Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Ej, pa valjda bre za tolko ipak znam da u Americi ima i ko su katolici i da ih ima iz dan svevishe, ali se zna, kao sto se uvek znalo koju veru mora da ima elita.Uzimash ovog mog Tureta kao primeri kazesh da ne moze da postane kancelar. Ne moze stvarno. Ali kao sef zelenih automatski postaje vicekancleri ministar inostranih poslova. Kao i ovi ljudi jevrejske vere u USA.
Tejo, potpredsednik je pozicija koja se na izborima u Americi bira, to nije posledica dogovora politicke elite. Vicekancelar u Nemackoj se ne dobija na izborima, nego je dogovor politicke elite.
Link to comment
"Uvek se neko"... ko konkretno? Ko je u ovoj diskusiji istakao tu Nemačku kao uzor kako treba?
U zemlji, u kojoj ja zivim, religija nema tu i takvu ulogu kao recimo momentalno u Srbiji ili Rusiji, ili kao sto je uvek u Grckojbila jako vazna.
E vidish u Nemackoj religija u tom smislu ne igra nikakvu ulogu.Cak se i ne zna da je Schmidt bio protestant( ako je bio uopste religozan) Brandt ateist, Merkel protestantkinja a Adenauer katolik.
Politicari u USA moraju da pripadaju nekom ogranku ( sto bi papa i patrijarsi relkli sekti)protestanstke crkve, Pa i sama rekoh da je u celoj istoriji USA jedino Kenedi bio kartoliki to se uvek nesto bogznakako naglashavalo.
Pazi kvalifikaciju: politicari. Teja je verovatno mislila samo na funkciju predsednika (jer vidim da spominje samo nemacke kancelare kada imenuje nemacke politicare), ali je ispalo da misli na bukvalno svakoga ko se docepao neke bitnije vlasti u saveznoj drzavi.
Dokle god mora svaki politički govor u USA da se završi sa "God bless", svuda po državnim obeležjima i ostalom stoji "in God we trust" i slične stvari - nazovi ti to religioznom zatucanošću ili kako god hoćeš - Amerika nije sekularna zemlja, bez obzira na to kako je u Švedskoj, Portugalu, Gani ili Papua Novoj Gvineji.
Ti mesas sekularnu drzavu sa ateistickom drzavom. Sekularna drzava ne podrazumeva drzavu gde je referenca prema religiji potpuno izbacena iz svih drzavnih dokumenata. Sekularna drzava podrazumeva oddvajanje crkve od drzave u smislu da drzava nema zvanicnu, drzavnu religiju i ima obavezu da sve gradjane tretira po istom zakonu, bez obzira na religijsku pripadnost. Ukratko, sekularne drzave se ne odricu svoje tradicije (koja moze da bude hriscanska, islamska ili jevrejska), ali ne namecu sistematski, kroz drzavne organe ili pisane zakone, tu tradiciju svim svojim gradjanima. Ovo o cemu ti pricas - da se iz drzavnih dokumenata izuzmu sve reference prema Bogu, itd - je odlika ateistickih drzava kao sto su bile SSSR, SFRJ, i verovatno je i sada Severna Koreja.
Link to comment
Ali kao sef zelenih automatski postaje vicekancler i ministar inostranih poslova. Kao i ovi ljudi jevrejske vere u USA.
То за америчке Јевреје је више пример како пара врти него за верске слободе.
Ma ja uopste ne mislim da je Amerika verski zatucana drzava. Naprotiv, treba svima da sluzi kao uzor sto se tiche verske tolerancije.
Ма да, док имаш неку веру, нема везе које боје, толеришу те. Е кад хоћеш да немаш, онда те у најмању руку гледају чудно, па у наредну сумњичаво, а да ни не знаш колико то имају тих руку.
Al smo ovde valjda o nechem drugom prichali.
Аха, о нашем надлежном министру који нам се обраћа преко неизабраног представника. Еј, г. министре, нисмо ми отишли ни на какво небо...
Link to comment
Pazi kvalifikaciju: politicari. Teja je verovatno mislila samo na funkciju predsednika (jer vidim da spominje samo nemacke kancelare kada imenuje nemacke politicare), ali je ispalo da misli na bukvalno svakoga ko se docepao neke bitnije vlasti u saveznoj drzavi.
Da, Teja je mislila na predsednika odnosno kancelara, ali si ti uveo u prichu viceprezidenta,aovde je vicekancelar uvek i ministar inostranih poslova, tako da je moguce da ovaj Nemacislamske veroispovesti postane vicekancelar i ministar inostranih poslova.Verovatno to nece biti slucaj jer SPD nece dobiti glasove, ali to nema veze sada.U Nemackoj ( ne znam kako je u Francuskoj i drugim demokracijama) nemaiznoshenja Biblije i zakletvi. Postoji jedna rechenica koja se izgovara ,a glasi"so wahr mir Gott helfe", ali nije obavezna. Schröder i Brandt je nisu izgovarali,ali to nije bila tema za neke dalje diskusije. A da li ti mozesh da zamislish u nekoskorije vreme da se americkki predsednik zaklinje na Koran ili Toru i izgovarasure i mudrosti iz istih?
Link to comment
Evo na primer, Rasejansko se zali sto je kao ateirsta diskriminisan, ali on cesto prica onako napamet - ne iz zlobe, neko iz lalinske sirine. Naprimer nacuo je da hoce da ga diskriminisu ako u molbi za drzavljanstvo napise da je ateista pa udari u sekiraciju - a zaboravi da proveri da li takvo pitanje uopste postoji na formularu (ne postoji).
Слобина посла... што мање написмено :).Не намеравам да подносим никакве молбе, никад их нисам ни подносио (а и иначе их слабо подносим). Постојало је питање на попису.Е, пази овако, повероваћу ти да је ово онако баш секуларна и верски скроз трпељива земља кад- будем видео атеистичке налепнице на браницима (а да су кола мало новија, не олупина)- будем видео атеистичке таблице (дакле контру на HAIL MRY, 4JC1L1V и остало) а да се колима ништа не деси- будем на радио чантраоницама чуо да на расправу о религији позову и неког неверника од имена а не само попове- кад исто то ураде и за било какву расправу о моралним питањима- кад у сред децембра месеца буду емитовали на комерцијалном каналу неки безбожнички филм- кад прође децембар а да не прескоче ниједну епизоду од десет најгледанијих серија (под прескоче мислим на емитовање морално-политички подобног филма у термину епизоде)- кад крену да набрајају све могуће боје па честитају ове и оне празнике свима редом (чак и измишљени празник Кванзе) а сете се да изричито спомену и невернике (уместо "и остали"), или се редовно сете тога кад год праве те спискове типа "с коца и конопца" (што се некад звало "Југославија у малом")ДаклеМ, нисам угрожен, само сам склоњен, немам јавни простор у који се они нису угурали; чак нисам сигуран ни да не бих добио батине кад бих се правио да смо равноправни и почео да невернички користим исте просторе. Могу они да се просипају са тзв. "демократијом" колико хоће, ал' ја сам незаступљен по бар два питања - као странац и као неверник. Наравно да ми пукне филм кад мој лични министар прође поред мене као поред турског гробља и иде прво да се цмаче са попом. Мрш бре. Доста шо пођебаву овде, сад још и од куће то исто, пу бре.пјаф™: фалило морално Edited by расејан
Link to comment
Bog postoji u svakoj monoteistickoj religiji, nije to izum hriscanstva. Dakle, opusti se - ne postoji ustavna prepreka da Hasan postane predsednik.
Наравно да није изум, то је дефиниција, μόνος θεός - једно божанство. Сексуално саосећам са Хасаном и осећам и болове у том пределу. Нек верује да је у стању да помогне наследницима нигеријског министра, ако хоће, шта се мене тиче, нек верује у шта хоће.Битно је питање може ли Харалампије Безбожник да буде изабран, и ако буде, како ће да спроводи те законе спаковане са све имагинарним другаром унутра?Друго, ако му подређени буду отказивали послушност јер не верују неверујућем, па због тога падне влада, да ли је то онда утицај вере на власт, рушењем изнутра кроз заузете институције а мимо изборног резултата?пјаф™: трипфелер, гле Edited by расејан
Link to comment
Е, пази овако, повероваћу ти да је ово онако баш секуларна и верски скроз трпељива земља кад
- будем видео атеистичке налепнице на браницима (а да су кола мало новија, не олупина)- будем видео атеистичке таблице (дакле контру на HAIL MRY, 4JC1L1V и остало) а да се колима ништа не деси
Jesi mozda sam probao? S obzirom da si ponosan ateista, zasto ne probas i tablice i nalepnice i tako prilozis paint job, gume, rearview mirrors i headlights svog vozila na 1 oltar (no pun intended) borbe za ateisticka prava? Najozbiljnije, da sam na tvom mestu, ja bih to uradio, pa ako bude sranja, lepo 911 pa police report i sve sto treba. Za nalepnicu mozes da stavis onu Jesse Ventura izreku "organized religion is a sham and a crutch for weak minded people", a za tablice moze recimo "JCSUXCOQ", "EVOLUSHN", ili "DARWINSM"...
- будем на радио чантраоницама чуо да на расправу о религији позову и неког неверника од имена а не само попове- кад исто то ураде и за било какву расправу о моралним питањима
Gledaj - http://www.hbo.com/billmaher/
- кад у сред децембра месеца буду емитовали на комерцијалном каналу неки безбожнички филм- кад прође децембар а да не прескоче ниједну епизоду од десет најгледанијих серија (под прескоче мислим на емитовање морално-политички подобног филма у термину епизоде)
E sad, sta je za tebe "bezboznicki film" ili epizoda koje je moralno-politicki apodobna™? Da li znas da ima bible-thumper evangelical ljudi koji ne gledaju mainstream network TV, jer im je suvise "bezboznicka"? Stvar ukusa...
ДаклеМ, нисам угрожен, само сам склоњен, немам јавни простор у који се они нису угурали; чак нисам сигуран ни да не бих добио батине кад бих се правио да смо равноправни и почео да невернички користим исте просторе. Могу они да се просипају са тзв. "демократијом" колико хоће, ал' ја сам незаступљен по бар два питања - као странац и као неверник.
Veruj mi da svako koga poznajem ovde (a zivimo u istom kraju, drzava do drzave, tako da je sve u istom fazonu, nije da pricam iz perspektive recimo San Francisca) dobro zna i da sam emigrant, i ateista, i da mi niko zbog toga nije rekao ruznu rec (bar ne u lice :lol: ) a kamoli hteo da me bije.
Link to comment
Битно је питање може ли Харалампије Безбожник да буде изабран, и ако буде, како ће да спроводи те законе спаковане са све имагинарним другаром унутра?
Na to pitanje ces dobiti odgovor kada te budu zvali na sud da budes svedok u nekom krivicnom postupku. Znas ono kad kazu da se zakunes da ces govoriti istinu i samo istinu pa da ti Bog pomogne? E ima nacina i da se nevernici zakunu, a to isto fercera i u slucaju da je bezboznik izabran u Parlament, za Predsednika i tako to. A kako to, sta je to? E pa posto si ljenj da trazis po internetu (al' nisi lenj da izneses 1 stav kako je to ipak veliki problem), onda necu da ti kazem nego ces da saznas kad za to dodje vreme. Posteno?
Друго, ако му подређени буду отказивали послушност јер не верују неверујућем, па због тога падне влада...
Padne vlada posto mu ministri otkazuju poslusnost? Lele... neces ti taj ispit iz drzavljanstva skoro poloziti, lepo ja to vidim.
Link to comment
Слобина посла... што мање написмено :).Не намеравам да подносим никакве молбе, никад их нисам ни подносио (а и иначе их слабо подносим). Постојало је питање на попису.
Pitalo te na popisu da li si ateista? :Hail: Zajebavas ti nas, onako iz dosade.http://www.census.gov/prod/www/religion.htmPublic Law 94-521 prohibits us from asking a question on religious affiliation on a mandatory basis; therefore, the Bureau of the Census is not the source for information on religion.
Link to comment
Da, Teja je mislila na predsednika odnosno kancelara, ali si ti uveo u prichu viceprezidenta,a
Pa mozda si tako u pocetku i mislila, dok si pisala o kancelarima, ali si se vec u sledecoj recenici presaltovala na Turcina:
Sef zelenih je Turchin. Niko u Nemackoj ne kaze da je zlatan lik iako je Turchin. U Srbiji puno ljudi kaze da jeRasim Ljajic jedini posten politicar iako je musliman.
Ovaj post, gde po prvi put spominjes Turcina, je napisan pre ovog mog posta:
No, cisto za tvoju informaciju, u trenutnoj administraciji Dzo Bajden (potpresednik) je katolik.
Itd, itsl. Ja sam video da si imentovala Nemce kancelare a Turcina nisi, pa sam bio u nedoumici da li si htela samo da poredis kancelare sa predsednicima pa je tu Turcin onako slucajno upao, ili si htela i da Turcina stavis u isti nivo sa ostalim imentovanim nemackim politicarima - kancelarima, ali nisi mogla da mu se setis imena.
A da li ti mozesh da zamislish u nekoskorije vreme da se americkki predsednik zaklinje na Koran ili Toru i izgovarasure i mudrosti iz istih?
U svakoj varijanti u kojoj se tradicionalno polaze zakletva nad Biblijom postoji mogucnost da se ili ne koristi uopste (vec se koristi nesto drugo), ili da se koristi ekvivalentni dokument (Tora, Kuran, itd). Pocevsi od suda, preko Parlamenta, zakljucno sa predsednikom.
Link to comment
Е, пази овако, повероваћу ти да је ово онако баш секуларна и верски скроз трпељива земља кад- - кад у сред децембра месеца буду емитовали на комерцијалном каналу неки безбожнички филм- кад прође децембар а да не прескоче ниједну епизоду од десет најгледанијих серија (под прескоче мислим на емитовање морално-политички подобног филма у термину епизоде)- кад крену да набрајају све могуће боје па честитају ове и оне празнике свима редом (чак и измишљени празник Кванзе) а сете се да изричито спомену и невернике (уместо "и остали"), или се редовно сете тога кад год праве те спискове типа "с коца и конопца" (што се некад звало "Југославија у малом")ДаклеМ, нисам угрожен, само сам склоњен, немам јавни простор у који се они нису угурали; чак нисам сигуран ни да не бих добио батине кад бих се правио да смо равноправни и почео да невернички користим исте просторе. Могу они да се просипају са тзв. "демократијом" колико хоће, ал' ја сам незаступљен по бар два питања - као странац и као неверник. пјаф™: фалило морално
Slazem se u potpunosti s tobom .Pazi, nama ovde izimaju lovu za TV ( 200 evra godisnje za drzavne programe,to mu dodje ko RTS) al pustaju u vreme Bozica i pred Vaskrs samo neke mise,prenose iz Vatikana od jutra do sutra. Ja to necu da gledam,ne zanima me, ali je njiih bash briga za nevernike.Nedeljom prepodne obavezno na nekom od programa prenos iz neke crkve.Sekularno drustvo,zajednica,drzava bila bi samo ona u kojoj se nikada ne pominje ko je kakve vere niti se nekomecestitaju vreski praznici a o prenosima na TV i da ne govorim. Nek zakupe crkve programe za svoju lovu pa nekaemituju sta hoce i neka gleda ko hoce, ali ne i na programima koje ja ( po nemackom ustavu) moramda finansiram.Medjutim potrajace to sve josh nekoliko stotina godina i sve vreme ce se prstima pokazivati na Jevrejina,muslimana,budistu,pravoslavca,Jehovinog svedoka ili Mormona tek da se zna ko je ko.A nevernike proklinju svi od reda, ili sto je jsh gore , oni ne postoje ni u statistici. Edited by Teja
Link to comment
Pazi kvalifikaciju: politicari. Teja je verovatno mislila samo na funkciju predsednika (jer vidim da spominje samo nemacke kancelare kada imenuje nemacke politicare), ali je ispalo da misli na bukvalno svakoga ko se docepao neke bitnije vlasti u saveznoj drzavi.
Ipak, ovi quotovi koje si izveo iz Tejinih postova govore (kada se pročitaju celi postovi) da religija nema takvu ulogu u DE, ne u smislu političara, nego generalno u društvenom životu (tek kasnije se priča usmerila ka kancelarima, predsednicima itd). Što i jeste istina, nema popova i crkve skoro nigde, a posebno ne po raznim telima kao kod nas u RRA i sličnim. Jedino gde mogu sigurno da se vide je nedeljom ujutru katolička misa na jednom od tv kanala. Dečiji vrtić u vlasništvu crkve - nema biblija i ostalog, nema molitvi, nema ni verskog obrazovanja, nema čak ni krsta na zidu; da u nazivu ne stoji da je vlasništvo crkve, ne bi čovek nikad provalio. U takvom, svakodnevnom životu da - religija ovde i nema neku primetnu ulogu.
Ti mesas sekularnu drzavu sa ateistickom drzavom. Sekularna drzava ne podrazumeva drzavu gde je referenca prema religiji potpuno izbacena iz svih drzavnih dokumenata. Sekularna drzava podrazumeva oddvajanje crkve od drzave u smislu da drzava nema zvanicnu, drzavnu religiju i ima obavezu da sve gradjane tretira po istom zakonu, bez obzira na religijsku pripadnost. Ukratko, sekularne drzave se ne odricu svoje tradicije (koja moze da bude hriscanska, islamska ili jevrejska), ali ne namecu sistematski, kroz drzavne organe ili pisane zakone, tu tradiciju svim svojim gradjanima. Ovo o cemu ti pricas - da se iz drzavnih dokumenata izuzmu sve reference prema Bogu, itd - je odlika ateistickih drzava kao sto su bile SSSR, SFRJ, i verovatno je i sada Severna Koreja.
Ne, nisam uopšte pucao na ateističku državu, nego na to da je u ovom konkretnom slučaju (USA) hrišćanska religija preferirana i time jeste u nekom smislu državna religija. Sve ovo šta sam bio nabrojao - "God bless", "In God we trust" i ostalo sugeriše na to, jer ne stoji "In Allah we trust" ili nemam pojma kako bi to delovalo u slučaju politeističkih religija (hindu, budizam...). Preferirana je i na druge načine koji su diskutabilni, od toga da je u ustavima pojedinih (uglavnom južnjačkih) država utkana religija (i to ne bilo koja), do toga da predsednik zakletvi polaže nad biblijom. U tom smislu sam i potegao mišljenje o ateisti predsedniku (kojeg nisam kategorički isključio ako bolje pogledaš, nego sam ga stavio niže u redu za čekanje), jer ateista ima tu malo specifičnost, tj. mislim da ateizam ne možemo tu tretirati kao još jednu od religija. Dok neko može tu da potegne razliku "katolički vs protestantski predsednik", mislim da su oni mnogo bliži i srodniji nego na relaciji sa ateistom, pošto očigledno sve te hrišćanske crkve mogu oko ove ogoljene "in God we trust" da se bez problema okupe, kao i da za biračko telo dilema "luteranac vs prezbeterijanac" nije ni blizu tako tvrd orah u ovom trenutku kao "hrišćanin vs ateista" za predsednika. Plus, očigledno iz ovoga da treba imati na umu formalne okvire i praksu; bez obzira što se mi upinjemo ovde da dokažemo šta stoji u prvom ili četrnaestom amandmanu, na terenu imamo srećom overruled pokušaje uvođenja kreacionizma u škole (školski primer sekularizma). Dakle, i dalje stojim iza svoje tvrdnje o kandidatu ateisti.BTW, neko se dotakao opet bio "verske zatucanosti" i tu bih sa svoje strane završio time da je za mene to pleonazam i ta univerzalna istina mi mnogo više znači nego neki formalni lojalitet geografskom pojmu kao što je Evropa ili USA (kojeg faktički i nemam).
Link to comment
Jesi mozda sam probao? S obzirom da si ponosan ateista, zasto ne probas i tablice i nalepnice i tako prilozis paint job, gume, rearview mirrors i headlights svog vozila na 1 oltar (no pun intended) borbe za ateisticka prava? Najozbiljnije, da sam na tvom mestu, ja bih to uradio, pa ako bude sranja, lepo 911 pa police report i sve sto treba.
Питање је било хипотетичко. Они гурају то своје, турају ми под нос на сваком другом-трећем кораку, понекад ми чак шаљу торбаре на врата. Ја ником ништа не натурам, само ту и тамо лајем.
Za nalepnicu mozes da stavis onu Jesse Ventura izreku "organized religion is a sham and a crutch for weak minded people", a za tablice moze recimo "JCSUXCOQ", "EVOLUSHN", ili "DARWINSM"...
А јел знаш за неког да је то пробао? Једина ствар на ту тему што сам видео је оно са ногатом рибом у којој пише "Дарвин" (издалека је пљунута она хришћанска риба са знаком смрти уместо ока). Ако је отприлике 15-18% Амера неверника, а и од оних осталих је питање колико је баш верника а колико неће уз ветар, зашто онда видим такве ствари на колима једва једном месечно, а ове неколико пута недељно? (као телекомуњара ретко седам за волан и не идем баш далеко, ал' зато кад изађем, гледам око себе)
Није лош, али сам ХБО отказао још '2000, већину осталих канала 2004, и све остале канале зимус. Он још и пођебава на обе стране, можда ће једном да дирне и у Фед :).
E sad, sta je za tebe "bezboznicki film" ili epizoda koje je moralno-politicki apodobna™?
Филм у којем, например, поп испадне будала онако како луди научник сваки пут испадне, или у којем главни лик отправи ту врсту утицаја у 15:00 и до краја филма не надрља због тога, у коме кад лик има емотивних проблема не оде код попа на исповест него среди то са другаром или самим собом, итд итд.Нисам рекао да је епизода подобна, него да у њеном термину иде нешто подобно, али баш сваке године.
Da li znas da ima bible-thumper evangelical ljudi koji ne gledaju mainstream network TV, jer im je suvise "bezboznicka"? Stvar ukusa...
Ја отказао скроз. Гласао новчаником, како овде кажу.
Veruj mi da svako koga poznajem ovde (a zivimo u istom kraju, drzava do drzave, tako da je sve u istom fazonu, nije da pricam iz perspektive recimo San Francisca) dobro zna i da sam emigrant, i ateista, i da mi niko zbog toga nije rekao ruznu rec (bar ne u lice :lol: ) a kamoli hteo da me bije.
Пази под којим условима сам то претпоставио. Но, проблем је у томе што ја немам шта да подметнем уместо - моји верски симболи и пароле се своде на "", тј чим из свог ничега да се бусам уместо тог њиховог замишљеног нечега?Једино на форумима, кад ми се за помоћ захвале са "гаде један блесави" или како се већ преводи, само их замолим да ме прескоче са тим делом, н/а. Торбаре питам "колико пута су вам на врата долазили атеисти да вас убеђују да бога нема? Е толико пута да ми дођете".
Link to comment
Pitalo te na popisu da li si ateista? :Hail: Zajebavas ti nas, onako iz dosade.http://www.census.gov/prod/www/religion.htm
Одакле им онда http://www.census.gov/compendia/statab/tables/09s0074.pdf ?Попис је био давно, можда се и лоше сећам. И наравно да питање, и да га је било, не би тако гласило. Занимљиво је да га овде трпа међу "несврстани" тј "ничија филијала" (unaffiliated), 16% - без да и има неко своје име. Дирљив знак пажње.Е, да, занимљив тај политички систем - заступљеност Јевреја (1,9%) спрам неверника (16%) у представничким телима :naughty: Edited by расејан
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...