Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

12 minutes ago, Ras said:

Pretpostavio sam već to, ali nisam dobro sračunao sve moguće kombinacije.

Imas ih 10.

 

Kasno videh da si ispravio na 10. 

I kad ostali menjaju mesta? Jos to ispravi i uradio si 

Edited by Sandradjer
Link to comment
8 minutes ago, Sandradjer said:

Imas ih 10.

 

Kasno videh da si ispravio na 10. 

I kad ostali menjaju mesta? Jos to ispravi i uradio si 

Poispadale mi knjige u Kosovskoj :sad:

Link to comment

Evo kako sračunao ChatGPT

 

Spoiler

Broj načina na koji se 7 udžbenika mogu poredati na policu jest:

7! = 5040

Međutim, treba izbrojiti i broj načina na koji se dva udžbenika iz fizike mogu naći jedan pored drugog. Postoji ukupno 3 načina na koje se to može dogoditi, i to na način da su dva udžbenika iz fizike na kraju (u pozicijama 6 i 7), na početku (u pozicijama 1 i 2), ili su jedan pored drugog negdje u sredini niza (u pozicijama 2 i 3, 3 i 4, 4 i 5 ili 5 i 6).

Budući da se traži broj načina da se udžbenici poredaju tako da dva iz fizike nisu jedan pored drugog, treba oduzeti broj mogućnosti na koje se dva udžbenika iz fizike mogu naći jedan pored drugog od ukupnog broja mogućnosti za poredanje udžbenika. To znači:

Broj načina = Ukupan broj načina - Broj načina na koje se dva udžbenika iz fizike nalaze jedan pored drugog

Broj načina = 7! - 3×2×6!

Broj načina = 5040 - 3×2×720

Broj načina = 5040 - 4320

Broj načina = 720

Stoga, postoji 720 načina da se 7 udžbenika (3 iz fizike i 4 iz matematike) poredaju na policu tako da dva iz fizike nisu jedan pored drugog.

 

Link to comment

Nije mu dobra postavka jer uzima parove knjiga iz fizike i postavlja ih u ovih 6 definisanih parova pozicija, a preostalih 5 knjiga kombinuje bez uslova, tako da mu se dupliraju slučajevi npr. knjige iz fizike na poziciji 3 i 4 - u svim mogućim kombinacijama doći će slučaj kada je 3. knjiga iz fizike na poziciji 5 - što se poklapa sa slučajem kada je izabrao pozicije za knjige iz fizike 4 i 5, a u kombinatorici ostalih knjiga, 3. knjiga iz fizike dođe na poziciju 3.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
54 minutes ago, Tihajeza said:

Taj smo rešili.

Ma otvorilo mi tu, pa resila i kad sam postovala videla sam da je topik otisao jedno tri strane dalje... Tu sam vec digla ruke :D

Link to comment
28 minutes ago, Mel said:

Ma otvorilo mi tu, pa resila i kad sam postovala videla sam da je topik otisao jedno tri strane dalje... Tu sam vec digla ruke :D

Nisi prepisivala? :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...