Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

I zato lepo treba ukinuti DC, vratiti ga Marylandu (Virginia je jos za vreme Gradjanskog Rata uzela nazad njen deo, tj. jugozapadni kvadrant) i sve je OK. Mislim nije u redu da nekoliko stotina hiljada ljudi placa federalne poreze i postuje federalne zakone, a da nema svog predstavnika ni u House ni u Senatu. Cak i ako su vecina njih crni i siromasni.

Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

ObamastrofaI bez čekanja uobičajenih 100 dana može se proglasiti katastrofa. Najgore je to što Obama, da bi uspeo da progura zamišljene mere, čini mi se namerno širi paniku u ekonomiji. Savladao je lekcije FDR-a koji je zapaljivom retorikom stvorio sliku da je smak sveta iza ugla što mu je dalo šansu da se predstavi kao spasilac, da se ponaša poludiktatorski i da kolektivizacijom i kartelizujom gurne ekonomiju u još veću depresiju. Obama radi potpuno istu stvar i retorika je već urodila plodom. Po brojkama je recesija još uvek sasvim obična, ali percepcija u narodu je mnogo gora i državne mere daleko prevazilaze veličinu samog problema. Za sada je GDP opao za nekih $200 per capita, a bailout banaka, stimulus program i sada novi predloženi dodatak stimulusa od $400 milijardi, ukupno koštaju više od $6,000 po stanovniku. To je apsurdno. Politička retorika međutim pomaže da se ovakve stvari na brzinu proguraju, ali ne uspeva da obmane poslovne ljude koji vide o čemu se radi. Posle svakog govora Obame ili njegovih saradnika, kad god najave nove mere, indeksi na berzi opadaju za dodatnih par procenata.Dugoročne posledice mogu biti još gore. Obama je na inauguraciji rekao da će zemlja biti promenjena iz korena i izgleda da je pod tim mislio da Ameriku trajno pretvori u švedsku ili Francusku. Ono što je ovih prvih mesec dana već usvojeno dovešće potrošnju na nivo neviđen u istoriji. Samo federalna vlada će sledeće godine trošiti blizu 28% GDP, u odnosnu na manje ili više stabilnih 20-ak% posle II sv. rata do danas. Budžetski deficit će u 2009. dostići 12.7%, što je ubedljivo najveći deficit još od vremena II sv. rata i najveći mirnodopski deficit ikada. Neko je primetio da je planirani deficit za 2009. veći od ukupnog budžeta 2000. godine. Privremeno povećanje državne potrošnje je retka pojava u istoriji i sada kad je budžet porastao, gotovo je sigurno da će tu negde i ostati. Sve je to uradio za samo mesec dana.Ovakav jednokratni rast države je zabeležen jedino u vreme velike depresije iz 1930-ih. Ali tada je barem i depresija bila dublja, zaposlenost i GDP su bili opali za po trećinu. To je, osim toga, bilo i doba velikih pogrešnih ideja, kad su civilizovane zemlje završile u nekoj vrsti diktature, fašizma i socijalizma i Amerika je sa FDR-om iskusila blažu verziju trenda. Ali o čemu se radi sada? Ili je ideja velike države opet kao 1930-ih pobedila a da to mi nismo primetili, ili će Obama već 2012. morati napolje iz Bele kuće. Ekonomija se sa ovim neće oporaviti u naredne četiri godine i ako se nešto važno u javnom mnjenju nije promenilo, onda će bilo koji pristojni konzervativac imati vrlo dobre šanse protiv ovakvog predsednika.Posted by Slaviša Tasić

Link to comment
ObamastrofaI bez čekanja uobičajenih 100 dana može se proglasiti katastrofa. Najgore je to što Obama, da bi uspeo da progura zamišljene mere, čini mi se namerno širi paniku u ekonomiji. Savladao je lekcije FDR-a koji je zapaljivom retorikom stvorio sliku da je smak sveta iza ugla što mu je dalo šansu da se predstavi kao spasilac, da se ponaša poludiktatorski i da kolektivizacijom i kartelizujom gurne ekonomiju u još veću depresiju. Obama radi potpuno istu stvar i retorika je već urodila plodom. Po brojkama je recesija još uvek sasvim obična, ali percepcija u narodu je mnogo gora i državne mere daleko prevazilaze veličinu samog problema. Za sada je GDP opao za nekih $200 per capita, a bailout banaka, stimulus program i sada novi predloženi dodatak stimulusa od $400 milijardi, ukupno koštaju više od $6,000 po stanovniku. To je apsurdno. Politička retorika međutim pomaže da se ovakve stvari na brzinu proguraju, ali ne uspeva da obmane poslovne ljude koji vide o čemu se radi. Posle svakog govora Obame ili njegovih saradnika, kad god najave nove mere, indeksi na berzi opadaju za dodatnih par procenata.Dugoročne posledice mogu biti još gore. Obama je na inauguraciji rekao da će zemlja biti promenjena iz korena i izgleda da je pod tim mislio da Ameriku trajno pretvori u švedsku ili Francusku. Ono što je ovih prvih mesec dana već usvojeno dovešće potrošnju na nivo neviđen u istoriji. Samo federalna vlada će sledeće godine trošiti blizu 28% GDP, u odnosnu na manje ili više stabilnih 20-ak% posle II sv. rata do danas. Budžetski deficit će u 2009. dostići 12.7%, što je ubedljivo najveći deficit još od vremena II sv. rata i najveći mirnodopski deficit ikada. Neko je primetio da je planirani deficit za 2009. veći od ukupnog budžeta 2000. godine. Privremeno povećanje državne potrošnje je retka pojava u istoriji i sada kad je budžet porastao, gotovo je sigurno da će tu negde i ostati. Sve je to uradio za samo mesec dana.Ovakav jednokratni rast države je zabeležen jedino u vreme velike depresije iz 1930-ih. Ali tada je barem i depresija bila dublja, zaposlenost i GDP su bili opali za po trećinu. To je, osim toga, bilo i doba velikih pogrešnih ideja, kad su civilizovane zemlje završile u nekoj vrsti diktature, fašizma i socijalizma i Amerika je sa FDR-om iskusila blažu verziju trenda. Ali o čemu se radi sada? Ili je ideja velike države opet kao 1930-ih pobedila a da to mi nismo primetili, ili će Obama već 2012. morati napolje iz Bele kuće. Ekonomija se sa ovim neće oporaviti u naredne četiri godine i ako se nešto važno u javnom mnjenju nije promenilo, onda će bilo koji pristojni konzervativac imati vrlo dobre šanse protiv ovakvog predsednika.Posted by Slaviša Tasić
Mislim da je ovo prilično dobra procena. Ono što me najviše plaši je šta će sve uraditi na medjunarodnom planu. Po meni, Obama je samo pion, a stvarnu vlast drži bračni par Klinton. Pošto se cela stara ekipa vratila ponovo na vlast, i vuče sve konce, a prepuštena im je cela medjunarodna politika, bojim se da će Obamino "predsednikovanje" ostaviti iza sebe još gore katastrofe po svetu, od onih koje je ostavio Klinton.
Link to comment
Mislim da je ovo prilično dobra procena. Ono što me najviše plaši je šta će sve uraditi na medjunarodnom planu. Po meni, Obama je samo pion, a stvarnu vlast drži bračni par Klinton. Pošto se cela stara ekipa vratila ponovo na vlast, i vuče sve konce, a prepuštena im je cela medjunarodna politika, bojim se da će Obamino "predsednikovanje" ostaviti iza sebe još gore katastrofe po svetu, od onih koje je ostavio Klinton.
I ja se sve vise slazem sa tom idejom. Tesko da ce bela Amerika dozvoliti da Crnac upravlja istom. Cela administracija je preslikana iz Klintonovog doba. Cak je Hilari, kao protivkandidat, dobila najvaznije mesto. a kao mnogo su se razlikovali u misljenjima, bas oko spoljne politike. Da ne pominjem show program koji je pratio Obamu, sve lici na jednu veliku manipulaciju. Nadam se da gresim, jer Amerika zasluzuje velike, korenite promene, ali kao i svuda u Svetu, te promene se vrse samo kad pravim mocnicima odgovara.
Link to comment

Neka se spremi Iran.Obama Offered Deal to Russia in Secret LetterPresident Obama sent a secret letter to Russia?s president last month suggesting that he would back off deploying a new missile defense system in Eastern Europe if Moscow would help stop Iran from developing long-range weapons, American officials said Monday.Ovi americhki mediji "rasturaju" sa otkrivanjem "tajni".

Link to comment
Mislim da je ovo prilično dobra procena. Ono što me najviše plaši je šta će sve uraditi na medjunarodnom planu. Po meni, Obama je samo pion, a stvarnu vlast drži bračni par Klinton. Pošto se cela stara ekipa vratila ponovo na vlast, i vuče sve konce, a prepuštena im je cela medjunarodna politika, bojim se da će Obamino "predsednikovanje" ostaviti iza sebe još gore katastrofe po svetu, od onih koje je ostavio Klinton.
Ono sto moze da bude opasno u smislu drustvenih odnosa u Americi uticaj koje ce Obamino predsednikovanje ostaviti na buduce kandidate iz manjinskih grupa. Ukoliko Obama bude vrlo uspesan - sto se u jednom trenutku pokazalo kao vrlo verovatno - put ce biti otvoren za buduce kandidate ne-evropskog porekla. Medjutim, ukoliko njegov mandat bude katastrofa, rasizam i stereotipi koji i dalje bujaju "ispod zita" u Americi (a na mnogim mestima i ne tako skriveno) bi mogli izaci na povrsinu - ne glasno, ali u smislu da ce precutno svaki buduci kandidat-crnac izvisiti zato sto je Obama uprskao stvari tokom svoje vladavine.
Link to comment
Ono sto moze da bude opasno u smislu drustvenih odnosa u Americi uticaj koje ce Obamino predsednikovanje ostaviti na buduce kandidate iz manjinskih grupa. Ukoliko Obama bude vrlo uspesan - sto se u jednom trenutku pokazalo kao vrlo verovatno - put ce biti otvoren za buduce kandidate ne-evropskog porekla. Medjutim, ukoliko njegov mandat bude katastrofa, rasizam i stereotipi koji i dalje bujaju "ispod zita" u Americi (a na mnogim mestima i ne tako skriveno) bi mogli izaci na povrsinu - ne glasno, ali u smislu da ce precutno svaki buduci kandidat-crnac izvisiti zato sto je Obama uprskao stvari tokom svoje vladavine.
Na pionirima i jeste najveca odgovornost.Ali opet, danas se sve da ispinovati.
Link to comment

Mislim da se u zaključivanju gore postanog komentatora nalazi jedna greška - poistovjećivanje velike depresije i ove današnje krize, te dovođenje u vezu stope pada GDPa sa očekivanom budućom dubinom recesije.Ono što se dogodilo u zadnjem kvartalu prošle godine je nešto novo - katastrofa financijskog sektora kakvu se ne pamti od velike depresije - u kojoj je ta katastrofa bila jedan od simptoma a ovdje je jedan od uzroka pada GDPa.Sad se prisjećam onog ruganja azijskim real estate špekulantima tokom azijskog ekonomskog kraha 1997/8. Sad bi im taj kružok trebao uputiti jedno čoporativno Ha-ha!, jer ono tadašnja njihova šašavost bilo je mačji kašalj prema ovom brdu bullshitne špekulacije.Danas je instruktivno pogledati ovaj video, nastao još za heydaya GOPove econ-polit filozofije i njezinog utjecaja u javnosti Amerike.Ou jea, market forsiz su savršeno riješile problem. Manje od godine poslije ovoga, Paul Kanjorski priča od danu kad su se bilance najednom naprečac dovodile u vezu s financijskom stvarnošću.U prozi, s malo manje drame

According to traders, who spoke on the condition of anonymity,
money market funds were inundated with $500 billion in sell orders prior to the opening
. The total money-market capitalization was roughly $4 trillion that morning. The panicked selling was directly linked to the seizing up of the credit markets - including a $52 billion constriction in commercial paper - and the rumors of additional money market funds "breaking the buck," or dropping below $1 net asset value. The Fed's dramatic $105 billion liquidity injection on Thursday (pre-market) was just enough to keep key institutional accounts from following through on the sell orders and starting a stampede of cash that could have brought large tracts of the US economy to a halt.

i
On Thursday September 18, 2008, institutional money managers sought to redeem another $500 billion, but Secretary Paulson intervened directly with these managers to dissuade them from demanding redemptions. Nevertheless, investors still redeemed another $105 billion. If the federal government were not to act decisively to check this incipient panic, the results for the entire U.S. economy would be disastrous.
Ono što je očito je da banke, (osim recimo JP Morgan Chase Co, kojem, danas se priča, ide sjajno :lol: ) više na temelju vlastitih bilanci nisu sposobne financirati ekonomiju Sjedinjenih Država dok ona ne spadne na neke jebeno niske grane. Meni se zaista čini da je sada jedino moguće to što Obama sada radi - uložiti reputaciju Republike i njezinu neuništivost, i opteretiti buduće generacije kako ekonomija ne bi bila totalno dezinvestirana.Budući da se ekonomija i dalje zaustavlja onako kako se zaustavlja jedan teški tegljač kada mu se do kraja stisne kočnica - s odgodom ali neumoljivo, pitanje je da li će i to biti dovoljno. Priča se o gubljenju 1 milijuna radnih mjesta mjesečno u narednim mjesecima.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Ono što je očito je da banke, (osim recimo JP Morgan Chase Co, kojem, danas se priča, ide sjajno :lol: ) više na temelju vlastitih bilanci nisu sposobne financirati ekonomiju Sjedinjenih Država dok ona ne spadne na neke jebeno niske grane. Meni se zaista čini da je sada jedino moguće to što Obama sada radi - uložiti reputaciju Republike i njezinu neuništivost, i opteretiti buduće generacije kako ekonomija ne bi bila totalno dezinvestirana.
Mislim da je postalo jasno da ovo sto Vlada SAD radi (i pod Busom i pod Obamom) skoro i najgore moguce resenje.Bolje bi bilo cak da su pustili sve banke da puknu (FDIC bi morao da izruci mnogo para, ali u konacnom bilansu verovatno manje nego sto ce se sad potrositi) bar bi to bilo fer i kapitalisticki.S druge strane, posto drzava (Fredi, Feni, Fed, i sl. - vidi li zgodne metafore triple-fail rating - FFF;)) snosi odredjenu odgovornost zbog nastalog loma, recimo da i treba da se umesa...ali tako sto ce davati pare propalim bankama i oktupljivati njihove bezvredne hartije, dok upravnici istih banaka ostaju na svojim mestima sa sve milionskim platama? Meni je isto cudno zasto americka drzava nije trazila, kao prvi preduslov za pomoc General Motors-u - ostavku njenog glavnog rukovodioca?Dakle, akcionari propalih firmi (da li banaka, da li auto-proizvodjaca) treba da budu izbrisani i izgube sve (ili onoliko koliko bi izgubili u bankrotu/reorganizaciji...uglavnom to biva sve), a rukovodioci (sa sve UO) treba da dobiju sut kartu. Odgovornost za svoje postupke, molicu lepo.Ako treba spreciti kolaps ekonomije tj. sanirati finansijski sektor, ima i drugih nacina da se to uradi - npr., neke banke jednostavno pustiti niz vodu i nek FDIC obesteti depozitore, za druge neka vrsta kontrolisanog bankrota (npr. odvojiti depozite od ostatka banke, pa taj ostatak pustiti u bankrot, ili nesto kao sto su uradili u Svedskoj). Ali spasavati Bear Stearns, Goldman Sachs, i druge investicione banke? Zasto? Sta je sledece, bailout za hedge fondove?Naravno, mnoge bi velike firme nestale, mnoga slavna imena, i americki finansijski sektor bi izgubio svoju reputaciju. Ali pa sta? Dobro bi doslo Americi da se vrati "stvarnoj" ekonomiji a ne samo da zaradjuje obrtanjem cifara u racunaru...
Link to comment
I ja se sve vise slazem sa tom idejom. Tesko da ce bela Amerika dozvoliti da Crnac upravlja istom. Cela administracija je preslikana iz Klintonovog doba. Cak je Hilari, kao protivkandidat, dobila najvaznije mesto. a kao mnogo su se razlikovali u misljenjima, bas oko spoljne politike. Da ne pominjem show program koji je pratio Obamu, sve lici na jednu veliku manipulaciju. Nadam se da gresim, jer Amerika zasluzuje velike, korenite promene, ali kao i svuda u Svetu, te promene se vrse samo kad pravim mocnicima odgovara.
ovakvi argumenti mogu da se cuju samo u penzionerskim domovima sirom srbije. dodje mi da pocnem da udaram glavom o zid da bi trajno uklonio ovaj post iz glave,
Link to comment
I ja se sve vise slazem sa tom idejom. Tesko da ce bela Amerika dozvoliti da Crnac upravlja istom. Cela administracija je preslikana iz Klintonovog doba. Cak je Hilari, kao protivkandidat, dobila najvaznije mesto. a kao mnogo su se razlikovali u misljenjima, bas oko spoljne politike. Da ne pominjem show program koji je pratio Obamu, sve lici na jednu veliku manipulaciju. Nadam se da gresim, jer Amerika zasluzuje velike, korenite promene, ali kao i svuda u Svetu, te promene se vrse samo kad pravim mocnicima odgovara.
:o
Mislim da se u zaključivanju gore postanog komentatora nalazi jedna greška - poistovjećivanje velike depresije i ove današnje krize, te dovođenje u vezu stope pada GDPa sa očekivanom budućom dubinom recesije.Ono što se dogodilo u zadnjem kvartalu prošle godine je nešto novo - katastrofa financijskog sektora kakvu se ne pamti od velike depresije - u kojoj je ta katastrofa bila jedan od simptoma a ovdje je jedan od uzroka pada GDPa.
Naravno. Kada je premisa netacna svako dalje zakljucivanje je obezvredjeno. Obama namerno siri paniku ekonomiji :o . Ma daj...
Link to comment

Obama i Fed se ne mogu igrati sa FDIC-om i 'we like you, we don't like them' sistemom sad kada je credit crunch najjači. TARP je Paulsonov recept koji je sada na putu za transformaciju na TALF - u AIG se lova slijeva a on punom brzinom brodi u propast, JP Morgan Chase je progutao Bear Stearns i danas se navodno sprema izvjestiti o profitu, Goldman Sachs se transformirava u retail banku.Obamina politika je stimulus - javna potrošnja širom Amerike. Ne mogu si u isto vrijeme dopustiti propast money lending sektora, onda bi javno investiranje postalo zaista i jedino investiranje.Da ja ne tupim sa svojim polupoznavanjem ekonomije, ovako danas filozofira Bernanke.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Obama i Fed se ne mogu igrati sa FDIC-om i 'we like you, we don't like them' sistemom sad kada je credit crunch najjači. TARP je Paulsonov recept koji je sada na putu za transformaciju na TALF - u AIG se lova slijeva a on punom brzinom brodi u propast, JP Morgan Chase je progutao Bear Stearns i danas se navodno sprema izvjestiti o profitu, Goldman Sachs se transformirava u retail banku.Obamina politika je stimulus - javna potrošnja širom Amerike. Ne mogu si u isto vrijeme dopustiti propast money lending sektora, onda bi javno investiranje postalo zaista i jedino investiranje.Da ja ne tupim sa svojim polupoznavanjem ekonomije, ovako danas filozofira Bernanke.
I ja sam truba za ekonomiju, ali boldovano mi lichi na radikalsko (u Srbiji) vidjenje ekonomije kada su se neshto pitali o tome.
Link to comment

>>osim recimo JP Morgan Chase Co, kojem, danas se priča, ide sjajnoPa, recimo da se Cejs nalazi u najboljoj poziciji od najgorih banaka, te da mozda, ali samo mozda, za nj ima spasa. S druge strane, za Siti, Vels Fargo i Benk ov Amerika, se polako spremaju kovcezi...>>Bolje bi bilo cak da su pustili sve banke da puknu (FDIC bi morao da izruci mnogo para, ali u konacnom bilansu verovatno manje nego sto ce se sad potrositi) bar bi to bilo fer i kapitalisticki.Eehhh, kamo lepe srece... >>Obama namerno siri paniku ekonomiji. Ma daj... Cak i da ne siri je namerno, ono sto radi on i onaj njegov lopov Timmi, ocigledno ne valja. Trziste reaguje na poteze vlade, a do sada je gotovo svaki dan od inauguracije bio los, odnosno investitori bas i nisu nesto ubedjeni da ce programi koje Obamina administracija nudi da ferceraju. Pogeldaj Dow, danas je na 6700 i pada... A koji je Obamin lek: turi jos para u propala preduzeca. Dokle, bre, vise? Koliko para je pojeo AIG? Koliko para je pojeo Siti? Koliko para je pojeo Detroit? I koliko ce para jos pojesti dok se (i ako se) administracija ne dozove pameti??? Obama radi sa ovim propalim preduzecima isto ono sto je Milosevic radio sa Prvom Petoletkom, Krusikom, Zastavom... I sve mi se cini sa jednakim uspehom. Alal vera!

Link to comment
room_to_fall.jpgCena je sada na pola od vrha balona i treba jos da spusti do 120. Mozes da ubacujes u banke novca koliko hoces one ce imati gubitke jer cena pada i imaju konstantan pad vrednosti hipoteka i ko zna koliko toga ima. Kamtne stope ne padaju u Americi. To sprecava novo zaduzivanje i to sprecava novu gradnju to povlaci citavu gradjvinsku industriju a zatim i metalsku. Zbog povecanih gubitaka banaka one smanjuje kreditiranej i u drugim oblastima kao auto industrija a pocece i drugde i onda pada proizvodnja u automobilskoj industriji pri cemu dolazi do otpustanaj u svim oblastima koje su povezane sa automobilskom industrijom a povecana nezaposlenost smanjuje dodatno potrosnju i ulazi su u spiralu.Imate mogucnost da drzite banke i da uguravate gomile dolara i da zaduzujete sledece generacije ili da urusite ono lose i da iamte katastrofalni sok.Takodje ova kriza se razlikjue od oen iz 70-ih i pocetka 80-tih a vise ima slicnosti sa onom iz 30-tih zbog niskih kamatnih stopa koje nista ne resavaju. Uostalom FDR nijeuzvukao SAD iz krize sve do svetskog rata.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...