Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

Posto sam odgledala citav Line of Duty (odlicna po vise nivoa) i dobila preporuke ovu kao slicnu, pocnem od S1 i... pocnem da preskacem vec E1, dosadno mi, vec vidjen koncept itd. Mozda je bilo originalno pre 20+ godina, ali danas...

 

Jasno da nije fer ceniti po delovima prve epizode. Moze u spojler da mi se objasni zasto bih se naterala da nastavim? Zasto je toliko hvaljena ovde da ima i svoj topic (a Line of Duty nema)? Moze i poredjenje sa LoD, ne vidim za sada slicnost osim osnovne premise korupcije (a serija na tu temu ima na tone)? 

 

Link to comment

Serija je možda i najbolja ikad jer na spektakularan način hirurški precizno a opet krajnje jednostavno objašnjava savremeni svet. E sad ako ti ne leži, pa ok, može se i bez nje preživeti.

Ja sam isto odustajao jedno dvaput i nikad nisam bio zadovoljniji što sam ipak poslušao savet ovde, ali svako zna kako najbolje svoje vreme sa troši.

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Не видим како неко може да оцени било шта на основу једне епизоде, па још одгледане на прескоке. Серија је једна од најбољих икада по свим параметрима и то је само по себи довољно да јој се пружи шанса барем 5, 6 епизода, па ако не легне, не легне шта сад. Знам више људи који се нису примили претерано(не дружим се више с њима), тако да оно, укуси су различити.

 

Жица посебно важи за серију која има спорији почетак и која те постепено увлачи у радњу, тако да дефинитивно треба изгурати тих пар уводних епизода с којима су многи имали проблем (не и ја). Е сад да ли је прегазило време? Па рекао бих да није, али не знам можда сам и субјективан. Свакако тај готово документарни приступ, гомила гето црнаца и непрепознатљивог сленга је и раније знала да одбије људе, отуд никада и није добацила до неког огромног комерцијалног успеха.

  • +1 7
Link to comment

Ne razumem sta bi znacilo da ju je pregazilo vreme. Nije snimljeno jos hiljadu slicnih, pa da je u ovom momentu "jedna od milion istih" (bar da ja znam). Tema je i dalje aktuelna, nije se ispostavilo da su potpuno promasili fudbal. Cak bi se moglo reci da su skroz u skladu sa danasnjim vremenom

 

 

 

 

 

Edited by Lezilebovich
  • +1 4
Link to comment
12 hours ago, johan nagel said:

Не видим како неко може да оцени било шта на основу једне епизоде, па још одгледане на прескоке. Серија је једна од најбољих икада по свим параметрима и то је само по себи довољно да јој се пружи шанса барем 5, 6 епизода, па ако не легне, не легне шта сад. Знам више људи који се нису примили претерано(не дружим се више с њима), тако да оно, укуси су различити.

 

Жица посебно важи за серију која има спорији почетак и која те постепено увлачи у радњу, тако да дефинитивно треба изгурати тих пар уводних епизода с којима су многи имали проблем (не и ја). Е сад да ли је прегазило време? Па рекао бих да није, али не знам можда сам и субјективан. Свакако тај готово документарни приступ, гомила гето црнаца и непрепознатљивог сленга је и раније знала да одбије људе, отуд никада и није добацила до неког огромног комерцијалног успеха.


Pa i rekla sam da ne zelim da cenim na osnovu te jedne razbucane epizode :) nego da vidim sta je to posebno kod bas ove serije da bih nastavila. Meni su geto-crnci, slang, korupcija po liniji krimosi-policija-sudstvo-politicari i surova realnost beda-droga - sve sto se vidi iz E1 - vec stoput vidjen setup po raznim serijama (mozda je ova bila hronoloski prva pa vam je zato posebna? sto opet meni sa distance od 20godina nije nista novo). Istina da me smaraju dijalozi, te jednolicne fuck-fuck polu-recenice i sl. Vise volim da se scenaristi potrude da dijalozi ne budu tako basic dosadni. Inace iz vise razloga imam odbojnost da gledam bajatije serije od 5 ev. 10 godina unazad - retko kad me iznenade kvalitetom kao LoD (2012-).

Ako se slazete da je S2 najbolja, da pocnem odatle?

Ili da krenem od S4 ako se i ta dobro kotira?
 

  • -1 1
Link to comment
33 minutes ago, Lucia said:


Pa i rekla sam da ne zelim da cenim na osnovu te jedne razbucane epizode :) nego da vidim sta je to posebno kod bas ove serije da bih nastavila. Meni su geto-crnci, slang, korupcija po liniji krimosi-policija-sudstvo-politicari i surova realnost beda-droga - sve sto se vidi iz E1 - vec stoput vidjen setup po raznim serijama (mozda je ova bila hronoloski prva pa vam je zato posebna? sto opet meni sa distance od 20godina nije nista novo). Istina da me smaraju dijalozi, te jednolicne fuck-fuck polu-recenice i sl. Vise volim da se scenaristi potrude da dijalozi ne budu tako basic dosadni. Inace iz vise razloga imam odbojnost da gledam bajatije serije od 5 ev. 10 godina unazad - retko kad me iznenade kvalitetom kao LoD (2012-).

Ako se slazete da je S2 najbolja, da pocnem odatle?

Ili da krenem od S4 ako se i ta dobro kotira?
 

Treba zategnuti prve 3-4 jer sporo počinje i sporo se ulazi u priču, ali posle se brzo vidi zasto je najbolja serija ikada.

 

I nikako nema smisla da preskočiš neku sezonu. Jednostavno nije takva vrsta serije.

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da je neko vec pravio to poredjenje da je Zica kao roman klasicne literature, gde je svaka sezona poglavlje te knjige i da je preskakanje neke sezone podjednako neproduktivno po uzitak kao preskakanje poglavlja knjige tokom citanja.

Serija je spora i metodicna - gradi radnju i likove na sistemski nacin gde nadgradjuje postojece stvari kroz i izmedju sezona. 

Moje iskustvo sa njom je bilo da me je uhvatila pod svoje da ne pusta tek posle 4-5 epizoda, do tada sam "samo" gledao. Savet koji bih ti dao je da probas da izdvojis vreme da odgledas vise epizoda u kontinuitetu kao da i gledas svaki dan. Postoji jako veliki broj likova koji se nonstop uvodi u prvim epizodama svake sezone i tesko je ispratiti sve relacije ako se prave pauze. Takodje potrudi se da ne preskaces ili ubrzavas sadrzaj epizode, ne postoji nebitan kadar u ovoj seriji i ako nemas punu koncentraciju tokom gledanja to ce ici na tvoju stetu. Serija je zahtevna, ali sa druge strane i isplata koju daje je adekvatno bogata.

Ako nakon odgledane prve sezone ne budes videla cemu toliki hajp, ne vredi da nastavljas naredne sezone, postoje ljudi kojima serija naprosto ne lezi.

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Lucia said:


 Meni su geto-crnci, slang, korupcija po liniji krimosi-policija-sudstvo-politicari i surova realnost beda-droga - sve sto se vidi iz E1 - vec stoput vidjen setup po raznim serijama (mozda je ova bila hronoloski prva pa vam je zato posebna?

Nije zato sto je hronoloski prva. Daj neki primer serije za koju mislis da je ista kao i Wire 

Link to comment
2 hours ago, Lucia said:

mozda je ova bila hronoloski prva pa vam je zato posebna?

 

Zacelo.

 

ahFXbW8.png
https://www.metacritic.com/tv/the-wire/

 

iMPHdBt.png

https://www.rottentomatoes.com/tv/the-wire

 

8UsxkQP.png

https://www.imdb.com/title/tt0306414/ratings/?ref_=tt_ov_rt

 

Variety's "The 100 Greatest TV Shows of All Time"
7th place: The Wire
https://variety.com/lists/greatest-tv-shows-of-all-time/

 

Rolling Stone's "The 100 Greatest TV Shows of All Time"
4th place: The Wire
https://www.rollingstone.com/tv-movies/tv-movie-lists/best-tv-shows-of-all-time-1234598313/the-wire-5-1234599292/

 

Screen Rant's "The 50 Best TV Shows Of All Time"
3rd place: The Wire
https://screenrant.com/best-tv-shows-of-all-time/

 

Treasure TV's "The Greatest TV Series of All-Time"
3rd place: The Wire
https://www.treasuretv.org/all-time

 

Collider's "The 30 Best TV Dramas of All Time"
2nd place: The Wire
https://collider.com/best-drama-tv-shows-all-time-ranked/

 

Edited by vememah
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, Lucia said:

 


 

nemoj da preskačeš sezone, the wire se ne gleda tako. možda ti nije dan za serije sa puno drame a moguće je i da the wire nije po tvom ukusu. ne mora sve svakom da se svidi. moj preporuka bi ti bila da probaš opet u nekoj budućnosti. i ja sam je zavoleo iz drugog pokušaja.  

 

serija kupuje pažnju preko kompleksnih, dragih i psiho likova i sistemom koji gazi želje i melje namere. ima psihologije i sociologije, pa ko šta voli. ali ozbiljno, imaš utisak da gledaš stvarne ljude iz svog okruženja pa i sebe u potpuno novoj ulozi, ako te je zanimalo kako bi se obični talentovani i netalentovani ljudi, sa dobrim i manje dobrim namerama, držali u teškim vremenima i okolnostima, možda će ti serija dati odgovor.  

sve to zvuči kao da je serija festival ozbiljnosti a.k.a. smaranja, a u the wire je najpotcenjeniji humor. kojeg ima na pretek i koji je očekivan, jer kada imaš na gomili različite grupe i likove gde svako tera svoju filozifiju, zagarantovana su bizarna, neobična ili prosto zabavna dešavanja.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...