Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Postavio bih jedno pitanje onim forumskim lekarima koji na temi brane kolege i celu profesiju.Naime, ubeđen sam da se relativno često susrećete sa situacijama gde bi se rad lekara-kolege mogao opisati kao nemaran, nestručan čak i kriminalan.Siguran sam da se niste jednom sreli sa kolegom koji radi u vidno alkoholisanom stanju, ili ga jednostavno boli već spomenuto za pacijenta.Ovo iznosim kao tvrdnju, jer ako sam ja kao pacijent ili robina nekog pacijenta imao prilike to da vidim, siguran sam da je to vama gotovo redovna pojava.E sada pitanje, da li ste ikada, išta, uradili po tom pitanju, prijavili, rekli kome treba i sl?To jest, da li ste ikada dali svoj doprinos u "čišćenju svog dvorišta"?Mislim ovo najveći problem, zato ne treba da čudi hajka na lekare, donošenje optužnice pre istrage i sl.Jer ako nećete vi, onda će pre ili kasnije neko drugi, mnogo manje stručan, neko koga zabole da li će u hajci biti kolateralne štete...

Link to comment
...Ovo iznosim kao tvrdnju, jer ako sam ja kao pacijent ili robina nekog pacijenta imao prilike to da vidim, siguran sam da je to vama gotovo redovna pojava.
Kamo iole ozbiljnije analize koje bi to dokazivale crno na belo?Nesto sto je "gotovo redovna pojava" je izuzetno laka stvar za analizu koju bi svaki prosecan novinar sa najelementarnijim poznavanjem statistike mogao uspesno da pokaze na nacin koji se ne oslanja na "dokaze anegdotama". Vase optuzbe su veoma teske, a po prirodi onda zahtevaju i dokaze jace od "imao sam prilike da vidim".Pumpati hajku na osnovu eventualno poluproverenih informacija, povrsnog srednjeskolskog znanja i povisenih emocija - to je, medjutim, vec nesto sto nasim novinarima daleko bolje ide. Edited by Indy
Link to comment
Pri cemu je, izgleda, u Srbiji svako - a posebno novinari - u stanju da da strucnu procenu toga kada su lekari napravili gresku koja predstavlja "tesko krivicno delo protiv zdravlja ljudi" (izraz iz zakona, koji postoji i koji se primenjuje).U tom slucaju, lekari i jesu specijalna vrsta, u smislu ugrozena vrsta. A vas ce uskoro da lece novinarcici sa polozena 3 ispita sa prve godine na pravima... samo napred.
`tesko delo prodiv zdravlja ljudi` te sleduje ako slucaj ima smrtni ishod, 2-12 godina je kazna. Ako kojim slucajem pacijent prezivi podpadas pod `nesavesno lecenje`i nisu pacijenti krivi sto lekari nisu konstituisali Sud casti gde bi se definisala lekarska greska te im se sudi po krivicnom zakonu kao krvnim deliktasima i slicnim.Novinarcici samo rade svoj posao. Da ih nema svi bi mislili da su lekari specijalna, zasticena vrsta. Uz njihov posao stvar se mozda postavi tamo gde treba.A da nisi i ti neka eminencija kad potcenjujes ljude koji eto, nisu diplomirali ali nasli ipak neko uhlebljenje?
Link to comment
Kamo iole ozbiljnije analize koje bi to dokazivale crno na belo?Nesto sto je "gotovo redovna pojava" je izuzetno laka stvar za analizu koju bi svaki prosecan novinar sa najelementarnijim poznavanjem statistike mogao uspesno da pokaze na nacin koji se ne oslanja na "dokaze anegdotama". Vase optuzbe su veoma teske, a po prirodi onda zahtevaju i dokaze jace od "imao sam prilike da vidim".Pumpati hajku na osnovu eventualno poluproverenih informacija, povrsnog srednjeskolskog znanja i povisenih emocija - to je, medjutim, vec nesto sto nasim novinarima daleko bolje ide.
Kao što sam već rekao. Ako sam ja kao pacijent imao prilike da se susretnem sa gore navedenim, sasvim je logično da se lekari "gotovo redovno" susreću s istim jer:1. Provode neuporedivo više vremena od mene u tim ustanovama, jer rade tamo.2. Provode popričino vremena sa "lošim momcima", jer rade s njima.Mogu da ti ispričam par "anegdota" koje sam na svojoj koži osetio ili su osteli moji najbiliži, ali nije pravo mesto, dakle svoje tvrdnje zasnivam na onome što sam doživeo a ne čuo.Na kraju nisam novinar, nego pacijent, korisnik, mušterija...Uostalom, neka se javi neki iskreni lekar i kaže koliko je puta video svog kolegu kako obavlja posao nakon "čašice više" ili nesavesno radi svoj posao.Ako nema takvih onda sam ja baš imao lošu sreću, više puta.
Link to comment
Pumpati hajku na osnovu eventualno poluproverenih informacija, povrsnog srednjeskolskog znanja i povisenih emocija - to je, medjutim, vec nesto sto nasim novinarima daleko bolje ide.
A na osnovu koje statistike i proverenih informacija ti donosis sud o obrazovanju novinara u Srbiji?Da se zadrzim na tome.edit.typo Edited by Leia
Link to comment

@ wallTi me izgleda ne razumes najbolje - ako je to tako redovna stvar, onda je trivijalno pitanje za to podneti neke cvrsce dokaze od rekla-kazala.

Edited by Indy
Link to comment
A na osnovu koje statistike i proverenih informacija ti donosis sud o obrazovanju novinara u Srbiji?Da se zadrzim na tome.edit.typo
To je nebitno, znam sigurno da su se poslednji put susreli sa biologijom ili hemijom davno na pocetku srednje skole.
Link to comment
ako je to tako redovna stvar, onda je trivijalno pitanje za to podneti neke cvrsce dokaze od rekla-kazala.
Preterano, niko se ne javlja :lol:
Kako, kome?
Link to comment

@LeiaNe znam sta ti nije jasno - govorim o nepostojecim analizama u medijima Srbije, ukljucujuci i nas voljeni B92, koji je predvodio lov na vestice u slucaju "ukradenog bubrega".

Edited by Indy
Link to comment
To je nebitno, znam sigurno da su se poslednji put susreli sa biologijom ili hemijom davno na pocetku srednje skole.
Na osnovu cega znas sigurno?I koliko je znanje iz biologije i hemije uopste relevantno za posao novinara? :huh:
Link to comment
Na osnovu cega znas sigurno?I koliko je znanje iz biologije i hemije uopste relevantno za posao novinara? :huh:
Nemam pojma koji je tebi andrak, prosto je neverovatno kako su inace cool likovi na ovim temama histericno skloni svadji.Tebi nije jasan obrazovni put za novinara u Srbiji, ili treba da ti crtam kao nekom nepismenom?A vrlo je relevantno za donosenje sudova o tome sta se danas "lako leci" i sta je "kriminalna greska". Sama cinjenica da ti uopste postavljas ovako beslovesna pitanja govori dovoljno o hajkackom mentalitetu (koji naravno predvode poznavaoci bioloskih nauka, bas kao sto si ti). Edited by Indy
Link to comment
isto kao i lekari sa matematikom, logikom i sematickom analizom. I to je vrlo bitno. Za lekare.
Da, novinari su takodje poznati kao jaci u tim disciplinama. Hajde, nemojte vise... smesni ste, svi skupa.U pravu je srdjann.
Link to comment

Naglasak/bold je na pogreshnom mestu:

New South Wales Health has already apologised to Rebecca Murray's family over her treatment.Mr. Murray has previously said that he hopes the changes that have been made since his wife's death will save another life.
Inace, ovo 'changes' i to se na srpskom kaze "osnovali smo radnu grupu". Edited by iDemo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...