Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Prijava za specijalizacije je završena danas, mi smo kao ustnova predali za naše kandidate dokumentaciju.Ova odluka se nalazi na sajtu ministarstva, u odeljku: usavršavanje-specijalizacije.Ne znam kako bi ti mogao da konkurišeš za specijalizaciju, jer više nema tih tkz. volonterskih, sve su zapravo predviđene za radni odnos, bilo u državno ustanovi ili privatnoj praksi i podrazumevaju konkurs, rang liste, čitavo proseravanje, koje mi pojede živce, i traje skoro 2 meseca.

Link to comment
Odakle ti to? kod mene ima volontera, sigurno jedno 15, i koliko ja znam, ništa ne plaćaju, niti sam čula da su se žalili na tako nešto.
i kod mene. nisam siguran koliko ti je ta informacija tačna Kelt. Hitna Pomoć je odlična za početak. To što nemaš iskustva nije problem, to se stiče. e da, zar nisu 2 godine staža ukinute ???
Link to comment
e da, zar nisu 2 godine staža ukinute ???
Staža da, sad je staž 6 meseci (tj. godinu dana sa tim kliničkim semestrom), ali mora 2 godine radnog iskustva za spec.Uff. Anestezija ili hitna, dođe mu na isto. Edited by Kelt
Link to comment

Anestezija može da se dobije i u hitnoj. Sada smo podneli zahtev za 6 specijalizacija. Samo, još da i Ministarstvo odobri. Naravno, u ugovoru o specijalizaciji ima odredba o ostajanju u ustanovi duplo od godina trajanja specijalizacije, ili možerš da odeš, ali plaćaš sve troškove.

Link to comment
Staža da, sad je staž 6 meseci (tj. godinu dana sa tim kliničkim semestrom), ali mora 2 godine radnog iskustva za spec.Uff. Anestezija ili hitna, dođe mu na isto.
ah ok, uspavljujem klinca izmedju 2 posta pa mi fokus negde na stotoj strani......anestezija je potpuno ok izbor. moj drugi pik je bilo upravo to. urgentna medicina pa to.
Link to comment
lav za heLLuZbog ovakvih momenata se sve ikad napisano, rečeno, pomišljeno i doživljeno, a ne-lepo - zaboravi.
ako je ta i gluva, nismo mi slepi. ne preteruj.
Link to comment
ako je ta i gluva, nismo mi slepi. ne preteruj.
Trudim se, mada znam po tvom pisanju da si uglavnom u pravu i verujem ti, ali želim da kažem da suštinski, sve što sam napisala, važi. I da stvari ponekad nisu iste kada se posmatraju jednim okom cmrlj.jpg
Link to comment
U većini DZ je omogućeno hroničnim bolesnicima, da ostave knjižicu na šalteru, pa će im neki lekar u toku dana napisati recepte i upute.
Uf, moram da podelim svež primer ovoga, dok se još nisam ohladio. Može i u mom domu zdravlja da se ostavi knjižica na šalteru (uz naravno svež nalaz od specijaliste da se još nisam čudesno izlečio od svoje neizlečive bolesti, za svaki slučaj) pa će mi se napisati recept. Ostavim ja, dođem par dana kasnije:- Je l' napisan recept?- Nije.- Što nije?- Pao sistem.- Pa kad će biti?- Ne znam, zovite sutra pa pitajte.Posle pet dana (!) oni su osposobili nekako magični sistem bez kog ne može da se nažvrlja jedan recept. Odem ja sav srećan i terapije željan:- Je l' napisan recept?- Nije.- Što nije?- Nemate overenu knjižicu.- ... molim? (naravno da je overena)- Nemate overenu knjižicu, evo piše. (pokazuje monitor)Onda sledi poduže objašnjavanje kako po novom moj lekar opšte prakse vodi evidenciju kad je meni overena knjižica, i to što njemu piše na monitoru (kad Sistem nije pao) ima prednost u odnosu na to što meni piše u knjižici. Posle petominutnog objašnjavanja i pokazivanja prstom (evo vidite da je overena, jel' vidite, piše da je overena, jel' vidite šta piše) hiperljubazna službenica mi objašnjava da je moja obaveza da, kad overim knjižicu, dođem kod njih (makar mi ništa ne falilo) i pokažem im da je knjižica overena, da oni to lepo zavedu u svoj Padajući Sistem. Ako to ne uradim, knjižica nije overena bez obzira što sam je overio. Overena zdravstvena knjižica je dakle stajala kod njih nedelju dana, ali pošto njima u Sistemu piše da nije overena, bolelo ih je dupe da urade bilo šta. Nisu je podneli doktorki na žvrlj, recept mi nije napisan, doktorka je u međuvremenu otišla na godišnji.Da nemam još insulina u šteku, tačno bih im se vratio opremljen eksplozivnim prslukom, allahuakbar, pa da odemo i oni i ja u tri lepe pizde materine.
Link to comment

O kakvom tehnološkom progresu mi pričamo? Sledi moj primer.Danas odem na Institut za onkologiju da uradim kontrolnu mamografiju (prošlo 4 g od operacije, pa me internista uputila da i to uradim)Naravno, zakazala sa pregled još pre 6 meseci, što je normalno.Kad sam došla tamo jedno 15o , mahom žena, zaluta i poneki muškarac. Niko nije sklon čitanju obaveštenja/uputstva, tako da je gužva veća no što bi trebalo da bude.Na šalteru rade 2 sestre, a šalter tehnološki opremljen na nivou 19.veka, sa 4 knjige starostavne i pisaćom mašinom.Gde je elektronski karton? Šta ima da me upisuje u 4 knjige i da mi na nekoj tračici papira otkucava podatke koje lepi za uput!!!!!Zar nije dovoljno da ima kompjuter u koj ukuca moj broj istorije bolesti i samo joj se prikaže sve što treba i onda samo da odštampa tu jebenu tračicu, ako im je baš tako naspelo. Niko ne traži da imaju supersonični kompjuter za igranje on-line igrica koji košta 1000evra, neki poluispravan kompjuter od pre 5 god, bi mogao da im odradi posao.I dok upiše i otkuca sve pacijente, čekala sam u redu jedno 45 min, po pacijentu im je trebalo oko 10 min, a da imaju kompjuter, ja cenim, ne više od 3.

Edited by Arkadija
Link to comment

Džaba svi kompjuteri kad su procedure debilne. Svaki mesec idem po recepte, i svaki put se pitam ne bi li bilo bolje da im nikad nisu dali proklete računare, jer sve traje, i traje, i trajeeeeee... (naravno, kad nije pao sistem, što je prilično redovno, i već sumnjam da to rade namerno kad im se iz bilo kod raloga ne radi)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...