Jump to content
IGNORED

Razno


korindjar

Recommended Posts

popboks Vesti | 18:44 | 06.09.2010. Scorseseova pisma KazanuNa filmskom festivalu u Veneciji prikazan je dokumentarni film Martina Scorsesea koji se bavi rediteljem Eliom Kazanom.U jednočasovnom dokumentarcu A Letter to Elia, Scorsese odaje poštu Kazanu kao reditelju koji je svojim stilom izvršio veliki uticaj na njega kao umetnika, uz poseban osvrt na dva Kazanova filma – Na dokovima Njujorka (1954) sa Marlonom Brandom i Istočno od raja (1955) sa Jamesom Deanom, koji su ga fascinirali u tinejdžersom dobu, prenosi Reuters.“Gotovo je nemoguće opisati koliko su na mene duboko uticali Kazanovi filmovi”, napisao je Scorsese ubrzo nakon Kazanove smrti, 2003. godine.Scorsese je, uz Roberta De Nira, odao počast Kazanu kada je ovaj reditelj, 1999. godine, primio Oskara za životno delo, uprkos negodovanju velikog broja kolega.Ova nagrada je osporavana jer je Kazan, 1952. godine, u vreme McCarthyjevog “lova na veštice”, prijavio osmoro svojih kolega iz Group Theatrea koji su bili članovi Komunističke partije.Dokumentarac sadrži dugačak intervju sa Kazanom u kojem on kaže da je to što je učinio “najpodnošljivije u odnosu na druge dve opcije koje su bile daleko bolnije i u većoj meri pogrešne”.Sin emigranata iz Grčke, Kazan je režirao i filmove Smrt trgovačkog putnika, Tramvaj zvani želja i bio je koosnivač čuvenog Actor's Studija.U vezi sa filmovima Istočno od raja i Na dokovima Njujorka, Scorsese u dokumentarcu kaže da su ovi filmovi prekinuli tradiciju holivudskih sladunjavih likova, uvodeći u film neispovedive strasti, komplikovane porodične odnose i kriminal iz podzemlja.“Bili su to ljudi koje sam viđao svakodnevno, ljudi koje sam znao. Bilo je to kao da odjednom svet u kojem sam i ja živeo dobija na značaju”, kaže Scorsese.
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jimmy Kowalski

    252

  • Ajant23

    162

  • MocaVukotic

    157

  • Sludge Factory

    154

^^Uuuu, ovo obećava. Njegova dva dokumentarca o filmu koja sam gledao su remek-dela:http://www.imdb.com/title/tt0112120/http://www.imdb.com/title/tt0173772/Ko voli ovu tematiku nek obavezno pogleda, predavanja vrhunskog majstora...

Link to comment
Slusati njega kako prica o filmovima je neopisivo zadovoljstvo.
Upravo. Kažem, kao da si na predavanju kod vrhunskog profana...I da, drago mi je da je stao uz Kazana, možda je bio smrad kao čovek ali je pravio kultne filmove.
Link to comment
  • 2 weeks later...
popboks Vesti | 17:02 | 15.09.2010.Stara Scorseseova ekipa za novi filmAl Pacino i Robert De Niro mogli bi se pojaviti zajedno u filmu Martina Scorsesea, The Irishman, prenosi Deadline.I glumac Joe Pesci, pomenut je kao deo glumačke podele za ovu krimi dramu, koja se bavi životom Franka The Irishmana Sheerana (1920 – 2003), pripadnika američke vojske koji je kasnije postao saradnik mafije i plaćeni ubica.Scenario će pisati Steve Zallian prema knjizi I Heard You Paint Houses Charlesa Brandta, Sheeranove biografije nastale na osnovu intervjua koje je Brandt napravo sa Sheeranom u rasponu od pet godina.De Niro bi trebalo da bude koproducent filma.Pacino i De Niro zajedno su igrali u Kumu II, Vrelini i filmu Pravično ubistvo, dok je Pesci sa De Nirom i Scorseseom radio na filmovima Dobri momci, Kazino i Razjareni bik.
Ajde bre ljudi vec jednom vise! :)
Link to comment

izgleda da je joakim finiks glumeo ludilo :Hail:Documentary about Joaquin Phoenix's rap career is fake, says directorCasey Affleck admits the actor gives 'the performance of his career'http://www.nme.com/movies/news/documentary-about-joaquin-phoenixs-rap-career-is-fake/192119

Edited by korindjar
Link to comment
izgleda da je joakim finiks glumeo ludilo :Hail:Documentary about Joaquin Phoenix's rap career is fake, says directorCasey Affleck admits the actor gives 'the performance of his career'http://www.nme.com/movies/news/documentary-about-joaquin-phoenixs-rap-career-is-fake/192119
Pa, i nije morao puno da priznaje s obzirom da su ih provalili istog dana kada su poceli da se glupiraju...
Link to comment
Kud otvorih topic :isuse: , ali videh McCabeov post pa ajde... McCabe, šta mi uradi :cry:
Годинама се у београдским биоскопима на редовном репертоару приказују само скупи и будаласти филмови из великих холивудских радионицаОвих дана у Сава центру одржава се филмски фестивал ,,Недеља руског филма”. Народ жељан добре уметничке кинематографије дупке је испунио велику дворану, све заједно са балконом. Чињеница да су карте биле бесплатне и да су дељене изабраним гледаоцима нимало није умањила велики значај овог догађаја. Захваљујући Интернету и уличним продавцима нисам чекао да се Министарство културе смилује да нам приреди једну овакву манифестацију већ сам остварење као што су ,,Адмирал”, ,,Поп”, ,,Цар”, ,,Један је рат” и друге одгледао раније. Све су то филмови који су стари по две године, а који су нас из неког разлога заобишли. Многи руски филмови који су били приказивани на неком ранијем Фесту, и били међу најгледанијим, касније никада нису били откупљени.Међу њима су остварења попут ,,Морфијума”, снимљеног по мотивима дела Михаила Афанасијевича Булгакова, ,,Белешке младог лекара”, или кандидат за Оскара и Златног лава – сјајни филм ,,12” редитељског генија Никите Михалкова. Ништа другачији третман немају ни све бољи бразилски, аргентински, ирански, индијски, јужнокорејски, кинески, немачки, скандинавски, грчки, турски и многи други филмови који нису снимљени на енглеском језику, и који не глорификују савршенство потрошачке културе и либералне демократије. Годинама се у београдским биоскопима на редовном репертоару приказују само скупи и будаласти филмови из великих холивудских радионица, што указује на културну и политичку оријентацију ове земље.Дистрибутери искључиво откупљују безличне блокбастере претрпане специјалним ефектима и јефтином патетиком, које глобални моћници веома перфидно користе да се подвуку под кожу светском аудиторијуму. Затварањем култних биоскопа ,,Јадран”, ,,Балкан”, ,,Козара”, ,,20 октобар”, ,,Космај”, ,,Одеон”, ,,Авала”, кинематографија у Србији се налази у канџама неколико мултиплекс биоскопа, који имају унапред закључене уговоре на основу којих приказују искључиво холивудске хитове.У два највећа тржна центра тренутно се даје неколико америчких филмовима у којима се обавезно провлачи и покоја ,,лепа реч” на рачун овог ,,геноцидног народа”. Било да је у питању сада већ времешни Сталоне и његови ,,Плаћеници”, било фатална сарадница америчког Савета за спољне односе (ЦФР) – Анџелина Џоли и њен најновији филм ,,Салт”, моћна пропагандна машинерија не пропушта прилику да још једном понови ко су лоши момци на Балкану. Многи светски аутори и геополитичари детаљно су анализирали моћ универзалног ширења слика којима се контролишу широке народне масе. Како је својевремено приметио француски генерал Пјер М. Галоа: ,,Није пешадија владала биткама већ телевизијска слика”. О томе сведоче бројни историјски примери. Уочи геноцида у Хирошими, браћа Дизни су по директиви Пентагона направила цртани филм ,,Победа помоћу ваздушног рата”, које је служио да објасни стратегију ваздушног напада Америке на Јапан. ,,Атлантисти” овим методама и даље се успешно служе, што објашњава и огроман број филмова посвећених ратовима у Ираку и Авганистану, од којих је већина приказивана у ,,нашим” биоскопима. Чињеница да је ,,Недеља руског филма” ретка манифестација ове врсте, коју је држава организовала у сарадњи са амбасадом Руске Федерације, довољно говори о нама. Ово друштво је суштински американизовано и вестернизовано, а ту стварност бројни агенти утицаја маскирају преувеличавањем извиканог русофилства. Истина је да Срби све мање читају руске класике, али су зато полице у књижарама препуне шарених бестселера типа ,,Секс и град” и ,,Давинчијев код”. Од млађе гарде писаца и редитеља не назиру се достојни наследници некада великих неимара аутентичне српске културе и уметности, јер су мода и трендови потпуно угушили дух креативности. Више нема шансе да данас неко снима филмове као што су ,,Лепота порока”, ,,Сабирни центар”, ,,О покојнику све најлепше” или ,,Ко то тамо пева”, јер долази нова публика која филмове посматра искључиво као визуелни доживљај, а филмаџије радије копирају стране узоре у жељи да задовоље кратковиде гледаоце.Стање у нашој култури је тужна и обимна тема која може бити предмет бројних анализа. Можда је најсликовитији опис тога управо наступ министра културе Небојше Брадића на отварању поменуте ,,Недеље руског филма”. За разлику од руског амбасадора Конузина, који је поздрављен бучним аплаузом и овацијама, министар Брадић је почашћен звиждуцима. Можда су његови сународници на тај начин спонтано изнели своје мишљење о култури у Србији. Министар се правио да не чује ове ,,поздраве”. Може га утешити чињеница да има његових колега који би у истој ситуацији успели и да изују велики део публике у Сава центру. Овако се публика ипак на крају утишала и уживала у непоновљивом филму ,,Адмирал”, знајући да је ово ретка прилика да после дужег времена погледају нешто вредно на великом платну.

Jad i beda...

Edited by Ajant23
Link to comment

A, video si ovde, onda mogu da editujem smernicu ka topicu zato što se ne slažem gde si postovao...Tekst je tužan po mnogo osnova i muka mi je tog srozavanja koje valjda najbolje simboliše FAF, koji je tačno na liniji ovog teksta...

Link to comment

Pa razmišljao sam da li na filmu ili tamo. Tekst je ipak pre svega politički pamflet, pa zato. Ali ako ima prostora za komentarisanje ovog biskopsko-kinematografskog aspekta, neka ga ovde.

Link to comment

Ma, jeste izlizan i jadan, ali nije neonacistički... Mislim, nipošto nije neonacistički... Čak, kao što rekoh, pre je reprezent FAF-a (po meni FAF-a od 2004.) Poslednji dobar mi je bio 2003. i otvorio ga je baš ruski Povratak. U kontekstu ovog teksta bilo bi paradoksalno to što poslednji dobar FAF pamtim po ruskom, brazilskom, poljskom i filmu mađaraskog reditelja, a naredne FAF-ove smatram revijom geopolitičkog proseravanja... Ali, to je samo još jedan od problema ovog teksta...

Link to comment

Pa, jeste možda neadekvatna odrednica "neonacistički" u slučaju ovog teksta ali opet, čitava ta ruska geopolitička priča sa kojom autor koketira i nije baš izolovana od nekih drugih -izama sličnih atributa. Nacionalboljševizam, npr. Mada, moram da priznam da mi je to sve dosta maglovit teren.

Edited by McCabe
Link to comment

Pa, ruska, nemačka... Čija već... Koliko se sećam, bilo je puno priča koje su slavile nagrade u Berlinu kao umetnost (a očigledno su političke), a pljuvale Kan... Sva ta geopolitička sranja vala se isto tako, u mnogim pričama vezanim za film, mogu povezati i sa Nemačkom... Takođe, tu je i ta sitnica da je najviše upravo Rusa poginulo u odbrani od nacista... Mislim, daleko od toga da me sve te priče oduševljavaju. Evo, autor je rekao da deca sve manje čitaju ruske klasike. Valjda onda zna da je Vronski ime koje je Tolstoj dao svom junaku da bi zvučalo slično Lenskom iz Onjegina i da bi mu se izrugivao tako. Najzad, kao protivnik panslavizma, isti Tolstoj se sa tim junakom još više izrugao kada ga je, posle Anine smrti, poslao da ide da pomogne Srbima u ratu... Mislim, i to su valjda opšte poznate stvari...Uopšte, i meni je cela ta priča strana, ali nipošto ne vidim da je, kada je film u pitanju, centar ovog geopolitičkog proseravanja u Moskvi, pre bih rekao da je bliži samim centrima Evrope... Ruku na srce, i nacizam je bio... Ali, teška je reč neonacizam da se zalepi čoveku zbog teksta u kome to ničim nije izrazio...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...