Jump to content

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Ove tabele su valjda najrealnije koje sam videla do sad (to sto su jedine po kojima imam neke sanse da nakon godinu dana treniranja dobacim do intermediate nema veze sa ovim utiskom, majkemi)@lostfanforever: pogledaj new rules of lifting for women - program mozda nije jednostavan ali je efektivan :D.

Link to comment
Ove tabele su valjda najrealnije koje sam videla do sad (to sto su jedine po kojima imam neke sanse da nakon godinu dana treniranja dobacim do intermediate nema veze sa ovim utiskom, majkemi)
+1Za muskarce, malo vise od sopstvene tezine na benchu i malo iznad 1,5 BW na deadliftu je vise nego dostizno za godinu-dve iole ozbiljnog i smislenog treninga. Druga je stvar sto 90% ljudi nije u stanju da sastavi dva meseca bilo kakvog vezbanja, pa im te tezine deluju astronomski.Drugi problem je sto se do tog nekog jedva pristojnog nivoa snage dolazi relativno lako, a posle nastaje muka. Ja sam, recimo, stigao do 110x2 na benchu posle nepune dve godine neredovnog vezbanja (pocevsi sa 35x1), ali od tada, a to je bilo 1996. godine, prakticno nisam napredovao uopste. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Mozda su ove brojke za zene zaista postavljene malo previsoko. Mislim, budimo realni - koja zena od 60 kila koja nikada nije trenirala moze da podigne 30 kg na benchu? Ponavljam, ja sam poceo sa 35, i gomila ljudi koje poznajem nije bila daleko od toga.

Link to comment

sad gledam na fejsu kako moj 'mali' brat dize 200kgx3 deadlift :huh:(doduse uz neko urlikanje koje nekako kvari utisak nakon onog Glijevog "vidi neko stavio ovde 200 kila. Sad cu da ih sklonim u kraj. Dvaput." videa)

Link to comment
Za muskarce, malo vise od sopstvene tezine na benchu i malo iznad 1,5 BW na deadliftu je vise nego dostizno za godinu-dve iole ozbiljnog i smislenog treninga. Druga je stvar sto 90% ljudi nije u stanju da sastavi dva meseca bilo kakvog vezbanja, pa im te tezine deluju astronomski.
To je i meni palo na pamet. Ja se ne secam kada sam poslednji put redovno trenirao 6 meseci u nizu, a kamoli 2 godine.
Ja sam, recimo, stigao do 110x2 na benchu posle nepune dve godine neredovnog vezbanja (pocevsi sa 35x1)
Znaci ima nade za mene da jednom, mozda, dignem svoj BW.
Link to comment
sad gledam na fejsu kako moj 'mali' brat dize 200kgx3 deadlift :huh:
Kaci klip ili daj link or it didn't happen! Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Jos jedna stvar je interesantna u vezi sa ovim tabelama - u kojoj meri je uopste realno ocekivati da se poveca snaga treningom i koliku ulogu igra genetika.Uzmimo za primer muskarca od 75 kila koji nikada ranije nije vezbao. Ocekuje se da on moze da podigne 55 kg iz bencha prvi put kada udje u teretanu i neko mu pokaze kako se izvodi pokret. Pretpostavimo da taj isti muskarac vredno trenira 5 godina i da za to vreme poveca svoju masu na 100 kg. Da bi se svrstao u "Elite", treba da bude u stanju da podigne 172,5 kg. To je tek nesto preko 3 puta vise od onoga sto je dizao kao couch potato od 75 kila. Mislim da necu preterati ako kazem da svega 1% od svih vezbaca ikada prirodnim putem dodje do tog nivoa, ako i toliko. Mnogo realniji cilj je "Advanced" level. Za to je potrebno podici 137,5 kg, sto takodje postigne prilicno mali procenat ljudi. To je okruglo 2,5 puta vise od "Untrained". Dakle, realno je nadati se da se za nekoliko godina redovnog i pametnog vezbanja, bez steroida, pocetna snaga uveca 2,5 puta. I to je to.E sad, s jedne strane imamo nesretnike poput mene, koji su se na pocetku satirali sa 35 kg, a s druge monstrume koji su prvog dana u teretani dizali 70. Naravno da je prirodni potencijal ovih drugih neuporedivo veci. Povecanje snage od 2,5 puta njih dovodi do cirka 170 kg, a mene do 85. Cak i ako ne primenjujemo proporciju nego posmatramo linearno, oni ce uvek, pri jednakoj efikasnosti treninga, dizati 35 kila vise.Zbog toga, samo bih jos jednom konstatovao da od genetike nema vece kurve i kvotovao mudre misli iz drugog dela mog potpisa:

The real 'secret' to being able to compete with top bodybuilders is selecting the right parents.
Edited by Milogled Bluff
Link to comment

A zavisi i od nacina treniranja, ja vec dosta vremena na svim vezbama izbegavam serije u kojima imam manje od 8 ponavljanja. Nemam potrebu za jurenjem kilazi, bitno da napreduje misicna masa.

Link to comment

Ja bas ne mislim tako. Cenim da, kad bi se svi ljudi bacili na taj nacin zivota kad i svi ovi profi bilderi (da pocetak bude makar u kasnim tinejdzerskim godinama), i kad bi se toliko lozili na celu pricu, bilo bi mnogo vise Ronija i slicnih.

Link to comment

Pa naravno da bi bilo vise jakih i velikih ljudi kada bi se vise klinaca bavilo bodibildingom i treningom snage. Ja samo hocu da kazem da nemaju svi iste predispozicije i pocetne pozicije i da ne mogu svi postati Roni, kad god poceli, kako god vezbali i kakvu god hemiju trosili. Ne mislis valjda da je on dizao 40 iz benca kada je pocinjao da trenira?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

a moze biti da je ta tabela jednostavno bulja. evo gledam u (velikoj) teretani- ima 10-15 nabildovanih likova, koji mogu da dizu 140-80. za koje osnovano mogu da sumnjam da su gutali ko zna koju hemiju. od ostalih retko ko dostize 100. i nema teorije da prosecan netrenirani lik od 75kg dize 55kg. kad god vidim pocetnika taj se zlopati sa 30-40.al sto si genetike tice jesi u pravu- vec sam spomenuo pre bio ortaka za koga se misici lepe sta god radio, ko salo za tonija. i to kad dize duplo manje tezine od mene. dok ce neki ostati zgoljo ceo zivot, dzaba im.

Cak i ako ne primenjujemo proporciju nego posmatramo linearno
milogled kompjutor! Edited by Miralem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...