Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Treba mi savet (ili neki dobar link, mislim neki kvalitet). Čim prođe sezona ždranja startujem u teretani. Nemam pojma ni o čemu, tako da mi objašnjavajte kao da imam 5 godina (i 250 kila). Pošto nemožem da se luksuziram s ličnim trenerom, moraću da slušam šta kažete.

 

Treba mi 2 stvari: topljenje masti (A) i sticanje snage (B).

 

(Što se tiče ishrane, tu sam srezao mislim dovoljno, ali neće moći samo smanjenjem unosa kalorija i šećera). Topljenje masti mi treba da se ne bih preturio, a snaga mi treba da bih uopšte mogao da vežbam... Znači, ništa ono masa, definicija, nisam ja taj nivo.   I ništa ekstremno, osim ako niste rešili da me se trajno oslobodite.

 

Fala unapred.

 

 

EDIT. Da ne zaboravim, mislim pre svega na dizanje tegova i eventualno kardio sprave tipa gym bicikla i mašine za veslanje. Trčanje nije opcija, kolena ubivaju s ovom težinom.

 

- Obrati paznju na unos ugljenih hidrata i gledaj da batalis sve slatko, secer; da bi ispunio energetske potrebe organizma gledaj da to budu slozeni uh (pirinac na primer, ali manje kolicine kako nisi na masi). izbaci hleb. Vaznije je da ove stvari izbacis ili ogranicis nego masti.

- Ako neces da se odrices alkohola makar konzumiraj kontrolisano: da znas kada pijes i da svoju ishranu prilagodis tome. Danima kada pijes unosi manje masne hrane. (Spremaj obroke unapred) Tim danima nista ti nece biti iskorisceno za misice i sve sto pojedes ici ce u masne naslage, imaj to u vidu.

- Bicikl i nordijsko su super, ali ne mozes da se oslonis samo na to. Trcanje i bicikl (sem ako ne trcis po 10km, ali i tako ces prvo sprziti sve misice, a tek onda i salo - mada vidim da neces trcanje) ne trose toliko mnogo kalorija, tebi je pre svega potrebna kvalitetna ishrana ako hoces samo da smrsas.

- Mozes da uzmes neku ishranu za definiciju, ili da jedes ovako kao miralem: pileci file bez ulja i soli, belanca (voce batali - sem jabuke), pirinac, nemasno mleko.

- Nemoj preskakati obroke - tako usporavas metabolizam. Treba bas da imas sto vise obroka, 5-6 idealno (3 glavna obroka, dva puta uzina izmedju)

- Nije stvar samo u smanjivanju kalorijskog unosa, vec i kakve se kalorije unose

- Pij dosta vode (recimo 5l dnevno), to ce podstaci izbacivanje viska vode i stomak moze dosta da se smanji tako

 

Nisi rekao kakve si gradje - da li si svuda puniji ili samo imas stomak (a tanke ruke, kao veliki broj muskaraca danas). Bilo bi dobro i kada bi napisao svoju visinu i kilazu. "Trajno resenje" bas i ne postoji, sem da nabacis neku ozbiljniju misicnu masu koja bi za samo odrzavanje trosila dosta kalorija, ali i onda bi morao da pazis sta jedes. Sa druge strane, ako samo zelis da postignes i odrzis taj neki fit izgled nije nista toliko tesko prilagodjavati se tom cilju na duze staze: samo treba da imas neke osnovne fizicke aktivnosti (taj bajs u teretani i nordijsko) i da imas kontrolisanu ishranu (ne moras da se odrices nicega, samo da znas sta jedes tokom cele nedelje). U svakom slucaju, da bi napredovao u teretani moraces da uneses sto vise kvalitetne hrane, a sto manje djubreta. Takodje, bez licnog trenera (placenog) nemoj ni da pocinjes sa tegovima, jebiga to je gubljenje vremena.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

al' je efikasno lagano trcanje ujutro, na prazan stomak (samo voda pre).

rastegnem posteno 10-12 kilometara, skoro sat i po. dosadno je, ali vec za par nedelja primecujem razliku.

misici su prazni pa je sledece za energiju - salce. 

 

 

To jeste efikasno za sagorevanje sala, medjutim problem je u tome sto ti telo paralelno sa salom za energiju koristi i misicno tkivo. U prevodu, jedes i svoje misice. Tako da to i nije preporucljivo ako ti je vazna i misicna masa.

 

 

Sto se tice moje ishrane, ja jedem sve. Przeno, pite, mleko, kikiriki, svo voce... Samo slatko i grickalice ne jedem, niti sam ih ikad nesto i voleo. Nemam stomace. Cak sta vise, dogurao sam da mi se stomacni misici vec fino iscrtavaju posle vezbi. Medjutim, ne nameravam da teram dalje i planiram da vratim malo tezine i sala. Gubi se na snazi dosta sa mrsavljenjem. A i pocele su da mi se brazdaju grudi. Onako ko oziljci. To mi ruzno u pizdu materinu.

Edited by Verterdegete
Link to comment

Hvala, ali nikakva brojanja me ne zanimaju. Ništa me u stvari ne zanima što po definiciji ne predstavlja trajno rešenje.

mislim da ti je ishrana bitnija od vežbanja za gubljenje kila. ja sam pre nekih 4,5 godina smršao 15kg trčanjem, teretanom i jako pažljivom ishranom. kasnije sam vratio 10kg teretanom i jačom proteinskom ishranom.

na leto sam bio u americi, vratio se sa stomačinom i 93kg (mada sam i pre toga bio u jagnjetini). onda dva meseca jeo ribe i smanjio kalorijski unos za ispod 500 od potrebnog po danu (toliko je preporučljivo) vratio se na 86kg. sada krenuo u teretanu opet, kreatin, protein i opet sam na 93 ali sa ponovo drugačijim rasporedom mišići-salo.

 

to praćenje kalorija mi je bila samo privremena stvar. dobra posledica je što razmišljanje šta kako jesti, kombinovati, šta su prazne kalorije itd ostaje za kasnije, a jeste koristan životni skill.

Edited by Ravanelli
Link to comment

na bodybuilding.com imaš milion programa vežbanja sa pratećim videima kako se vežbe rade pravilno. isto, kada vidiš da se pominje negde određena vežba koju ne znaš kako da izvedeš pravlno - jutjubuj. 

 

očekivano imaš i članke za seniore. ovaj deluje temeljno

http://www.bodybuilding.com/fun/wotw26.htm

 

 

 

++++

 

ovde ima brdo literature, ogledaj i foldere znad ovog koji sa stavio. sve je fitness
https://drive.google.com/#folders/0B0wbSFN4nVDdM01hNmt4dEJ2YTQ

ovo je source - http://teretana.net/topic/6520-linkovi-za-knjige/page-31

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ja nemam nikakav sovjet, nego sam dosao da se kurcim da mi se sad vec sasvim lepo vide trbusnjaci. Pre koliko 9 meseci bio sam zadrigla mesina od stotinjak kila, a sad imam 85, lep sam i vitak. Dobro, ne mislim zaista lep, ali taj atribut nekako ide uz vitkost. Doduse, prilicno sam slabasan, ali jebiga, moze mi se. Eto, toliko.

Link to comment

Jebo vezbe indi, mani se corava posla.

Ako si bas zapeo, moj ti savet, a realno jedini ja nesto znam na ovoj temi, je da se opredelis za maksimum ali maksimum 4-5 bazicnih vezbi i da se toga drzis dok ne vidis znacajan napredak. Sto u sustini moze biti brzo, ako se ozbiljno vladas. Jos da dodas po treningu dva puta po frtalj ure bicikla i puna kapa.

Personalne trenere eventualno na par sati da uzmes, ako ces biti sigurniji ooko pravilnog izvodjenja vezbi. Svevostalo je sranje i nepotrebno. Izmisljaju kojekakve filozofije a realno svi znaju skupa manje od mene :fantom:

Link to comment

Svidja mi se tvoj savet. Ipak, ne mogu da se manem toga, a ne zelim da to vidim kao corav posao. Ipak se to jako vidi (mislim, razlika izmedju fit fat i just awfully fat), a afektira sve bitno u zivotu, od intervjua za posao, pa do toga kad pozoves nekog da izadje s tobom (makar to u ocajanju bila i rodjena supruga.)

Link to comment

Dopustio si da te potrosacko drustvo ubaci u svoju matricu.

 

Elem, krenuces ovako, jedan dan vezbe vucenja, jedan dan guranja.

Prvi dan dedlift i zgibovi u pocetku uz asistenciju. Drugi dan bench press i military press.

Obe vezbe po 4,5 serija sa tezinama koje ces moci podici 8-12 puta.

To ti pokriva bukvalno celu telesinu, a bezbedne su prilicno zbog simetrije.

Kreni prvo sa dvaput nedeljno, treci dan mozes ubaciti samo kardio, citaj biciklu. I slobodno pocni sazenskim tezinama prvih nekoliko treninga, dok ti dvi pokreti ne postanu rutinski.

Ako ti neki trener pokusa da proda pricu o zavaravanju misica ili da te krene loziti da radis na masinama ili na stopericu, postupak je sledeci: hedbat pa gazenje dok je na zemlji. Snagu mozda nemas, kondicija je u minusu, ali masa je uz tebe. Kilogrami rulaju!

Link to comment

Podrska Indyu!!!

Moz` ti to!

Kakvu god aktivnost da ubacis u pocetku, nema greske!

Sto kaze Toni, nauci pravilno da radis da ne bi bilo povrede i cepaj! Ubacis i tu biciklu ili sta god kao kardio, moze i samo setnja.. ma koja god aktivnost da je, super ce doci posto kao sto kazes, bio si dugo neaktivan

I nikako ne odustaj! Ponekad ces se smoriti, ponekad misliti da nema napretka, udaris u zid.. ali ne prekidaj! Vezbaj psihu!

Malo i ishranu promeni i to je to

Srecno :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...