Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Veronauku je uvela drzava, nakon nesnosnog pritiska SPC.
Eto. Crkvi je prirodno da hoće da se raširi na celo društvo, a država to ne sme da dozvoli. To se radi još od 1789. Mi danas polemišemo na nivou 100 godina pre toga: da li je poglavar Crkve mogao ili je morao više da uradi za društvo. Yeah, right, baš mu je stalo do napretka društva...
Link to comment

"Meni se pripisuje da vodim Srbe u rat održavanja velike Srbije. Međutim, ako bi trebalo da se održi velika Srbija zločinom - ne pristajem, neka nestane velike Srbije. Ako bi trebalo da se održi mala Srbija zločinom, opet ne pristajem, neka nestane i male Srbije. Ako bi trebalo da se održi poslednji Srbin zločinom opet ne pristajem, neka nas nestane, zločinom da se održimo - to ne", rekao je srpski patrijarh.

Link to comment
Eto. Crkvi je prirodno da hoće da se raširi na celo društvo, a država to ne sme da dozvoli. To se radi još od 1789. Mi danas polemišemo na nivou 100 godina pre toga: da li je poglavar Crkve mogao ili je morao više da uradi za društvo. Yeah, right, baš mu je stalo do napretka društva...
Izgleda da se u osnovi slazemo, ali ja prihvatam fakticko stanje na terenu, a ono glasi: Crkva je deo drustva sa realnim uticajem na politiku. Moj problem nije u tome sto je tako (tj. jeste, ali to u ovoj polemici ostavljam na stranu), nego u tome sto mi se cini da postoji tendencija da se Pavle abolira od odgovornosti za dela koja je mogao izbeci. Naravno da je hteo veronauku. Ali dopisivanje sa lordom Karingtonom, prica da Srbi nikada i nikako ne mogu sa Hrvatima? Kakvo je to mirotvorstvo?rosbacher: U svetlu ostalih izjava, ova znaci: "Rat za ujedinjenje svih srpskih teritorija je OK. Samo, molim vas, ne cinite zlocine pri tome".
Link to comment
Dogma je jedno, a tumacenje nesto sasvim drugo, a Pavle se bas nije pretrgao da uskladi crkvu (niti je SPC tako ustrojena, ali nije ni  pokusao, ne?) sa nacelima savremenog humanizma, sto je nesto na cemu se puno radi u nekim drugim nepravoslavnim konfesijama. Priznacu mu makar jednu zaslugu - u cuvenoj polemici sa episkopom Artemijem insistirao je na tome da su i Albanci deca bozja, naspram Artemiju koji je insistirao da nisu.
Samo jednu?...Apropo Albanaca, mislim da je ,generalno, više poštovanja prema pokojnom Pavlu, kao čoveku bilo (i jeste?) među Albancima (bez obzira da li su vernici ili ne) negomeđu Srbima.Očekivati od poglavara jedne verske organizacije da promeni iz korena ono na čemu je ista zasnovana je nerealno. Dogma je takva da njena tumačenja ne mogu biti toliko različita od iste. Ova je Crkva ogledalo društva u kojem postoji. Takođe, za bilo koga i bilo kada možeš navesti brdo citata kojim nešto dokazuješ? Kaži ime neke ličnosti, bilo koga kojeg iz nekog razloga poštuješ i neko će ti naćinjegove stavove koji neće biti u saglasju sa onim šta ti misliš o njemu.
Link to comment
jebiga... mnogo je jadno kad patrijarh ne zna sta znaci biti hriscanin.
Jbga, meni je upravo to sto si naveo "biti hriscanin". Ti ocito mislis nesto dobro o tome, medjutim to je samo rezultat 2k godina propagande (ubedjen sam). Ne, mislim da je Paja bio bas 1 odlican hriscanin, samo biti hriscanin nije nista dobro, kao i biti religiozan uopste. Moja 2 centa... premda mogu biti optuzen za 1 militantni ateizam, ali aj don ker. ----------------Now playing: Laibach - Alle Gegen Allevia FoxyTunes Edited by Indy
Link to comment
Kaži ime neke ličnosti, bilo koga kojeg iz nekog razloga poštuješ i neko će ti naći njegove stavove koji neće biti u saglasju sa onim šta ti misliš o njemu.
Iz tog razloga postujem vrlo mali broj javnih licnosti, osim u njihovom neposrednom domenu rada. A kod Pavla ne vidim razlog za postovanje ni u tome, pogotovo sto ne mislim da je materijalna skromnost sama po sebi nesto sto valja postovati. Nego sve me vise zabavlja ovaj Rosbacherov citat, koji implicite ukazuje da je Pavle bio zagovornik rata za veliku Srbiju.
Link to comment
rosbacher: U svetlu ostalih izjava, ova znaci: "Rat za ujedinjenje svih srpskih teritorija je OK. Samo, molim vas, ne cinite zlocine pri tome".
i nastavak: "braniti srbiju je ok, ali ne cinite zlocine, a ako ostane samo jedan srbin ni njega nemojte braniti zlocinom"
Link to comment
i nastavak: "braniti srbiju je ok, ali ne cinite zlocine, a ako ostane samo jedan srbin ni njega nemojte braniti zlocinom"
Moze tako da se kaze. Ali on nije govorio o Srbiji, nego o velikoj Srbiji, jasno i direktno.
Link to comment
Moze tako da se kaze. Ali on nije govorio o Srbiji, nego o velikoj Srbiji, jasno i direktno.
:lol: procitaj jos jednom.dosao do prve "lepljive" recenice i ostade zalepljen.
Link to comment
@adam: i ja sam bio besan zbog ove izjave, dok nisam shvatio, razgovarajuci sa starijim ljudima, da je to jedan arhaican model razmisljanja koji nema veze sa crkvenom dogmom. Zato to i nisam uvrstio u citate.
nisam uopste razmisljao o crkvi. ja se pitam koje ljudske kvalitete uopste ima covek koji s jako uticajnog polozaja u (za vernike) jako bitnom momentu ovako nesto izjavljuje. i sad mi je najmanje toliko porazavajuce kao i prvi put.
Link to comment

podignite moderni popodrom pa da uzivamo u trkama.opklade bi pljustale a birao bi se i najlepsi sesir medju damama.plus porezi, najbolji nacin da se novac vrati drzavi.

Link to comment
nisam uopste razmisljao o crkvi. ja se pitam koje ljudske kvalitete uopste ima covek koji s jako uticajnog polozaja u (za vernike) jako bitnom momentu ovako nesto izjavljuje. i sad mi je najmanje toliko porazavajuce kao i prvi put.
Istom sam linijom posao, i zakljucio da je posredi nacin razmisljanja coveka koji je video puno ratova i koji dolazi iz vremena kada su deca puno ginula i umirala, da ne govorimo da u monaskoj kulturi postoji jedan neskriven odnos prezira prema zenama "iz sveta" koji arhijereji usvajaju jos kao iskusenici, i kasnije produbljuju. To je rekao monah od 90 godina, imaj to u vidu. On ne zivi u istom svetu kao ti i ja, njegovo je vjeruju mnogo surovije od toga, organskije. Poginulo ti dete? Zasto ih nisi napravila vise?rosbacher: pa izjednacio je formiranje Velike i odbranu Male Srbije, ne? Znaci to je za njega isto? E pa za mene nije.@ulis: Niko osim Bude nije potpuno dosledan...mi ostali biramo svoje koprene, pored onih koje su nam rodjenjem nametnute. Edited by vasudeva418
Link to comment
nisam uopste razmisljao o crkvi. ja se pitam koje ljudske kvalitete uopste ima covek koji s jako uticajnog polozaja u (za vernike) jako bitnom momentu ovako nesto izjavljuje. i sad mi je najmanje toliko porazavajuce kao i prvi put.
Adame, on je samo radio svoj posao (o kom ti iz nekog razloga imas lepse misljenje nego sto isti zasluzuje).Ako procitas neku knjigu od njihovog numero uno gurua, Justina Popovica, videces da je Pavle jos bio i mnogo dobar (bas u tim ljudskim kvalitetima), tj. nije bio dosledni klerofasista, kako im je sveti Justin zapovedao. A slicno vazi i za (takodje svetog) Nikolaja Velimirovica, doduse i on je bio blag u poredjenju sa Justinom.----------------Now playing: Laibach - Mars On River Drinavia FoxyTunes
Link to comment

Zaboga, pripadnost crkvi i veri ograničava ljude (ma koliko se vernici ograđivali od ove trdnje), kao i što bilo kakva životna okolnost može da ograniči bilo kog čoveka.Pavle je posedovao, i pored svojih nekih grešaka, vrhunski um, i bio je, pre svega, dobar čovek.Mislim da bi trebalo poštovati to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...