Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Doktori sa viših nivoa ZZ su bili skloni da ponekad, na svoje kolege sa primarnog nivoa, gledaju kao ćate koji samo štancuju recepte, a čim ugrabe priliku pošalju pacijenta na specijalistički pregled. I sada se krug proširuje, a pritom lekari na višim nivoima nemaju pravo da pišu recepte, pa će pacijenti da se šetaju između DZ i klinika ko ping-pong loptice.

Link to comment
Sto se tice zloupotrebe,pa naravno da je moguca,ali daleko od toga da se sedativi zloupotrebljavaju na nivou cele Srbije i da ih lekari OP pisu kome stignu.
Mislim da ovo baš i nije tačno.Ovaj tekst je samo ilustracija, skoro sam čitao neke zaista poražavajuće podatke o zloupotrebi lekova.
Edited by gotivac
Link to comment

Da li postoji lista lekova koji moradju da se prodaju samo uz recept? Na nekima pise da mogu da se kupe bez lekarskog recepta, mada sumnjam da to stoji i za antidepresive. Ipak...Inace, stanje u zdravstvu je isto tako lose kao u bilo kom segmentu javne potrosnje. Skandali u zdravstvu nude bombasticnije naslove za novine i zutu stampu jer su, zbog prirode proizvoda, finansijske dimenzije korupcije vece.Juce sam isao po zdravstvenu knjizicu za suprugu. Okolina Sarajevske u Bg-u, podrum stambene zgrade, hodnici koji vode do saltera. Nema niko, svira neki radio sto puta City production muziku. Devojka sama, sedi za kompom i blene u ekran, djuska u ritmu muzike. Jednom kucnem, nista, drugi put kucnem, nista, treci put se proderem radi li neko ovde. Dobijem odgovor da je na pauzi!I kojim tim sredstvom uopste mozes da bilo sta promenis kad onaj ko radi jebeno jednostavan i banalan posao koji se sastoji od ucukavanja tri slova u neki obrazac na kompu dozvoli sebi da ni to ne radi? Onda me i ne cudi sto za takve pozicije traze 5 k EUR da te zaposle. Das pare da ne radis ama bas nista i jos primas platu za potpuni nerad. A kad dodje novembar i kad treba da platim porez, pet puta me zovu da kazu da imam rok od 15 dana da platim, inace ide kamata. Lepo brate se prijavis u Monte Carlo ko Djokovic i nema poreza (ili ga ima znacajno manje).

Link to comment

Ovaj, kako bih rekao. Ko je blesav da zaista zloupotrebljava benzose, on može vrlo lako da nastavi s tom praksom. Bez kršenja zakona.

- Kod nas gotovo da nema kuće koja nema nešto od benzodiazepina - upozorava naša sagovornica. - Većina smatra da je „normalno“ ponekad uzeti lek za smirenje, a roditelji ih čak daju i maloletnicima kad imaju teške trenutke.
U prevodu - ova bi kljukala antidepresivima. Normalno, iz pedagoških razloga se govori samo o dobroj strani istih. O lošoj - pa to nije pedagoški. :)
Da li postoji lista lekova koji moradju da se prodaju samo uz recept? Na nekima pise da mogu da se kupe bez lekarskog recepta, mada sumnjam da to stoji i za antidepresive. Ipak...
Sumnjaj ;) Edited by Malkmus
Link to comment
Mislim da ovo baš i nije tačno.Ovaj tekst je samo ilustracija, skoro sam čitao neke zaista poražavajuće podatke o zloupotrebi lekova.
Ne znam bas,ne mogu se sloziti s tobom,mislim da gresis.Siguran sam da u DZ ne daju sedative bas svakom ko ih trazi,pogotovu posle novih rigoroznih kontrola.Veci problem su apoteke u kojima se bez problema ti isti sedativi mogu uzeti bez recepata.Jos jedna stvar.Hteli mi to da priznamo ili ne,nasa je zemlja puna ljudi sa psihickim problemima sto i nije cudno gledano sta smo sve prosli 90-ih godina.
Link to comment
Doktori sa viših nivoa ZZ su bili skloni da ponekad, na svoje kolege sa primarnog nivoa, gledaju kao ćate koji samo štancuju recepte, a čim ugrabe priliku pošalju pacijenta na specijalistički pregled. I sada se krug proširuje, a pritom lekari na višim nivoima nemaju pravo da pišu recepte, pa će pacijenti da se šetaju između DZ i klinika ko ping-pong loptice.
To mi je najgore od svega.Cesto mi prijatelji pridikuju kad su bolesni:"opet me ovi tvoji setaju od jednog do drugog".Sad s ovim promenama ne smem ni da pomoslim koliko ce da lude.
Link to comment
nasa je zemlja puna ljudi sa psihickim problemima sto i nije cudno gledano sta smo sve prosli 90-ih godina.
je l' ima nekih podataka o tome da je, recimo, kod nas veci procenat psihicki obolelih (i tacno od cega) i zasto je to tako (ako jeste)?ili je ovo jos jedan intuitivni zakljucak tipa akademici i pesnici su izazvali nacionalizam u srbiji.
Link to comment

Izvini, a kolika mu to onda dodje stopa oboljevanja? (ono broj obolelih na 100 hiljada stanovnika, mislim da se zove stopa morbiditeta ili tako nesto). Od u grubo 7.3 miliona stanovnika cetvrtina je 1.8 miliona! Ko zna sta je novinar napisao, a sta je bio stvarni podatak.

Link to comment
Minimum 25%, po jednom dnevnom listu. I to su samo evidentirani. Što će reći - procenat je veći.
pa sta sad to znaci? 25% stanovnistva boluje tacno od cega? ako dovoljno siroko definisemo dusevno oboljenje, onda i nema normalnih. uostalom, kada na isti nacin kao kod nas odredimo to sto se smatra dusevnom bolescu, kako onda stojimo u odnosu na druge zemlje? a cak i ako smo ludji od drugih, ko kaze da su tzv. 90-te uzrok? sve mi je to mnogo paushalno, a iznenadjujuce mnogo ljudi vergla istu tu pricu: svi smo ludi od devedesetih, "svi" smo na benzosima, a drzava radi na tome da nam budu sto dostupniji ...
Link to comment
Ne znam bas,ne mogu se sloziti s tobom,mislim da gresis.Siguran sam da u DZ ne daju sedative bas svakom ko ih trazi,pogotovu posle novih rigoroznih kontrola.Veci problem su apoteke u kojima se bez problema ti isti sedativi mogu uzeti bez recepata.Jos jedna stvar.Hteli mi to da priznamo ili ne,nasa je zemlja puna ljudi sa psihickim problemima sto i nije cudno gledano sta smo sve prosli 90-ih godina.
Slažem se sa tobom da ne treba maltretirati pacijente šetajući ih od lekara do lekara, ali je svakako potrebno stvoriti mehanizam za izbegavanje zloupotreba.
Plus ovo, u skoro svaku privatnu apoteku možeš da uđeš i kupiš bensedin, bromazepam... bez recepta.
Link to comment

politika je ove zemlje da se ne vodi preterana statistika o psihickim poremecajima. imamo tolike ratove, nema pominjanja posttraumatskog stresnog poremecaja. niko se time ne bavi. na hrtu svako malo prica o ptsp, postoje udruzenja bivsih boraca obolelih, statistike, struka se pita, kod nas nista. samo s vremena na vreme neko pobije celu porodicu il raskomada komsiju pa se izmedju ostalog kaze da je nekad bio u ratu i da od tad nije isti.

Link to comment

Ne znam, ne pitajte mene, ja sam samo blizak anksioznošću, malo manje sa depresijom. I onim što se zove "lečenjem", a to u velikom broju slučajeva znači - prepisivanje recepata i tapšanje po ramenu, bez konkretnih saveta... koje sam na kraju našao tamo gde nije trebalo da nađem. Uglavnom, ako želiš da se boriš sa anksioznošću i depresijom, moraš da dobiješ često bitku (nažalost) sa farmakoterapeutima.Podaci potiču iz državne institucije.O definiciji bolesti - nisam stručan da govorim.

Link to comment
je l' ima nekih podataka o tome da je, recimo, kod nas veci procenat psihicki obolelih (i tacno od cega) i zasto je to tako (ako jeste)?ili je ovo jos jedan intuitivni zakljucak tipa akademici i pesnici su izazvali nacionalizam u srbiji.
Ne,ovo je zakljucak izveden na osnovu iskustava profesora s psihijatrije naseg medicinskog fakulteta.Dacu ti samo jedan primer koji je i vise nego dovoljan,a to je posttraumatski stresni poremecaj kod nas poznatiji kao "vijetnamski sindrom".Nastao kao posledica nekog teskog opterecujuceg katastroficnog iskustva(najcesce rata)izaziva teske promene u ponasanju kod ljudi.Kad saberes broj izbeglih ljudi iz Bosne i Hrvatske koji su doziveli ko zna kakve strahote,pa im dodas i broj od nekoliko stotina hiljada ljudi koji su ucestvovali u ratovima SFRJ vidis jedan ogroman broj osoba koji je bio podlozan stresogenim ciniocima koji mogu da izazovu pomenuti sindrom.Mislim da nikada nije radjena statistika tj.ispitivanje o broju ljudi pogodjenih ovim sindromom.Eto,bar smo za taj vijetnamski sindrom "bogatiji" ludilom od zemalja zapada koje decenijama nisu ratovale.EDIT:drago mi je da je i CMRLJ pomenuo ovo,i to par minuta ranije. Edited by Tastatura
Link to comment
Sta je tacno, kad si u nastavku napisao sve suprotno? Praksa verovatno zavisi od sistema do sistema, u Nemackoj lekari rade mnoge poslove za koje su kod nas zaduzene medicinske sestre.
Napisao suprotno? Nisi me razumeo, ili nisi dobro pročitao. odgovorio sam da je tačno da gomilu stvari koje ovde rade tehničari, na zapadu rade lekari. I da je tačno da gomilu stvari koje ovde rade specijalisti tamo rade lekari opšte prakse.
Stvarno mi je zao ljudi koji rade u njoj,a najtuznija cinjenica je da niko ko zavrsi medicinu ne zeli da radi u domu zdravlja..ili bar ja takvog jos nisam upoznao.
nažalost, ja znam nekoliko njih /i ja izmedju ostalog/. Ali i oni koji su imali tu želju su posle kratkog vremena menjali mišljenje, jer u DZ sve i da hoćeš i da znaš, ne možeš da lečiš pacijente, delimično zbog suludih propisa koji su sveli primarnu zaštitu na puko ćatarenje, a delimično zbog toga što nema uslova da se tamo nešto radi. e još jedna stvar - pisanje recepata u DZ je u manjoj meri stvar lekarske samovolje a u većoj meri c/p specijalističkih terapija. E sad, to što su naši specijalisti počesto tanki na svojim pozicijama pa pišu raznorazne gluposti /ja imao u praksi primer čoveka kome su specijalisti prepisivali po 16 (i slovima šesnaest) lekova mesečno). NAravno da i tamo postoje prevaranti i muljatori, ali dobar deo njih mućka u skladu sa propisima, zahvaljujući tome što država toleriše Farmaceutske kompanije koje sprovode akcije Lekovi za kintu. Edited by steins
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...