Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

tačno.suština je, državna kasa je prazna. Guzica se sve teže krpi. A i ono malo love što se navaša /a što se ne pokrade/ ide na neke teške boodalaštine uglavnom, tipa lečenje u Turskoj, planiranje Dedinja 2, angio sala u Užicu* /koje ima btw 5 radiologa od kojih se jedan ili nijedan bave time/, itd itd....*da me se ne shvati pogrešno, nemam ništa protiv toga da Užice ima 10 angio sala, ali cenim da je takva investicija od cca 300k evra u ovom trenutku suluda.
Izvinjavam se što nisam uspela da pročitam sve prethodne postove, ali bih se složila sa vašim mišljenjem. Kako ja vidim stvari, u zdravstvo se sliva, na ovaj ili onaj način OGROMNA količina novca. Smisao je da se "vrati natrag" (zaposlenima, korisnicima zdravstvene zaštite itd.) što je manje moguće, ako je ikako moguće - ništa. Otud i (naoko) apsurdna pojava da npr. urgentna pri dolasku u kuću pacijenta ne može da napiše uput ili recept - srezali su i to, da ne govorim o drugim nekim "zanimljivostima"... A pare idu baš tamo gde ste rekli.
Link to comment
potpuno se slažem sa ovim, isto kao što bi direktori bolnica trebalo da budu ekonomisti/menadžeri/štagod. Naravno, to ne znači da bi trebalo da bude neko ko pojma nema o medicini, ali za upravnika ustanove je bitnije da zna kako da vodi finansije nego da postavi dijagnozu limfoma. E sad, tu nastupa problem jer kod nas ne postoji interdisciplinarne studije koje imaju blending jednog i drugog, postoji smer na FON koji može da završi posle 6 godina medicine, ali to je za ljude koji su promašili profesiju....
Obrazovanje upravljačkog kadra u belom svetu se obično rešava tako da taj neko ima bazično medicinsko obrazovanje, a da se nadalje školuje u pravcu zdravstvenog menadžmenta. Kao (jednogodišnja) specijalizacija, postoji pri Medicinskom fakultetu u Beogradu, ali to je posebna priča... U okviru doktorskih studija na Medicinskom fakultetu, postoji kao izborni i izborni granski predmet Ekonomika i menadžment u zdravstvu (sa predavačima sa Ekonomskog), ali (koliko ja znam) takvih ima jako malo - osim što je u pitanju akademsko, a ne strukovno usavršavanje. Kako trenutno mislim, bolje da je na tom položaju ekonomista sa solidnim poznavanjem struke, nego lekar, premalo imamo doktora sa odgovarajućim obrazovanjem.
Link to comment
  • 2 weeks later...
Otud i (naoko) apsurdna pojava da npr. urgentna pri dolasku u kuću pacijenta ne može da napiše uput ili recept - srezali su i to, da ne govorim o drugim nekim "zanimljivostima"... A pare idu baš tamo gde ste rekli.
Ovo je delimično tačno. Naime, hitna pomoć može u kući pacijenta da napiše uput, i da da ampulirani lek kao terapiju, hitna pomoć ne leči, već zbrinjava urgentna stanja. Hitna ne piše recepte, zato što je pisanje recepata u nadležnosti izabranog lekara u DZ, koji i ima adekvatan pečat da bi to mogao da radi. Isto tako ćete se u DZ obratiti kada vam neku terapiju oderdi lekar specijalista na višim nivoima zdravstvene zaštite.U Srbiji, sve je podložno zloupoterebi, pa i recepti. Ranije, pre ovih modernih recepata i oštrije kontrole apoteka, lekari( koje lično poznajem) su nemilice ispisivali recepte za one skuplje lekove svojoj rodbini i prijateljima, to je manje zlo, veće je iskoristiti zdravstvenu knjižicu nekoga ko je umro i na njegovo ime ispisivati gomile recepata, a lekovi se posle prodaju u privatnim apotekama i svi podele pare.
Link to comment
Ovo je delimično tačno. Naime, hitna pomoć može u kući pacijenta da napiše uput, i da da ampulirani lek kao terapiju, hitna pomoć ne leči, već zbrinjava urgentna stanja. Hitna ne piše recepte, zato što je pisanje recepata u nadležnosti izabranog lekara u DZ, koji i ima adekvatan pečat da bi to mogao da radi. Isto tako ćete se u DZ obratiti kada vam neku terapiju oderdi lekar specijalista na višim nivoima zdravstvene zaštite.U Srbiji, sve je podložno zloupoterebi, pa i recepti. Ranije, pre ovih modernih recepata i oštrije kontrole apoteka, lekari( koje lično poznajem) su nemilice ispisivali recepte za one skuplje lekove svojoj rodbini i prijateljima, to je manje zlo, veće je iskoristiti zdravstvenu knjižicu nekoga ko je umro i na njegovo ime ispisivati gomile recepata, a lekovi se posle prodaju u privatnim apotekama i svi podele pare.
Vi ste sasvim u pravu, ali znate i sami da postoji maksimalno otezanje svega i svačega i opstrukcija na svim nivoima. Dakle, ako nekom mom "obično" pozli, pa zovem hitnu, oni će doći, pažljivo ga pregledati, reći mi šta bih mogla da mu dam, i - izaći napolje. Da bih onda ja - za slabo pokretnog matorog pacijenta, recimo, uopšte dospela do njegovog izabranog lekara - za uput za laboratoriju ili bilo šta, čeka me call centar ili da obučem beli mantil i ušetam unutra. Da se ne lažemo. Ukratko - žestoka opstrukcija redovnih kanala, ma kako lepo zamišljena, opet dovodi do toga da se manje troše sredstva zdravstvene zaštite.
Link to comment
Da bih onda ja - za slabo pokretnog matorog pacijenta, recimo, uopšte dospela do njegovog izabranog lekara - za uput za laboratoriju ili bilo šta, čeka me call centar ili da obučem beli mantil i ušetam unutra. Da se ne lažemo.
Postoje terenske službe pri domovima zdravlja, koje su, bar u mom DZ, prilično efikasne. U većini DZ je omogućeno hroničnim bolesnicima, da ostave knjižicu na šalteru, pa će im neki lekar u toku dana napisati recepte i upute.
Link to comment
Postoje terenske službe pri domovima zdravlja, koje su, bar u mom DZ, prilično efikasne. U većini DZ je omogućeno hroničnim bolesnicima, da ostave knjižicu na šalteru, pa će im neki lekar u toku dana napisati recepte i upute.
Naravno; i njih ima raznih, ovi koje ja znam su zaista odreda jako savesni, živi se žderu što ne mogu više i tome slično, ali ovde još nije bio u pitanju hronični bolesnik... Da ne govorim o rezanju nekih službi i savetovališta koja su nužno potrebna, o rezanju pozitivne liste, o uzimanju spec. faksimila... Onda s jedne strane imate nezadovoljne korisnike, katastrofalno zdravlje nacije, a sa druge - nezadovoljno osoblje, koje se oseća poniženim i obespravljenim, a sveukupno - paralizu zdravstvenog sistema, sa mnogo lepih fraza o tome kako je "rekonstruisano"...
Link to comment
  • 2 months later...
Meni ovo lično odgovara, ako to podrazumeva i ukidanje plaćanja doprinosa za zdravstveno osiuranje. Ne vidim kako bi drugačije mogli da ti ukinu nešto što ti inače prisilno naplaćuju.
Plaćanje doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje je zakonska obaveza za poslodavce, tako da se toga nećeš rešiti. Sem, ako promene zakon, ali nešto ne verujem.A da se lečiš, možeš, ako imaš para, u raznoraznim privatnim DZ,ordinacijama, kabinetima, klinikama , čak i ponekom Kliničkom centru.
Link to comment

Nemam ja problem sa lečenjem (kuc, kuc), ništa mi ne fali a i radim u kliničkom centru.Nego, ako bi moglo da mi uskrate pravo na punu zdravstvenu zaštitu, rado pristajem pod uslovom da mi ukinu i plaćanje doprinosa za zdravstvo, ili bar da ga smanje na meru koja bi odgovarala lečenju samo u hitnim slučajevima.

Link to comment

I ja radim u zdravstvu, pa sam sa te strane mirna, ali nikad ne znaš šta može da te strefi, ili nekog tvog. Lično iskusila najtežu varijantu. Sad kad pomislim da živim negde gde nema "besplatnog osiguranja", ne znam da li bih mogla sve to da platim, što sam ovde dobila zadžabe.

Edited by Arkadija
Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...