Jump to content
IGNORED

(Neo)Liberalizam


pacey defender

Koja skola ekonomske misli vam je najbliza?  

91 members have voted

  1. 1. Cije teorije mislite da najbolje opisuju stvarnost?

    • Marksizam
      40
    • Kejnzijanizam
      13
    • Monetarizam i Cikaska Skola
      13
    • Austrijska Skola
      28


Recommended Posts

Asbjorn Val o situaciji u zemlji na vrhu UN HDI liste, a i šire:
http://www.vestinet.rs/pogledi/liberalni-kapitalizam-ce-unistiti-sve-socijalne-drzave
 

EU je u najvećoj meri formirana tokom neoliberalne ere, što se umnogome odrazilo na njenu strukturu, politiku i zakone. U tom smislu ona agresivno zastupa interes kapitala. Neoliberalizam i mere štednje su ugrađeni u današnju EU, dok je kejnsijanska, tradicionalna socijaldemokratska politika zakonom zabranjena, i to, zanimljivo, uz punu podršku svih evropskih socijaldemokratskih partija. Činjenica da je EU od samog početka oskudevala u demokratskom potencijalu dodatno je to omogućila. Štaviše, tokom poslednjih nekoliko godina EU se još više pomerila u pravcu autoritarnog supranacionalnog tela okrenutog pre svega interesu finansijskog kapitala. Ovakav razvoj događaja izuzetno je opasan ako na umu imamo skorašnju istoriju Evrope.

Edited by miki.bg
Link to comment
  • 2 months later...
  • Replies 498
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    107

  • Budja

    52

  • Zabalujev

    32

  • MayDay

    24

Top Posters In This Topic

Naleteh na ovaj tekst veceras: http://www.businessweek.com/articles/2013-11-27/how-poland-became-europes-most-dynamic-economy#p4

 

Ukratko Poljska ekonomija je jedna od najvitalnijih u Evropi i vec 14 godina pokazuje bolje rezultate nego prosek EU. Osim toga u pitanju je mozda i najbolja tranzicija u istocnoj evropi koja je pocela sok terapijom. Sok terapijom je pocela i tranzicija u Rusiji pa smo videli gde je to dovelo. Da sam neki akademski gradjanin pozabavio bih se tom temom, ovako evo cisto kao za razmisljanje.

Link to comment

Poljaci su odbacili sok terapiju. Proterali Bozu Djelica na vreme. Poljaci nisu sve privatizovali odmah nego su odlagali. Iako Poljska jeste izbegla recesiju 2009, sto je malo zemalja uradio, njena ekonomija nije tako brzo napredovala. Nas dragi Boza je posle Poljske otisao kod Gajdara u Rusiju, gde je bio pravi sok, koji se zavrsio bankrotom 1998/99 Kada je poljski BDP po glavi stanovnika PPP(Svetska banka) bio vec od ruskog za nekih 66%(Poljska BDP pgs(paritet kupovne moci) 1999: $ 9895; Rusija BDP pgs(paritet kupovne moci) 1999: $ 5951). Na kraju 2012 ruski BDP po glavi stanovnika PPP(Svetska banka) veci od Poljskog, i pored toga sto je Rusija duboku recesiju 2009-Rusija: $23,589; Poljska: $22,783.

Sa druge strane bi bilo lepo analizirati ovo:

 

poland-government-debt-to-gdp.png?s=pold

 

Zanimljvo da dug pocinje da skace sa ulaskom u EU.

Imam jos jedan lepsi graf:

poland-external-debt.png?s=polandextdeb&

 

Cuda rasta u EU.

Da vidimo Rusiju:

 

russia-government-debt-to-gdp.png?s=rusd

 

Sto sve dovodi do ovoga:

Private Pension Funds Confiscated by Polish Government

 

Samo u zemljama EU gde se postuje privatna imovina, kao i na Kipru.

Nadam se da te je zadovoljila analiza.

Link to comment

Ah, opet poredis neuporedivo.

Sasvim je prirodno da zemlje koje zive od rente nemaju visoka dugovanja. To vazi kako za Rusiju, tako za Norvesku, Boliviju, Ekvador, Australiju, Cile...

 

 

 

Daj nekad celovitu analizu a ne samo cherry picking da zavaras prostotu.

Link to comment

Poredim ono sto je on pomenuo.

Posto vidim da znas, inace verujem da ne bi ovako uleteo, reci kolika je spoljna zaduzenost Norveske i Australije u odnosu na BDP tih zemalja?

Link to comment

:lolol:

Ti bi sada malo da se izvuces ali nece ici. Jasno sam te pitao kolika je spoljna zaduzenost(external debt), ti si mi stavio javni dug. Sada mi malo da se izvuces, pa bi da razdvajas a to te nisam ni pitao. O tome bi tek mogli da razgovaramo ali se ti nisi kvalifikovao.

Link to comment

Inace, da bi bilo jasno ljudima o cemu pricam. Ja sam ga pitao za External Debt (Percentage of GDP) Norveske i Australije, koje iznose 132% i 97%, respektivno.

Ono sto je on meni dao je ovo: List of countries by public debt i iznose priblizno onome sto je stavio za javni dug.

Ali to je velika greska u razumevanju ekonomskih pojmova, doduse Budja sada pokusava da se izvuce sa pricom oko komponenata spoljneg duga, ali ga to niko nije ni pitao. Do toga bi sigurno dosli da smo nastavili razgovor ali se to nece desiti jer ne zelim da trosim vreme na novog Andurila.

Link to comment

:lolol:

Ti bi sada malo da se izvuces ali nece ici. Jasno sam te pitao kolika je spoljna zaduzenost(external debt), ti si mi stavio javni dug. Sada mi malo da se izvuces, pa bi da razdvajas a to te nisam ni pitao. O tome bi tek mogli da razgovaramo ali se ti nisi kvalifikovao.

 

Vidi stvarno, my bad.

 

Pogresno procitao, "spoljna zaduzenost" pretvorio sam u "javni dug" pa se moje pitanje odnosilo na razliku izmedju public i government. Nesporazum.

 

No, opet mi nije jasno sta hoces. Hoces da uturis privatni dug a da, kako sam rekao, ne gledas da li ima i potrazivanja.

 

Uostalom, tema je javni dug pa sam u tom kontekstu pomenuo zemlje rentijere. Kakve veze sa tim ima Japan i njegov javni dug ili privatni dug Norveske?

Link to comment

Inace, da bi bilo jasno ljudima o cemu pricam. Ja sam ga pitao za External Debt (Percentage of GDP) Norveske i Australije, koje iznose 132% i 97%, respektivno.

Ono sto je on meni dao je ovo: List of countries by public debt i iznose priblizno onome sto je stavio za javni dug.

Ali to je velika greska u razumevanju ekonomskih pojmova, doduse Budja sada pokusava da se izvuce sa pricom oko komponenata spoljneg duga, ali ga to niko nije ni pitao. Do toga bi sigurno dosli da smo nastavili razgovor ali se to nece desiti jer ne zelim da trosim vreme na novog Andurila.

 

I da ponovim, to je sa privatnim dugom, dakle i dug banaka i kompanija i pojedinaca, ali koji ne ukljucuje privatna i javna potrazivanja.

U tom smislu Australija je na -64% GDP a Norveska je tu blizu nule.

 

Kao i obicno, Zaz-pi ne zna gde udara i skrece temu.

Da ponovim, cherry picking i zamene teza.

 

Odlicno  za blogera i analiticara za Olju Beckovica, ali ovde to ne prolazi.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...