koliko ja shvatam, govori u prilog tome da se ljudi ocigledno grupisu po polu/rodu, a ne po boji kose.
da, naravno. jasno je da se ljudi grupišu po osnovu pola, i prave razliku u odnosu na onaj drugi pol. Jasno je da je za formiranje društvenih odnosa neuporedivo bila (i i dalje je) bitnija razlika u polu no u boji kose. O tome je sve vreme ovde i reč.
usvojeno kroz drustveno uredjenje koje je oformilo dominantnu naucnu paradigmu. zato onda nove teorije, a da bi uopste postale teorije, moraju da ruse prethodno. al' dobro, to je za pilice. nego, bioloske karakteristike i socijalne karakteristike iskljucive, a kamoli suprotstavljenje (to u smislu ovih alternativnih objasnjenja).
ovo je rasprava o naučnom metodu, koja je zaista bitna. Dakle, ja ne kažem da je (sa stanovišta metodike) dovoljno reći - pokazali smo da postoje određeni kulturni faktori koji utiču na raslojavanje po polu, ergo - biološki argumenti više ne važe. Ne, ne kažem to (bio sam brzoplet na tastaturi u nekom od ranijih postova, sori). Ono što ja kažem je da konkretni argumenti za koje se do juče smatralo da dolaze iz domena biologije, danas imaju svoje kulturološke kontraargumente. Primer za to je sve ono što nam je ovde denise prikazivala kroz evolutivnu psihologiju. Mislim da je sasvim ok da se kaže da je potrebno preispitati i preostale biološke argumente, barem utoliko što će legitimno biti pitati - izvini, ali zašto je žena manje sposobna za to-i-to, a da se ne odgovori sa "ti si izazivač, ti dokaži da nije".
patrijarhalne temelje, ako ih prihvatimo, nisu mogli da budu izbegnuti, zar ne?
Jednom kada je patrijarhat zagospodario društvenim životom, sasvim je logično da je ovladao i naukom. Drugo je pitanje zašto je ovladao društvom.ps, očekujte odgovore u kasnim večernjim satima, otprilike u ovo vreme... Edited by pacey defender
Link to comment
Oprostite još jednom, čuo sam neke užasne vesti, ne radi mi se ništa osim glupih onelinera..
pricekacemo. idi sredjuj to, ako je do tebe.nego, imam priliku da u narednih 15ak dana iskoristim boravak majke mi u theUSofA, pa sam mislio da porucim neke knjige. Sta predlazete iz oblasti antropologije, a da ovde nije dostupno? Na sta vredi potrositi pare?
Link to comment
Na Marvina Harisa. Stagod.
hvala!"The Rise of Anthropological Theory" nije prevedeno ni ovde ni u Hrvatskoj? Kaže amazon da mu je cena okolo 50dolara.
Link to comment

Ja sad ne znam tvoj akademski background, pa ne znam da li da se odmah laćaš The Rise of ili da kreneš sa manje opštim, tj. manje teorijskim - Cows, Pigs, Wars and Witches, Good to Eat ili Cannibals and Kings.Inače, The Rise of Antropological Theory je verovatno najbolji pregled antropološke teorije, cigla jedna ozbiljna, Haris je napisao rukom. To ti je 800 stranica, od ranog 19. veka, pa evolucionizam, pa Boaz, pa Krober, pa difuzionizam, pa Frojd, pa strukturalizam, pa socijalna antropologija, etnografija, statisticari, itd. A tu ima i deo koji se tiče njegove (fantastične) teorijske pozicije: tzv. kulturnog materijalizma. Nema tu novih radova, ali je ovo jedna deeeebela strukturalna osnova, verovatno najbolje napisana. A ove ostale, podjednako genijalne!, su primena te njegove strategije kulturnog materijalizma na neke temeljne antropološke fenomene, plus sa jednom neverovatnom lakoćom pisane. Ako imaš neku tvrđu društvenjačku pozadinu, onda je The Rise of 1 biblija (a mislim da ima polovnih jeftinijih). Ako ne, onda kreni sa predivnim Cows Pigs ili Good to Eat.

Edited by Buck Naked
Link to comment

I da, ako nemaš, uzmi Guns, Germs and Steel ili Mikrobi, puške i čelik (ima prevod, 1200 dinara) Džareda Dajmonda. Dobio Pulicera, apsolutna fantazija. Čovek je prirodnjak, a svi antropolozi i sociolozi treba da mu se klanjaju do zemlje.

Link to comment
I da, ako nemaš, uzmi Guns, Germs and Steel ili Mikrobi, puške i čelik (ima prevod, 1200 dinara) Džareda Dajmonda. Dobio Pulicera, apsolutna fantazija. Čovek je prirodnjak, a svi antropolozi i sociolozi treba da mu se klanjaju do zemlje.
Meni su posle te knjige neke stvari u zivotu postale jasnije.
Link to comment

xexe, vidim edit. odlično :) ostavljam kako je bilo napisano...

Ja sad ne znam tvoj akademski background, pa ne znam da li da se odmah laćaš The Rise of ili da kreneš sa manje opštim, tj. manje teorijskim - Cows, Pigs, Wars and Witches, Good to Eat ili Cannibals and Kings.
Apsolvent na FPN, zainteresovan za istoriju političkih teorija, političku filozofiju, političku ekonomiju, a sve više za političku antropologiju. Sad baš spremam ovo poslednje kod Čede Čupića/Slobe Markovića. :)Plašim se da "God to eat" ne bude previše...hm...nepolitičko. Ako razumeš šta hoću da kažem. Uzeo bih neku manje opštu samo ako daje dovoljno dobar prikaz konkretne političke zajednice koja se istražuje. Dakle, ako je akcenat na političkim procesima, fenomenima, raspodeli moći...Ili tako nešto, ili pak neki uopšteni udžbenički pristup istoriji antropologije. A za to mi najbolje deluje "RAT". Najbolje bi bilo da na jednom mestu dobijem celokupni prikaz i kritiku svakog od pravaca tjekom povijesti. Cenim da me metod istraživanja u slučaju antropologije mnogo više interesuje nego kod mnogih drugih nauka i disciplina, mada ni sa time ne treba preterivati, naročito ako se ide na štetu onog najbitnijeg.Sad kopam po onoj enciklopediji što je Luka preporučila na vocapu. Evo šta kaže za Harrisova dela.

Cultural Materialism for a Wider Audience: Popular WritingsHarris published 19 books, collectively translated into 14 languages. He applied his theoretical principles in several popular books written in a compelling, accessible style. In all of them, Harris turned his materialist gaze on and attempted to provide scientific explanations for what he called “the riddles of culture,” an approach that made him both highly influential and controversial. He also employed a materialist paradigm in writing two widely used introductory textbooks that have gone through several editions each, Culture, People, Nature (1997) and Cultural Anthropology (with Orna Johnson, 2002).Cows, Pigs, Wars, and Witches (1974), arguably the most persuasive and prominent of his popular books, was the first one written for a general audience. It was inspired by Harris's fascination with the sacred cow in India as well as other puzzling cultural phenomena such as religious dietary restrictions (including the Jewish and Muslim taboos against eating pork), cargo cults, and witch hunts.This was followed by Cannibals and Kings, which took a historical view of some of the cases examined in Cows, Pigs, Wars, and Witches. But Harris also extended his inquiry to new riddles of culture. One of the most controversial was his analysis of Aztec cannibalism, which Harris interpreted in the context of protein shortages resulting from the lack of significant animal domestication in Mesoamerica.Good to Eat (1985) was a critique of anthropologist Claude L?vi-Strauss's contention that classificatory systems involving animal food taboos could be understood mainly because they were “good to think.”To the contrary, Harris argued, a better approach is to see animals first as food for the body rather than for the mind. Harris's popular books showed an enduring fascination not only with L?vi-Strauss but also with the Yanomamo Indians of Venezuela and Brazil, as described by anthropologist Napoleon Chagnon. Harris rejected Chagnon's initial sociopolitical explanation for Yanomamo warfare, as well as Chagnon's subsequent use of explanatory models from human evolutionary ecology. Harris insisted that protein shortages provided the best explanation for the “riddle” of Yanomamo raiding patterns.Our Kind completes a quartet of Harris's books aimed at explaining the riddles of culture to students and an educated lay audience. Harris's renown beyond academic circles spread through these readable, intriguing, and controversial works. Harris liked to compare the riddles of culture to potato chips: No one can eat just one. That is, whenever he offered a solution for one riddle—the sacred cow, for example—someone would say, “Yes, but what about the abominable pig or primitive warfare?” Of the books in the quartet, Our Kind is most like a bag of potato chips. In it, Harris provides very short explanations for dozens of cultural riddles.In Why Nothing Works (1987), Harris moved from the study of cultural riddles in “exotic” societies to an analysis of shifts in the material base of his own society. Here, he sought to highlight and explain the deficiencies of an economy changing from heavy goods manufacture to services and information. Employing a well-reasoned cultural materialist analysis, Harris showed how changes in the American economy were reflected in shifts in the nation's social organization—its marriage and family patterns, gender roles, and sexual relations—and its attendant ideology.

Ovo kad pročitam, deluje mi da je "Our kind" jednako zanimljiva kao RAT. "In it, Harris provides very short explanations for dozens of cultural riddles."Stvar je u tome što u koferu ima prostora samo za jednu knjigu o antropologiji. Već sam se kod naše kdp konobarice raspitao o ekonomiji (pravim izbor međ tri preporučene knjige), pa treba pametno raspolagati ograničenim resursima različitih vrsta.

Edited by pacey defender
Link to comment

Ako je politička filozofija i politicka antropologija, onda Cannibals and Kings. Kanibalizam je mali deo, zapravo je poenta u nastanku političkih društava, od Mesopotamije i Mezoamerike do evropskog kapitalizma. Ne mož' promašiti. Ako se ne dopadne, ja plaćam! A ćapi kod kuće Mikrobe i puške i čelik.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Usvojeno! Instrukcije prosleđene! Kulturno uzdizanje u najavi! Samo da malko rasteretim obveze prema fakultetu, i bacam se na ovu literaturu...

Link to comment

Uspeo sam da pokupim par knjiga sa baneprevoz.com pre nego što su lupili password - Bodrijar (Amerika) i Levi-Stros (Totemizam danas, Tužni tropi, divlja misao). Pm-nite if interested.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...