Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

treba otvoriti novi topik opste namene o ekonomskoj politici.lancia, idi tamo na seljacki perspik i upisi koje ti je hronoloski najblize selo koje imas. mersi buku.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Samo za May Day i Dinkiceve 0.5% nize prinose na EUro obveznice u odnosu na omrazenu Cvetkovicevu vladu, i hvaljenje istim do danasnjeg dana. Dinkiceva, a ne Bernankeova zasluga, nema sta.http://viewswire.eiu.com/index.asp?layout=RKArticleVW3&article_id=1900080174&country_id=1480000148&refm=rkCtry&page_title=Latest%20alerts

Link to comment
  • 4 weeks later...
neki novi marx (karl, ne groucho) drooluje nad ovim chartovima :s_p:
Ima jos jedan mnoooogo gori chart. Ta najveca sirotinja u US zaduzena bez ikakvog kapitala na globalnom nivou spada u 10% najbogatijih.Tek na planetarnom nivou vidis koliko je zivotni standard zaista mali.
Link to comment
Ima jos jedan mnoooogo gori chart. Ta najveca sirotinja u US zaduzena bez ikakvog kapitala na globalnom nivou spada u 10% najbogatijih.Tek na planetarnom nivou vidis koliko je zivotni standard zaista mali.
Pricao mi moj profa o radovima nekog ekonomiste (kome sam zaboravio ime) o evoluciji nejednakosti kroz istoriju, gde je centralna teza bila da se nejednakost medju drzavama naglo povecala od 18 veka, dok je poslednjih par decenija uocljiv trend u suprotnom smislu - ka smanjivanju nejednakosti medju drzavama ali i istovremenom ekonomskom raslojavanju u okviru drzava. To naprimer ilustruje onaj podatak da je u crnackim cetvrtima Njujorka prosecan zivotni vek isti kao u Nigeriji. Moj profa, kao pravi levicar, se nada da ce ta kovergencija drustava u pogledu nejednakosti iznedriti globalan pokret protiv kapitalizma...
Link to comment
Pricao mi moj profa o radovima nekog ekonomiste (kome sam zaboravio ime) o evoluciji nejednakosti kroz istoriju, gde je centralna teza bila da se nejednakost medju drzavama naglo povecala od 18 veka, dok je poslednjih par decenija uocljiv trend u suprotnom smislu - ka smanjivanju nejednakosti medju drzavama ali i istovremenom ekonomskom raslojavanju u okviru drzava. To naprimer ilustruje onaj podatak da je u crnackim cetvrtima Njujorka prosecan zivotni vek isti kao u Nigeriji. Moj profa, kao pravi levicar, se nada da ce ta kovergencija drustava u pogledu nejednakosti iznedriti globalan pokret protiv kapitalizma...
Branko Milanovićhttp://www2.lse.ac.uk/assets/richmedia/channels/publicLecturesAndEvents/slides/20110208_1830_theHavesAndHaveNots_sl.pdfImaš ovde njegovu prezentaciju sa mnogim podacima koji su impresivni, a tiče se tog individualnog raslojavanja. Cela ova knjiga mu je o tome i po tome je poznat.Kad sam ja slušala ovakvo predavanje, diskutant je bio Džon Elster.
Link to comment
Branko Milanovićhttp://www2.lse.ac.u...HaveNots_sl.pdfImaš ovde njegovu prezentaciju sa mnogim podacima koji su impresivni, a tiče se tog individualnog raslojavanja. Cela ova knjiga mu je o tome i po tome je poznat.Kad sam ja slušala ovakvo predavanje, diskutant je bio Džon Elster.
Veoma zanimljivo, ali mislim da se radilo o nekom drugom. Pitacu profu.
Link to comment

Dakle, u pitanju je bio Pierre-Noël Giraud, koji je tu ideju branio u "L'inégalité du monde", prvi put objavljenoj 1995.

Pourquoi y a-t-il des riches et des pauvres ?" Pour Pierre-Noël Giraud, comprendre les inégalités constitue l'interrogation majeure de l'économie. Examinant l'histoire des capitalismes depuis le XVIIIe siècle, il décèle un retournement de tendance dans les années quatre-vingt. Si, jusqu'à cette période, les écarts de richesses entre pays se sont accrus, les inégalités sociales internes ont diminué. C'est l'inverse qui se produit aujourd'hui sous l'effet de la globalisation. Les nouveaux pays industrialisés et les "pays à bas salaires et à capacités technologiques" profitent des échanges internationaux et de la "nomadisation des activités capitalistes" pour se développer et combler une partie de leur retard. Mais les travailleurs non qualifiés des pays développés en subissent les conséquences, provoquant à terme un laminage des classes moyennes salariées, éclatées entre les compétitifs, les protégés et les exposés à la concurrence internationale.Malo opsirnije ovde

Edited by Radagast
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...