Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

Čuo sam da ljudima podvaljuju neku novomontiranu verziju Žice u kojoj Meknalti nije ubijen. Ono kao, kada su mogli Supermen i Šerlok da prežive, može onda i on...

Link to comment
6 hours ago, chandra said:

Nakon silnog nagovaranja i nekoliko pokusaja da odgledam vise od pola sata, konacno sam odgledao prvu sezonu. Sad se razmisljam dal da idem nazad do prve strane topica ili da nekoga pitam da mi ukratko preprica ovih 140 strana. U cemu je fora i otkud sav hajp? Meni je ova prva sezona, pa, recimo, 'nako. Gledljiva, ali daleko od toga da je za padanje na dupe. Zapravo sam neke epizode gledao bukvalno jednim okom radeci nesto drugo i ukljucujuci se kad se nesto actually desi. Ima mnogo prazog hoda, mnogo nekih - meni - besmislenih dijaloga i detalja. Ne znam. Vrv cu joj dati jos malo sanse, da vidim makar tu drugu sezonu za koju kazu mnogi da je najbolja.

Verovatno je stvar u obilju informacija koje sada postoje o Americi, Baltimoru, nasilju, kao i ovo što je rekao goofs, da su neke serije i filmovi popunili praznine.

 

Recimo, ja nikada nisam gledao Sopranose - krenuo sam pre par nedelja da gledam, pogledao dve epizode i batalio. 

 

Pa sa tim iskustvom, preporučujem nešto što sam nisam sledio u slučaju Sopranosa - daj šansu Žici sa 100% pažnje. Dakle, bez usputnog rađenja drugih stvari. Ritam jeste sporiji na početku svake sezone, ali mislim da je glavna stvar da se prilikom gledanja serije napusti uobičajeno očekivanje da će seriju definisati glavni lik ili nekoliko njih. Otuda možda i utisak da se u većem delu serije ništa ne dešava. U Žici ne postoji glavni ili manje ili više bitan lik; grad Baltimor i sistem koji se nadvija nad ljudskim životima je u centru pažnje. 

  • +1 4
Link to comment

Ja sam THE WIRE pogledao ponovo prosle godine kad je pocela Corona. Nista manje dobro iskustvo nego kad sam prvi put gledao. Ne verujem da ima puno umanjenja kvaliteta jer se gleda nakon puno vremena od snimanja. A meni je svakako prva sezona malo sporija uvek bila. ali svakako ne manje dobra.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Далибор said:

Ja sam THE WIRE pogledao ponovo prosle godine kad je pocela Corona. Nista manje dobro iskustvo nego kad sam prvi put gledao. Ne verujem da ima puno umanjenja kvaliteta jer se gleda nakon puno vremena od snimanja. A meni je svakako prva sezona malo sporija uvek bila. ali svakako ne manje dobra.

Ja sam gledao tri puta, poslednji put recimo 2019. Svaki put sam menjao utiske o tome koja je sezona najbolja ikada a koja, eto, nešto malo manje dobra :)

 

Ali sasvim mogu da razumem da 15 godina nakon što je snimljena sezona 3 sa Hamsterdamom, to nekog početnika ne radi kao nas veterane. :fantom:

 

Prvu sezonu treba tretirati kao uvodnu. 2021.godine, kad smo verovatno na vrhunscu popularnosti miniserija, ovo sigurno ne ide u prilog Žici. ALi seriju ne treba gledati današnjim očima.

Link to comment

Ja sam na petoj sezoni, pauziram trenutno (malo se zasitio). Počeo da gledam prošle jeseni. Prva sezona mi je daleko najbolja jer je i najpotresnija i najšokantnija, kasnije nekako već otupiš na te događaje. Koliko god u teoriji znao šta se dešava po Baltimoru i sličnim mestima, sasvim je drugačije kad je to prikazano iz ovih perspektiva, na vrlo grafički eksplicitan način. Prosto... ni kod jedne druge serije nisam stekao utisak da bi to što gledam komotno moglo da bude i dokumentarac ili rialiti.

 

I definitivno traži udubljivanje.

 

Volim i ja Boston Legal ali ove dve serije su nebo i zemlja. Homicide je bio izvanredan, ali ipak daleko ispod nivoa Žice.

  • +1 2
Link to comment
12 hours ago, omiljeni said:

Peak Zice je ona epizoda kad ubiju McNultya

 

pa zasto zasto???

taman skrajnem taj bol u zapecak duse, a onda se pojavi neki lik koji ponovo uzburka emocije :sad:

 

Link to comment

Da se razumemo, meni serije stvarno nije losa. Vise je nego gledljiva, ima dobrih likova, ali daleko od toga da mi je remek-delo (za sada?) i prilicno me zaticu ovakvi clanci, pa i svo (prekomerno?) odusevljavanje. Recimo, u prvoj sezoni, sva frka s pejdzerima i trcanjem do javnih govornica prilicno smara. Pa onda ono preganjanje, dajte dozvolu da prisluskojuemo jos malo, pa jos 30 dana, pa jos 30, pa jos 30. Avon je na pocetku prikazan kao nekakav zli mastermind kojem ni sliku ne mogu da pronadju, posle vidimo da maltene svaki kid in the block zna ko je on (kad ga vide na utakmici). Onaj Rawls mi je isto potpuno kliseiziran sa sve igranjem golfa u kancelariji. Kima i njen odnos sa devojkom - kapiram da je to jos moglo da bude revolucionarno 2003, ali sad ima vise serija gde je neki homoseksualni par u igri, nego onih gde nije. McNulty i odnos s klincima mi je isto promasen - u prvih par epizoda ta prica se razvija, on pati sto ne vidja decu, i onda posle neke 4-5 epizode - puf - dece vise nema ni u tragovima. Zenska, tuzilac, potpuno neubedljiva. Scene sa Bubblesom su iritantne, neke sam i premotavao.

 

Ono sto mi se dopada u seriji - generalno atmosfera beznadja po tim blokovima i predgradjima, likovi Freamona, Stringer Bella i malog D'Angela. Posebno mi je dobro kako su prikazani ti klinci dileri, stvarno ko da ih znas iz skolskih dana.

 

https://www.jacobinmag.com/2018/03/the-wire-david-simon-hbo

 

Quote

This larger theme recurs across numerous interviews: The Wire is not a drama about individuals rising above institutions to triumph and achieve redemption and catharsis. It is a drama where those institutions thwart the ambitions and aspirations of those they purportedly exist to serve; one where individuals with hubris enough to challenge this dynamic invariably become mocked, marginalized, or crushed by forces indifferent to their efforts or to their fates; where truth and justice are often defeated as deceit and injustice are rewarded.

 

Of all the forces in motion — in politics, education, law, and media — most crucial are the macroeconomic ones, which underpin and determine the operation of the other institutions. For David Simon, “[c]apitalism is the ultimate god in The Wire. Capitalism is Zeus.” The worldview underlying ancient Greek tragedy is one in which individuals do not control the world. They are at the mercy of forces beyond their control. The Wire is a drama of fated protagonists, a rigged game, where there is no happy-ever-after ending.

 

Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...