Jump to content

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Ja se vracam oko 19tog avgusta

 

dinkic me naucio da na ovaj datum narod slavi preobrazenje. kakva simbolika   :D

vidi stvarno, moze da se uvede ko teretanska slava...

Edited by darling
Link to comment

ne znam ... valjda nije nesto ozbiljno.

Prilično. Evo ukratko u spojleru (pošto neki manje-više znaju celu priču, pa da ih ne davim), a ostalima hvala na podršci.

 

 

Na spinning času mi se desio cardiac arrest (ne znam tačan srpski termin - engleski poznaje razliku između heart attack i cardiac arrest, gde je rasejah kad ti treba... uglavnom, ovo prvo često izaziva ovo drugo, ali ne u većini slučajeva).

 

(Velikom) srećom, taj sportski centar ima automatski defibrilator i one koji to umeju da koriste, kao i da daju veštačko disanje, što omogućava da se mozak hrani kiseonikom dok srce i cirkulacija krvi stoje. Tako mi je neko tamo de facto spasao život, zašta je imao nekoliko minuta na raspolaganju.

 

Nisam imao nikakvih upozorenja, nikakvih tegoba, jednostavno u jednom trenutku sam pičio bicikl iz sve snage, u sledećem trenutku je bio mrak i 1 ništa (i ne sećam se više ničega do dan iza toga u bolnici). Jedino što je u nekoj vezi je da sam u to vreme jedno 3-4 meseca bio na lekovima za spuštanje pritiska (ali bez drugih problema).

 

Po mišljenju konzilijuma™ upućen sam odmah na 4-struki bajpas (zbog velikih začepljenja u koronarnim arterijama).

 

Od toga sam se oporavljao jedno 2 meseca, zatim odradio nekoliko nedelja fizioterapije, da bi se sad ponovo vratio u "regularnu" teretanu, uz pomoć sportskog fiziologa, ili kako se već prevodi exercise physiologist.

 

Pošto sam 3 meseca bio na (neplaćenom) bolovanju iznenada mi je rečeno da sam ostao i bez posla (našli nekog drugog), tako da se sad trenutno bavim samo opravljanjem 53 godine mladog organizma. :nobles:

 

 

Link to comment

Kad sam radio u teretani kao neki instruktor, tamo neke 2009. godine, jedna zenska od 35-40 je pala u nesvest isto dok je vezbala na bajsu. Doduse, kod nje nije bilo nista ozbiljno i brzo je dosla sebi kad smo je podigli na fotelju ali se secam da je kasnije utvrdjeno da je problem isto bio nesto sto je vezano za pritisak. Izgleda da se nije zajebavati s tim stvarima, makar ne bi trebali oni koji imaju visok. Za nizak ne znam, meni je nizak pa nisam imao nikakvih problema, osim povremene malaksalosti.

Link to comment

sorry indy nisam znala. a za posao motherfuckers tuzila bih ih samo tako i to bez nerviranja, rutinski. dobar advokat podelite novce i to je to

Link to comment

Ako nekog zanima, ovo je za sad program vežbanja (narednih još 3 nedelje, a onda će mi fiziološkinja revidirati plan). Ukupno 4 treninga nedeljno (2 kardio, 2 weights), ovako:

  • Kardio trening: stacionarni bicikl 20 min, treadmill 10 min, mašina za veslanje 5 min (sve ovo na nekom srednjem nivou). 
  • Trening sa malim težinama: čučnjevi (sa olimpijskom šipkom 20 kg, 5 x 5), deadlift (kettlebell 16 kg, 2 x 10), jednoručni teg 10 kg u pretklonu (ovo i ostalo je 2 serije x 10, a uskoro će biti 3 x 10), walking lunge, mašina za chest press (15 kg) i zatim shoulder press (15 kg), mašina za leg extension (25 kg).
  • Svaki trening počinje i završava sa zagrevanjem i hlađenjem 5 min sa biciklom i nekim rastezanjima (da budem iskren, rastezanja preskačem, dosadno mi).

Sve je to umereno, ima neka Borg skala, moram da budem negde na sredini iste. Što znači npr. da mogu normalno da pričam dok vežbam. Takođe ni puls ne sme da pređe 125 (pošto sam stalno na lekovima koji spuštaju puls, normalni puls mi je 60, a dosad sam u najintenzivnijem vežbanju stigao svega do 100).

 

@mustang

 

Nemam šanse za tužbu, na žalost.

 

Link to comment

Jes vala. Moraću da se nekako nateram da to radim...

 

 

 

What happens when you don’t stretch? Nothing. For a while. You lift. You get stronger. You improve your diet a bit. You get leaner. You look good. Who needs to stretch? Stretching is for yoga girls and geriatrics. Then you wake up one day and you have a slight pain in your lower back. Nothing major. “Damn,” you say, as you roll out of bed. You instinctively try to stretch it out. Maybe you lean over and touch your toes, which, coincidentally are very far from the tips of your fingers. It helps a bit, so you forget about it. You keep training. In the weight room, you are an animal. Other people look at you and say your lifts are good. But you start to notice that after sitting all day at work, your lower back is aching. You try to stretch it out. Maybe you put your hands on your lower back and do the old man, hips forward stretch with a bustling sigh, but it lingers. Not the biggest deal though, because once you get warmed up at the gym, things feel A-okay. So you forget about it. You keep lifting. You keep getting stronger. You can now squat a small automobile, which feels good. But one day you’re doing a deep squat and you feel something tweak in your lower back. “Damn it,” you say as you rack the weight. That hurt. You don’t stretch it out this time because it’s hard to breathe. It feels like you need your spine popped back in place. Something’s wrong. ---->
Link to comment

E u pm, ja sam krenula osecam taj lowerback pain poslednjih meseci...mada ja gotovo nikad nemam problem da dotaknem pod. ali zvuci kao da ce joga morati na listu aktivnosti...

Link to comment

mene od pre mesec dana jako bole ahilove tetive u toku prvih koraka nakon skakanja iz kreveta.

osecaj bola, stezanja, kao da su se skupile nakon pranja, moguce da je od neistezanja nakon vezbanja

Link to comment

Evo ako nekom trebaju ideje za stretching (ovo je uslikano s panoa od preko 100 vežbi, to je ono što je meni zadato. NB. Ova prva levo gore može da se radi i sa gumenom trakom, za nas koji nismo baš savitljivi).

 

stretch.jpg

Link to comment

 

 

But one day you’re doing a deep squat and you feel something tweak in your lower back. “Damn it,” you say as you rack the weight. That hurt.

 

E, to mi se dogodilo, nekad davno, u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu. Tada su kola krenula nizbrdo. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...