Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

To što si napisao o ograničenjima analogne fotografije koja podstiču kreativnost me je podsetilo na strogu formu u poeziji. Svako može da piše slobodan stih. Al ajd napiši sonet i da bude dobar. Za to je potrebna mnogo veća veština, iako je i slobodan stih divna stvar.
A mene to podseca na trke u vrecama, kreativno trcanje. Ima malo i mazohizma u tome. I digitalne kamere imaju svoja ogranicenja za koja morate stalno iznalaziti resenja i ne vidim razlog zasto se jos vise ogranicavati. "Iznalazenje resenja" je vise stvar inteligencije nego kreativnosti. Ne verujem da to podstice™ kreativnost. Nekada su kamere imale samo ekspoziciju i okidac, dok se blenda i fokusiranje vrsilo na objektivu, i to je bilo sve sa tehnicke strane. Danas EOS 7D ima manual od 270 strana, kamere su postale mali kompjuteri. I to je neka vrsta ogranicenja. Upoznaj svoju kameru da bi je vise voleo. Kreativnos ne poznaje ogranicenja.3206852346_20d5eb9be0_o.jpg
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ne znaci Zmitjkoe da ako je nesto lakse da je samim tim i bolje. Mislim, da ne budem (opet) pogresno shvacen, izmedju filma i digitalnog, ja biram oba.
Ma naravno, the best of the both worlds. Ali ipak.. vreujem da slikaš analognom kamerom, salješ film u lab, oni ti ga vrate (neisečenog) i onda ga podvrgnes™ skeneru. Znači negde na pola put prelaziš u Digital World. Ne verujem da i dalje štipaljkom brčkaš eksponirani papir u kadicama sa razvijačem, fiksirom i vodom.
Link to comment
Ma moze naravno ali meni je tesko da razumem analognu nostalgiju ili cak tvrdnju da je "nekad bilo bolje" (mada sam nostalgican prema prohujalim vremenima sa Indijevih fotki). Kako neko moze uopste uporedjivati ORWO, EFKE, Praktiku, smrdljivi fiksir i razvijac, vrlo mala mogucnost izmene gresaka na negativu (sto si sliko, sliko si), apsolutna nemogucnost rada u koloru itd., sa ovima sto imamo danas?
pa dao si na neki nacin odgovor: nostalgija prema prohujalim vremenima. eh, mladost :) i to traganje za kadrom, hodanje hodanje gledanje gledanje. razmisljanje. bas zbog toga sto je bila manja mogucnost ispravljanja gresaka ili ispucavanja 100 fotki da bi se uhvatio 1 dobar kadar. odem sa 2 rolne filma, znaci 24 snimaka samo imam. dodjem kuci pa uzbudjenje dok hemikalije rade i dok gledam negativ. pa papiri i kadriranje. eh :) a za bresona... pa imao je takve drugove laborante jer je on fotkao tako kako je fotkao :) Edited by Pontijak
Link to comment
Eh kad se setim kad su konji vukli tramvaje. Jedino mi se nije svidjalo sto na Slaviji uvek ugazim u balegu. :lol:
pa kada si isao po sinama umesto da lepo sidjes kao covek iz tramvaja i hodas trotoarom :lol: ne, ozbiljno, indy je sjajno rekao, birati oba, i digitalni i analogni svet. stoji to da stare fotke, kao ove njegove koje je sada stavio, imaju ono nesto sto je tesko opisati. stoji i to sto ti kazes, da digitalni aparati sada imaju ogromne mogucnosti i da treba i vremena i truda da se upoznaju njihove mogucnosti, pa isto tako je bilo i u analognoj fotorgafiji, ok, brze se upoznavale mogucnosti fotoaparata ali bilo je potrebno vreme i trud da se upozna hemija, tipovi razvijaca, fiksira i papira, svi ti elementi zakona fizike i hemije ;) kako bilo, uvek su se pravile odlicne fotografije kao sto su se pravile i lose fotografije. i nekad i danas. Edited by Pontijak
Link to comment

@ ZmitjkoeNije ogranicavanje nikakav mazohizam... otkuda uopste takve potcenjivacke ideje? Sasvim sam jasno rekao da je u pitanju fokusiranost, jasnoca, znaci radis jednu odredjenu stvar, a ne petstotina odjednom.Ispadose najbolji fotografi danas "mazohisti", bogati, koriste sve neku muzejsku opremu i zajebane tehnike izrade. Dok ovi sto skakucu za svim najnovijim sto je izaslo na trzistu, nemaju bas sta da pokazu. Dokaz je u pudingu.

Link to comment

Nisam siguran da bas razumem sta to znaci "radi s onim sto ima", posto je oprema mnogih "mazohista" za koje znam vredna preko 100k dolara, ali hajde da ne gusim vise. U stvari bi trebalo uvesti zabranu price na ovom topiku.

Link to comment
Indy, čestitam na novom aparatu. :) Kakvi su utisci? To što si napisao o ograničenjima analogne fotografije koja podstiču kreativnost me je podsetilo na strogu formu u poeziji. Svako može da piše slobodan stih. Al ajd napiši sonet i da bude dobar. Za to je potrebna mnogo veća veština, iako je i slobodan stih divna stvar.
Odusevljen sam, naravno. Fotke ce biti na flickru kad budu spremne, mislim da necu vise da kacim ovde, nesto mi se stuzilo od ove price.
Link to comment
669480362_yabnK-O.jpgGood fuckin' Lord: Canon 7D w. Canon 400mm, f/5.6, ISO 400"Acquired focus great in the air, took just a tad more to acquire the bird with the water background (you know how hard that can be) but once it acquired, it locked on like a missile. I shot sequences of 10 to 12 frames when I locked and each and everyone of them sharp. Even when I couldn't keep up with the bird erratic flight and the bird was just a bit off center, the results were good." Edited by Zmitjkoe
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nicolino pitanje sa Fotografije:

btw. minjin početak reportaže me podsjetio na pitanje- tražite li dozvolu za fotografiranje nepoznatih ljudi i kakva imate iskustva u vezi toga? (može ovo i na drugi topik, ako tu ne spada)
Uf, ta moderna histerija oko privatnosti... Blizi se verovanjima nekih urodjenickih plemena da ce im fotografija ukrasti dusu. Daleko bilo da sebe poredim sa nekim kao sto je H-C Bresson - u tome nije ni poenta - ali mnogo njegovih fotki nikad ne bi nastalo (ili bilo objavljeno) da je morao da trazi saglasnost, a to vazi i za prakticno sve life/street fotografe.Nisam imao neprijatna iskustva, mada ne slikam ljude koliko bih zeleo (ili trebao), a kada bih to radio u vecoj meri verovatno bih imao i nezgodacija. Problem je sto ljudi skroz promene ponasanje (i izgled) kada primete da ih slikas i za cas tako pretvore life/street photo opportunity u obican snapshot.Neostrine usled pokreta ili namerno 'pogresnog' fokusa, kao i na razne nacine zaklonjeno lice, npr. kosom, su jedan nacin da se izbegne da se neko javi sa protestom ako slucajno negde na netu ili drugde vidi sebe na slici... Ponekad je to upravo ono sto zelim, da izbegnem dominaciju licnog na fotki.p3180208copy.jpg
Link to comment
Nisam imao neprijatna iskustva, mada ne slikam ljude koliko bih zeleo (ili trebao), a kada bih to radio u vecoj meri verovatno bih imao i nezgodacija. Problem je sto ljudi skroz promene ponasanje (i izgled) kada primete da ih slikas i za cas tako pretvore life/street photo opportunity u obican snapshot.
da, i pretpostavljala sam da je problem u spontanosti i autentičnosti fotke koja bi nastala nakon traženja dozvole. meni se dogodilo baš u istanbulu (otud asocijalcija na minjinu fotku), da me jedna gospođa s djetetom u kolicima, zatražila da je ne fotografiram. (zapravo počela je vikati na turskom i pokazivati dijete, a ja sam najprije shvatila da djetetu nije dobro i da traži pomoć, ali smo se posli ipak razumile). paradoksalno, u stvari sam pokušavala uslikati džamiju, u trenutku kad je ona prolazila, tako da se našla u kantunu slike. vidjela joj se figura, obris lica (ostalo je bilo pokriveno) i kolica s košarom izvana- uglavnom potpuno neprepoznatljivo. kako bilo, uvažila sam njen zahtjev, tim više što mi nije bila objekt fotografiranja. posli sam razmišljala o tome, i upravo ovo što si rekao, zahtjev da se nekoga ne fotka na javnom prostoru mi je razumljiv i smislen kad se radi o fotografiji s koje se nekoga može prepoznati. inače baš i ne...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...