Jump to content
IGNORED

Nauka i politika - medjusobni uticaji


iDemo

Recommended Posts

Cini mi se da ova vest moze ovde:Austrijski ministar nauke Johannes Hahn namerava da prekine pedesetogodisnje austrijsko clanstvo u CERN-u, a o njegovom drasticnom predlogu ce tek glasati austrijski parlament. za to vreme na Institutu za visoko-energetsku fiziku u Becu je pokrenuta peticija protiv ovakve odluke, koja ne samo da moze imati dalekosezne uticaje na razvoj fundamentalne nauke u toj zemlji, vec i na primenjene nauke (kao primer navodi se buduci MedAustron centar za lecenje kancerogenih bolesti ciji razvoj zavisi od saradnje sa CERN-om, a verovatno i mnogi drugi projekti.)

Edited by mei
Link to comment
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    18

  • iDemo

    13

  • mei

    10

  • BraveMargot

    6

Top Posters In This Topic

koliko sam ja cula, vecina projekata u cernu trenutno je u procesu revizije posto je 60 miliona evra potroseno na opravku LHCa sto je bilo potpuno neplanirano i sjebalo im je budzet u potpunosti - morace da smanje sredstva za ostale akceleratore i drasticno saseku broj projekata u narednih godinu-dve. uostalom, mislim da je austriji bolje da ulozi sredstva u culture studies, npr u proucavanje uluge incesta u kulturi oberesterajha i i gornje stajerske, a posebno plodna bila bi kolaboracija s holandijom o ulozi gej desnicara u politickim gibanjima u minornim ksenofobnim sredinama europske unije.

Link to comment

Vrlo kratko; nauka danas uglavnom nije neovisna od politickih interesa i sto prije se to prihvati kao cinjenica, bit ce manje iznenadjenja; Amerika ce izgleda postati malo vise "zelena" i samim tim ce promijeniti stajalista skeptika koji su uglavnom bili misljenja kako je CO2 totalno cool, a sve zahvaljujuci tome sto je Bush budala i sto se danas tocno zna zasto je prisilno zaustavljena proizvodnja elektro- car; ta strategija bi sjebala naftase i otela velik dio kolaca konzervativcima koji ce zarad svog dupeta rado zrtvovati vlastitu djecu i prodati vlastitu mater, a samo da im ne presusi izvor- bilo gdje u svijetu, a primarno u Iraku. Upravo je otuzno da jos postoje ljudi koji bezrezervno vjeruju AM adminstraciji i u njoj vide "rajsko spaseNIJE", dok tamo ljudi sa visokim obrazovanjem masovno preko noci ostaju bez icega i spadaju na satore. Blah. Pokakim se fino na Amere.

Link to comment
koliko sam ja cula, vecina projekata u cernu trenutno je u procesu revizije posto je 60 miliona evra potroseno na opravku LHCa sto je bilo potpuno neplanirano i sjebalo im je budzet u potpunosti - morace da smanje sredstva za ostale akceleratore i drasticno saseku broj projekata u narednih godinu-dve.
Austrija doprinosi godisnjem budzetu CERN-a sa nesto vise od 2%, odnosno oko 20 miliona evra ili 70% od austrijskog budzeta namenjenog za internacionalne istrazivacke projekte. zanimljivo je da je ove godine ukupni budzet za nauku u Austriji porastao, a ne opao, kako bi se dalo pretpostaviti nakon ovakve vesti. inace deo ukupnog austrijskog budzeta za nauku koji se izdvaja za clanstvo u CERN-u je svega ~0.5%. uzevsi u obzir znacaj LHC-a, kao i da se na pripremi i izgradnji ovog eksperimenta radi vec 15-16 godina, u najmanju ruku zvuci cudno da austrijsko ministarstvo donese ovakvu naglu odluku, bas sada pred (nadam se) real final pocetak eksperimenta. ne znam kakav im je sastav ministarstva za nauku, ali izgleda da tamo nema pravog high-energy fizicarskog lobija ;-).
Link to comment

Mislim da se (mozda) deo odgovora na to krije u izjavi ministra naucnog, koji je izjavio nesto u stilu "bolje da taj novac ide vecem broju naucnika koji imaju razlicite perspektive i poglede na stvari" (citiram po secanju). To je prilicno tacno kako bih zamislio 1 humanisticara kada se prihvati rukovodjenja naukom. Mozda je to samo znak stvari koje dolaze i sire od Austrije i EU.

Edited by Indy
Link to comment

i meni se cini da je tako. mene bas iznenadjuje kriterijum (sto se fizike tice gde su najveci i najznacajniji eksperimenti skupe internacionalne kolaboracije). istupanjem iz clanstva u CERN-u, austrijskim studentima i naucnicima biti limintiran pristup LHC-u i to bas u dekadi gde se ocekuju otkrica iz oblasti nove fizike. mada, sudeci po jucerasnjoj sturoj vesti iz Zeneve, nakon razgovora austrijskog ministra sa direktorom CERN-a, moguce je da ce doci do strucnih konsultacija pre nego sto se odluka da na glasanje parlamentu.

Link to comment
moguce je da ce doci do strucnih konsultacija pre nego sto se odluka da na glasanje parlamentu.
ako ne, bice to sebi-u-nogu-upucavacki potez lisen bilo kakvog, pa i miopicnog ekonomskog rezona.
Link to comment

na konferenciji za stampu odrzanoj u ponedeljak, austrijski kancelar Werner Faymann (socijal-demokrata) je izjavio da Austrija nece istupiti iz CERN-a. konferenciji je prisustvovao i anti-CERN ministar za nauku (konzervativac). zahvalnica austrijskih cesticara se moze procitati ovde.

Link to comment
  • 5 months later...

Evo 1 lepog primera za uplitanje politike u nauku, u zemlji Kenguriji. Institut je CSIRO, naucnik-ekonomista dr Spash (nije Splash kako sam prvo procitao - stvarno steta, mislim da bi bilo krajnje cool ime, posebno ako mu je licno ime Flash), tema "karbon krediti" koje vlast planira da uvede (tacnije Carbon Pollution Reduction Scheme) i dr Sp(l)ashova kritika istih kao nesvrsishodnih...CSIRO bid to gag emissions trading scheme policy attackEXCLUSIVE: Nicola Berkovic | November 02, 2009Article from: The AustralianTHE nation's peak science agency has tried to gag the publication of a paper by one of its senior environmental economists attacking the Rudd government's climate change policies.The paper, by the CSIRO's Clive Spash, argues the Carbon Pollution Reduction Scheme is an ineffective way to cut emissions, and instead direct legislation or a tax on carbon is needed.The paper was accepted for publication by the journal New Political Economy after being internationally peer-reviewed.But Dr Spash told the Australia New Zealand Society for Ecological Economics conference that the CSIRO had since June tried to block its publication.

Link to comment
Evo 1 lepog primera za uplitanje politike u nauku, u zemlji Kenguriji. Institut je CSIRO, naucnik-ekonomista dr Spash (nije Splash kako sam prvo procitao - stvarno steta, mislim da bi bilo krajnje cool ime, posebno ako mu je licno ime Flash), tema "karbon krediti" koje vlast planira da uvede (tacnije Carbon Pollution Reduction Scheme) i dr Sp(l)ashova kritika istih kao nesvrsishodnih...CSIRO bid to gag emissions trading scheme policy attackEXCLUSIVE: Nicola Berkovic | November 02, 2009Article from: The AustralianTHE nation's peak science agency has tried to gag the publication of a paper by one of its senior environmental economists attacking the Rudd government's climate change policies.The paper, by the CSIRO's Clive Spash, argues the Carbon Pollution Reduction Scheme is an ineffective way to cut emissions, and instead direct legislation or a tax on carbon is needed.The paper was accepted for publication by the journal New Political Economy after being internationally peer-reviewed.But Dr Spash told the Australia New Zealand Society for Ecological Economics conference that the CSIRO had since June tried to block its publication.
Ja mislim da je covek u pravu. Slicno je i sa Salinity trading scheme i slicnim sr@njima gde se parama placa preraspodela emisije zasoljene vode, CO2 i slicnih trica. MRET je malo drugaciji ali je smisao uvek i svuda isti - "market ce da regulishe" a ekipa oko marketa ce da omasti brkove. 1001 pozicija za razne administrativce, advokate, 'racunopolagace' & racunovodje i slicno...
Link to comment
  • 2 months later...
Obama odlaže letove na Mesec30. januar 2010. | 13:44 | Izvor: TanjugVašington -- Američki predsednik Barak Obama će predložiti napuštanje planova Američke svemirske agencije za povratak letova astronauta na mesec.Izvor
Hocemo li doziveti coveka na Marsu? Kako se stvari odvijaju... mrka kapa...
Link to comment

previše je skupo :-( (prošle jeseni čuh jednog nobelovca kako se žestoko protivi trošenju novca zarad puta na Mesec ili misija na neke druge planete). kada sam letos posetila NASA-in kontrolni centar u Hjustonu, jedan radnik tamo mi je rekao da trenutno imaju budžet za finansiranje Međunarodne svemirske stanice za svega još par godina. sudeći po vestima iz ovog članka, bar će taj budžet izgleda biti obnovljen do 2020.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...