Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

vratih se posle mesec dana iz šume u šumadiji. dopiralo je do mene sve ovo o pogibjama na drumovima i ulicama.prekjuče, povratak, vožnja od dudovice do beograda, nedelja popodne. nekad davno postojala je zabrana za kamione, šlepere i seljake sa mehanizacijom da voze petkom i nedeljom popodne. toga sada nema. tri šlepera jedan za drugim vuku iza sebe rep. posle nekog vremena neko popizdi i krene u preticanje. preko pune, naravno. izbrojao sam pet kola koja su me pretekla na punoj. jedno na onoj duploj ka orlovači. tamo je kolonu formirao neki traktor koji je vukao neku mašineriju i skrenuo kod rušnja. treba li za takva sranja kriviti vozače ili zakonodavca i policiju ili dileje koje ne bace pogled i parkiraju na kratko da rep prođe?to sa seljacima je posebna priča. oni evdentiraju svoje vozilice u opštinama, nema tehničkog pregleda (nisam video traktor sa prikolicom koji ima sva svetla), voze deca, starci, babe. jednom, na ibarskoj, žena sedi na blatobranu traktora koji vuče kola s drvima. krstim se. pitam gospođu da li bi da sedne na zadnje krilo pa da sa 20 na sat teramo dalje. prva patrola bi me zaustavila i poslala u ludnicu.da, čitam da je najčešći uzrok nesreće neprilagođena brzna uslovima kolovoza. voziš 80 i kad ti iskoči kuče, ovca ili guska pred auto, pokušaš da eskiviraš to ili rupčagu ili lešinu, kriv si. kada produžiš pravo u neobeleženoj lakat krivini, kriv si.što se vozača tiče, mislim da bi krivac za nesreću sa smrtnim ishodom morao da ostane doživotno bez prava da sedne za volan.

Edited by djordje geprat
Link to comment
Nadam se da ce vas zestoko k***ti tim novim zakonom. Nijedan zakon nije dovoljno strog za srpske vozace.
Kako uzvratiti na ovo? Kad neko iz tri lepe mene i budalu vodi pod istu kolonu, ne imajući blage veze kakav je u stvari zakon pred uvođenjem?Eto, ja se nadam da će besna rulja njemu zapaliti auto sledeći put.
jasno, nemas sta pametno da kazes osim da probas da podjebes nekog na osnovu geografijenestani
U duhu Tvog nemerljivog doprinosa:Blow me.
Link to comment
ne imajući blage veze kakav je u stvari zakon pred uvođenjem?
eto posto je to i tema, da cujemo kakav je to zakon pred uvodjenjemza ostatak posta da ponovimpotrebna ti je pomoc
Link to comment
član 18 Sredstva od novčanih kazni iz člana 17.stav 2 tačka 2 ovog zakona u visiniod 70% pripadaju budžetu republike,a u visini od 30% pripadaju budžetu jedinicelokalne samouprave na čijoj je teritoriji načinjen prekršaj.Od 70% sredstava koja pripadaju budžetu Republike 75% se koristi za opremanje jedinica saobraćajnepolicije.Od 30% sredstava koje propadaju budžetu jedinice lokalne samouprave na čijoj je teritoriji načinjen preksaj50% se koristi za popravljanje saobraćajneinfrastrukture jedinice lokalne samouprave na kojoj je prekrsaj učinjen..
Meni je i ovo dosta, npr.Aj' sad još neku doskočicu, strašne su...
Link to comment

Kanal prazni džepNAJAVA saobraćajne policije da će od sledeće godine automobili stariji od 15 godina dvaput godišnje ići na tehnički pregled zabrinula je većinu srpskih vozača. Iako nema zvaničnih podataka, procenjuje se da je prosečna starost vozila na srpskim drumovima čak 18 godina. To znači da novi pravilnik "kači" bar polovinu četvorotočaša, od 1,6 miliona automobila.Najveće negodovanje izazvao je propis - predviđen novim Zakonom o saobraćaju - prema kojem će vozači morati da plaćaju oba tehnička pregleda, a cenu će određivati Vlada Srbije. I, dok sada pregled košta od 600 do 2.000 dinara, u javnosti se uveliko pominje moguće poskupljenje na 4.000 do čak 8.000 dinara.Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja, smatra da, iako sa stanovišta sigurnosti na drumovima nova mera nije loša, ona predstavlja snažan udar na vlasnike starih vozila, među kojima većina ima plići džep.- Država će morati da pronađe način da zaštiti vlasnike starih automobila koji su "tankog" imovnog stanja - napominje Okanović. - To se može učiniti ograničavanjem cene tehničkog pregledaili smanjenjem dažbina za registraciju vozila.Međutim, u Komitetu za bezbednost saobraćaja napominju da je starost vozila najređi faktor koji utiče na izazivanje saobraćajnih nesreća. U najvećem broju slučajeva, udesima, uglavnom, "kumuje" vozač koji ne poštuje saobraćajne propise, ili loše stanje puteva.Osim što predviđa dvostruku proveru ispravnosti starijih vozila, novi pravilnik o tehničkom pregledu donosi i strože kriterijume za izduvne gasove, gume i ispravnost kočnica, trapa i pneumatika. Svi tehnički pregledi, uz to, obavljaće se pod video-nadzorom.Pravilnik propisuje da će na tehnički pregled dva puta godišnje morati da idu i sva motorna i priključna vozila kojima se obavlja javni prevoz, autobusi, vozila za prevoz otrovnih materija, vozila auto-škola koja se koriste za obuku kandidata, vozila pod pratnjom i s pravom prvenstva prolaza, motorna i priključna vozila čija masa prelazi tri i po tone i vozila za iznajmljivanje.Iako još nije poznato kako će ova mera biti primenjena u praksi, kalkuliše se da će učiniti da gotovo 50.000 vozila bude isključeno iz saobraćaja.MILIJARDE PRIHODAČAK i kada bi cene tehničkih pregleda ostale iste, što je malo verovatno, svaki vlasnik automobila "zrelog za penziju" godišnje bi morao da izdvoji oko 3.000 dinara za "proveru" svog vozila. A, samo bi ova armija od 750.000 ljudi iz ove "klase" tokom godine trebalo da plati 2,25 milijardi dinara!"OLDTAJMERI"NOVE mere o tehničkom pregledu starijih vozila biće veliki udarac i za ljubitelje "oldtajmera".- U udesima uglavnom učestvuju nova vozila koja ispunjavaju sve bezbednosne standarde - ukazuje Dejan Kovačić iz Udruženja "Buba Beograd", koje okuplja vlasnike "folksvagena". - Osim registracije od 11.000 dinara i skupih delova, ljubitelji starih vozila vrlo teško će podneti i ovaj namet.BROJ VOZILA2.200.000 registrovanih vozila u Srbiji bilo je na kraju 2008, od čega 1,5 milionaputničkih. 8.727 autobusa ima u našoj zemlji, a registrovanih 18.854 kombija.

Link to comment

Kanal prazni džepNAJAVA saobraćajne policije da će od sledeće godine automobili stariji od 15 godina dvaput godišnje ići na tehnički pregled zabrinula je većinu srpskih vozača. Iako nema zvaničnih podataka, procenjuje se da je prosečna starost vozila na srpskim drumovima čak 18 godina. To znači da novi pravilnik "kači" bar polovinu četvorotočaša, od 1,6 miliona automobila.Najveće negodovanje izazvao je propis - predviđen novim Zakonom o saobraćaju - prema kojem će vozači morati da plaćaju oba tehnička pregleda, a cenu će određivati Vlada Srbije. I, dok sada pregled košta od 600 do 2.000 dinara, u javnosti se uveliko pominje moguće poskupljenje na 4.000 do čak 8.000 dinara.Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja, smatra da, iako sa stanovišta sigurnosti na drumovima nova mera nije loša, ona predstavlja snažan udar na vlasnike starih vozila, među kojima većina ima plići džep.- Država će morati da pronađe način da zaštiti vlasnike starih automobila koji su "tankog" imovnog stanja - napominje Okanović. - To se može učiniti ograničavanjem cene tehničkog pregledaili smanjenjem dažbina za registraciju vozila.Međutim, u Komitetu za bezbednost saobraćaja napominju da je starost vozila najređi faktor koji utiče na izazivanje saobraćajnih nesreća. U najvećem broju slučajeva, udesima, uglavnom, "kumuje" vozač koji ne poštuje saobraćajne propise, ili loše stanje puteva.Osim što predviđa dvostruku proveru ispravnosti starijih vozila, novi pravilnik o tehničkom pregledu donosi i strože kriterijume za izduvne gasove, gume i ispravnost kočnica, trapa i pneumatika. Svi tehnički pregledi, uz to, obavljaće se pod video-nadzorom.Pravilnik propisuje da će na tehnički pregled dva puta godišnje morati da idu i sva motorna i priključna vozila kojima se obavlja javni prevoz, autobusi, vozila za prevoz otrovnih materija, vozila auto-škola koja se koriste za obuku kandidata, vozila pod pratnjom i s pravom prvenstva prolaza, motorna i priključna vozila čija masa prelazi tri i po tone i vozila za iznajmljivanje.Iako još nije poznato kako će ova mera biti primenjena u praksi, kalkuliše se da će učiniti da gotovo 50.000 vozila bude isključeno iz saobraćaja.MILIJARDE PRIHODAČAK i kada bi cene tehničkih pregleda ostale iste, što je malo verovatno, svaki vlasnik automobila "zrelog za penziju" godišnje bi morao da izdvoji oko 3.000 dinara za "proveru" svog vozila. A, samo bi ova armija od 750.000 ljudi iz ove "klase" tokom godine trebalo da plati 2,25 milijardi dinara!"OLDTAJMERI"NOVE mere o tehničkom pregledu starijih vozila biće veliki udarac i za ljubitelje "oldtajmera".- U udesima uglavnom učestvuju nova vozila koja ispunjavaju sve bezbednosne standarde - ukazuje Dejan Kovačić iz Udruženja "Buba Beograd", koje okuplja vlasnike "folksvagena". - Osim registracije od 11.000 dinara i skupih delova, ljubitelji starih vozila vrlo teško će podneti i ovaj namet.BROJ VOZILA2.200.000 registrovanih vozila u Srbiji bilo je na kraju 2008, od čega 1,5 milionaputničkih. 8.727 autobusa ima u našoj zemlji, a registrovanih 18.854 kombija.

E, to je ono.Šišti se njima za pravu bezbednost, sve je opet zbog proklete love.P€d€rčine dvolične.
Link to comment

Ne bih imao nista protiv da vlasnici tako starih vozila idu dva puta na tehnicki jer je fakat ovde mnogo nevidjenih krseva, ali samo ako bi drzava omogucila tim ljudima, koji ne voze 20 godina stare automobile zato sto vole oldtajmere, da taj tehnicki odrade besplatno ili bar uz minimalnu cenu.

Link to comment
Ne bih imao nista protiv da vlasnici tako starih vozila idu dva puta na tehnicki jer je fakat ovde mnogo nevidjenih krseva, ali samo ako bi drzava omogucila tim ljudima, koji ne voze 20 godina stare automobile zato sto vole oldtajmere, da taj tehnicki odrade besplatno ili bar uz minimalnu cenu.
Mislim da je to sa dva puta godišnje teh. pregledom bez veze. Treba da odrede vremensku granicu kada se neki auto smatra old-tajmerom i to je to.Što se tiče krševa na ulicama, treba da rigoroznije sprovode propise i iskjjučuju iz saobraćaja krševe koji nisu za saobraćaj, uz skidanje tablica.I pet puta godišnje na tehnički da idu, broj krševa se tako neće smanjiti.Ko vozi krš, zato što nema para za novi auto, a čak ni da održava onaj koji ima ispravnim, ne treba da vozi.
Link to comment

Pa i sada saobracajac moze da te uputi na vanredni tehnicki. Samo sto u vecini slucajeva svako ima nekog u tehnickom koji za jednu crvenu progleda kroz prste.Pre nekoliko meseci gledao sam auto ispred mene koji je imao problem sa zadnjim kocnicama. I da bi dobili korektne rezultate jedan od radnika na tehnickom je seo u gepek, opteretio ga i naravno covek je prosao.

Link to comment
Pa i sada saobracajac moze da te uputi na vanredni tehnicki. Samo sto u vecini slucajeva svako ima nekog u tehnickom koji za jednu crvenu progleda kroz prste.Pre nekoliko meseci gledao sam auto ispred mene koji je imao problem sa zadnjim kocnicama. I da bi dobili korektne rezultate jedan od radnika na tehnickom je seo u gepek, opteretio ga i naravno covek je prosao.
Pa i kad ih šalju dva puta godišnje na tehnički, opet će neko da seda u gepek samo dva puta.Treba uvesti češće kontrole samih teh. pregleda, podmetanjem lažnih klijenata sa neispravnim autima, pa što da ne i kamere koje će non-stop snimati šta rade na tehničkom.
Link to comment
Pa i sada saobracajac moze da te uputi na vanredni tehnicki. Samo sto u vecini slucajeva svako ima nekog u tehnickom koji za jednu crvenu progleda kroz prste.Pre nekoliko meseci gledao sam auto ispred mene koji je imao problem sa zadnjim kocnicama. I da bi dobili korektne rezultate jedan od radnika na tehnickom je seo u gepek, opteretio ga i naravno covek je prosao.
Uh, bojim se da kad pandur poshalje na vanredni tehnichki nema muljanja, osim mozda muljanja s pandurom.
Link to comment

Sumnjam da ce uvesti kamere jer je skup projekat za najveci dio tehnickih pregleda, a i sve to bi trebalo biti uvezano u jedan centar onda. U Federaciji BiH su imali probni period ali su odustali.Od marta ove godine na podrucju Bih se primjenjuje novi Pravilnik. Licencirani su po 2 kontrolora te 1 inzenjer masinstva/saobracaja kao odgovorno lice na 1 TP a svi obrasci idu onlajn sa tim da se pristupna sifra sajtu ministarstva ne moze dobiti ukoliko se ovi uslovi ne ispune. U ministarstvu su najavili ostre kontrole u vezi fiktivnih pregleda i uopsteno pregleda jer defitnitivno mogu da sjede u kolima ispred teh.pregleda i preko neta vide sta radis, da li je auto tu i da li neki pekar ili pak mehanicar daje potvrdu. Fakticki, ukoliko si neispravan na 1 pregledu, sledecih 10 dana ne mozes odraditi na drugom jer je tvoj nalog blokiran preko neta. 11ti dan mozes ali se podaci prosledjuju mupu koji ti onda opet provjera ispravnost auta. Sto se tice vanrednih kazne su oko 50evra za neispravno auto, a glupost je da su 25evra za vozilo koje se ne pojavi na vanrednom pregledu tako da uvijek ima deal...Koliko ce to poboljsati sliku pojma nemam ali definitivno mora malo na svijesti ljudi da se poradi. Ono sto meni upada u oci jeste da su profesionalni vozaci najgori. Ej, zanimanje ti je da budes vozac kamiona i autobusa i ebe ti se za ispravne kocnice i gume...

Uh, bojim se da kad pandur poshalje na vanredni tehnichki nema muljanja, osim mozda muljanja s pandurom
ima muljanja..kazes liku na tehnickom da nemas para da platis tehnicki i ovaj nece da ti pravi zapisnik za dzabe, salje te na drugi i tako ukrug.. Edited by beeva
Link to comment

Ne znam za to, mada mislim da bi ovi koje sam ja video da zovu shefa, jer moraju da obore bivsheg kolegu bi znali za to. Ali uglavnom, nisam mislio na to, nego da pandur sigurno nece pustiti da se seda u gepek, ako je vec naterao vozacha da ode na vanredni tehnichki. BTW, poshto na vanredni uglavnom shalju teze krsheve, nije ni pitanje sedenja u gepek, jer krsh koji se raspada ne moze da prodje tehnichki, jer ima vishe od 10% (ili koliko vec) oshtecenja.

Link to comment

Pa ukoliko policija ide zajedno sa doticnim na pregled onda nece pustiti. Doduse za Srbiju ne znam, ali u BiH salju na vanredni, kad doneses potvrdu o (ne)ispravnosti auta vrate ti saobracajnu (sto je glupost jer bi krsa bez kocnica trebali automatski iskljuciti a ne pustiti ga da se vozika nazad po saobracajnu, kuci i okolo naokolo). Sad bi se to trebalo malo promijeniti ali sumnjam da ce se iskorijeniti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...