Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/201532/Za-sedam-meseci-vise-od-25000-saobracajnih-nesreca
...U periodu od januara do jula 2010. dogodile su se 25.343 saobraćajne nesreće, u kojima je povređeno je 9.827, a poginulo 320 osoba....U prvih sedam meseci prošle godine bilo je 37.112 nesreća, povređeno je 12.159, a poginulo 470 osoba....
...
Rizikujući da opet neko oplete po meni, ne mogu da ne podelim malo ove brojeve:Godina..Broj nesreća...Povređenih.......Poginulih----------------------------------------------------------------------------------2010......25343.........9827 (38,776%)...320 (1,263%)2009......37112........12159 (32,763%)...470 (1,266%)Pozitivno: Smanjen ukupan broj nesreća, povređenih i poginulih.Negativno: Procentualno više povređenih i isto poginulih, što mi izgleda da smaranje ljudi pojasevima ne igra neku ulogu da se smanji verovatnoća fatalnih ishoda kada se udes već desi.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pošto se bliži zimski period, da pitam da li je neko uspeo da rastumači kakva su nam prava i obaveze glede guma u tom periodu (valjda od početka oktobra do početka aprila, tako nekako)? Sve 4 zimske? Zimske samo na pogonskim i lanci u gepeku? Da li zimskom gumom zakon smatra samo one koje su stvarno zimske (sa planinom i pahuljicom) ili će i one koje su "samo" M+S moći da prođu?

Link to comment
Da li zimskom gumom zakon smatra samo one koje su stvarno zimske (sa planinom i pahuljicom) ili će i one koje su "samo" M+S moći da prođu?
Mud + Snow, iliti- zimska guma, nije "samo".
Link to comment
Rizikujući da opet neko oplete po meni, ne mogu da ne podelim malo ove brojeve:Godina..Broj nesreća...Povređenih.......Poginulih----------------------------------------------------------------------------------2010......25343.........9827 (38,776%)...320 (1,263%)2009......37112........12159 (32,763%)...470 (1,266%)Pozitivno: Smanjen ukupan broj nesreća, povređenih i poginulih.Negativno: Procentualno više povređenih i isto poginulih, što mi izgleda da smaranje ljudi pojasevima ne igra neku ulogu da se smanji verovatnoća fatalnih ishoda kada se udes već desi.
Izvini, ali ta tvoja logika je baš bez veze. Po tome, mnogo je bolje kad u 1.000 nesreća pogine 150 ljudi, nego kad u 100 nesreća pogine 20 ljudi, jer zaboga, ono je 15% a ovde se ipak radi od 20%. Sad, što je poginulo 7 puta manje ljudi i bilo 10 puta manje nesreća, nema veze.
Link to comment
Mud + Snow, iliti- zimska guma, nije "samo".
Koliko ja znam M+S se ne smatra zimskom gumom, zimska guma pored toga M+S ima i nacrtanu planinu sa pahuljicom, zato i pitam da li se i M+S po zakonu tretira kao zimska guma...M+S, or M&S: Mud and Snow; all-weather tires, with above-average traction in muddy or very light snowy conditions, and for low ambient temperatures. Not a winter tire unless it has the snowflake and mountain symbol.
Link to comment
Koliko ja znam M+S se ne smatra zimskom gumom, zimska guma pored toga M+S ima i nacrtanu planinu sa pahuljicom, zato i pitam da li se i M+S po zakonu tretira kao zimska guma...M+S, or M&S: Mud and Snow; all-weather tires, with above-average traction in muddy or very light snowy conditions, and for low ambient temperatures. Not a winter tire unless it has the snowflake and mountain symbol.
Pa jeste, otkad guma sa oznakom "SNOW" može da bude zimska. Jasno je da je to samo letnja guma.
Link to comment

Ima na netu Pravinik o tehničkim uslovima za vozila (ako je važeći) u članu 131 se navodi da u zimsku opremu spadaju M+S gume ili letnje sa lancima.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Rizikujući da opet neko oplete po meni, ne mogu da ne podelim malo ove brojeve:Godina..Broj nesreća...Povređenih.......Poginulih----------------------------------------------------------------------------------2010......25343.........9827 (38,776%)...320 (1,263%)2009......37112........12159 (32,763%)...470 (1,266%)Pozitivno: Smanjen ukupan broj nesreća, povređenih i poginulih.Negativno: Procentualno više povređenih i isto poginulih, što mi izgleda da smaranje ljudi pojasevima ne igra neku ulogu da se smanji verovatnoća fatalnih ishoda kada se udes već desi.
Izvini, ali ta tvoja logika je baš bez veze. Po tome, mnogo je bolje kad u 1.000 nesreća pogine 150 ljudi, nego kad u 100 nesreća pogine 20 ljudi, jer zaboga, ono je 15% a ovde se ipak radi od 20%. Sad, što je poginulo 7 puta manje ljudi i bilo 10 puta manje nesreća, nema veze.
Ne čitaš šta sam rekao.Bolje je što je manje poginulih i povređenih, kako bih mogao to da sporim?Neki propisi jesu uticali da se smanji broj nesreća ali, gledajući u odnosu na broj nesreća koje su se desile, češće vezivanje pojaseva (zbog oštrijih propisa) nije sačuvalo više života procentualno, "po nesreći". Edited by ion
Link to comment
Ne čitaš šta sam rekao.Bolje je što je manje poginulih i povređenih, kako bih mogao to da sporim?Neki propisi jesu uticali da se smanji broj nesreća ali, gledajući u odnosu na broj nesreća koje su se desile, češće vezivanje pojaseva (zbog oštrijih propisa) nije sačuvalo više života procentualno, "po nesreći".
Pa efekat ovog zakona ce se vidjeti tek na petogodisnjem nivou. Obicno se strategije i rade na 5 ili 10 godina. Generalno gledano, tesko je odrediti u kojoj nesreci je pojas spasao glavu a u kojoj ne, ali efekat kod umanjenja povreda kad vec do nesrece dodje je sigurno ogroman.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...