Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Idu u Japan na prevaspitavanje, i tamo nauče kako da recikliranom žicom i travkama odrade root canal za 20 centi.
Pa, nista nisi rekao.Na odlicno japansko zdravstveno osiguranje, a i tema je "stanje u zdravstvu" gde sam rekao kako to lepo izgleda kada je opste i jeftino i primenjeno svaki dan, osetio si se napadnutim i poceo da dzeziras.Sto sam rekao je bilo kako to izgleda kada je dobro. Vrati se na temu.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jadni Tomica, ništa nije znao o nabavci, to su radili drugi. Dobro da nije pitao ko je ta Vukajlovićka? Tomica:Nikad nisam čuo za nju. Virus gripa, pa ja lečim grip proverenim metodama.Novinarka. Kojim, ako nije tajna?Tomica: Venac belog luka i to zalijem rakijicomNovinarka:Dooooktore, vi se šalite.Tomica:Ne, to je tradicionalna medicina, u zakonu, sa kojim moje ministarstvo nema nikakve veze, to je vlada smislila, predviđeno je bavljenje tradicionalnom medicinom.Novinarka: Da li vas je policija ispitivala zbog loše nabavke sanitetskih vozila za hitne pomoći u Srbiji? Tu nabavku je sprovodilo vaše ministarstvo. Od firme JUCIT, je trebalo da se kupi 100 vozila, a nabavljeno je 20 iako su sva plaćena.Tomica: Sanitetska vozia? Hitne pomoći po Srbiji? A vi mislite na našu zemlju, ona se sada tako zove? Eto da mi vi niste rekli, ja bih mislio da se zove Jugoslavija.Novinarka:Znate,Jugoslavija nije više, još od državne zajednice Srbije i Crne gore, i tada ste bili ministar.Tomica: Ministar? Ja sam profesor na fakultetu, ne znam na kom , ali na nekom sigurno jesam.

Link to comment

mozda je problem u tome sto se sedativi zloupotrebljavaju / preterano upotrebljavaju?inace primetila sam da puno poslova koje 'na zapadu' rade medicinske sestre, kod nas rade lekari; a ono sto kod nas rade specjalisti tamo rade lekari op (ne ulazim sad u to sta je bolje ili gore).

Link to comment

Ovo sto si napisala kako je na zapadu,u pravu si 100%Da se ne lazemo,naravno da je sistem na zapadu mnogo bolje organizovan i to naravno ne treba da cudi,ali nas sistem nema dovoljno para,a jos manje i zelje da napravi tako nesto.Sto se tice zloupotrebe,pa naravno da je moguca,ali daleko od toga da se sedativi zloupotrebljavaju na nivou cele Srbije i da ih lekari OP pisu kome stignu.Ovo mi lici kao da lekari OP nisu sposobni da prepisu sedativ...poprilicno ponizavajuce.S druge strane,nabice se jos posla psihijatrima kojih i onako ima malo pa ce nastati poprilicno rasulo.Specijalisti se zale da im sa opste prakse salju i sta treba i sta ne treba,a uz ovakve direktive s vrha,mislim da ce ti ljudi izludeti.

Link to comment

Ali veći problem je što 2/3 lekova apoteke prodaju i bez recepta, prosto, imaju profit. Lično sam ušao u Prvi maj i kupio tetrazepam i movalis bez recepta.Bolje da pošalju inspekciju po apotekama nego da lekarima natovare nepotreban saobraćaj. Mada, znajući našu birokratiju očekujem bilo šta.

Edited by Kelt
Link to comment
inace primetila sam da puno poslova koje 'na zapadu' rade medicinske sestre, kod nas rade lekari; a ono sto kod nas rade specjalisti tamo rade lekari op (ne ulazim sad u to sta je bolje ili gore).
tačno. to je zato što nam je sistem školstva kad je medicina u pitanju raspad. Izmedju ostalog i zato što se i dalje sistema gde se ide preterano u širinu i teoriju, a praksa se zapostavlja. Lekari izlaze sa fakulteta a da ne umeju da daju jednu intravensku injekciju.jesu ovim poslednjim reformama napravljene neke promene, ali u pogrešnom pravcu pa je sada raspad potpun.
...poprilicno ponizavajuce.
jeste. ponižavanje primarne ZZ je nekako trademark našeg sistema. I to je van pameti.
Link to comment
tačno. to je zato što nam je sistem školstva kad je medicina u pitanju raspad. Izmedju ostalog i zato što se i dalje sistema gde se ide preterano u širinu i teoriju, a praksa se zapostavlja. Lekari izlaze sa fakulteta a da ne umeju da daju jednu intravensku injekciju.jesu ovim poslednjim reformama napravljene neke promene, ali u pogrešnom pravcu pa je sada raspad potpun.jeste. ponižavanje primarne ZZ je nekako trademark našeg sistema. I to je van pameti.
Sve si u pravu,i to je jedna tuzna cinjenica.Jos dok sam studirao,secam se prica s kolegama koje su bili na razmeni studenata.S jedne strane,strani profesori su bili odusevljeni teorijskim znanjem koje posedujemo(cinjenica je da nas uce svemu i svacemu,pa i bolestima koje se javljaju jednom u sto miliona ljudi),ali kad je krenula praksa(usivanje,davanje injekcija..)profani su se hvatali za glavu u neverici.Sto se tice ponizavanja primarne ZZ to je tek posebna prica.Stvarno mi je zao ljudi koji rade u njoj,a najtuznija cinjenica je da niko ko zavrsi medicinu ne zeli da radi u domu zdravlja..ili bar ja takvog jos nisam upoznao.
Link to comment
Ali veći problem je što 2/3 lekova apoteke prodaju i bez recepta, prosto, imaju profit. Lično sam ušao u Prvi maj i kupio tetrazepam i movalis bez recepta.Bolje da pošalju inspekciju po apotekama nego da lekarima natovare nepotreban saobraćaj. Mada, znajući našu birokratiju očekujem bilo šta.
Ne bi prodavali da im neko nije rekao da može, bez obzira na zabranu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...