Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

Ja ne vidim problem americkog sistema u tome ko je na celu adminsitracije. Imale su SAD predsednike koji se nisu isticali vestinom rukovodjenja i novinama (Ajzenhauer) pa je sistem radio kao svajcarski sat. Mislim da je danas problem to sto je celokupan americki politicki sistem postao disfunkcionalan. Americki politicki sistem je vec duze vreme prestao da se bavi onim cime treba, odgovornim rukovodjenjem drzavom i njenom buducnoscu. To je sistem koji je postao usmeren ka pruzanje usluga specijalnim interesnim grupama i lobistima. Clanovi oba doma americkog Kongresa, vlade i Bela kuca se utrkuju u tome da im udovolje jer od podrske i novca tih grupa zavisi uspeh na izborima. U takvoj politickoj klimi sve vise jacaju politicke kampanje usmerene ka ideoloskim pitanjima. Kao rezultat, politicki dogmatici pocinju da imaju sve veci uticaj i spremni su da radi svoje dogme gaze neke od aksioma demokratije. Ponasanje dogmatskog krila Republikanske stranke okupljenog oko Cajdzija je indikativan primer takvog trenda.
na ovo sam hteo da odgovorim još pre neki dan, al' bejah banovat (na pravdi Boga, naravno). Da nastavimo diskusiju:Jedan od bitnijih problema koji postoji danas a nije postojao u vreme Ajzenhaura jer re-distribucija glasačkih izbornih jedinica. Ukratko, posle svakog popisa se nacrtaju nove izborne granice, pri čemu se pazi da se granice tako povuku da je jasno gde su republikanci u većini, a gde demokrate. To dovodi do pat pozicije i slučaja koji je zabeležen u Kaliforniji pre par godina gde ni jedna izborna jedinica nije promenila partijsku boju: što je bilo republikansko ostalo je republikansko, što je bilo demokratsko ostalo je demokratsko. Problem sa ovakvim tendecioznim crtanjem izbornih jedinica je u tome što se bitka rešava na nivou prajmarija, a ne na nivou zvaničnih izbora. Pretpostavimo da je distrikt 70% republikanski a 30% demokratski. Na prajmariju Čajdžija dobije 35%+1 glas i ide na izbore. Na izborima će pobediti demokratu čak i da "umereni" republikanci ne izađu na izbore. Tako se stvara paradoks da (približno) 1/3 biračkog tela pobeđuje, i diktira uslove dvotrećinskoj "manjini". Rešenje je prekrajanje izbornih granica i vraćanje u "normalan" oblik gde su demokrate i republikanci otprilike pola-pola, što odgovara stvarnoj distribuciji glasova. No, za tako nešto je potrebna saglasnost obe stranke... ili jak grassroots pokret. Nešto sam načuo da je upravo u Kaliforniji pokrenuta jedna takva inicijativa od strane nekakvog grassroots pokreta, ali nisam zapamtio detalje.
Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

Slazem se. Samo mislim da je sistem posta disfunkcionalan mnogo pre pojave zelota i ekstremista kao sto su Cajdzije. Pojava ovih je nagovestaj metastaze sistema u raspadu. Vec duze vreme americki politicki sistem se ne bavi buducnoscu i izazovima koje donosi novo vreme. Americki politicki sistem se ne bavi obrazovanjem, zdravstvom, infrastrukturom, prirodnom sredinom, energijom, imigracijom, starenjem populacije,... - kljucnim problemima koji su bitni za buducnost Unije i nacije. Pokusaj Obame da resi zdravstveni problem je docekan na noz od strane Republikanaca mnogi od kojih to vise radi iz politickih razloga, a manje iz ideoloskih. S druge strane, jacanje tvrdog ideoloskog krila u Republikanskoj stranki je zaostavstina Regana. Dolaskom Regana Republikanci "Rokfelerove sorte" su poceli da gube uticaj u stranci i sto je otvorilo prostor za prodor nedovoljno obrazovanih i nedovoljno kvalivikovanih politicara-nacionalista, ustavnih evangelista i verskih fanatika. Nekada je u Republikanskoj stranci bilo politicara za koje bi glasalo dosta glasaca koji se izjasnjavaju kao Demokrate. Danas takvih u GOP gotovo da nema.

Link to comment
Rešenje je prekrajanje izbornih granica i vraćanje u "normalan" oblik gde su demokrate i republikanci otprilike pola-pola, što odgovara stvarnoj distribuciji glasova. No, za tako nešto je potrebna saglasnost obe stranke... ili jak grassroots pokret. Nešto sam načuo da je upravo u Kaliforniji pokrenuta jedna takva inicijativa od strane nekakvog grassroots pokreta, ali nisam zapamtio detalje.
Odlicna ideja, ali mi nije jasno kako je to moguce. Mislim kako podeliti neku drzavu na X izbornih jedinica a da u svakoj bude neki otprilike 50-50 odnos? Pogotovu u drzavama gde postoje izrazite crveno-plave podele. Morali bi da rade neki reverse gerrymandering gde bi opet zavrsili sa ludacki izmapiranim izbornim distriktima ovaj put tako napravljenim da bi se doslo do neke pravicne podele.
Dolaskom Regana Republikanci "Rokfelerove sorte" su poceli da gube uticaj u stranci i sto je otvorilo prostor za prodor nedovoljno obrazovanih i nedovoljno kvalivikovanih politicara-nacionalista, ustavnih evangelista i verskih fanatika. Nekada je u Republikanskoj stranci bilo politicara za koje bi glasalo dosta glasaca koji se izjasnjavaju kao Demokrate. Danas takvih u GOP gotovo da nema.
"Rockafeller Republican" je danas 1 uvredljiva etiketa. Lepo je Mark Taibbi rekao onomad da danasnje Demokrate lice na Republikance iz 80ih, dok danasnji Republikanci lice na ludake pobegle iz azila (cast izuzecima).
Link to comment
Odlicna ideja, ali mi nije jasno kako je to moguce. Mislim kako podeliti neku drzavu na X izbornih jedinica a da u svakoj bude neki otprilike 50-50 odnos?
Nije neophodno da bude striktno 50-50, dovoljno je da bude otprilike 60-40 da se spreči odlučujući uticaj prajmarija na izbore. Pri 60-40 odnosu, čajdžija može da pobedi sa malo preko pola republikanskih glasova na prajmariju, ali neće pobediti na izborima jer su demokrate brojnije (40:~30+). Svrha gerrymanderinga je i bila ta da od "ljubičastog" napravi ili crveno ili plavo. Reverse gerrymandering sprečava odlazak u ekstrem - ili ga bar otežava. Edited by ObiW
Link to comment

Odvratno. Stephanie Miller has said it. Ron Paul is unelectable. Zena je, pre 3 godina, skoro garantovala da ce Obama napustiti Irak i Avganistan, zatvorice Guantanamo Bay i slicno. Naravno, sada kvotuje Donalda Trumpa kako je Ron Paul unelectable... Neverovatno je da se Air America i National review slazu oko necega. Neka bude republikanac, samo da ne bude Ron Paul. :isuse:

Link to comment
Odvratno. Stephanie Miller has said it. Ron Paul is unelectable. Zena je, pre 3 godina, skoro garantovala da ce Obama napustiti Irak i Avganistan, zatvorice Guantanamo Bay i slicno. Naravno, sada kvotuje Donalda Trumpa kako je Ron Paul unelectable... Neverovatno je da se Air America i National review slazu oko necega. Neka bude republikanac, samo da ne bude Ron Paul. :isuse:
Naravno da se slazu jer predstavljaju razlicite strane iste etatisticke medalje. RP je van toga pa se plase da i slucajno ne uzme nesto jer ponekad je tesko predvideti sta ce se dogoditi u prajmariju - posebno ako dodje u medjuvremenu do neke nove akutne finansijske krize. Lepo je imati nekoga sa strane ko daje argumente ali kad je glavno treba postaviti "proverene" kanidate politicare a ne likove poput RP koji ne spadaju u tu profesiju jer su suvise principijelni.
Link to comment
Naravno da se slazu jer predstavljaju razlicite strane iste etatisticke medalje. RP je van toga pa se plase da i slucajno ne uzme nesto jer ponekad je tesko predvideti sta ce se dogoditi u prajmariju - posebno ako dodje u medjuvremenu do neke nove akutne finansijske krize. Lepo je imati nekoga sa strane ko daje argumente ali kad je glavno treba postaviti "proverene" kanidate politicare a ne likove poput RP koji ne spadaju u tu profesiju jer su suvise principijelni.
mozda zato sto se tokom svoje politicke karijere ni otac ni sin nisu gadili koalicija sa rasistima, neo-konfederalistima i sto su stavili do znanja da ne bi glasali za ukidanje jim crow zakona.zaista ne znam kako nije electable.
Take, for instance, a special issue of the Ron Paul Political Report,published in June 1992, dedicated to explaining the Los Angeles riots of that year. “Order was only restored in L.A. when it came time for the blacks to pick up their welfare checks three days after rioting began,” read one typical passage. According to the newsletter, the looting was a natural byproduct of government indulging the black community with “‘civil rights,’ quotas, mandated hiring preferences, set-asides for government contracts, gerrymandered voting districts, black bureaucracies, black mayors, black curricula in schools, black tv shows, black tv anchors, hate crime laws, and public humiliation for anyone who dares question the black agenda.” It also denounced “the media” for believing that “America’s number one need is an unlimited white checking account for underclass blacks.”...
Edited by kim_philby
Link to comment

Hm...u svetu gde se ulični nemiri smiruju pretnjama da će kompletne porodice biti izbačene iz stanova, to što si citirao mu dođe nekakva legitimna opcija. Ne mejnstrim onoga što će se reći u medijima, ali jedna od opcija mejnstrim razmišljanja - svakako.

Link to comment
Hm...u svetu gde se ulični nemiri smiruju pretnjama da će kompletne porodice biti izbačene iz stanova, to što si citirao mu dođe nekakva legitimna opcija. Ne mejnstrim onoga što će se reći u medijima, ali jedna od opcija mejnstrim razmišljanja - svakako.
pa da. eto GOPovce ne prepoznaju kakvog lidera imaju u svojim redovima.
Link to comment
mozda zato sto se tokom svoje politicke karijere ni otac ni sin nisu gadili koalicija sa rasistima, neo-konfederalistima i sto su stavili do znanja da ne bi glasali za ukidanje jim crow zakona.zaista ne znam kako nije electable.
Ja stvarno ne znam koji je tebi djavo.Cini mi se da dozivljavas tvoju misiju na forumu kao neprestanu borbu protiv liberala/libertarijanaca i sl.U to ime, a to ti nije strana tehnika ni na drugim temama, kvotujes polu-vesti, polu-komentare a jednom prilikom je tvoj drugar Vasa rekao da su polu-istine najopasnije orudje fasista. Mislim, ovi kvotovi su jednako relevantni kao kad cetnici nadju neki bezvezan dokment da su partizani surovali sa ustasama.Hajde se koncentrisi na problem ane na Ron Pola. Nisam ocekivao od tebe da branis establisment tako zestoko.
Link to comment
×
×
  • Create New...