Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Raspitao sam se malo povodom babuški (koje, inače, preporučujem, do skoro mi je OTL sa četiri babuške bio u kući).Model cevi se zove 6S33S (u stvari 6C33C) i ima da se nađe preko oglasa (20-25 evra), a neki Bugarin ih dovlači svake poslednje srede u mesecu (nepoznata cena). Pojačalo sa babuškama (verovatno je OTL, pošto vidim gigantske kondenzatore umesto izlaznih trafoa), igračka košta 5000 evra:deltastudio6s33s.jpgU prirodi deluju mnogo impresivnije. Zimi su, takođe, dobre za grejanje sobe, a leti ne treba uključivati pojačalo ukoliko u sobi ne postoji erkondišn. Same po sebi nisu skupe, ali zahtevaju dobre izlazne trafoe (Trafomatik, Mladenovac, cena valjda 150-200 evra po komadu). Pa naponski trafo, ostali delovi, šasija, ruke, nakupi se. Polovna pojačala su jeftinija, ali to je mačka u džaku, pre svega zbog izlaznih transformatora.Inače OTL cevaši imaju neuporedivo bolji zvuk od klasičih, ali ne znam nikog u gradu ko ume da ih napravi, osim ovog mog ortaka, ali on neće više time da se bavi. Kupovna su skupa k'o otrov.
nije ovo OTL na slici, to okruglo su ovi moderni toroidni izlazni trafoi, verovatno neki push pull ili paralelni single-end sa babuskom.greje to dosta ali je malo preterivanje da ne moze leti bez aircona, ja imam u sobi ukupno 14 cevi koje slusam i leti i nije drama - cak sta vise manje to greje nego neki tranzistorac u a klasi sa cime sam ranije ziveo.takodje i to za OTL - pitanje ukusa i izbora zvucnika, ja to manje volim nego single end. ali sve ima svoje plus i minus, licno ne bih uzimao OTL u srbiji. cesci retubing, opasnije po zvucnike. sada se standard izrade SET pojacala popravio, ima dobrih stvari za malo para (tatic tu prednjaci).bugarin je famozni ivajlo, mislim da je zadnja cena babuske kod njega bila 25-30e komad. hoste, to se menja jednom u 2-3 godine, zavisi od upotrebe. znaci to nije stavka koja zabrinjava i u toj jednacini kvalitet vs cena odrzavanja dobar i pametno projektovan lampas u srbiji i dalje ima dosta rezona. pametno projektovan = odabrana topologija sa cevima koje dobro sviraju i nisu skupe za odrzavanje, u prevodu 6C33C, GM70 i slicno. nikako 2A3, 300b i ostale zapadne cevi koje kostaju bubreg.
Link to comment
nije ovo OTL na slici, to okruglo su ovi moderni toroidni izlazni trafoi, verovatno neki push pull ili paralelni single-end sa babuskom.greje to dosta ali je malo preterivanje da ne moze leti bez aircona, ja imam u sobi ukupno 14 cevi koje slusam i leti i nije drama - cak sta vise manje to greje nego neki tranzistorac u a klasi sa cime sam ranije ziveo.takodje i to za OTL - pitanje ukusa i izbora zvucnika, ja to manje volim nego single end. ali sve ima svoje plus i minus, licno ne bih uzimao OTL u srbiji. cesci retubing, opasnije po zvucnike. sada se standard izrade SET pojacala popravio, ima dobrih stvari za malo para (tatic tu prednjaci).bugarin je famozni ivajlo, mislim da je zadnja cena babuske kod njega bila 25-30e komad. hoste, to se menja jednom u 2-3 godine, zavisi od upotrebe. znaci to nije stavka koja zabrinjava i u toj jednacini kvalitet vs cena odrzavanja dobar i pametno projektovan lampas u srbiji i dalje ima dosta rezona. pametno projektovan = odabrana topologija sa cevima koje dobro sviraju i nisu skupe za odrzavanje, u prevodu 6C33C, GM70 i slicno. nikako 2A3, 300b i ostale zapadne cevi koje kostaju bubreg.
Fakat da su mi ovi torusi zaličili na kondenzatore sa OTL-a. Povodom grejanja sam se zajebavao, slušao sam babuške i kad je bilo 40 stepeni napolju.Povodom OTL-a: upravo je stvar ukusa, ja volim da me činela udari direktno u glavu, a da me bas šutne u stomak i da me glava posle toga boli nekoliko dana, ne želim da mi izlazni trafofi umekšavaju zvuk.
Link to comment

ja li ima ko kakva iskustva sa ovim novijim hardiskovima. 'ocu da promenim moj primare cd u pristojan hd. vidim da se pojavilo nekoliko u poslednje vreme. Linn i Naim su poprilicno skupi, olive q4 ima lepsu cenu medjutim ruzan je sa onim natpisima na gornjoj strani.ej gaza, ipak delimo nesta. kembridzov tuner :P - jedva si ga izustio dok si nabrajao.30082009146.jpginace drugar mi se ponovio sa ovim novim i modernim cudima od bladelius (pred i snagas). uz cd mf1008 zvuci fenomenalno na njegvim dunaudio. nazalost, sobica mu je premala za takve zverke. pokusavam ga ubediti de ih prebaci kod mene :D

Link to comment
U principu mi je najveci problem sta da izaberem za izvor. CD player nikako, (...) Mozda za pocetak ipak kupim jeftino tranzistorsko pojacalo (polovno) i dobre zvucnike, mada me lampas opasno mami.
Zašto nikako? Da hoćeš samo gramofon, to bih razumeo, ali DVD, makar i BR kao izvor... Ne kapiram. SACD i DVD-A se teško pronalaze i jako su skupi, a čak i da ih ima, razlika između njih i dobrog CD ne vredi toliko para koliko je naplaćuju.Ako imaš gde da poslušaš QUAD CDP99, obavezno to uradi. U pitanju je fenomenalan CD koji je istovremeno i preamp/DAC za ostale digitalne izvore. DVD, na primer, ima 20 puta bolji zvuk kada prođe kroz QUAD nego kroz bilo koje 5.1 pojačalo koje sam čuo, uključujući i profesionalne. Sada je aktuelna 3. generacija (ili 2, zavisi da li brojiš prvi model koji nije ima preamp/DAC mogućnosti), cena je oko 1000 evra za nov, ali mislim da može da se nađe i jeftinije. Jedini problem je, kao i sa ostalim QUAD komponentama, što stvarno čuješ diskove: tek sa ovim cdom sam provalio koji su sve Bugari u mojoj kolekciji 90-tih rađeni sa kompresovanih fajlova. Za uparivanje sa ovim CD-om bi idealan bio QUAD 909, mada ni QUAD 99 nije loš.Red je i da te upozorim da kupovina ozbiljnih komponenti izaziva opadanje dlaka sa grudi: ja sam pola godine nakon što sam uzeo kvalitetne uređaje uhvatio sebe kako se nerviram što su mi na polici Ded Kenedisi bliži od neke opeglane drolje što prebira po klaviru.Jedno pitanje za ljubitelje lampi: šta se dogodilo sa EI Niš? Njihove KT90 su bile ako ne bolje od babuški, a ono u njihovom rangu poslednji put kada sam se ja za to interesovao. Je l' to još naša fabrika il' je kupio neki Frikom?
Link to comment
Jedno pitanje za ljubitelje lampi: šta se dogodilo sa EI Niš? Njihove KT90 su bile ako ne bolje od babuški, a ono u njihovom rangu poslednji put kada sam se ja za to interesovao. Je l' to još naša fabrika il' je kupio neki Frikom?
nije ga kupio frikom. najvazniji deo fabrike je kupio apsolutno najbolji kupac koji ga je mogao kupiti, western electric (analogija: kao da je mercedes benz kupio zastavu) ali je taj deal blokiran proceduralnim razlozima. naime, oni su kupili masine koje su pre desetak godina bile ustupljene radnicima umesto isplacenih plata za neki dugacak vremenski period - to su inace stare i dobro odrzavane masine koje su u sustini jedina vrednost ovakve fabrike. bilo je prica da ce oni cak tu preseliti proizvodnju 300b (analogija: kao da MB pocne da pravi S-klasu i to V12 600 u kragujevcu). medjutim taj dil je zakocen od strane aktuelnog rukovodstva fabrike koje je shvatilo da vise nema selling point za ostatak firme i onda su nekim proceduralnim zackoljicama (iskoristili promenu zakona o restrukturiranju) oborili stvar pa je sada sve u vakumu. western electric ima deo fabrike koji ne moze da koristi, proizvodnja stoji, nista se ne desava. povremeno se upale masine kada neki strani narucilac naruci seriju lampi, sto se desava otprilike jednom godisnje - tada se masine "rentiraju" od WE, uradi serija, i opet zamandali radnja.EI nis cevi proizvedene u ovoj deceniji su za zaobilazak u sirokom luku. kupio sam nesto ecc83 iz jedne serije i to je zvucna katastrofa. znam da su pre dve godine pustili masine da bi istancovali seriju kt90 za francuski jadis. koliko znam, kljucni problem tamo je sada kadar. par legendarnih matoraca (ukljucujuci tu i zene ;) ) otislo je u penziju, a ovi sto su ostali nikada nisu dosegli taj nivo zanata. pravljenje cevi je dobrim delom i manuelni posao, ako nista drugo ono kontrola kvaliteta koja je po ovim poslednjim iskustvima nepostojeca kategorija. Edited by gazza1
Link to comment
Objasni mi to malo, ne razumem se u hi-fi. Ako sam te dobro razumeo, taj uredjaj istovremeno sluzi kao player i kao DAC? Je l bih mogao nekako da na njega povezem hard-disk?
Има 6 дигиталних улаза: можеш на њега да повежеш све што на леђима има "digital out" (комп, дигитална сателитска, плејстејшн, двд...). Излазе има и fixed level и variable level, тако да можеш да га качиш и на претпојачало и директно на снагаш. Изостављање претпојачала, односно директно повезивање са снагашем је бољи избор пошто је онда пут сигнала до звучника краћи и мање "обојен", бар тако каже теорија. А и уштеда је озбиљна, каже пракса. Једина мана коју ја видим на овом уређају је што нема phono stage, тако да ћеш уз будући грамофон морати да даш и 100 или 200 евра за то грамофонско претпојачало, ако тако може да се каже. Мени то није проблем, пошто грамофон не користим.Транзистораца снагаша имаш кол'ко хоћеш, а ја волим кводове, тако да ми је QUAD 909 први, а QUAD 99 други избор (прављени су да се упаре са овим цедеом). Звучници... QUAD 11L :D . Али, ако ти је бас битнији од добро дефинисане звучне слике, узми неке флорстендере. Које, немам појма, у њих се разумем таман колико и у лампаше - нимало.
Link to comment

RRP му је 1100 фунти, што не мора ништа да значи. Ја сам га у Београду пре 5-6 година (зар је прошло толико!?) нов новцијат локалном дилеру Кводова платио 1000 евра, а у то време фунта је била јача него сада. Сад када сам гугловао за цену, видим да последња генерација има још бољи кастом-мејд транспорт. Можда можеш да купиш половњака за дупло мање пара, па да га пошаљеш у Енглеску да ти уз доплату ставе тај нови транспорт. То је прилично уобичајена процедура апдејтовања хардвера до кога многе енглеске хајфај фирме, па и Квод, врло држе. Јесте цимање, али тиме добијаш практично нов уређај уз солидну уштеду.едит: има нешто неубичајеније димензије од... па, уобичајених. Ако си од оних што воле да слажу уређаје један на други, а да се они у милиметар слажу, тешко ћеш му наћи пара. Осим другог Квода, наравно.95358668.jpg

Edited by Праслин
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...