Jump to content
IGNORED

(Neo)Liberalizam


pacey defender

Koja skola ekonomske misli vam je najbliza?  

91 members have voted

  1. 1. Cije teorije mislite da najbolje opisuju stvarnost?

    • Marksizam
      40
    • Kejnzijanizam
      13
    • Monetarizam i Cikaska Skola
      13
    • Austrijska Skola
      28


Recommended Posts

Lepo je to sve. Slazem se sa njim da nominalni BDP Kine nije jos dostigao nominalni BDP SAD. Na sajtu Economista ima kalkulator koji i to izracunava i danasnji trend rasta BDP kaze da ce se to desiti oko 2020. Doduse, za poredjenje BDP je bolje koristiti paritet kupovne moci jer prilicno iskljucuje kursne igrarije. To je primer kod Kineza, koji vestacki drze juan nisko spram $. Istina, ni ppp nije idealan ali nije ni BDP kao takav. Jer ja mogu reci da je SAD ekonomija napumpana velikim zaduzivanjem i potrosnjom. No sve to je nebitno naspram ovakvih podataka:

Danasnji FT kaze:

 

In just two years, from 2011 to 2012, China produced more cement than the US did in the entire 20th century, according to historical data from the US Geological Survey and China’s National Bureau of Statistics.

 

Potpuno neverovatno. Ja iskreno ne mgu da verujem u ovo ali eto.

Onda nadjem ovako nesto:

15zi3b4.jpg

 

Pa, ovako nesto

 

jhbsoy.jpg

 

I sto je najvaznije ovako nesto:

 

dpe9vm.jpg

 

m8mtqe.jpg

 

Meni ovi podaci, narocito poslednja dva, govore da su oni na pragu, ili vec jesu, najveca ekonomija sveta mnogo vise od BDP.

Razumem ja da je tesko kada padnes sa vrha na kojem si bio 140 godina. Ali su sami krivi za to.

Inace, posle nekoliko vekova je jedna ne-zapadna zemlja ponovo najveca ekonomija sveta.

Link to comment
  • Replies 498
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    107

  • Budja

    52

  • Zabalujev

    32

  • MayDay

    24

Top Posters In This Topic

Inace samo jos da dodam. Amerikanci su jako dugo vremena lepo ziveli, ne samo od jeftine robe iz Kine, vec i od ostalih robovskih rajeva. To nije nikakav njihv izum. Britanija i Francuska su krajem XIX i pocetkom XX veka isto to radile. Amerikanci ne bi mogli imati danasnji, dobre ne danasnji ali tamo od 1994-2007, standard da nije bilo toga. Jeftina radna snaga je pravila robu i tako smanjivala inflaciju. FED je mogao da drzi kamate nisko, trosilo se mnogo vise jer si se mogao povoljno zaduziti, roba je jeftina jer dolazi iz Kine. Mozes se vise obrazovati/prekvalifikovati jer su kamate nisko pa mozes uzeti kredit za studiranje povoljno. Sada je problem kada Kina postaje najveca ekonomija sveta jer vrsi pritisak na $ a time i na ogromne dugove koji su nastali. Cak nije toliko problematicno sto je najveca ekonomija sveta koliko je bitno njeno ogormno trziste koje vrsi ogromna pritisak na svetsku trgovinu. Primera radi, SAD su jos krajem XIX veka postale najveca ekonomija na svetu ali njena populacija je bila bliska populaciji Francuske,/UK(ako ukljucimo kolonije onda su imali i vise stanovnika od SAD),  u to vreme i plus americki protekcionizam tada, dobar deo americkog rasta je dolazio tada iz unutrasnjeg razvoja zbog velike kolicine sirovina/slobodnog prostora i ogromnog priliva emigranata. Sto znaci da je funta/franak mogao da ostane vodeca valuta. Kod Kine je suprotno, to je zemlja koja ima skoro 5 puta vise stanovnika od SAD, koja se sve vise otvara i njen rast u buducnosti ce zavisiti sve vise od uvoza robe sa strane i rasta unutrasnje potrosnje.

Zato vec par godina nema rasta realnih plata u SAD. Mora da se srusi standard da bi se vratila neka industrija jer je pozicija $ i zivljenja kao u proslih 20-30 godina pri kraju. To su uradili i Nemci. To se sada desava sirom EU, realni standard ljudi pada. Zato u SAD ocajnicki, uz pomoc FEDa, pokusavaju da nadju neke jeftine izvore energije/sirovina koja je vazan uslov rast industrije. To je i razlog zasto nema jaceg ekonomskog rasta.

Link to comment
  • 3 months later...

Lik koji je neoliberal do jaja a ima svoj radio show i cesto ga slusam zove se Peter Schiff. Ima svoj kanal na youtubu pa ako ste zainteresovani...

 

Marksista koga takodje slusam stalno zove se Richard D Wolff i ima svoj site i takodje svoj kanal na youtubu. Pogledajte njegovo predavanje Capitalism hits the fan.

 

Slusam i Michaela Hudsona, Chrisa Hedgesa, Krugmana, Davida Harveya, Cornel Westa...

 

Koga vi preporucujete?

Link to comment
  • 6 months later...

Intervju sa Ljubomirom Madžarom:

 

http://www.mijatlakicevic.com/ekonomski-antibarbarus/

 

Odlično rečeno:

 

 

 

Često se može čuti da je u Srbiji posle 2000. vođena neoliberalna politika i da nam je danas loše upravo zbog toga.

Srbija je neoliberalna onoliko koliko je Enver Hodžina Albanija bila demokratska. Ja u Srbiji ne vidim nijedan mali trag liberalizma. A vidim ogromne preovlađujuće elemente izrazito antiliberalnog organizovanja i vođenja politike. Šta je antiliberalno u Srbiji? Samo neke stvari da navedemo. Ogroman deficit u budžetu. Liberalno načelo je da država troši onoliko koliko ubere i da to ne bude preveliko i da troši na ono što državi pripada, gradi sistem, razvija zakone, stara se o njihovoj primeni, to je državni posao. 
Drugo, povezano sa deficitom, ogroman dug u odnosu na bruto domaći proizvod, koji je sada 73-74 odsto. Naročito je prevelik dug ako se gleda u odnosu na naš izvoz, jer se dug servisira samo iz deviza koje eventualno zaradimo, tako da je taj pokazatelj relevantniji, i u tom svetlu dug je zaprepašćujuće i zabrinjavajuće velik. 
Dalje, još uvek veliko učešće državnog sektora u bruto domaćem proizvodu, mnogo toga nije privatizovano. Ja mislim da je taj udeo negde između 40 i 50 odsto. To je ogromno. Pa nelikvidnost. Liberalno načelo je da svako plaća svoje račune na vreme i bez ostatka, a naša privreda danas ima veće probleme sa likvidnošću nego ona privreda u samoupravna vremena. 
Zatim, subvencije. Nema subvencija u liberalnom svetu. A kod nas subvencije pojedoše dobar deo budžeta. Dalje – kontrola cena. Mislim da je kod nas još uvek dobrih 40 odsto BDP-a u režimu kontrole cena. To nema nikakve veze sa liberalizmom, nego je izrazito antiliberalno. I to održavanje propalih firmi. Liberalno je načelo da kad firma ne može da pokrije svoje troškove ide u stečaj, pa se onda vidi da li će to biti neki novi početak ili da se to rasturi, pa da se poverioci naplate koliko mogu i zdravo. Kod nas to nije slučaj. I, na kraju, ali nikako najmanje važno, odnos prema poslovnim ljudima. Ja, naravno, ne mogu imati ništa protiv toga da ih hapse kad su kršili zakon i činili nekakve prestupe, ali zašto se od toga pravi tolika parada i zašto se to prvo plasira preko medija, pa onda eventualno dođe do nekakvih sudskih postupaka itd. Sve to stvara atmosferu koja je izrazito antiliberalna.

Link to comment

sad će da mu veliki mag ekononske teorije jovan dušanić odgovori kako je srbija zapravo poster boy neoliberalizma.

 

btw, ima na novom standardu polemika katic-mijatovic na istu temu.

Link to comment

svi oni koji kritikuju "neoliberalizam" zapravo ni ne misle da je on liberalan. ne da su to obicno neki veliki ljubitelji liberalizma (ima i takvih, naravno), ali...eto

Edited by MancMellow
Link to comment

Ovaj, problem upravo jeste sto vecina kriticara poistovecuje neoliberalizam sa liberalizmom, tj. kriticari pod neoliberalnim modelom ne podrazumevaju crony kapitalizam vec upravo vladavinu trzista.

Link to comment

sad će da mu veliki mag ekononske teorije jovan dušanić odgovori kako je srbija zapravo poster boy neoliberalizma.

 

btw, ima na novom standardu polemika katic-mijatovic na istu temu.

 

Citao jedan odlomak Mijatovica, jeste odgovorio Katicu, no cini mi se da se diskusija vise vodi po principu gotcha nego o sustini.

Mislim, koga je briga da li je u pitanju recesija, depresica, ili produzena recesija.

Link to comment

sad će da mu veliki mag ekononske teorije jovan dušanić odgovori kako je srbija zapravo poster boy neoliberalizma.

 

kome god smo mi poster boy taj je odavno ufitiljio, tako da je teza promasena u startu

Edited by MancMellow
Link to comment

^^Pa nije isto liberalno i neoliberalno. A Madžar izgleda misli da su to sinonimi.

 

 

Ovaj, problem upravo jeste sto vecina kriticara poistovecuje neoliberalizam sa liberalizmom, tj. kriticari pod neoliberalnim modelom ne podrazumevaju crony kapitalizam vec upravo vladavinu trzista.

obojica ste u pravu. madžar je jednostavno trebalo da odgovori na pitanje pitanjem - šta tačno mislite kada kažete neoliberalizam? ako mislite na vladavinu tržišta, onda.... (pa sve što je rekao). 

 

Loše započet odgovor:

 

Srbija je neoliberalna onoliko koliko je Enver Hodžina Albanija bila demokratska. Ja u Srbiji ne vidim nijedan mali trag liberalizma. 
Edited by pacey defender
Link to comment
  • 5 months later...

george mason? ko je tamo budjo? osim starine waltera (koji nije uopste austrijac) stvarno pojma nemam.

koliko se secam - grove city college je pravi centar austrijanaca. jeff herbener je glavni tamo... 

 

edit: sad vidim da GMU ima austrian school kurs. Doduse, Hayek dominira, kao i Larry White. Kod ovih u GCC dominiraju Mises i Rothbard.

Edited by mandingo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...