Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

stvarno fino, umerenim tonom objasnio zašto su "alati" finansijskih tržišta potrebni, ali očišćeni od moralnog hazarda i špekulativnosti.

Link to comment
Unfortunately those things often make sense. Henry Paulson – not John Paulson – was head of Goldman Sachs and then President George Bush made him Treasury Secretary, and he handled the AIG bankruptcy in a way that benefited Goldman Sachs. You wonder: was that corrupt? It’s not obviously corrupt, and yet I don’t know what happened. I think President Bush may well have done a good thing by putting Paulson in, because the guy’s just financially savvy and he’s doing a million things. I can’t answer whether he was biased and funnelled money to Goldman, but it seems like we have a fundamental dilemma that the financial system represents a complicated technology, and you can’t pick someone who knows nothing about it and put them in as Treasury Secretary. This is a fundamental dilemma in society. People who join professional groups start to identify with them and then start to promote the cause. People are cliquish, this is human nature, they form groups and then they feel loyalty to each other. It feels almost like a moral virtue to be loyal to your professional group. It’s part of the process that generates inequality. But we have other processes that limit it, so there is a sense of public spirit that is very common. People become regulators because they don’t want bad things to happen.
Znaci demokratizacija "komplikovane" finansijske tehnologije je resenje a sa druge strane imamo neizbezne insajderske grupacije koje upravljanju tom tehnologijom.Covek ocigledno sam sebi protivreci sto nije ni cudo jer polazi od pogresnih mejnstrim premisa.Mene recimo zanima zasto se ta "komplikovana" finansijska tehonologija ne oporezuje slicno kao i drugi vidovi ljudskih transakcija poput klasicnog radnog odnosa (porez na dohodak), trgovine (PDV) itd? Koliko bi te spekulacije kursom ili kratkorocna kupovina/prodaja obveznica bila isplativa sa PDV od 20%?To bi za promenu bilo nesto zanimljivo u pravcu demokratizacije, tj. da slicna ili ista pravila/uslovi vaze za svakog bez obzira na vrstu posla (transakcije) kojom se bavi.
Link to comment
Znaci demokratizacija "komplikovane" finansijske tehnologije je resenje a sa druge strane imamo neizbezne insajderske grupacije koje upravljanju tom tehnologijom.Covek ocigledno sam sebi protivreci sto nije ni cudo jer polazi od pogresnih mejnstrim premisa.Mene recimo zanima zasto se ta "komplikovana" finansijska tehonologija ne oporezuje slicno kao i drugi vidovi ljudskih transakcija poput klasicnog radnog odnosa (porez na dohodak), trgovine (PDV) itd?Koliko bi te spekulacije kursom ili kratkorocna kupovina/prodaja obveznica bila isplativa sa PDV od 20%?To bi za promenu bilo nesto zanimljivo u pravcu demokratizacije, tj. da slicna ili ista pravila/uslovi vaze za svakog bez obzira na vrstu posla (transakcije) kojom se bavi.
Zanimljivo rasudjivanje.No, prakticno verovatno komplikovano.Kako razdvojiti spekulativno trgovanje od trgovnja zbog likvidnosti, tj, likvidiranja porftolija?Sta je capital gain tax, nego porez? Dakle, duplo oporezivanje?Inace, citirani pasus je vise u duhu onoga da ministar zdravlja mora da bude lekar ili gradjevina gradjevinski inzenjerer.
Link to comment
  • 2 weeks later...

mislim da ovo pola nije istina. jeste skresao plate u vladi za 30%, jeste usvojen plan za zaposljavanje novih 60 hiljada ucitelja/nastavnika, jeste preusmerio budzet na nauku, ali ovo sa ukidanjem poreza za one koji zaposle dva diplomirana je budalastina. za ovo oko ukidanja drzavnih izdavackih kuca mi je isto vrlo sumnjivo. kao i da su rasprodata drzavna vozila. ovo oko 75% marginalne poreske stope je najavljeno, ali to ako prodje bice haos.

Link to comment

Tih 60 hiljada ucitelja/nastavnika je predvidjeno za sledecih 5 godina a od toga ce polovina biti zamjena za one koji odlaze u penziju. Tako sam ja shvatio (ako se nesto nije promjenilo u medjuvremenu).Jesu skresali plate u vladi za 30% ali mi se cini da to nije proslo kod utavnog suda (barem za predsjednika i za prvog ministra). ne znam zasto.Smanjili su plate direktorima drzavnih firmi, to jest plata ne moze da bude visa od 20xnajnize plate u firmi.Ovo za 75% marginalne poreske stope je za plate od 1M€ godisnje a ne 5M€ (ako nesto nisu promjenili u medjuvremenu).Za otalo ne znam.Francuska ovaj mjesec pozamljuje pare sa negativnom kamatnom stopom (na godinu dana). >To niko nije ocekivao. Neki ekonomisti bliski UMP-u su prognozirali katastrofu ako Hollande pobjedi.Nezaposlenost se povecala. Francuska ekonomija stagnira, 0% zadnje tromesjecje ali nije jos u reseciji.Hollande-a kritikuju da je predugo bio na odmoru.

Edited by borris_
Link to comment

ma ovo je neki mismas predizbornog manifesta i najava, jos pritom, lose preveden.nije ukinuo nikakve drzavne izdavace, niti medije, nego je naredio da se smanji pretplata na raznorazne novine u drzavnim sluzbama -- bilo je u patku valjda da u kedorsej stize 80 primeraka gale, zaista neophodnog stiva za diplomate.to za kola je bila neka prica da ce traziti da se prodaju svi prijusi u drzavnoj sluzbi, pa da se od toga doprinese socijalnim davanjima, ali koliko znam, jos nista od toga.posle nereda je zaboravljena prica da ce biti i smanjenja policije, juce valjda rekose da ce tih 5,000 predvidjenih ostati i dalje.francusku od ozbiljnijih nereda spasavaju sindikati, a onaj ko pokusa da razmrzi to kolo, bice predsednik sveta. u mom malom preduzecu ih ima osam, i nijednom jos nije ukinuta dotacija od drzave.a ovo oporezivanje bogatih je za posledicu do sada imalo oko sto novih registrovanih stanovnika svajcarske.

Link to comment

Po meni, svima je bolje da ostane evro.Jug Evrope ima problem sa velikim javnim dugom. Napustanje zajednicke valute bi znacilo vracanje domace, te i stampanje novca u cilju stvaranja inflacije. Ukoliko se zamrznu plate u domacoj valuti, inflacijom bi se smanjila realna vrednost obaveza drzave prema domacem stanovnistvu i time bi se efektivno umanjio deo javnog duga. Medjutim, posledice su osiromasenje koje sav teret stavlja na budzetske korisnike. Restrikcije i kontrola budzeta se mogu sprovesti na bolje planiran nacin i deo love bi mogao da se pribavi i uvecanjem poreza, a ne samo kroz kresanje budzetskih izdataka. S druge strane, kad se neka juzna drzava obaveze na mere stednje, moze i da racuna nekakav dogovor koji bi doneo i lovu spolja, umesto da se sama vadi iz dubioze kroz inflaciju koja ostavlja dublje posledice na privredu onog trenutka kad se rasplamsaju inflatorna ocekivanja i kasnije je cela makropolitika u manjoj meri kontrolabilna.Nemacka je izvozno orijentisana drzava (do 2009 i ubedljivo prva po bruto izvozu na svetu) i njoj odgovara jedinstvena valuta na evropskom trzistu. Ukoliko bi juzne drzave (koje predstavljaju njeno trziste) napustile valutu i pribegle gorepomenutom stampanju love, doslo bi do depresijacije njihovih valuta naspram evra/marke i nemacki izvoz bi bio veoma skup.

Link to comment

Javnim dugom ne mogu samo da se pohvale samo juznjaci, nije ni lokomotiva imuna. Mislim da se prezaduzenost Nemacke na unutrasnjem planu krece negde oko 80%.Savrseno je jasno zasto je Nemackoj toliko stalo da ocuva evro; ogromne sume novca koje odlaze kao pomoc ugrozenim clanicama evrozone, nisu nista, koliko bi ih to kostalo sa prejakom markom. Zasto ostale zemlje pristaju da budu taoci evra, postaje vec misterija. Zajednicka moneta je jednostavno uvedena prerano, vise iz politickih nego iz ekonomskih razloga, a kad je novac u pitanju, to je uvek pogresna odluka.Prerano, jer su razlike izmedju privreda clanica evrozone prevelike kako u snazi, orijentaciji prema izvozu van EU, tako i samoj strukturi, sto se pokazalo najvecim okidacem krize. Pitanje malog Perice: kako ujednaciti ili uravnoteziti razvoj evrozone uz recesiju, restrikcije i tradicionalni rivalitet mega kompanija koje prevazilaze sam koncept evropske unije?¿Na kratak rok nikako (vec je prosao), na srednji rok tesko (na izmaku je), na dugi rok ?¿ (koga to uopste interesuje nakon visegodisnjeg mrcvarenja, osim multinacionalnih kompanija i banaka?)

Edited by Lancia
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...