Jump to content

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Potpuno tacno. Kod nas je uvrezeno misljenje da se o saobracaju pitaju samo vozaci. Eno Gazza se gore bunio zasto se forsira zuta traka. Meni i jos stotinama hiljada ljudi koji koriste javni prevoz ta zuta traka nije nekakav hir, vec lifeline.
veoma mali % tacnosti.svaki zakon tretira vise grupa. ovaj vecinski tretira vozace. da bi razumeo problematiku moras biti jedan od njih. simple as that...niti zelim da vredjam pesake i putnike javnog, niti nevozace, samo kazem da se to nerazumevanje i laicko posmatranje vidi iz aviona...vidi se npr po tvom argumentu "da ce ovaj zakon spreciti izivljavanje" i da je "vecina vozaca slegla ramenima". ovom narodu su izivljavanje i sleganje ramena pod represijom nacionalni sportovi, a Pejsi ti je vec napisao vrednost toga kao "argumenta"no hard feelings, ali ti se dzigas protiv Zakona o informisanju onoliko, a ovo je 10x represivniji zakon. jedina razlika je sto te prvi tangira, a drugi ne. mene tangiraju oba, i mogu da ti ovu ocenu
Link to comment
Mozda se nadje i poneki koji ne zeli da podmicuje policajca? Mene najvise nerviraju vozaci koji petinu plate daju na mito zato sto ne mogu da kontrolisu svoje primarne vozacke porive, a onda se zale na korupciju. Za tango je potrebno dvoje.
tako je. i placanje mita je na kraju krajeva neka kazna za bahatog vozaca, samo sto ne ide u budzet nego u privatne dzepove.interes je drzave da to spreci, pa nek se ona juri sa svojim korumpiranim sluzbenicimakoji joj otimaju iz usta.
Link to comment

vaso:

evo odgovora: bilo bi dobro da to urade, ali ne znam da li je to realno ili ne.S druge strane, nisu policajci odgovorni za pocinjene prekrsaje, vec vozaci, a ovaj zakon, sam po sebi, ponajmanje je problem. Kultura korupcije je izvor nevolja i to treba resiti drakonskim merama i protiv onih koji traze mito, i protiv onih koji podmicuju.
Pitanje da li je to realno ili ne je besmisleno i deplasirano, obzirom da je to moglo biti urađeno, da se htelo. Zakon je donet bez te odredbe. Kultura korupcije je posebna tema, ali je indikativno da je ovaj zakon pisan u koordinaciji ako se ne varam pet minisarstava. I nikome nije palo na pamet da toj kulturi korupcije doprinosi arbitrarnost koja se policiji udeljuje? Pišemo o ovome na dva topika pa se rasplinjujemo. ponoviću - strahujem da ovaj zakon može da dovede do sve većeg prisustva iznude. Iznuda se od mita razlikuje po tome što ne podseća na tango.
Link to comment
prosto ne znam odakle da počnem. Godina koju sam naveo nije propisana zakonom. Šta više, u zakonu ne stoji odredba koja nalaže obavezu policiji da uvodi tu opremu, i da taj posao okonča do određenog datuma. Ono što piše je da će procenat od svake kazne izrečene po novom zakonu ići u fond za nabavku i stavljanje u upotrebu te opreme.
ja sam rekla da mislim da bi trebalo uvesti ISTE RADARE i za policajce koji isto kao i svi ostali ljudi.
Zanimljivo mi je tvoje razmišljanje - ne veruješ u ljude citiram, "prljavi smo, gadni, zli i volimo pare. srbi narocito", ali nekako ti ne smeta što ljudi kojima je podarena ogromna moć nisu u primeni te moći ograničeni. Vrlo zanimlijvo. Ispada da policajci ne spadaju u "prljavi smo, gadni, zli i volimo pare. srbi narocito". Vrlo zanimljivo.
ajmo jos jednom - procitaj kako sam lepo napisala da mislim da bi trebalo uvesti kamere za policajce, do tada, ko hoce da vozi kako vozi neka placa
Ne očekujem da zakonom o saobraćaju iskorenimo glad u iraku i korupciju. samo očekujem da, obzirom da korupcija postoji i da je sveprisutna, ne ignorišemo tu činjenicu i dokazano korumpiranim ljudima dajemo veća ovlašćenja. Da li je to toliko nejasno?
mislim da si postavio ciljeve koji nemaju veze sa zakonom - ovo je zakon o SAOBRACAJU a ne o KORUPCIJI!!!!
Link to comment
veoma mali % tacnosti.svaki zakon tretira vise grupa. ovaj vecinski tretira vozace. da bi razumeo problematiku moras biti jedan od njih. simple as that...niti zelim da vredjam pesake i putnike javnog, niti nevozace, samo kazem da se to nerazumevanje i laicko posmatranje vidi iz aviona...vidi se npr po tvom argumentu "da ce ovaj zakon spreciti izivljavanje" i da je "vecina vozaca slegla ramenima". ovom narodu su izivljavanje i sleganje ramena pod represijom nacionalni sportovi, a Pejsi ti je vec napisao vrednost toga kao "argumenta"no hard feelings, ali ti se dzigas protiv Zakona o informisanju onoliko, a ovo je 10x represivniji zakon. jedina razlika je sto te prvi tangira, a drugi ne. mene tangiraju oba, i mogu da ti ovu ocenu
Agresivna voznja nije Ustavom zagarantovano pravo, a drumovi nisu demokratija nego vrlo stroga autokratija na cijem vrhu su zakoni o saobracaju, u sredini - policajci, tuzilastvo i sudovi koji ih sprovode, a na dnu su vozaci koji mogu da 1) ne voze 2) postuju zakone takve kakvi su. To sto ima korupcije, jebi ga, nije ovaj zakon kriv zbog toga. I kako to mislis - ne razumem problematiku? Vec dva dana ne moram da obilazim automobile ciji vozaci su uspeli da se nekako dobatrgaju do zebre u ocajnickom pokusaju da zajebu raskrsnicu i tako stignu na svoje vazno odrediste 1/8 sekunde ranije nego da su ukocili na vreme - naravno, posledica je da je auto parkiran na sred pesackog prelaza, a babe, dede i mame sa kolicima se guraju u ono malo prostora izmedju branika autobusa i automobila. Represija nad takvim vozacima? Daj toga jos. Vidis da poznajem problematiku? Poznajem je zato sto zivim u istom gradu u kome i ti. Nije bitno znam li da vozim ili ne. Zatim, znam kao cinjenicu da postoji korelacija izmedju pobune protiv zakona i sklonosti ekscesivnoj voznji. Vraticu se na tvoju analogiju sa Zakonom o informisanju: postoji vrlo bitna razlika izmedju gradjanina koji poslusno trpi da ga vlast ucutkuje i gradjanina koji vozi kola onako kako pise u zakonu.
vaso: Pitanje da li je to realno ili ne je besmisleno i deplasirano, obzirom da je to moglo biti urađeno, da se htelo. Zakon je donet bez te odredbe. Kultura korupcije je posebna tema, ali je indikativno da je ovaj zakon pisan u koordinaciji ako se ne varam pet minisarstava. I nikome nije palo na pamet da toj kulturi korupcije doprinosi arbitrarnost koja se policiji udeljuje? Pišemo o ovome na dva topika pa se rasplinjujemo. ponoviću - strahujem da ovaj zakon može da dovede do sve većeg prisustva iznude. Iznuda se od mita razlikuje po tome što ne podseća na tango.
Naravno da se slazem sa tobom da je to problem koji treba resiti i da je akcija reforme saobracaja trebala da se vodi paralelno na oba fronta: izmenom kaznene politike za vozace i uvodjenjem nadzora nad policajcima. Ali vidi ovako: policajac ne moze da ti iznudi novac, nisam cuo za slucaj gde je vozacu uperen pistolj u celo uz reci "Placaj ili ubijam". Vozaci ovde i dalje imaju izbor: 1) da postuju zakone, pa nece morati da placaju kazne 2) da kazu policajcu "Pisi, necu da se dogovaramo nista, ne dam bre". Na korupciju nema nikakvo pravo da se zali onaj koji je aktivno podstice, a to su vozaci sa spremnim "budzetom za mito" u novcaniku. Edited by vasudeva418
Link to comment
Ne očekujem da zakonom o saobraćaju iskorenimo glad u iraku i korupciju. samo očekujem da, obzirom da korupcija postoji i da je sveprisutna, ne ignorišemo tu činjenicu i dokazano korumpiranim ljudima dajemo veća ovlašćenja. Da li je to toliko nejasno?
OK, koja to veća ovlašćenja imaju po novom zakonu?
Link to comment
Mene najvise nerviraju vozaci koji petinu plate daju na mito zato sto ne mogu da kontrolisu svoje primarne vozacke porive.
upravoa i samo represija moze da iskoreni lose navike pojedinih vozaca retarda
Link to comment
mislim da bi trebalo uvesti kamere za policajce,
samo sam ovo pitao. drago mi je da se slazemo. cinjenica je da ovim zakonom to nije ucinjeno, odnosno to ce biti ucinjeno jednog dana, kada, ne znamo.Eto, to je odgovor na tvoje pitanje koje optrilike glasi "sta imate protiv ovog zakona". izvini na tonu!wall, mislim da je sinoc pomenuto da ce zapisnik koji sasvavlja policajac imati jacu snagu pred sudijom, nego sto je to do sada bio slucaj. u takvoj situaciji je i prostor za samovolju policajca srazmerno veci.mozda se nisam precizno odrazio. ne radi se ovde o ovlascenjima koliko o znacaju uloge policajca u evenutalnom naknadnom sporu pred sudom. to policajcu daje dodatnu moc koju moze iskorstiti za neke nedopustene radnje. vaso>
Naravno da se slazem sa tobom da je to problem koji treba resiti i da je akcija reforme saobracaja trebala da se vodi paralelno na oba fronta: izmenom kaznene politike za vozace i uvodjenjem nadzora nad policajcima. Ali vidi ovako: policajac ne moze da ti iznudi novac, nisam cuo za slucaj gde je vozacu uperen pistolj u celo uz reci "Placaj ili ubijam". Vozaci ovde i dalje imaju izbor: 1) da postuju zakone, pa nece morati da placaju kazne 2) da kazu policajcu "Pisi, necu da se dogovaramo nista, ne dam bre". Na korupciju nema nikakvo pravo da se zali onaj koji je aktivno podstice, a to su vozaci sa spremnim "budzetom za mito" u novcaniku.
Mislim da previdjas neravnopravnost ucesnika u tom odnosu policajac-vozac. Delimicno sam wallu odgovorio, pogledaj to. U situaciji kada tvoja rec pred sudijom nije jednaka reci koju policalac izgovara, i kada ste i ti i policajac svesni toga, prilika da izgovoris recenicu "ne dam, bre" se naprasno suzava. Ovako je ostavljeno tebi na savest da budes dobar gradjanin i platis 1oooo inara kaznu, umesto sto ces dati policajcu 3ooo. Ok, napravio si saobracajni propust, ne zato sto si bio bahat i izdrkavao se, jednostavno si napravio nesto sto nije dozvoljeno ali sto zaista nije bilo rizicno ni po koga. Desava se, i treba da budes kaznjen zbog toga. Ali tebe odsustvo kontrole tog policajca, tj svest da ces proci 7000din jeftinije, stimulise da mu das novac da te pusti bez pisanja prijave. A kada bi znao da se razgovor snima, ti ne bi imao dilemu sta da radis, bas kao sto ni pandur ne bi smeo da pomisli da ti uzme pare.Ponavljam, ostaje nam da se nadamo da ce te kamere u vozilima i snimanje razgovora uvesti sto je ranije moguce. Mada, iskustvo me uci da ne verujem drzavi da ce da uradi nesto u najkracem roku kada nema rokove pred sobom. To posebno vazi za policiju. Jos jedno pitanje. Da li ti negiras postojanje veze izmedju propisane visine kazne i stepena podloznosti korupciji onog sto treba da napise tu kaznu? Da li mislis da ce policajac biti jednako spreman da ucestvuje u korupciji ako ima priliku da odlucuje o tome hoce li neko otici u zatvor, platiti 50000 din ili 5000 din? Pri ostalim nepromenjenim uslovima, da naglasim. Ovaj zakon ne uvodi novine koje bi ga u korupciji mogle osujetiti. Mislim da je ta veza najmanje jednako uocljiva koliko i ona izmedju propisane visine kazne za prekrsaj sa jedne, i obazrivosti ucesnika u saobracaju sa druge strane. Edited by pacey defender
Link to comment
Ali vidi ovako: policajac ne moze da ti iznudi novac, nisam cuo za slucaj gde je vozacu uperen pistolj u celo uz reci "Placaj ili ubijam". Vozaci ovde i dalje imaju izbor: 1) da postuju zakone, pa nece morati da placaju kazne 2) da kazu policajcu "Pisi, necu da se dogovaramo nista, ne dam bre". Na korupciju nema nikakvo pravo da se zali onaj koji je aktivno podstice, a to su vozaci sa spremnim "budzetom za mito" u novcaniku.
Baš tako, od slova do slova.
Link to comment
Sve si u pravu, ali to sto si ispricao nije razlog da se zakon ne donosi, vec da se njegovo donosenje iskoristi kao povod za obracun sa korupcijom. To je ionako vec najavljeno, i ja verujem da postoji jedno 30% sansi da se ponesto od toga i implementira, za razliku od tebe koji ne samo da uopste ne verujes da su kamere realan plan, nego i tvrdis da, posto ionako nece biti obracuna sa korupcijom, treba naprosto ostaviti sve kako jeste. Pozivam te da, ako nisi bio tamo, odes u Kairo i vidis na sta lici grad u kome takav stav postane pravilo.Sto se tice kaznjavanja korupcije, zakonski okvir vec postoji, potrebno je samo primeniti ga. Zakon o saobracaju nije akt koji se bavi korupcijom, to je u domenu opsteg krivicnog prava.
Link to comment

bilo bi lepo da navedes gde sam to ja tvrdio da treba naprosto ostaviti sve kako jeste. <_< ostavio sam danas barem 15 postova, i u najmanje 5 rekao da nisu sve kritike na racun ovog zakona opravdane, da je dobro sto ce biti smanjen broj zrtava, ali da je tekst mogao drugacije da izgleda.

vec da se njegovo donosenje iskoristi kao povod za obracun sa korupcijom. To je ionako vec najavljeno, i ja verujem da postoji jedno 30% sansi da se ponesto od toga i implementira
E pa ako je najavljeno, onda super .
Link to comment

Pa rekli su da ce staviti kamere. Mozes da im verujes ili ne, ali u krajnjem ishodu ni ti ni ja ne znamo da li ce to biti sprovedeno u delo. a cini mi se da sam se malo zaleteo sa tvrdnjom da hoces da ostane kako jeste, posto prigodan citat nisam uspeo da pronadjem. mora da si editovao naknadno i platio Miralemu 10 evra da urgira da ti se skloni ono post-editalno govance <_<

Link to comment
Da li mislis da ce policajac biti jednako spreman da ucestvuje u korupciji ako ima priliku da odlucuje o tome hoce li neko otici u zatvor, platiti 50000 din ili 5000 din? Pri ostalim nepromenjenim uslovima, da naglasim.
pa i Tresko je napisao da je problem korupcije u domenu krivicnog zakona. a uzgred napisano, policajac nece biti sasvim spreman na korupciju ukoliko vozac nije spreman na korupciju a jos manje ce biti spreman na korupciju ukoliko zna da je kontrolisan. e sad, ne moze se od zakona o saobracaju ocekivati i regulisanje problema korupcije u drustvu pa i kontrola policajaca
Link to comment
Pa rekli su da ce staviti kamere. Mozes da im verujes ili ne, ali u krajnjem ishodu ni ti ni ja ne znamo da li ce to biti sprovedeno u delo. a cini mi se da sam se malo zaleteo sa tvrdnjom da hoces da ostane kako jeste, posto prigodan citat nisam uspeo da pronadjem. mora da si editovao naknadno i platio Miralemu 10 evra da urgira da ti se skloni ono post-editalno govance <_<
Pazi, ne sumnjam ja da ce oni uvesti te kamere. Jednog dana. Samo mislim da je u zakonu bilo mesta za neku vrstu obaveze policije da to ucini do, recimo, 1.1.2001. I da nakon toga ti kao vozac znas da je taj razgovor zasigurno zabelezen na traci, da znas da je vozilo pod kamerom. Ovako nista od toga ne znas.Ostaje nam da im, kako i sam kazes, verujemo. I nekako me iznenadjuje da ti nemas toliki problem sa takvim odnosom gradjanin-drzava, nakon solidnog broja postova diljem foruma u kojima si iznosio poprilicnu skepsu prema apriornom poverenju u drzavne organe.Pontijace, mislim da u dvocifrenom broju postova koje sam ovde i na Utisku nedelje ostavio, mozes da provalis sta o ovome mislim. Ne bih se ponavljao.
Link to comment
Ostaje nam da im, kako i sam kazes, verujemo. I nekako me iznenadjuje da ti nemas toliki problem sa takvim odnosom gradjanin-drzava, nakon solidnog broja postova diljem foruma u kojima si iznosio poprilicnu skepsu prema apriornom poverenju u drzavne organe.
Ma nije da im verujem, samo nije da apriori ne verujem :) i da, trebalo je da stave tu odredbu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...