Jump to content
IGNORED

Razno


korindjar

Recommended Posts

Мрзим поруку која се на овај начин шаље – идите у биоскоп како бисте на два сата заборавили стварност и своје проблеме. Филмско стваралаштво није створено зато да би неко уз његову помоћ заборављао на своје проблеме!
Odsečno, direktno, i za očekivati od Šabrola... Baš prija.Ovo mi se isto dopalo, mada prosta istina: "Увек сам живео и живим за данас. Сматрам да онај који жали за прошлим временима није много срећан у садашњици. Све што ми се данас не допада, покушавам да поправим, а не да се са носталгијом присећамо прошлих времена." I, što reče neki davni drug: "Krenuo sam u nostalgiju... To ne valja... Znači da nam je sada loše..."Ipak, pitam se da li je "žal" za prošlim vremenima: nostalgija ili nužni osvrt bez koga nema prave kritike "umetničke sadašnjosti"?Nego, čini mi se da i "evropski film" postaje "веома површан медиј, који много и прозирно лаже. Приказују лажи уместо стварности градећи заправо једну велику пародију од људских живота и људске интелигенције. Треба да сте веома глупи да то не схватите."Ulise, ko je radio ovaj intervju? Mislim da je neozbiljno pitati Šabrola o današnjem američkom filmu, a ne pitati ga direktno šta misli o rimejkovima francuskih filmova. Pogotovo, o rimejku upravo njegovog velikog filma: "Neverna žena"...EDIT: Jedan edit na ovom postu povuče mi novi... Zbrzao sam repliku. Edited by Ajant23
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jimmy Kowalski

    252

  • Ajant23

    162

  • MocaVukotic

    157

  • Sludge Factory

    154

Odsečno, direktno, i za očekivati od šabrola... Baš prija.
meni se ne sviđa ta izjava. nikad nisam išao u bioskop zato da bih zaboravio na probleme, bar ne svesno...filozofski rečeno ( <_< ), u svakom filmu ima nešto što te može navesti da zaboraviš na problem, i nešto što te može mimo tvoje volje uputiti na sopstveni problem. zavisi od mnogo faktora, od raspoloženja na primer....čini mi se, da nije onih što idu u bioskop zbog tako "trivijalnih" stvari kao što je zaboravljanje problema, radnja bi bila zatvorena još tamo negde 1897-98.live and let live
Link to comment
meni se ne sviđa ta izjava. nikad nisam išao u bioskop zato da bih zaboravio na probleme, bar ne svesno...filozofski rečeno ( <_< ), u svakom filmu ima nešto što te može navesti da zaboraviš na problem, i nešto što te može mimo tvoje volje uputiti na sopstveni problem. zavisi od mnogo faktora, od raspoloženja na primer....čini mi se, da nije onih što idu u bioskop zbog tako "trivijalnih" stvari kao što je zaboravljanje problema, radnja bi bila zatvorena još tamo negde 1897-98.live and let live
Slažem se sa tim što si napisao, tako da to ispade malo čudno.Vidi, meni se čini da je Šabrol kritikovao "ekstremizam" (pre svega - romaneskni) kome je podlegao današnji Holivud, time je njegova izjava sasvim prikladna vremenu u kome je rečena.A, dopala mi se i zbog toga što sam u njoj prepoznao (iako Šabrol to svakako nije mislio) i eskapizam u politiku koji karakteriše današnji evropski film i mnoge hvaljene američke filmove.
Link to comment

ok, sasvim je moguće da ga nisam dobro razumeo, tj. da sam posmatrao van konteksta rečenicu Филмско стваралаштво није створено зато да би неко уз његову помоћ заборављао на своје проблеме!....nekako, kad vidim takvu izjavu, štrecnem se automatski

Link to comment
ok, sasvim je moguće da ga nisam dobro razumeo, tj. da sam posmatrao van konteksta rečenicu Филмско стваралаштво није створено зато да би неко уз његову помоћ заборављао на своје проблеме!....nekako, kad vidim takvu izjavu, štrecnem se automatski
Pa, Šabrol barem ne krije da je komunista...
Link to comment
Pa, šabrol barem ne krije da je komunista...
aha, Dziga Vertov fazon "film je tu da nam prikaže istinu"...vorsprung durch technik communismsvi su Oni komunisti, i neka su
Link to comment
meni se ne sviđa ta izjava. nikad nisam išao u bioskop zato da bih zaboravio na probleme, bar ne svesno...filozofski rečeno ( <_< ), u svakom filmu ima nešto što te može navesti da zaboraviš na problem, i nešto što te može mimo tvoje volje uputiti na sopstveni problem. zavisi od mnogo faktora, od raspoloženja na primer....čini mi se, da nije onih što idu u bioskop zbog tako "trivijalnih" stvari kao što je zaboravljanje problema, radnja bi bila zatvorena još tamo negde 1897-98.live and let live
pa film jeste svojevrsni fantazmagoricni eskapizam, magija...zgrabi te nespremnog, uvuce te u dogadjaj, stavi te na iskusenja razna, izmrcvari te, razgali te, odvede te u nepoznate krajeve i situacije i to sa tebi potpunim strancima, ali ti se osecas kao deo svega toga, ne strcis, tu si i boris se...film te ne uci kao knjiga, film te inspirise kao muzika.film je cudo, moco...
Link to comment
pa film jeste svojevrsni fantazmagoricni eskapizam, magija...zgrabi te nespremnog, uvuce te u dogadjaj, stavi te na iskusenja razna, izmrcvari te, razgali te, odvede te u nepoznate krajeve i situacije i to sa tebi potpunim strancima, ali ti se osecas kao deo svega toga, ne strcis, tu si i boris se...film te ne uci kao knjiga, film te inspirise kao muzika.film je cudo, moco...
Ne zaboravi da privlačnost filma leži i u strahu od smrti...filmovi stvaraju iluziju večnosti (kako reče Lizard King)
Link to comment
Ne zaboravi da privlačnost filma leži i u strahu od smrti...filmovi stvaraju iluziju večnosti (kako reče Lizard King)
da, upravo to...to je ta nesreca, ili cak mozda i sreca, da mozemo da biramo a rembo, ah, on je znao.
Link to comment
pa film jeste svojevrsni fantazmagoricni eskapizam, magija...zgrabi te nespremnog, uvuce te u dogadjaj, stavi te na iskusenja razna, izmrcvari te, razgali te, odvede te u nepoznate krajeve i situacije i to sa tebi potpunim strancima, ali ti se osecas kao deo svega toga, ne strcis, tu si i boris se...film te ne uci kao knjiga, film te inspirise kao muzika.film je cudo, moco...
jeste, zato mi i tako surovo zvuči ta šabrolova rečenica :Филмско стваралаштво није створено зато да би неко уз његову помоћ заборављао на своје проблеме!zvuči u stilu "ne razumeš/znaš ti to, ne mešaj se"pa dobro, onda da se ne mešam
Link to comment
  • 2 weeks later...

ТЕОРИЈА ФИЛМАБалканска жанровска правилаНевена Даковић, Балкан као (филмски) жанр: Слика, текст, нација (ФДУ, Институт за позориште, филм, радио и телевизију, 2008)Када говори о југословенском и српском филму деведесетих, у којима доминирају жанрови неоратног филма и историографске метафикције, ауторка акцентује тематизовање прошлости и сећања на прошлост. Као кључне редитеље ауторка, разумљиво, издваја Кустурицу (Underground; Живот је чудо) и Драгојевића (Лепа села лепо горе; Ране), као и Манчевског, и управо та поглавља представљају најаргументованију минуциозну анализу икад написану о овим ауторима. Њихови опуси представљају ауторефлексивну ?теоријску самосвест о историји и фикцији као људским конструктима?, и они се непрестано поигравају временским равнима. Ту су, између осталих, и анализе филмова Дарка Бајића (Балканска правила; Рат уживо), Милутина Петровића (Земља истине, љубави и слободе; Југ?Југоисток) са ?дијагнозом: Југ? као заједничким именитељем, потом анализе гето филма и урбаног неореализма Срдана Голубовића (Апсолутних сто, Клопка), али и остварења Сарајлија Пјера Жалице (Гори ватра; Код амиџе Идриза) и Јасмиле Жбанић (Рођендан; Грбавица) као и Загрепчана Далибора Матанића и Винка Брешана.Balkanska žanrovska pravila

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...