Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

Al ne toliko koliko me nerviraju već ustaljene debate vezane za abortus gde se polemiše o tome kad fetus u utrobi postaje zapravo živo biće,
o tome se doveka moze polemisati bas zato sto nije trenutak nego proces. i 'momenat' spajanja spermatozoida sa jajnom celijom nije momenat, jer do spajanja dnk prodje jos nekih 48 casova. neki postavljaju tu tacku ranije, neki kasnije, ali to je vise stvar vrednosti nego objektivnih cinjenica.
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

za pocetak, fakof.znala sam da ce neko smatrati da se moj post odnosi na apsolutno sve zene i muskarce na ovoj planeti. i nikako drugacije -_-
Pa jebiga, ja mogu samo procitati sta ti napises, ne i sta mislis.
ps. ne borim se za pravo muskarca da bira sta ce sa svojim telom, njega je priroda postedela onoga after, zenu nije. i on i ona imaju pravo da before, zastite svoje telo (i um, dushu, moral itd) od eventualne trudnoce. ako on ne zeli da dodje u tu situaciju ima izbor da se zastiti, isto vazi i za nju.
Znaci - jednaka odgovornost prilikom pravljenja dece.
glavni komentari na koje sam odreagovala su> ko joj je kriv, odakle njoj pravo da odluchuje (chuj, odakle joj, ako nisi hteo da neko drugi odluchuje onda se potrudish da ga ne napravish), svi muskarci momentalno preuzimaju odgovrnost kad chuju da je devojka ostala u drugom stanju, nikada, ali nikada ne odlaze, ako se pak to desi onda ide deo> boze, pa sa kakvim mushkracima ste vi to bile?
Ovo vrlo slicno zvuci sledecem:ko joj je kriv, odakle njemu pravo da odluchuje (chuj, odakle mu, ako nisi htela da zatrudnis nisi trebala da se kreses), sve zene su dobre majke, nikada se nije desilo da zena baci dete u kontejner ili ga ostavi ispred sirotista.
prijatelju, ima nas raznih. ne mozes znati kako je u tudjoj kozi, pogotovo zeninoj. kao sto ja ne mogu znati kako je biti mushko, te ne smatram da imam pravo da mu objashnjavam sta bi i kako bi on trebao sa svojim telom/zivotom. te nekako mislim, da jbg, nemash pravo da zeni objasnjavas na sta ona treba ili ne treba da ima pravo. i kao sto vec rekoh prihvati da ima muskaraca koje boli uho za svoje potomstvo i zena koje biraju abortus iz razloga koje su samo njoj poznati. i verujem da ni jednoj jedinoj zeni nije nimalo lako da donese takvu odluku, i da prodje kroz takav pakao. te ovo kenjkanje, da su ovakve ili onakve je dno.
Zabole mene sta ko oseca u dubini svoje duse. Pricamo o sistemu koji daje zeni ekskluzivno pravo da se pita o svom telu (sto je logicno) i pored toga joj da je pravo da odlucuje o muskarcevom daljem zivotu (sto nije logicno). Pola problema danasnjeg sveta mogu se objasniti cinjenicom da svi urlaju trazeci neka prava, a kad dodje do obaveza koje proisticu iz tih prava - nigde nikog na paradi. Da ponovim - Ako je tvoje PRAVO da odlucujes o ishodu svoje trudnoce, onda bi trebalo i da je tvoja OBAVEZA da snosis konsekvence svoje odluke. Dok nije bilo tog prava na abortus, bilo je logicno da je muskarac prisiljen da snosi pola odgovornosti za zajednicko dete. Sada to vise nema smisla. Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment
Znaš ideje veličine i verovanje da možeš svojeručno da spasiš svet rešavanjem svih problema su isto znak ozbiljne patologije...
Ili samo suviška slobodnog vremena... ;)
Link to comment
o tome se doveka moze polemisati bas zato sto nije trenutak nego proces. i 'momenat' spajanja spermatozoida sa jajnom celijom nije momenat, jer do spajanja dnk prodje jos nekih 48 casova. neki postavljaju tu tacku ranije, neki kasnije, ali to je vise stvar vrednosti nego objektivnih cinjenica.
po toj logici i morning after pill predstavlja uništavanje začetog života. Edited by Maistor
Link to comment
Ili čekaj, ups, kako ono beše, Hitler je imao one kampove u kojima su žene rađale arijevsku rasu. Dobrovoljno? Zašto li nisam ubeđena? <_<
Nazalost, vrlo dobrovoljno. Bile su ponosne na cinjenicu da su tu u ogromnoj vecini slucajeva.
Link to comment
A da se desi da padne dogovor da se dete rodi i da ON vodi brigu o njemu - e, toga tek nema (barem ne u zemlji Srbijici).
Edit: SAMO ON. Kakav karambol napravi izostanak ove kljucne reci (vidi se na fajtu na poslednjim stranama). :lolol: Dakle, ono: dogovore se da se ona malo "zrtvuje", a da ga posle SAMO on odgaja... Sta znam, mirise na fer, al' ko ce se sad bakCati kombinacijama i procentima "ferosti". :DP.S. Pa i jeste tacno to o muskarcima... Ne moras sretati "stoku", "barabe" i slicne, dovoljno je pogledati tudja iskustva. Ako se posle DUGOG razmisljanja i njenog ZA (da zadrzi bebu) on ipak odluci za ZA, sanse su 90% da je rec o nekom verskom fanatiku koji je protiv ubijanja, ostatak su muskarci "u godinama", zreli, odgovorni itd. ;)Sto ce reci da je malo ovih potonjih (a tek koliko je ovih za NE)... :unsure: Mislim, hajde sad klasika odavno prisutna u Srbistanu (cak i u inostranstvu - ako su je rec o Srbistancima) - sta ocekivati od muskarca koji je npr. prevalio tridesetu, nema ni dan radnog staza, nema posao, nije zavrsio fakultet, zivi kod roditelja i od (jednog) roditelja (drugi ne radi)? Da bude odgovoran, zreo itd. Pa da je takav, vec bi sredio postojece probleme u sopstvenom zivotu (odgovornost prema sebi). Pa cak i da bude za ZA, hoce li mu to pomoci da resi 1) svoje probleme 2) obezbedi sve potrebno za porodicu (namerno ne pominjem termine zena i deca)? Hau jes nou. Osim ako, kako neko rece, ne odluci da sazri. :lol: Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Ovo bi, o istom trošku, mogla i biti poruka moderatoricama kada je u pitanju 1 korisnik pod imenom Neutrino.
E ajd baš predloži. I ako me stvarno izbace, a ti eto uživaj i budi hepi. Jao šta ću ja jadan onda, pa ovo je jedini forum na celom internetu. Edited by Neutrino
Link to comment
Jao šta ću ja jadan onda, pa ovo je jedini forum na celom internetu.
Naravno da nije. Siguran sam da ćeš naći neki drugi na kome devojkama možeš da se obraćaš sa "abortiraj".
Link to comment
Naravno da nije. Siguran sam da ćeš naći neki drugi na kome devojkama možeš da se obraćaš sa "abortiraj".
Jes ti malo ....šlb? Tema je o abortusu. Devojka je za abortus. Ja joj kažem, abortiraj ako je to po tvojoj volji? šta ti je tu pogrešno? Isto kao kad bi joj rekao da jede, kad bi tema bila da li da jedem meso ili ne. Ti jedi.EDIT!eh da... kako sam na forumima takoreći od početka interneta kod nas, nije čudno da mogu da prepoznam određene obrasce (patern recognition) ponašanja ljudi koji upadaju u konflikt samnom. To se dešava verujem, jer svako brani svoje mišljenje, i napada onog čije mišljenje može da promeni njegovo. Moja shvatanja stvari, kad ih izrečem (tj napišem) malo dramatičnijim tonom imaju tu snagu. Ljudi su me zvali i invazinvim, i radikalnim, i grubim, ...i jbg. ostajali su sa mojim umesto svog mišljenja. Pa bi se čupali nazad. Al nema nazad. What was sawn, can't be unseen.šta je tu loše? I jedna lepa izreka. Istina je kao hirurški nož. Seče, boli, ali leči. Edited by Neutrino
Link to comment
Jes ti malo ....šlb? Tema je o abortusu. Devojka je za abortus. Ja joj kažem, abortiraj ako je to po tvojoj volji? šta ti je tu pogrešno?
(Ne znam šta je to "šlb".)Pogrešno je to što se baviš diskutantima (i to na bezobrazan način), a ne temom.
Link to comment

Kudravi, kada devojka odluči da zadrži dete, i porodi se, prvo što se radi je registracija roditelja, što može da bude i 1 ili oba roditelja. Dakle, ukoliko biološki otac ne želi da bude otac (pravna kategorija, sa svim pravima i obavezama), sve što treba da uradi je da se njegovo ime nigde ne nađe u registru pored podataka tog (biološki i nikako drugačije njegovog) deteta.jedna generalna opaska...Inače, odavno je prestala da bude zanmljiva ona podela na za/protiv abortusa, a koja ide linijom liberalno/konzervativno. Deplasirana je utoliko što veliki broj ljudi koji jesu za mogućnost abortusa na to ne gledaju kao na ženino pravo da raspolažu svojim telom, samostalno naravno, već upravo suprotno - u nekim tradicionalnim zajednicama abortus se tretira kao stvar dogovora o planiranju porodice gde se primenjuju svakodnevna i opšta pravila dogovaranja koja polaze od pretpostavke da je muškarac glava porodice i da je njegova poslednja. Dodajte tome i gotovo 100procentnu zavisnost (ekonomsku u smislu prihoda, imovinsku) žene od muža, i dobijate razloge zbog kojih abortus postaje ne pravo da žena odlučuje o svome telu, već razlog za muškarca da ga ne vadi kad se zaleti.

Link to comment
po toj logici i morning after pill predstavlja uništavanje začetog života.
po toj logici, da, potencijalno. ali pitanje da li je to unistavanje zacetog zivota nije sasvim isto kao pitanje da li je abortus ok i da li ga institucionalno treba podrzati. ja recimo mislim da se po nekim kriterijumima moze podvesti pod 'ubistvo potencijalne osobe', ili makar, je li, unistavanje zacetog zivota, a opet mislim da treba da postoji kao opcija i ne bih se mesala ni u ciju odluku da abortira. i ok mi je da se kao kriterijum do kada se sme abortirati uzme rizik po zdravlje majke a ne da li pulsiraju ove ili one celije u nervnoj cevi embriona. i ne mislim da je abortus laka odluka (dapace!), i ne mislim da prezir okoline imalo pomaze, a opet, jeste, po nekim kriterijumima jeste unistavanje zacetog zivota. svakako ima vecu psiholosku tezinu kad vec znas da je zivot tu nego kad popijes pilulu za svaki slucaj.
Link to comment
svakako ima vecu psiholosku tezinu kad vec znas da je zivot tu nego kad popijes pilulu za svaki slucaj.
ili odgovornost muškaraca pri masturbaciji. koliko je samo tu potencijalno bačenih života. :D
Link to comment

Jedina razlika je svest da je abortus mehanički proces a pilula je nešto što popiješ i ni ne vidiš šta se dalje dešva. Suština je ista.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...