Jump to content

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Pedijatri u bolnicama više ne mogu da propisuju paracetamol, što znači da deca mogu da dobiju samo brufen jer ne smeju aspirin. Što znači da će roditelji u sred noći da obilaze dežurne apoteke ili će da nastane epidemija dece sa želudačnim problemima.

Edited by Kelt
Link to comment
Pedijatri u bolnicama više ne mogu da propisuju paracetamol, što znači da deca mogu da dobiju samo brufen jer ne smeju aspirin. Što znači da će roditelji u sred noći da obilaze dežurne apoteke ili će da nastane epidemija dece sa želudačnim problemima.
cek ja sam laik ali paracetamol i ibuprofen nemaju nesto drugacije indikacije i dejstvo, ne? u cemu je fazon
Link to comment

imaju, ali kad ti dođe dete na odeljenje a nemaš paracetamol (jer ga bolnica nije kupila pošto je ukinuto) onda ima samo par mogućnosti šta da se radi, a brufen je jedna od najdostupnijih. Antiinflamatorni lek koji deluje i antipiretički.

Link to comment
nema lekova, opetsvinjarija. bolnice po srbiji nemaju ni anestetika ni osnovnog materjala bukvalno mesecima unazad. Pacijentima se u pola glasa /jer zvanično ne sme/ priopćava šta treba da pribave da bi se odradili pregledi. nema lekova jer bolnice nemaju para da plate. A nemaju para jer lova iz sredstava za lekove i račune* ide na plate prekobrojnima koji su primani na NK radna mesta po privatnoj ili političkoj liniji. Za takve postoji prećutni dil izmedju države i bolnica - mi nećemo da tražimo otkaze za viškove sve dok ih sami finansirate.ja sam se neki dan zacenio od smeha kad sam čuo da u KCKg ima ni manje ni više nego 7 /sedam/ keramičara u službi održavanja. :D koliko je ovo tačno, ne znam, ali da mogu da verujem da je istina, mogu. Znam koliko ima boodalasto zaposlenih i u još nekim zdravstvenim ustanovama /seoski dom zdravlja koji za tri vozila ima zaposlenih 7 vozača npr :isuse:, od kojih jedan samo vozi jutarnju turu nepokretnih pacijenata/*ovo je naročito promućurno pošto se ima u vidu da su bolnice medju prioritetima. Dakle ne sme da im se seče struja, voda, telefoni itd itd....
pa skroz super ako bildaju broj keramicara i vozaca u toj mjeri da to ugrozi nabavku ljekova, a sa druge strane imaju manjak medicinskog kadra.meni ne djeluje logicno da su plate prekobrojnima (jedini) razlog osiromasenja bolnickih apoteka. mada ih to, naravno, ne cini manje problematicnim.
Link to comment
pa skroz super ako bildaju broj keramicara i vozaca u toj mjeri da to ugrozi nabavku ljekova, a sa druge strane imaju manjak medicinskog kadra.meni ne djeluje logicno da su plate prekobrojnima (jedini) razlog osiromasenja bolnickih apoteka. mada ih to, naravno, ne cini manje problematicnim.
evo navešću ti primer za koji znam iz prve ruke.....stanoviti DZ je imao od države befel da zaposli 60 radnika. U vreme o kome ja znam je imao 72 stalno zaposlena. 12 ljudi više. Ako računamo da je plata nemedicinskog osoblja oko 30ak tisuća neto /znači oko 60k bruto/, onda možeš da sračunaš koliko je to love extra koja se mora napabirčiti samo za jedan mesec. A pazi, govorim ti o jednom seoskom domu zdravlja.U KCKg se recimo godinama spekuliše sa cifrom od oko 200-300 extra zaposlenih.e,a oko manjka medicinskog osoblja, zapravo malo je jebenije zaposliti nekog od njih. Možda kao kliničkog lekara ili kao nekog medicinskog tehničara privremeno, ali za stalno, nije lako. Kada su lekari u pitanju, klinički lekari /narodski doktori/ se uglavnom financiraju ili od strane države /kad dodju preko konkursa/ ili od strane ustanove /kad dodju na izvolte/ nadalje da bi otišli korak dalje, znači specijalizacija, ima se pisati elaborat koji mora da odobri prvo Institut za javno zdravlje /oni epidemiolozi, socijalni lekari i ostale mediko-birokrate/ pa se tek onda šalje mišljenje u Ministarstvo. Pa onda i oni odlučuju. Znam da su ovde kod mene, valjda prošle ili predprošle godine neke silne specijalizacije uskratili. Kad se radi o med tehničarima, mislim da je to malo liberalnije, ali i tu nema mnogo muljanja jer je pritisak za prijem ogroman /redovi čekanja, tj potencijalni kandidati se mere bukvalno stotinama/e da, zaboravih, drugi deo problema /ništa manji/ je to što RZZO ne isplaćuje dugovanja koja ima po osnovu usluga prema zdravstvenim ustanovama. Ta naplata je već cirkus. Po ustanovama kampuju raznorane inspekcije i odbijaju upute i udluge, ako je bukvalno pečat na njima zamrljan. Da ne pričam o ostalim loodostima kojima se revizore služe. A i ono što priznaju ne isplaćuju mesecima. Edited by steins
Link to comment

bice da niko vise rzzo-u nece da da ljekove na 'dodjem ti'ili to dodje 'dodjes mi'?kakogod, rzzo je duzan dobavljacima a ovi dalje proizvodjacima

Edited by morgana
Link to comment
A ovo o stanju u zdravstvu zaključuješ na osnovu kojih činjenica? Mislim, da nije popravljeno ni za promil? Evo ja radim u zdravstvu i smatram (kao i najveći broj mojih kolega) da je stanje u zdravstvu drastično popravljeno, mogu da navodim i razne primere ali ne bih da smaram, reći ću ti samo jednu činjenicu - pacijenti ne kupuju ništa od lekova i medicinskog materijala kada bivaju hospitalozovani u ustanovama sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, dok je ranije bio slučaj da su morali da kupuju i špriceve i gaze i zavoje i ostali materijal, kao i mnoge lekove.Da li to znači da stanje nije popravljeno ni za promil?
nema lekova, opetsvinjarija. bolnice po srbiji nemaju ni anestetika ni osnovnog materjala bukvalno mesecima unazad. Pacijentima se u pola glasa /jer zvanično ne sme/ priopćava šta treba da pribave da bi se odradili pregledi. nema lekova jer bolnice nemaju para da plate. A nemaju para jer lova iz sredstava za lekove i račune* ide na plate prekobrojnima koji su primani na NK radna mesta po privatnoj ili političkoj liniji. Za takve postoji prećutni dil izmedju države i bolnica - mi nećemo da tražimo otkaze za viškove sve dok ih sami finansirate.ja sam se neki dan zacenio od smeha kad sam čuo da u KCKg ima ni manje ni više nego 7 /sedam/ keramičara u službi održavanja. :D koliko je ovo tačno, ne znam, ali da mogu da verujem da je istina, mogu. Znam koliko ima boodalasto zaposlenih i u još nekim zdravstvenim ustanovama /seoski dom zdravlja koji za tri vozila ima zaposlenih 7 vozača npr :isuse:, od kojih jedan samo vozi jutarnju turu nepokretnih pacijenata/*ovo je naročito promućurno pošto se ima u vidu da su bolnice medju prioritetima. Dakle ne sme da im se seče struja, voda, telefoni itd itd....
:(
Link to comment
kakogod, rzzo je duzan dobavljacima a ovi dalje proizvodjacima
tačno.suština je, državna kasa je prazna. Guzica se sve teže krpi. A i ono malo love što se navaša /a što se ne pokrade/ ide na neke teške boodalaštine uglavnom, tipa lečenje u Turskoj, planiranje Dedinja 2, angio sala u Užicu* /koje ima btw 5 radiologa od kojih se jedan ili nijedan bave time/, itd itd....*da me se ne shvati pogrešno, nemam ništa protiv toga da Užice ima 10 angio sala, ali cenim da je takva investicija od cca 300k evra u ovom trenutku suluda.
Link to comment

ima jedna interesantnija stvar od toga da je džukac tražio lovu, a to je da recimo operacija žučne kese sasvim legalno u KC košta 35k dinara. /ili je bar koštala prošle godine/ Tako da ne razumem ljude koji daju /bez obzira da li im se traži ili ne/ 200, 300evra ispod žita kad mogu za iste pare, sasvim legalno, da završe sebi posao.

Link to comment
ima jedna interesantnija stvar od toga da je džukac tražio lovu, a to je da recimo operacija žučne kese sasvim legalno u KC košta 35k dinara. /ili je bar koštala prošle godine/ Tako da ne razumem ljude koji daju /bez obzira da li im se traži ili ne/ 200, 300evra ispod žita kad mogu za iste pare, sasvim legalno, da završe sebi posao.
Hm, pa ja bih rekao da je u pitanju sa jedne strane neobaveštenost, a sa druge strah od toga kako će operacija da prođe ako se doktoru ne učini kad traži. A znamo da neki traže, bar sam za džukca™ ^_^ više puta čuo da je ljudima tražio i uzimao. Edited by gotivac
Link to comment
evo navešću ti primer za koji znam iz prve ruke.....stanoviti DZ je imao od države befel da zaposli 60 radnika. U vreme o kome ja znam je imao 72 stalno zaposlena. 12 ljudi više. Ako računamo da je plata nemedicinskog osoblja oko 30ak tisuća neto /znači oko 60k bruto/, onda možeš da sračunaš koliko je to love extra koja se mora napabirčiti samo za jedan mesec. A pazi, govorim ti o jednom seoskom domu zdravlja.U KCKg se recimo godinama spekuliše sa cifrom od oko 200-300 extra zaposlenih.e,a oko manjka medicinskog osoblja, zapravo malo je jebenije zaposliti nekog od njih. Možda kao kliničkog lekara ili kao nekog medicinskog tehničara privremeno, ali za stalno, nije lako. Kada su lekari u pitanju, klinički lekari /narodski doktori/ se uglavnom financiraju ili od strane države /kad dodju preko konkursa/ ili od strane ustanove /kad dodju na izvolte/ nadalje da bi otišli korak dalje, znači specijalizacija, ima se pisati elaborat koji mora da odobri prvo Institut za javno zdravlje /oni epidemiolozi, socijalni lekari i ostale mediko-birokrate/ pa se tek onda šalje mišljenje u Ministarstvo. Pa onda i oni odlučuju. Znam da su ovde kod mene, valjda prošle ili predprošle godine neke silne specijalizacije uskratili. Kad se radi o med tehničarima, mislim da je to malo liberalnije, ali i tu nema mnogo muljanja jer je pritisak za prijem ogroman /redovi čekanja, tj potencijalni kandidati se mere bukvalno stotinama/e da, zaboravih, drugi deo problema /ništa manji/ je to što RZZO ne isplaćuje dugovanja koja ima po osnovu usluga prema zdravstvenim ustanovama. Ta naplata je već cirkus. Po ustanovama kampuju raznorane inspekcije i odbijaju upute i udluge, ako je bukvalno pečat na njima zamrljan. Da ne pričam o ostalim loodostima kojima se revizore služe. A i ono što priznaju ne isplaćuju mesecima.
Moram nešto da pojasnim.Svi zaposleni u zdravstvu, što znači i medicinsko i nemedicinsko osoblje, moraju da bi se zaposlili da imaju saglasnost Komisije za racionalizaciju Ministarstva zdravlja. Svi zaposleni u stalnom radnom odnosu se finansiraju iz budžeta, tj. rzzo daje pare zdravstvenim ustanovama za plate. Svi zaposleni na određeno vreme su van tog finansiranja, znači plate im se isplaćuju iz eksterne realizacije i tu su zaista redovi za prijem.Sve plate se isplaćuju po koeficijentima koje je utvrdila vlada RS.Obračunski radnik ili administrativni radnik (srednja stručna sprema) ima koeficijent 10.20, što kada se pomnoži sa cenom rada izađe oko 23.000 dinara. Ja sa fakultetom imam 43.000 dinara. Znam da smo mi nemedicinsko osoblje uvek trn u oku medicinskog, ali bez nas se vaše plate ne bi obračunale, vaša rešenja za godišnji odmor ne bi bila napisana,ko vodi osnovna sredstva i sitan inventar,ko vas prijavljuje u Pio fond i izgubi živce zbog markica za zdravstvene knjižice i sve ostale poslove od tendera do nedaj bože sudskih postupaka. svo to pisanije koje spominješ za dobijanje specijalizacija, ja sam napisala ovde gde radim, jer gospođa primarijus, pomoćnik direktora, ne želi da se time zamara. Svi očekujete da vam ambulante budu koliko toliko čiste, e pa čistačica ima koeficijent 6,30Broj medicinskog i nemedicinskog osoblja je određen Standardima, a svake godine svaka zdravstvena ustanova dobije Kadrovski plan koji se odnosi na broj zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta. Kada doktor ili tehničar napusti zdravstvenu ustanovu on se prosto "zameni", tj. na njegovo mesto se primi drugi. A kada ode npr. jedini električar u ustanovi, e onda se pišu dopisi i još dopisa i onda ta Komisija ne odobri prijem novog kv električara, itd. itd.Što se tiče inspekcija, ako se sve vodi uredno nema zime. Kod nas su bili svake godine više puta i otišli bez zamerki. Edited by Arkadija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...