Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Kada bih to znao, ne bih kucao na forumu na razdrndanom laptopu, već bih bio negde visoko, veoma visoko, na Menhetnu... ili u zatvoru sa Medofom.Uglavnom, posle ekstenzivnog obrazovanja na temu međunarodnih finansija (čitanja jednog teksta u New York Timesu, uključujući i prve dve strane komentara čitalaca), mogu da izjavim da mislim da niko nema pojma da odgovori na to, Džejmse.

Link to comment

Evropa ce, naravno, izvuci Grcku iz bule, a promena kreditnog rejtinga je samo bura u casi vode. Citajuci o ovome poslednjih dan-dva, nasao sam komentar koji mi se cini vrlo logicnim:"Very few people in Europe take the S&P ratings seriously. These are the same people who gave junk mortgage bundles a triple A rating. And now they rate a sovereign nation’s bonds as junk? Greece won’t be thrown to the wolves by its Euro partners but it does have an uphill climb to get its house in order. The Euro is bigger than the sum of its parts. Unity of purpose will see off the doubters".

Link to comment
Evropa ce, naravno, izvuci Grcku iz bule, a promena kreditnog rejtinga je samo bura u casi vode. Citajuci o ovome poslednjih dan-dva, nasao sam komentar koji mi se cini vrlo logicnim:"Very few people in Europe take the S&P ratings seriously. These are the same people who gave junk mortgage bundles a triple A rating. And now they rate a sovereign nation’s bonds as junk? Greece won’t be thrown to the wolves by its Euro partners but it does have an uphill climb to get its house in order. The Euro is bigger than the sum of its parts. Unity of purpose will see off the doubters".
Bolje rečeno, EU će PROBATI da izvuče Grčku iz bule, što nije uopšte lak zadatak, čak je na granici da bude mission impossible.Iako je tačno da ratinge S&P malo ko uzima za ozbiljno, taj rating grčkih sovereign bondova kao junk je vrlo opravdan i tačan. Naime, izdali su more bondova, sa 14% yieldom godišnje, što je blago rečeno smešno.Gomila ljudi je brže bolje prodala ono što je imala i pokupovala te bondove. Posle ni nedelju dana su se grdno pokajali, i sad je opšta bežanija iz grčkih bondova, koji su već proglašena za nove argentinske bondove.Grčka je inače tokom 2009. spičkala poslednje što je imala, čak su prodali petogodišnji prihod državne lutrije unapred, kao i trogodišnje prihode od poletno-sletnih taksi na većini aerodroma. Znači, grebu po dnu kace. Plus, imaju deficit koji premašuje 15%, i ostali su bez izvora da rupe zatvaraju.100 milijardi, ako ikad stignu od EU, su samo kap u okeanu, i nisu ni izbliza dovoljni.No, sve to sa Grčkom će izgledati kao dečija slikovnica, kad bude zveknula Italija. A po onome što se može videti, oni su sledeći.
Link to comment

Tu je Portugal pa Spanija pa Irska pa tek onda Italija. Italija ipak ima uspjesnu industriju (na sjeveru) sto Grcka nema. Inace ovo neckane EU da pomogne Grckoj ce nas skupo kostati (to jest vec nas skupo kosta).

Edited by borris_
Link to comment
Inace ovo neckane EU da pomogne Grckoj ce nas skupo kostati (to jest vec nas skupo kosta).
Pa i pomaganje će skupo da košta. Seci uši, krpi dupe, situacija.
Link to comment

Pa da su pustili Grcku niz vodu (a imali su osnova samo radi dugogdisnjeg laziranja podataka od strane grka, ne placanja poreza itd) i EU bi otisla u racq (i ekonomski i politicki). Njemci koji su se najvise bunili ipak izvoze 70% svojih proizvoda u tu istu EU (usput prodaju i podmornice Grcima). Sada kada smo zajedno nema nazad.

Link to comment

Nemci, može biti, tu najviše i proizvode, tako da dovedeš tvoju procentažu u neku perspektivu. Oni su inače ispali ćoravi sa EU kako god se okrene, ali dobro, nije mi njih nešto žao.EDIT. U stvari, kad sam napisao da bi koštalo i da se nisu nećkali, mislio sam na budućnost, i na celokupan PIGS sektor. Ako se da Grcima, što onda nekom da se ne da? I ko je taj koji stalno "daje"... Nemci?

Edited by Indy
Link to comment

Pa nije bas tacno da su Njemci najvise izgubili. Kada se gledaju cifre, oni su najvise profitirali sa eurom. Situacije je takva kakva je. Ili treba pomoci grckoj da se izvuce ili ce EU puci. A EU je upravo nastala da bi se u ovaklvim situacijama sprijecilo da dodje do situacije kakvu smo imali prije drugog svjetskog rata.

Link to comment

Nemačka je zemlja sa ubedljivo najvećim trgovinskim suficitom iza Kine (nešto manjim u apsolutnom smislu, daleko većim ako se gleda odnos po broju stanovnika), fućka se njima i za Grke i za Portugalce i za Špance, zna se gde njihova industrija najviše izvozi. Oni će ih kupiti kao svoj domain ako im se ćefne.Inače, lepo je videti da se sa naduvavanjima kojekakvih cifara ne prestaje i da je to manir ne samo kada se ekonomija polako ali sigurno strovaljuje, nego i kada dolazi do oporavka. Čuj, malo je 100 milijardi dolara :lol: Kolika je stopa obaveznih rezervi u Euro zoni koju je propisala ECB?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...