Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

najjače je ipak ovo za slobodu misli i izražavanja. ne mogu još uvek da dođem sebi šta se desilo 

 

znači, na jednoj strani crkva, jedna od najmoćnijih i najuticajnijih  organizacija koja realno sprovodi svoje interese i uticaj, i koristi ih da ograničava slobode i prava

vs

random  post na ppp koji je možda pročitalo nekoliko desetina ljudi

 

i neko je osetio potrebu da se usprotivi jer taj post ugrožava prava crkve i  treba da se ućutka i taj jedan glas,  u ime slobode izražavanja

 

svaka  čast na zalaganju za  slobodu, i svaka čast na hrabrosti, nije mala stvar ustati u zaštitu   najmoćnije organizacije u državi, protiv anonimnog komentara na internetu

 

Proud Bayer 04 GIF by Bundesliga

 

Edited by levi
Link to comment

Porfirije sigurno nije bio prvi izbor Vučića. 

Vrlo je zajeban, emancipovan, ima talenat za politiku i diplomatiju, odličan menadžer a ni ekumenizam mu nije daleko od srca. 

Poerd Caneta, dobar drugar mu je i Metodije Hilandarski što nikako ne odgovara HC delu SPCa, naročito Jovanu kome se sad presto debelo ljulja. 

Jeste njega Irinej uveo u hijerarhiju, ali ga je isto tako i vratio u Kovilje - ozbiljni aberi po crkvenim kuloarima kažu da to baš nije bilo po volji Porfirijevoj. 

Aber iz RRA kaže da nije džaba on tamo izabran, odnosno oni koji su imali kontakt s njim kažu da nije klasični popa. 

Meni u ovim rezultatima glasanja interesantnije da je Grigorije dobio 13 glasova što je, verujem, ozbiljno napojedilo ekipu. 

 

e: sam se smejem kad mi padne na pamet kako će Cane bratu da čestita avanzovanje :D

 

Edited by steins
  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, adam said:

pa zato mi je i sumnjiv.

:D 

Ima tu jos nesto sto umnogome objasnjava neke druge stvari i dogadjanja: sirotinja, mislim na srbijansku, ne znam za Bosnu i ostale krajeve, videla je/imala samo dve prihvatljive alternative: drzavnu sluzbu, dakle neku vojnu skolu/akademiju ili popovsku karijeru, skolovanja koja su bila em besplatna, em drustveno cenjena/prihvatljiva, naravno svako u svojoj sredini/drustvenoj grupi.

Kada bi se neko ozbiljantm prihvatio istrazivanja na tu temu utvrdio bi da je stepen rigidnosti, zagrizenosti, nacin razmisljanja, mentalitet sa sve netolerancijom kao jednom od osnovnih obelezja, ali i svega ostalog u obe grupe identican, naravno sasvim drugacije usmeren, ali podjednako drustveno opasan, a lakoca preletanja i bliskosti te vrste mentaliteta se dokazala 90-ih....

Popovi su, cak i ako puknu na Bogosloviji ili je napuste, napuste je, imali sasvim dobre prilike - obzirom na obrazovanje - da se prihvati nekog civilnog posla, pa je tako u Srbiji svojevremeno doooobar % nastavnika/profesora ruskog pa i latinskog bio iz te fele...

Inyenjerstvo i ostale nauketm su dosle u modu sa urbanizacijom, industrijalizacijom i prosirenim mogucnostima jeftinog/besplatnog skolovanja koje su neke delove drustva odvele u sasvim dobrom pravcu, pogodnom za za pocetke formiranja jedne sasvim pristojnetm srednje klase.

I, ne treba zavoraviti, nije nevazno, da su mnogo pre pojave raznih Fulbrajta, jedino bogoslovi imali mogucnost skolovanja/usavrsavanja u inostranstvu: sad, gde, kako i kod koga, sasvim je drugo pitanje.

 

 

2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ne razumem na šta mislite? Da će da kažu, hej, danas više nije 18.2, opet je 5.2?

U cemu je problem?

Mnogi su to uradili u rasponu od nekih par stotina godina: ne boli, sprovodljivo je i korisno u svakom pogledu.

Link to comment
14 minutes ago, steins said:

Porfirije sigurno nije bio prvi izbor Vučića. 

Vrlo je zajeban, emancipovan, ima talenat za politiku i diplomatiju, odličan menadžer a ni ekumenizam mu nije daleko od srca. 

Poerd Caneta, dobar drugar mu je i Metodije Hilandarski što nikako ne odgovara HC delu SPCa, naročito Jovanu kome se sad presto debelo ljulja. 

Jeste njega Irinej uveo u hijerarhiju, ali ga je isto tako i vratio u Kovilje - ozbiljni aberi po crkvenim kuloarima kažu da to baš nije bilo po volji Porfirijevoj. 

Aber iz RRA kaže da nije džaba on tamo izabran, odnosno oni koji su imali kontakt s njim kažu da nije klasični popa. 

Meni u ovim rezultatima glasanja interesantnije da je Grigorije dobio 13 glasova što je, verujem, ozbiljno napojedilo ekipu. 

 

e: sam se smejem kad mi padne na pamet kako će Cane bratu da čestita avanzovanje :D

 

 

 

sto se tice grigorija sada je interesantno da li će avanzovati. dve mitropolitije su upraznjene, jedna je ili joanikije ili kirilo bojović (čovek sa dva doktorata, matematika i teologija trenutno episkop u buenos airesu) i zagrebačko-ljubljanski. fora je u tome što je zagrebačko-ljubljanska mitropolija mala, siromašna i politički nezgodna i ne može se tu postaviti neko od onih međeda što su svašta pričali za vreme rata. tamo su komemoracija u jasenovcu ili dan ustanka protiv fašizma politička pitanja i potrebno je mnogo diplomatije da se tu pliva.

 

mojih 5 para ide na to da grigorije postaje mitropolit, ali videćemo.

 

tih 13 glasova su CG, hercegovina, dalmacija, možda jovan ćulibrk, buenos aires, mladje vladike u inostranstvu i nekoliko ovih starijih tipa atanasije rakita.

Link to comment
1 hour ago, levi said:

i neko je osetio potrebu da se usprotivi jer taj post ugrožava prava crkve i  treba da se ućutka i taj jedan glas,  u ime slobode izražavanja

 

 

Gde je Hamlet tražio da se tvoj glas ućutka?

Link to comment

aj da raschistim ja sad i zauvek, ko u toj hijerarhiji mora da bude monah i od kad mora da bude? a ko ne mora, i dokle stize zenjen chovek?

da li prethodno moze da ima zenu i djecu, pa da se reshi zamonashi i kakve su mu mogucnosti u hijerarhiji od tada (tj da li svakom moze da dune da se zamonashi iz bilo kakvog prethodnog statusa).

imamo neku kucnu raspravu u kojoj ja mislim da patrijarh mora biti monah from skrech. aj mi reshite to, pa da i ja znam hihi.gif


edip. naravno, ne pitam za kraljeve i kraljice u proshlosti, tu se ziva glava spashavala, ili bar vid ochinji. zanima me sad i za boraniju.

sent from bubamoto







Link to comment

Ovaj je u SPC nešto najbliže Grigoriju po profilu. Sigurno je da bi AV hteo nekoga potpuno zavisnog od sebe, ali ovo pitanje prevazilazi granice naše zemlje, tako da je Porfirije neka sredina. Možda nekad posluži za dnevnopolitičke potrebe AV kao Irinej, ali o suštinskim pitanjima će i te kako imati svoju reč bez uplitanja AV.

 

Sve u svemu, spavaće Vučić mirno zbog ovoga, ali nije baš ni da smo dobili nekog slepog SNS poslušnika.

 

 

 

 

 

Edited by Milošica
Link to comment
16 minutes ago, gospa buba said:

aj da raschistim ja sad i zauvek, ko u toj hijerarhiji mora da bude monah i od kad mora da bude? a ko ne mora, i dokle stize zenjen chovek?

da li prethodno moze da ima zenu i djecu, pa da se reshi zamonashi i kakve su mu mogucnosti u hijerarhiji od tada (tj da li svakom moze da dune da se zamonashi iz bilo kakvog prethodnog statusa).

imamo neku kucnu raspravu u kojoj ja mislim da patrijarh mora biti monah from skrech. aj mi reshite to, pa da i ja znam hihi.gif


edip. naravno, ne pitam za kraljeve i kraljice u proshlosti, tu se ziva glava spashavala, ili bar vid ochinji. zanima me sad i za boraniju.

sent from bubamoto






 

Ne mora "from scratch", patrijarh German je imao troje dece pre nego što se zamonašio. 

Link to comment
Ne mora "from scratch", patrijarh German je imao troje dece pre nego što se zamonašio. 
znachi bilo kad da startuje sa monashtvom, moze da ide kroz hijerarhiju normalno. ok, tenksic :)

sent from bubamoto

Link to comment
1 hour ago, steins said:

Porfirije sigurno nije bio prvi izbor Vučića. 

Vrlo je zajeban, emancipovan, ima talenat za politiku i diplomatiju, odličan menadžer a ni ekumenizam mu nije daleko od srca. 

Poerd Caneta, dobar drugar mu je i Metodije Hilandarski što nikako ne odgovara HC delu SPCa, naročito Jovanu kome se sad presto debelo ljulja. 

Jeste njega Irinej uveo u hijerarhiju, ali ga je isto tako i vratio u Kovilje - ozbiljni aberi po crkvenim kuloarima kažu da to baš nije bilo po volji Porfirijevoj. 

Aber iz RRA kaže da nije džaba on tamo izabran, odnosno oni koji su imali kontakt s njim kažu da nije klasični popa. 

Meni u ovim rezultatima glasanja interesantnije da je Grigorije dobio 13 glasova što je, verujem, ozbiljno napojedilo ekipu. 

 

e: sam se smejem kad mi padne na pamet kako će Cane bratu da čestita avanzovanje :D

 

 

Nemoj se zamarati, proglasen je za Vucicevog coveka uglavnom od strane forumasa koji nisu ni culi za njega dok nije postao patrijarh, kao sto bi za isto bio proglasen bilo ko drugi da je izabran umesto njega. Isti ljudi koji misle da je SPC odlucujuce uticajna organizacija u zemlji istovremeno misle da Vucic, ranije Milosevic u slucaju Pavla, pa cak i Tito u slucaju Germana, bira patrijarha po sopstvenom nahodjenju i uopste ne kapiraju koliko im izmice logika. Odnos izmedju vlasti i patrijarha SPC se gradi sa izabranim patrijarhom i na tome ce veselo poraditi i jedni i drugi kad Porfirije zasedne jer i jedni i drugi znaju dokle im se prostire guber.

 

Drugim recima, Vucic uopste ne mora da intervenise u izboru patrijarha, kao sto ne intervenise, da bi imao uticaj na vrh SPC. To se ostvaruje na druge nacine. Bojim se da cak i da je Grigorije izabran pre bismo se svi razocarali u Grigorija po tom pitanju nego sto bismo svedocili nekom velelepnom sukobu izmedju crkve i drzave.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...