Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ako ona neće čeka par hiljada drugih koji su voljni da zauzmu to mesto, a x novca je bolje nego nula. A tu se negde uglavi i radno iskustvo, professional achievement, mogućnost za napredovanje...Ona barem radi za pare, ljudi volontiraju po 4-5 godina za nula dinara, zarad perspektive zapošljenja ili specijalizacije jednog dana, a do tada ih izdržavaju mama i tata jer posle 8-12h šihte nisu ni za šta a kamoli za dodatni posao.

Edited by Kelt
Link to comment
Ja lično imam zaista pozitivno iskustvo sa "svojiim" doktorom u DZ , ali se naježim kad vidim koliko ona radi.Zanima me koji su mehanizmi da bi se neko bavio "samo" tim poslom ,sem mazohizma <_< .Pitao bih ja nju al bi mi izgledalo kao da joj kazem:Jesi li ti budala ili šta?Da primaš tolike pacijente i da produžuješ smenu ponekad?
Steins bi mogao sve to najbolje da objasni.Kolko znam,on radi u DZ.EDIT:Sto se mene licno tice(vec sam ranije i napisao)DZ je jedno od najgorih mesta na kojima jedan lekar moze da radi,i finansijski i profesionalno.Uz sva ova nova ponizavanja koja stizu iz ministarstva,neshvatljivo mi je da neko tamo zeli da radi,osim ako nema izbora. Edited by Tastatura
Link to comment

Moja izabrana diktorka iz DZ (inače divna devojka), mi je rekla kad je počinjla da radi, da njen otac ima privatnu kliniku, ali ju je poslao u DZ da stekne neko iskustvo i nešto nauči praktično. A ta ista doktorka, pošto je tamo među najmlađima, služi i da radi sa svojim pacijentima i u terenskoj službi i po ispostavama, znači, satreše je. I još uvek je na određeno, tako da ne može da konkuriše za specijalizaciju.

Edited by Arkadija
Link to comment
.Zanima me koji su mehanizmi da bi se neko bavio "samo" tim poslom ,sem mazohizma <_< .
nema drugog mehanizma. to ti je ko PTSP. ja dan danas sanjam svoj seoski DZ sa 70+ pacijenata dnevno i bar 5 terena i isto toliko hitnih stanja. sutra bi se vratio. :D
Ako ona neće čeka par hiljada drugih koji su voljni da zauzmu to mesto, a x novca je bolje nego nula. A tu se negde uglavi i radno iskustvo, professional achievement, mogućnost za napredovanje...Ona barem radi za pare, ljudi volontiraju po 4-5 godina za nula dinara, zarad perspektive zapošljenja ili specijalizacije jednog dana, a do tada ih izdržavaju mama i tata jer posle 8-12h šihte nisu ni za šta a kamoli za dodatni posao.
možda kod tebe. kod mene su luksuz volontiranja imali samo naslednici i bogatunska deca koja su mogla sebi da priušte taj luksuz. mi ostali smo terali trbuhom za kruhom.
Steins bi mogao sve to najbolje da objasni.Kolko znam,on radi u DZ.EDIT:Sto se mene licno tice(vec sam ranije i napisao)DZ je jedno od najgorih mesta na kojima jedan lekar moze da radi,i finansijski i profesionalno.Uz sva ova nova ponizavanja koja stizu iz ministarstva,neshvatljivo mi je da neko tamo zeli da radi,osim ako nema izbora.
izvini, pojma nemam koje si godište, al ovo je tipična mantra novih generacija. svi bi hteli odma da pokupe akademsku titulu i zabodu u neki veliki centar de će da budu gospoda doktori. zato se ovoliko i brlja. imaš gomilu titulaša i neznalica koji vola u bulju ne umeju da ubodu. u staro vreme se znao red. prvo odeš negde u majčinu, da pečeš zanat pa tek posle par godina ili dva para godina, možeš da se femkaš po kojekakvim Centrima. Ja učio deo zanata od doktora koji je 10 godina radio po nekim planinčinama u Bosni. pa tek onda došao do specijalizacije. Ne umem da ti objasnim koliko sam caka i znanja pokupio, od pristupa pacijentu do rešavanja stvari zbog kojih se u Centrima sjate konzilijumi.
ali ju je poslao u DZ da stekne neko iskustvo i nešto nauči praktično. A ta ista doktorka, pošto je tamo među najmlađima, služi i da radi sa svojim pacijentima i u terenskoj službi i po ispostavama, znači, satreše je. I još uvek je na određeno, tako da ne može da konkuriše za specijalizaciju.
zavisi u koji DZ je otišla. ako je to neki gradski DZ onda tamo jedino može da nauči kako da ćatariše, jer su joj za pravi rad ruke vezane idiotskim propisima. a ako je otišla u neki seoski ili prigradski DZ onda je to druga priča. Tamo se još uvek radi staromodno, pa lekari stvarno leče ljude. :D
Link to comment
izvini, pojma nemam koje si godište, al ovo je tipična mantra novih generacija. svi bi hteli odma da pokupe akademsku titulu i zabodu u neki veliki centar de će da budu gospoda doktori. zato se ovoliko i brlja. imaš gomilu titulaša i neznalica koji vola u bulju ne umeju da ubodu. u staro vreme se znao red. prvo odeš negde u majčinu, da pečeš zanat pa tek posle par godina ili dva para godina, možeš da se femkaš po kojekakvim Centrima. Ja učio deo zanata od doktora koji je 10 godina radio po nekim planinčinama u Bosni. pa tek onda došao do specijalizacije. Ne umem da ti objasnim koliko sam caka i znanja pokupio, od pristupa pacijentu do rešavanja stvari zbog kojih se u Centrima sjate konzilijumi.
Ja licno ne radim u DZ(radim u privatnoj klinici),ali prenosim iskustva mojih prijatelja i moje majke koja radi u DZ.U jednom trenutku mi se stvorila odbojnost prema medicini,jer mi je majka jedno vreme kukala kako ima preko 50,60 pacijenata dnevno.Znas,van pameti mi je kako niko ne razmislja da i taj lekar treba da odmori,da se i njemu trosi koncentracija,a samim tim povecava mogucnost da napravi gresku.Podseca me kao rad na fabrickoj traci s tim da kada radnik pogresi dobijes neispravnu patiku\TV\lampu,a kad lekar pogresi moze da ubije coveka.Vec smo i pricali o tome sta jedan lekar u DZ ima za rad...nema bre nista,bruka i sramota.Prvi je na udaru,svima je dostupan i cesto sluzi za lecenje kompleksa.Kolega mi se zali kako mu dodju pacijenti i kenjaju kako znaju bolje od njega,da ne zele tu terapiju vec su drugu videli na internetu :blink: ,da je dugo pregledao pacijenta pre njih,pa tek koliko mu vremena treba da popuni administrativne stvari,kako se svi smeju kad cuju da je "obican lekar opste prakse"itd.itd...To su razlozi zasto NIKAD,ali NIKAD ne bih radio u DZ.Sto se sticanja znanja tice,i tu se slazem,znanje treba ispeci pre rada u nekom vecem centru,ali i sam znas da se tamo ulazi preko veze i nikako drugacije.Pocetak problema lezi u samom startu,a zove se medicinski fakultet,koji te napuni teorijskim znanjem dok prakse jedva da i vidis malo.E onda posle faksa,drz ne daj,ko ce da me nauci,ko ce da mi pokaze,a na zalost nemaju svi srece kao ti da uce od dobrog i iskusnog lekara.... Edited by Tastatura
Link to comment
Ja licno ne radim u DZ(radim u privatnoj klinici),ali prenosim iskustva mojih prijatelja i moje majke koja radi u DZ.U jednom trenutku mi se stvorila odbojnost prema medicini,jer mi je majka jedno vreme kukala kako ima preko 50,60 pacijenata dnevno.Znas,van pameti mi je kako niko ne razmislja da i taj lekar treba da odmori,da se i njemu trosi koncentracija,a samim tim povecava mogucnost da napravi gresku.Podseca me kao rad na fabrickoj traci s tim da kada radnik pogresi dobijes neispravnu patiku\TV\lampu,a kad lekar pogresi moze da ubije coveka.Vec smo i pricali o tome sta jedan lekar u DZ ima za rad...nema bre nista,bruka i sramota.Prvi je na udaru,svima je dostupan i cesto sluzi za lecenje kompleksa.Kolega mi se zali kako mu dodju pacijenti i kenjaju kako znaju bolje od njega,da ne zele tu terapiju vec su drugu videli na internetu :blink: ,da je dugo pregledao pacijenta pre njih,pa tek koliko mu vremena treba da popuni administrativne stvari,kako se svi smeju kad cuju da je "obican lekar opste prakse"itd.itd...To su razlozi zasto NIKAD,ali NIKAD ne bih radio u DZ.Sto se sticanja znanja tice,i tu se slazem,znanje treba ispeci pre rada u nekom vecem centru,ali i sam znas da se tamo ulazi preko veze i nikako drugacije.Pocetak problema lezi u samom startu,a zove se medicinski fakultet,koji te napuni teorijskim znanjem dok prakse jedva da i vidis malo.E onda posle faksa,drz ne daj,ko ce da me nauci,ko ce da mi pokaze,a na zalost nemaju svi srece kao ti da uce od dobrog i iskusnog lekara....
do u tačku se slažem.čini mi se da smo se već nekoliko puta složili da je problem u samom sistemu školovanja lekara i u očajno lošoj organizaciji ZZ u kojoj je primarna ZZ uništena. priče o KC nažalost dobro poznajem - često pominjem anegdotu u kojoj sam u maju jedne godine otišao na razgovor za posao i bio djentlmenski odbijen rečima mlad si ti, ima za tebe vremena, da bi u avgustu iste godine ispušio na konkursu sa objašnjenjem da sam prestar. :Dda ne govorim da sam posle godine dana volontiranja isteran iz KC sa pričom da ne mogu trenutno da me prime jer nemam 2 godine opšte prakse, što je po zakonu obavezno (ili je makar bilo do skora) da bi ni mesec dana primili na to isto odeljenje 5 ljudi starijih od mene, koji isto tako nemaju nikakvo radno iskustvo.....samo da napomenem da sam nekoliko puta do sada imao prilike da sretnem ljude iz privatnih klinika i mogu ti reći da sam se jako prijatno iznenadio prvi put, jer su gotovo svi normalniji, elokventniji i sposobni od lekara koje srećem u KCentrima. Posle sam ukapirao da moraju da budu takvi jer je tržište zdravstva isto kao i sva ostala tržišta na svetu i da tamo do posla dolaze samo oni koji imaju i proizvod i marketing i uslugu. Od tada se iz sve snage zalažem za potpunu privatizaciju u zdravstvu.
Link to comment
da ne govorim da sam posle godine dana volontiranja isteran iz KC sa pričom da ne mogu trenutno da me prime jer nemam 2 godine opšte prakse, što je po zakonu obavezno (ili je makar bilo do skora) da bi ni mesec dana primili na to isto odeljenje 5 ljudi starijih od mene, koji isto tako nemaju nikakvo radno iskustvo.....
E sad da bi se uopšte započelo volontiranje moraju da se upišu akademske studije (tj. 1-2000e po godini). Više ni preveslavanje nije za džabe.
Link to comment
E sad da bi se uopšte započelo volontiranje moraju da se upišu akademske studije (tj. 1-2000e po godini). Više ni preveslavanje nije za džabe.
zezaš???? :one verujem da su to uradili, mislio sam da im je ona svinjarija sa izbacivanjem obavezne 2 godine u OP za specijalizaciju jedina boodalaština? :isuse:
Link to comment
E sad da bi se uopšte započelo volontiranje moraju da se upišu akademske studije (tj. 1-2000e po godini). Više ni preveslavanje nije za džabe.
Odakle ti to? kod mene ima volontera, sigurno jedno 15, i koliko ja znam, ništa ne plaćaju, niti sam čula da su se žalili na tako nešto.
Link to comment
zezaš???? :one verujem da su to uradili, mislio sam da im je ona svinjarija sa izbacivanjem obavezne 2 godine u OP za specijalizaciju jedina boodalaština? :isuse:
Ma gde zezam, otežem diplomski jer ne znam šta ću da radim posle. Profa mi na ispitu nudio da me primi kod njega na praksu, ali za bilo šta drugo mrka kapa.Dve godine za praksu ostale... ako možeš da nađeš DZ, a ne možeš jer nema. Za staž (koji je sad 6 meseci, i 6 meseci "kliničkog" staža) isto moraš da obigravaš okolo. Za volontiranje - mora akademske studije a one - nemaju nikakav status, nisu master, nisu bachelor, nisu magistarske... ništa.Ja bih histopatologiju pa se sve nadam da će novi ministar da ubaci spec bez prakse ali nešto zgutali knedlu.
Link to comment
Odakle ti to? kod mene ima volontera, sigurno jedno 15, i koliko ja znam, ništa ne plaćaju, niti sam čula da su se žalili na tako nešto.
Bolonjci? Nas su obavestili da moramo da se upišemo na postdiplomske pa onda da pričamo.
Link to comment

Evo šta je deficitarnoНа основу члана 184. став 3. Закона о здравственој заштити („Службени гласник РС“, број 107/05, 72/09-др. закон, 88/10, 99/10 и 57/11) и мишљења Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ министар доноси:ОДЛУКУо областима медицине које су дефицитарне у Републици Србији за 2011. годинуОвом одлуком одређују се области дефицитарних грана медицине у којима здравствени радник може да се упути на специјализацију после завршеног приправничког стажа и положеног стручног испита и то за следеће области:1) кардиохирургија;2) анестезиологија, реаниматологија и интензивна терапија;3) радијациона онкологија;4) радиологија;5) патологија.Уколико је у здравственој установи старосна структура запослених специјалиста неке области медицине таква да после одласка у пензију једног или више специјалиста те области здравствена установа неће бити у могућности да обезбеди пружање здравствене заштите из те области, у том случају та област медицине може бити дефицитарна за ту здравствену установу.МИНИСТАРПроф. др Зоран Станковић

Link to comment
Evo šta je deficitarno
Znači zvanično odobrili da može?? Au, pa ja onda kasnim debelo.
A jesi li nekad razmišljao da probaš u Hitnoj pomoći?
Jesam, ali je zeznuto pravo sa fakulteta. Rečeno već - fali nam praksa.
Link to comment

Slušaj, pre neki dan u restoranu sretnem dve klinke, ja mislila da su studentkinje prve, eventualno druge, godine, kad ono volonterke, pravo sa faksa. Znači sve može.

Edited by Arkadija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...