Jump to content

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

[offtopic]

kada se setim sada.. pre 20 godina ladno sam mogao da se rukama uhvatim za banderu [pokazao nama, klincima jedan trener necega] i da izgledam kao zastava na banderi, sigurno ste videli to. ovaj je pokazao kako se radi nekoliko puta. nama je to zaista bilo fascinantno, pogotovo ako naucimo, mozemo da se palimo pred ribama. medjutim, svako od nas je pokusao, bezuspesno. vremenom na to se zaboravilo u drustvu, ali ja bio uporan i uspeo. svaki put kada sam video banderu, okacim se tako da bih pokazao 'zastavu' bio sam usao u stos, kako desnu ruku da namestim na bok.

 

edit: miraleme, hoces da ti posvetilim taj avatar image malo?

 

 


miralem.JPG

 

 

[/offtopic]

Edited by hoffnung
Link to comment

obrnuto veslanje

šta je obrnuto veslanje?

 

tj, kad smo već tu, šta je i neobranuto veslanje? :D  (ja znam samo ono veslanje na spravi/simulatoru)

Link to comment

eee kod mene je to sve kontra.. ja sam uvek kada sam radio sklekove/zgibove udisao pri dizanju i ispustao pri spustanju... i kada sam cuo da tako nije pravilno, stalno sam razmisljao o tome kada radim zgibove ili sklekove [radio - proslo vreme :D] pa se zbunim..

 

hvala!

Kod disanja u vezbama snage (a i sportu generalno) postoji nesto sto se zove "anatomska sklopka" a to je kada je izvodjenje pokreta uskladjeno sa fazama disanja: siris ruke (kao kad zelis da duboko udahnes) i udises, skupljas ih i izdises. "Biomehanicka sklopka" je biomehanicki optimalno disanje: udises kad podizes teret, izdises kad ha spustas. Kada se ove dve stvari poklapaju, sve je u redu. Kada se ne poklapaju trebalo bi disati onako kako Milogled objasnjava, znaci po biomehanickoj sklopci, a to zahteva vezbu. U sportovima snage na nekom naprednijem nivou to nije toliko bitno jer se uglavnom koristi Valsalva menervar (ne preporucije se za rekreativce) kod koga se za vreme dizanja namerno povecava pritisak u plucima tako sto se zatvara protok vazduha u grlu. 

Link to comment

interesantno, ali iz prvog i drugo pasusa, odn. "anatomska sklopka" i "biomehanicka" zar to nije jedno isto? jedna od ovih sklopki se ne uklapa u ono sto je milogled napisao u smislu, "kontre" sve ovo sto si ti napisao, kapiram, to je taj neki logicko-instiktivni modul da se tako izrazim. [podizes teret - udahnes. spustis teret - izdahnes] onaj decko iz onog video snimka, kada se podize, on izdise, a kada se spusta - udise. barem sam tako shvatio iz milogledovog posta.

 

no, hvala i tebi!

Link to comment

na pocetku razmisljas malo, onda to pravilno disanje predje u rutinu (kao kad menjas brzine u kolima:L)

jedino se jos uvek malo zamislim i iskontrolisem kod 'letenja' - totalno mi nije u skladu da izdisem kada dizem ruke(sirim grudni kos) a udisem kada radim obrnut potez

Link to comment

na pocetku razmisljas malo, onda to pravilno disanje predje u rutinu (kao kad menjas brzine u kolima:L)

jedino se jos uvek malo zamislim i iskontrolisem kod 'letenja' - totalno mi nije u skladu da izdisem kada dizem ruke(sirim grudni kos) a udisem kada radim obrnut potez

Upravo to je sustina: anatomski bi trebalo da udises kad siris grudni kos, medjutim, ako je to faza pokreta u kojoj podizes teret optimalnije je da izdises - to je kad biomehanicka sklopka radi kontra anatomskoj. Ima u sportu dobar primer veslanja. Dosta veslaca sinhronizuju disanje i pokret po anatomskoj sklopci (meni je ovo rogobatan izraz, ali se kod nas koristi), to znaci da kad privlace veslo udisu. Preporuka za trenere je da probaju da ih prebace na biomehanicku sklopku, ili na neku formu Valsava manerva.

 

Tehnika disanja se mnogo vezba u istocnjackim borilackim vestinama. Zanimljivo je da neki sportisti ove tehnike spontano koriste (teniseri, recimo). I same vezbe disanja mogu da se izvode kao vezbe snage - recimo kod Pavela Tsatsouline.

Link to comment

notoriuos, ja bih ti iz sopstvenog iskustva za ledja i ramena preporucila bas teretanu - naravno, pod uslovom da ti je cilj jacanje a ne lijecenje nekog problema koji je za fizijatra.

 

godinama sam zbog misicne slabosti imala bolove, narocito donjih ledja. vratni dio kicme mi je takodje problematican. ovaj prvi problem teretana je skroz sanirala u toj mjeri da sada nemam bolove cak ni kad napravim duge pauze u vjezbanju. sto se vrata tice, mnogo sam bolje nego nekad, ali to je vec stvar visekratnog svakodnevnog razgibavanja.

 

za ramena bih svakako preporucila (tj: ja koristim) slobodne tezine (kao i za ogromnu vecinu, u idealnom slucaju sve ostale misicne grupe).

ako imas slaba ledja, vjerovatno ces u pocetku raditi na spravama, recimo lat i asistirane zgibove, vjerovatno i veslanje. kad dodjes do pravih, samostalnih zgibova, pohvali se na topiku! ja nazalost do toga jos nisam stigla ali ne odustajem.

 

vrlo brzo bi imala efekat da ramena ne padaju ka naprijed i kicma bez narocitog napora stoji pravo. 

 

Boldovano je i moj problem, koji zbog dugotrajnog i nepravilnog sedenja za računarom postaje sve izraženiji. 

Imam tegiće i onu čičak-kačilicu za noge, entuzijastično sam se igrala njima par nedelja, sad skupljaju prašinu negde u ostavi. Grupno vežbanje sa i bez lopte me je mnogo više živciralo nego što je bilo od pomoći, tako da se i meni čini da je teretana najbolje rešenje. 

Drugi bold je upravo ono što bih želela da postignem. 

Hvala na preporukama za vežbe, važno mi je da imam bar minimalnu orijentaciju pre konsultacije sa nekim trenerom. 

 

et Milogled 

Video koji si postavio je stvarno ohrabrujući za ljude koji nemaju volje, vremena ili energije za neki ozbiljniji/dugotrajniji trening. 

Link to comment

jedno laicko pitanje: onaj video sto si miloglede postavio, kada se podizes, da li ispustas vazduh pri "penjanju" ili udises? nikad nisam shvatio to + zasto je to vazno, tj. sta bi se desilo kada bih radio pogresno?

 

edit: + kada je covek uporan, posveti se tome, ali nema instruktora ili nekoga ko ima iskustvo da mu kaze ovako ili onako, da li covek moze sam od sebe da shvati kako se pravilno radi, posle odredjenog vremena?

najjednostavnije receno,  na taj nacin smanjujes pritisak na unutrasnje organe.

imas na netu gomilu snimaka iskusnih dizaca koji bacaju pegle, e, pa oni nisu disali kako treba.

Link to comment

noge dan - 2 dana izmedju - noge dan - 2 dana izmedju....(al imam 2 razlicita paketa vezbi za noge koja naizmenicno radim)

kardio 5 min zagrevanje, do sada. s lepim vremenom svakodnevno nsto

radis zgibove? ja ne, cini mi se nemoguce:(

Edited by InvisibleLight
Link to comment

ja zagrevanje 10-15 minuta, uglavnom na onoj "trčalici", a na kraju vežbanja 2000m veslanja (nekad i više, ali ovo obavezno)

noge -- slabo (kukala sam već onomad kad me je dočekao iskorak u zasedi :D), samo ono što dođe kroz čučanj i možda još ponešto

zgibove nema šansi da uradim nijedan bez podloge, a propadanja mogu 5 bez podloge :) :)

Edited by Hjortron
Link to comment

noge dan - 2 dana izmedju - noge dan - 2 dana izmedju....(al imam 2 razlicita paketa vezbi za noge koja naizmenicno radim)

kardio 5 min zagrevanje, do sada. s lepim vremenom svakodnevno nsto

radis zgibove? ja ne, cini mi se nemoguce:(

 

slicno i ja.

 

zgibove ne mogu, dizem malo vise od pola svoje tezine na platformi. nesto mislim da su mi i grudi dosta slabe, planiram da ih ojacam i izmijenim trening za ledja, pa da vidim kako napredujem kroz par mjeseci.

 

ja zagrevanje 10-15 minuta, uglavnom na onoj "trčalici", a na kraju vežbanja 2000m veslanja (nekad i više, ali ovo obavezno)

noge -- slabo (kukala sam već onomad kad me je dočekao iskorak u zasedi :D), samo ono što dođe kroz čučanj i možda još ponešto

zgibove nema šansi da uradim nijedan bez podloge, a propadanja mogu 5 bez podloge :) :)

 

u, pa dobra si ti, cucanj je vise nego ozbiljna vjezba. a i veslanje je vise nego ozbiljan kardio!

 

brzo hodam po pola sata 3 puta nedeljno, to je jedino sto sada dolazi u obzir jer imam problem sa koljenom. elipticni trenazer koji vazi za njezan za koljena mi nikako ne prija (na stranu sto ga ne volim, sad bih ga koristila)

sta mi ostaje, fitnes ples? nikad zumbom!

a bas sam planirala da trcim :(

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...